Rechtszaken. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Tijdens de oorlogsjaren meesten de noodige uitbreidingswerken aan de stations blijven rusten. Thans zijn ze met kracht ter hand genomen. Het gevolg is dat bij do uitbreiding, die aan de treinenloop is gegeven, vele stations op de drukke ureo tot hun volle capaciteit zijn belast. Forensen zullen zelt wel opgemerkt hebbeB, dat op hun vertrekuren bijv. in het Centraalstation alle sporen bezet zya met meters lange treineD. Daar kan geen spoorwegcoupé meer tusschen. Eén treiD, die in vertraging is, stuurt dan den geheelen boel in de war en deze invloed zet zich urenlang voort, omdat er geen middel is, om deze be lemmeringeu weg te nemen. De achtuurswerkdag heeft over het vervoervraagstuk gecompliceerd. De werklieden forensen, die vroeger met latere treinen reisden, gaan thans op dozelfde uren als de kantoorheeren naar huis, dus moeten de treinen laBger worden, want treinen inleggen op Je drukke uren, d. t ging niet. Bij da langere treinen is de invloed van ue slechte kolen weer sterker. Zoo komen we tot de tweede reden de slechte kolen. Ze zijn in bet laatste half jaar veel slechter geworden, dan daarvoor. Gelukkig heeit de regeering beloofd, dat de spoorwegen de bests kolen zullen krygen, waarover zy te beschikken heeft, maar bet zal nog wel eenigen tijd duren, voordat deze ver betering doorwerkt. tEn dus?'" vroeg de vertegenwoor diger van bet .Nieuws van den Dag." Een veel beteekenend schouderop halen was het antwoord. „U kunt er zeker van zijn", zeide de heer Rau- wenhofl, „dat wy den slechten trein dienst even ellendig vinden, als het reizend publiek. En ook voor het personeel is de ongeregelde dienst heel onaangenaam. Wij zoeken onaf gebroken naar middelen ter verbete lering; wij doen en beproeven wat wij kunnen, maar wij hebben de oorzaken niet in onze bana". AXEL, 10 December 1920. Door het Comité tot hulpver schaffing aan Weensche kinderen, dat is aangesloten bij het provinciaal comité te Middelburg, werd alhier, naar men ons meedeel le, gecollecteerd een bedrag van 291,76 binnen de kom en 974.60 buiten totaal 666 36. Naast dit comité werkt alhier nog een tweede comité, dat voor bot plaatsen van een tiental kinderen 556 heeft opgehaald, benevens 200 Kilogram tarwe, 80 Kilogram boenen, 100 bussen gecond. melk, 50 busjes thee en evenzooveel koffie. Als man nu weet, dat naast deze nog een Katholieke afdeeliog voor heer. »Het is nu de vijf en twintigste, eigenlijk al de zes eu twintigste Decem ber, en wilt gij eigenares worden van AHenhof, dat weet go, dan moet ge nog vöor zeven Januari huwen.* »Arnot, vervolgde hij, »tracht u dus haar te bewegen om den dag van jullie buwelyk zoo spoedig mogelyk te bepa len en Bertha helpt gij mij bij het be spreken der feestplannen. Er is haast bij.* Overbodig dat alles werd aangewend om de bruiloft, welke was bepaald op 1 Januari, zoo schitterend mogelijk te doen slagen. De gebeele bevolking uit de streek verheugde zich over deze oplossing, want voor rijk eu arm waren Arno, zooveel als Irrogard, de weldoeners. Een volgende gebeurtenis meer be trekking hebbend op mijn persoon, wil ik hier niet ouve.rweld iaten. Ook myoheer Von Ballerstedt was ge- noodigd de gelukkige dagen op Allechof mee te maken en voorzeker was hij niet de minst oprechte, die van harte jn de vreugde der familie deelde. En l«rwyl na ham vcriehillande gastee hun Weensche kinderen werkzaam is, dan kan zeker niet gezegd worden, dat Axel achterstaat in het betoonen van liefdadigheid voor de ellende in Oostenryk. Tot eerste fitter aan de gasfabriek te Kruinmgen is beDoemd Abr. Lensen, thans buipfitter alhier. Gisterenavond om 6 uur trad in do Nad. Ileiv. K»rk alhier namr-us het Districts-Comité Zeeland van de Ned. Cbr. Geh. Out. Ver. op, Ds. W. Reus, Ned. Herv. Pr d. te Westkapelle. Naar aanleiding van Rom. 14:21 sprak Ds. Reus over de Christelijke Geheelent- houding. Spreker wees ons in deze op de taak der Chr. Gemeente. Deze heeft ook ten opzichte van het drank- kwaad haar roeping te vervullen. In een pakkende rede zette spreker zulks nader uiteen. Na afloop kwamen in de consistoriekamer eenige personen bijeen en werd besloten tot het oprieh ten van een afdeeliog Axel van do N. C. G. O. V. Woensdag- en Donderdagavond konden liefhebber* van bioscope ver tooniogen op de bovenzaal van den heer M. A. Koole alhier prufi eeren van •on serie heel mooie fi m». Zoowel komische als dramatische tafereelen werden afgewisseld door praehtig na tuurschooD, dat op het doek werd ge bracht door duidelijke lenzen en een accuraat werkende machiue, zoodat van trilling geen sprake was. Ook de entreeprys was zeer billyk gesteld. Woensdagavond werd alhier in de Gerei, kerk een dankstond gehou den voor het feit, dat thans volgens de laatste wyzigiEgen in de Wet op het Lager Onderwijs het bijzonder onder wijs is gelijk gesteld met het openbaar, zoowel wat betreft de eischeu, als de subsidie'» en salarissen. Als sprekers traden op de heeren D. J. Couvee, predikant te Ridderkerk en J. C. de Koning, hootd der chr. school te Axel, Spui. Tot ambtenaar ter secretarie 2e klasse te Terneuzen is benoemd de beer L. J. Dregmaus te Hoektot klerk bij den gemeenteontvanger de heer L. Hendrikse, te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is nietontvanke lyk verklaard het beroep van mevrouw G. B. Duiker—Blekkink, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarby haar beroep tegen het raads besluit waarby zij was vervallen ver klaard van het lidmaatschap van den raad ongegrond was verklaard, op trond dat zij haar beroep bij de Kroon niet binnen den in do Gemeen tewet daarvoor aangeduiden termyo heeft ingediend Er zal thans een vergadering van het stembureau moeten worden uitge toespraak lot het Bruidspaar hielden kwam hij naar mij eD vroeg »Juffrouw Bertha* het was voor 'teerst, dat hij mijn voornaam noemde »ik wenschte u even te spreken, heht gy een oogenblikje voor mij Wy zooderden ons even af in de uis van een der vensters eD daar verzocht hij mij met een blik, dien ik nooit ver geten zal, zijne vrouw te worden. Het aanzoek verraste mij boven mate. Nooit had ik durven bekennen, zelfs niet voor mijzelve, hoe inbig ik hem beminde. Ik had slechts één antwoord, dat bevestigend luidde. We sleten allen als vrienden ren ge lukkig leven en ook de heer Werneck zag zyn laatste levensjaren nog met enkele gelukkige verlengd. Robert Werneck genas, na langdurige verpleging en keerde terug naar het leger. Hy had berouw over zyn mis slag, blijkens zijn laBtste woorden, tot bet oogenblik van zijn dood op het slag veld tegen den erfviiand van het rijk. EINDE- sehrevea voer het aanwijzen van een opvolger, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt de heer S. Duiker, zegt de Tem, Crt. ofschoon deze deor zyn vertrek uit de gemeente niet aan alle voor het lidmaatschap vereischte eischen kan voldoen. Benoemd zijn o.m. bij de poste rijen en telegrafie tot telefoniste 2e kl. mej. A. de Feijter te Terneuzen tot kantoorbediende 2a kl. mej. K. M. v. Houte te Axel te Hulst P. Geldof, mej. W. F. C. Plagge en J. Schoonen- boom te Terneuzen L. J. Adriaansen en J. A. van den Broeke te Sas van Gent G. J. L. Goossens en mej. W. D. Luitwieler en tot surnumerair der posterijen en telegrafie te Rotterdam, opleidingsschool, J. J. Kolijn, kantoor bediende 2o kl. te Terneuzen. Gelijk bekend, is sedert geruimen tyd de invoer van Amerikaansche en Engelsche kolen geheel vrij, enkel zijn er met het oog op het vervoerverbod enkele formaliteiten te vervullen. Thans deelt de Rijks Kolendistributie mede, dat een zelfde standpunt wordt ingenomen ten opzichte van de Duit- sche en Belgische kolen. Iedereen kan derhalve buiten de hoeveelheden door de Rijks-Koiendistributie zelt geïmporteerd, zooveel kolen aanvoeren als hij wenscht. Enkel is er rekening mede houden, dat tijdig vervoerver- gunning wordt aangevraagd. Zooals in ons vorig nummer is vermeld, zijn thans verschenen de Koninklijke besluiten betreffende de plaats van vestiging en de omschrijving der gebieden van de nienwe Kamers van Koophandel. De gemeenten in Zeeuwsch Vlaande ren vormen, zooals wij meldden, 1 Kamer, gevestigd te Ter Neuzen. De Tem. Crt. meldt, dat overeenkom stig art. 26 van de wet, op de Kamers van Koophandel een commissie is be noemd uit de ledeu der in dit gebied bestaande Kamers (in dit geval dus die te Ter Neuzen en Sas van Gent), welke tot taak zal hebben de inrich ting van het Handelsregister voor dit gebied en het daaruit opmaken van de kiezerslijst voor de nieuwe Kamer. De nieuwe Kamers zullen voortaan worden gekozen door hen die in het handelsregister van het gebied der Kamer voorkomen. Er is dan ook tegelykertijd een Kot. besluit verschenen, bevattend een reglement voor deze verkiezingen. Verder verscheen een Kon. besluit bepalend, wie met ingang van het nog nader te bspalen tijdstip, waarop de wet in werking treedt, geen kooplieden zijn in den zin van de wet en dus aiet in het Handelsregister worden ingeschreven, nl. handelslieden met minder dan 2000 inkomen, en am bachtslieden die gedurende ten minste zes maanden per jaar in gemeenten tot 20.000 zielen slechts één persoon boven 18 jaar in dienst hebben. Voor sommige vakken zyn die cijfers 2, o.m. voor boekbinders, hoedenmaak sters, huisschilders, klompenmakers, leerlooiers, maudemakers, naaisters, rietmattenmakers, steenhouwers. Door Gedeputeerde Staten is aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- schappy vergunning verleend voor den aanleg en exploitatie van een spoorweg, op wegen in de provincie, van Bresksns naar Hoofdplaat en ai daar aansluitende aan een spoorweg van Hoofdplaat naar Pyramide. Na een slepende ziekte is te Scheondyke overleden in den ouder dom van ruim 56 jaar de heer W. C. de Smidt, die in 1907 tot notaris aldaar werd benoemd in de plaats van zyn overleden oom, eveneens W. C. de Smidt. De thans overledene bekleedde ook van 1907 de betrekking van ontvan ger griffier van den Generalen Prins Wiü®naj»older te Schoondyke. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 12 December 1920. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/2 ure Ds. J. B. T. tlugenholt», Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 December 1920. Veroordeeld, wegens: Mishandeling: A. J. d. C., 26 jaar, arbei der te St. Jansteen, is vrijgesrreken. E. A. T., 31 jaar, klompenmaker te HorU- nisse, tot 4 maandf n gevangenisstraf. R. L. R, 2 jaar, vlasbewerker te Koewacht, tot f6 of 5 di gen hechtenis. H. L. d., B., 18 jaar, vlasbewerker te Koe wacht, tot fb of 6 dagen hechtenis. P. A. v. O., 24 jaar, landbouwer te Koe wacht is vrijge>p'oken. C. L B 28 jaar, baggersschippersknecktte Meuw-Namen, lot f10 of 10 dagen hechtenis. D efstalA, J. v. K.. 24 jaar, veldarbeider te Graauw tot f20 of 20 dagen hechtenis. Verboden vervoer: A. R., 43 jaar, vracht rijder te Graauw, tot f20 of 20 dagen hechtenis. Niet ontvankelijt verklaard werd het beroep ran P. J. V., landbouwer en vlasfa brikant te St. Jansteen, veroordeeld door het kantorgerecht te Neuzen, wegans het niet plakken van" zegels voor ouderdomsrente. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag 14 December aanstaande, des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize alhier ter behandeling van de volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Missive Ged. Staten dezer pro vincie betreffende herziening jaarwedden Wethouders. 3. Missive Ged. Staten dezer pro vincie betreffende herziening jaarwedde Ambt. Burgerl. Stand. 4. Opheffing zekerheidstelling boek houder gasfabriek. 5 Verzoek van den Ned. Chr. Bond van Personeel in publieken dienst alhier om over 1920 een toeslag te geven van 100,voor ge huwden en daarmede gelijkge- stelden, benevens 25,voor elk kiud beneden den leeftijd van 16 jaar. 6. Verzoek vaD de arbeiders aan de gasfabriek albier, om herzi«ning van kun salaris. 7. Verzoek van H. van Luijk e. a. albier om den brandput aan den Noorddam te dempen. 8. Verzoek van A. A. de PooteB e. a. alhier om eene Northonpomp te plaatsen in de Zeestraat. 9. Verzoek van A. P. FreekenhoRST om den toeslag, die hij voor zijn hond geniet, te verdubbelen. 10. Dankbetuiging van den Ned. Bond van Gem.-Ambtenaren voor den reeds ontvangen steun voor de stichtiDg „Rust en Vacantieoor- den", met verzoek nogmaals eene bijdrage, hetzij voor eens, hetzij jaarlijks te verleeaen. 11. Verzoek van den Bond van Ver- eeuigingen te Axel, om eene jaar- lijksche subsidie. 12. Verzoek van den heer W. P- Dieleman Wzn. om voor zijns woning een ijzeren hekwerk te mogen plaatsen, met twee stuki draaiende gedeelten. 13. Wijzigen gemeente - begrootiag over 1920. 14. Verzoek van de vereeDiging „Volkshuisvesting" alhier om over te gaan tot aanbesteding van de overige 24 arbeiderswoningen, ingevolge raadsbesluit van 6 Juli 1920.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2