SIGAEEU. VEEMARKT Installatie- eo Propapoiaavoni, Tegen St. ffiéolaasl OPRUIMING Firma P. H. YeenhuizeD, Axel. Rechtszaken. Buitenland. Bekendmakingen. te AXEL. Jaarlijksche Veemarkt Adverlentiën. Ncderlandsctie PadYindersvereeniging. op 3 December 1920 Van af heden: van een groote partij Prima merken. Fijne verpakking. Spotprijzen. Misschien beleven wij het nog dat arbeidsleiders „Dictators" worden wanneer zij inzien dat de arbeiders zslve slachtoffer worden van arbeids inkorting en loonsopdryving, dat ééns internationale loonen zullen worden vastgesteld en den arbeidstijd ep 10 a 11 uur wordt gebracht, waardoor met intensieve werk verdeeling de productie met 40 a 50 pCt. kan worden ver meerderd. Een Internationaal arbeids congres zou de wereld zegeningen kunnen brengeD, waarvan men eeuwen genot kan hebben, want immers de verhoudingen werden zóó scherp, dat plunderingen, geweld en moordpariijeD de wereld weder zullen gaan beheer schen. Niet de wereld is de schuld van den ondergang harer bewoners doch de laatsten weten niet hoe haar te bewandelen, aldus schrijft hnt „Tabaksblad". AXEL, 26 November 1920. Het is wel zelzaam weer. Na de langdurige droogte in September en O tober met ei n temperatuur alsof het nog volop zomer was, kregen we enkele dagen regen gepaard met storm. Doch het was nog geen week verder, of weer trad de droogte in en tot heden is de lucht, ondanks dat zich nu en dan teekenen van verandering opdoen, glashelder, terwijl het zonnetje ons het prachtigste najaarsweer ver schaft, dat men denken kan. Opmerkelijk is die paar dagen ruw weer in het laatst van October een overgang geweest van zomer naar winter, want terwijl het weer even mooi en zonnig was, was de tempera tuur zoodanig gedaald, dat we vorst kregen en het zelfs enkele nachten en dagen streng vroor, met het gevolg, dat winkeliers de schaatsen elaleerden en de jeugd ze reeds aanbond. Wat ook zeldzaam is, is dat men nu niet de schaatsen kan aanbinden aan de „groqte plaat," daar die geheel droog g bleven ;s, zoodat men alleen zou kunnen rijden op de Groote Kreek, waar het diep is. Vandaar dat men het eerst probeerde langs den oostelelijken zoom van de Kleine Kreek, voorzoover men daar boven de glooiende weide rijdt. Toch blijft die plaats e n gevaarlijk sportter rein en kunnen we niet genoeg tot voorzichtigheid aanmanen de baan daar vooreerst niet te breed te nemen Vooral n'u de vorst weer afnemend is. Men weet wat een sterke stroom er geregeld in dat kreekje staat. Intusschen wordt door velen om resen verlangd, daar er weer groot gebrek aan drinkwater komt. Gisteravond werd by gelegenheid van dan dankdag in de Gereformeerde kerk alhier een uitvoering gegeven door de zangvereeniging .Zingt den Heer een nieuw lied" van Zaamslag terwijl door dhr. Thielen predikant alhier gesproken werd over krankzin nigenverpleging, ten behoeve van .Vrederust." Nadat door de talrijke aaawezigsn gczamealyk was gezongen psalm 103 1, opende ds. Thielen de byeenkomst met gebed en werden eenige nummers gezongen door de zangvereenigin Daarna begon ds. Thielen zyu rede naar aanleiding van hefseen we lezen in Markus 5 vers 1- 20, aangaande dea bezetens van Gadara. Spreker verdeelde zijn rede in drie hoofdpunten, nl. de ellende der zwakzinnigen, de grootmoedigheid van den Verlosser en de roeping in dezen voor ons Christe nen. Na het tweede gedeelte zong men psalm 727 en gaf het keer weer enkele nummers. Na bet besluit van den spreker werd de rest van het programma afgewerkt. Tot slot zong men Avondzang 6, waarna ds. Thielen met dankzegging eindigde en men voldaan over het genotene huiswaarts ging. Met ingang van 16 Dec. a.s. is de heer I. M. de Ridder te Axel benoemd tot comraies-verifacteur te Hansweert. Voor het examen Staatsinrichting M. O. is te Amsterdam geslaagd de heet J. Wisse, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Neuzen. Gisteren had te Hulst de officiëele opening plaats van de Middelbare Handelsdagscbool en landbouwschool in tegenwoordigheid van Mgr. den Bis schop van Breda, die om 9 uur een pontificale H. Mis opdroeg, en den ge- beelen dag het middelpunt der plechtig beid vormde. Om bali elf werd de Landbouw winterscbool geopend in het patronaats- gebouw en om half twaalf de handels dagschool in een versierde zaal van de Ambachtschool. Er was veel belangstelling. We komen bierop nader terug in o s volgend nummer. Jl. Zaterdag is tengevolge van overbelasting, doordat drie bakken met bieten op één punt samenkwamen, het lucbtspoor der suikerfabriek „Sas van Gent" in het engereede geraakt. Inde nabijheid der fabriek is een der ijzeren stutpylers geknakt en ineengestort. Het lucbtspoor is thans niet te ge bruiken en het zal verscheidene dagen duren eer dit weer wel het geval zal zyn. Waar de aanvoer van bieten tengevolge der spoorwegstaking Gent- Ter Neuzen reeds eenigszius belemmerd was, zal bet defect aan bet luchtspoor er vermoedelijk wel toe leiden, dat de campagne in genoemde fabriek most onderbroken worden. Aan hot kanaal wordon de schepen weliswaar nog mot de kraan gelost, maar het transport van de losplaats naar de fabriek moet op de oude manier met smalspoor en paardentractie geschieden. Bij de tegen woordige capaciteit der suikerfabrieken valt er niet aan te danken op zoo'u manier de campagne gaande te houden, «n het ziet er dus, zooals we zeiden, uaar uit, dat de fabriek moet stil vallen tot de breuk aan het luchtspoor zal hersteld zyn. Dit is jammer te noemen, te meer omdat tot. nog toe de campagne zeer voorspoedig ging en van oponthoud nog geen sprake geweest is. Z. K. Naur aanleiding van een her nicuwd schryveu van het hoofdbestuur der Z. L. M. aan den gemeenteraad van Middelburg, verzoekende terug te komen op bet afwyzend besluit inzake het gebruik van het vliegterrein voor de landbouwtentoonstelling, heeft de Raad van Middelburg besloten thans toestemmtng te verleenen en een sub sidie van 1000 toegezsgd. VrU verroer in Zecuwsch Vlaanderen. De Minister van L., N. an H., heett met ingang van 24 Nov. 1920ingetrok koD zyne beschiKking van 7 Aug. 1920. directie van den landbouw, no. 12540, 3de afdeeling gewijzigd by zijne be schikking van 23 Sept. 1920, airecti® van den landbouw no. 15080, 3do afdeeling, waarbijwerd verbodon het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring omvattende Z. Vlaanderen. Aan de Midd. Crt. schrijft men Opvallend is het verschil dat men in verschillende dorpen, die ongeveer in gnlijke omstandigbeden^rerkeereD, opmerkt, als men verneemt, wat de zoogenaamde Oogstcollecte heelt op gebracht waar de gemeente over ruime fondsen beschikt, daar valt het te begrypen, dat men niet zoo scheu tig is, ook al is de oogst nog zoo best geweest, maar er zijn toch kerkelijke gemeenten, zeer arm, zoowel wat diaconie als kerk betreft, met een grooten ryken boerenstand, die een oogstcollecte krijgen, die beschamend is. Het is geen gewoonte de opgaven te plaatsen in deze courant, en we onthouden ons ook van bet noemen van Damen in 2eeland, maar wyzen op een landbouwdorp buiten onze provincie Dir.teloord, waar in de Ned Herv. Kerk f1450 voor de armen en f200 voor da kerk werd ontvangen; o. m. in bankbiljetten tot f 100 toe; terwijl ih de Geref. Kerk f 1084.33 voor de armen word gecollecteerd waaronder oen bankbiljet van f 200. Beschamend voor tal van gemeen ton in onze omgeving PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 28 November 1920. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/» ure Ds. H. F. de Puv, [van Cadsand.] Nam. 3 ure Ds. J. B. T. Hugenholts Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Lees kei k. Nam. 3 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 November 1920. Veroordeeld wegens Niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar: G. A. S., 51 jaar, koopman te Ter Neuzen Sluiskil tot 25 ot 25 d. hecht. Beschadiging J. S., 52 jaar, koop man te Tor Nemen tot 5 of 5 d. hecht. DiefstalJ. L. 47 jaar, steenkapper tot 25 of 25 d. hecht. Mishandeling: L. W., 17;tar, klom penmaker te Olinge tot 20 of 1 m. tucht. Verduistering: Pr. S., 51 jaar, koopman te Westdorpe, uitgesteld tot 3 December. Verbodeu uitvoerC. M. d. R., 14 jaar, zonder beroep tot 10 of 3 w. tucht. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding tegen Cb. E. A 44 jaar, werkman te Koewacht, gedeti neerd ter zake'van diefstal. De Belgische taalwet. De commissie uit den Senaat voor de taaiaangelegenheden heeft besloten, aan den Senaat een geheel nieuw wetsontwerp voor te stellen ter ver vanging van de door de Kamer aan genomen taalwet. Dit wetsontwerp zal gebaseerd zyn op de autonomie der gemeenten, en komt in hoofdzaak op het volgende neer Het tweetalig stelsel voor het bestuur zal in beginsel worden toegepast door alle gemeenten van het land evenwel zal de beslissing hierover afhangen van een stemming met een meerder heid van twee derden in de gemeente raad of van een plebisciet in de ge meente. De nieuwe beambten zyn verplicht, voorzoover het den lageren ambten betreft, binnen twee jaar de beginselen der tweede bestuurstaal te kennen voor de boogere ambten is een uitgebreide kennis van de tweede taal vareischt. Ongewenschte onderscheiding. De Vlaamsche Frontsoldaat Wsrd Hermans, wegens VlaamscbgezÏDdheid tydens den oorlog tot dwangarbeid in een tucbtcompagnie naar Frankrijk verbannen, kreeg na den wapenstilstand het Belgisch zege-kruis eu zond deze onderscheiding met volgend schryven aan de legeroverheid terug „Aan de Overheid der Ho Belgische Legerafdeeling. Mijne Heeren, „Met deze zend ik Ued. het zegen kruis terug dat my een dezer dagen by afwezigheid te huis werd gebracht. Ik kan het als mensch met mijn geweten niet overeenbrengen, een eereteeken te dragen waarvan de keerzyde eene leuze voert die als een leugen klinkt. „De groote oorlog tot de beschaving" zoealg he luidr, heeft de wereld meer stoffelijke en zedelijke rampen bijgebracht, 'en ons Vlamingen meer onrecht en verdrukking bezord. Waarschijnlijk was het ook „tot de beschaving" dat ik met negen makers na drie jaren frontdienst verbannen werd in de bosschen der Orne En voor diezelfde beschaving, mochten onze jongens in de gevangenissen van Fresnes en Auvours gaan sterven? „Ik dank er voor, en met veront waardiging, uit de handen onzer vroegere en huidige belagers, onzer tijdelijk triomfeerende verdrukkers, een eereteeken te aanvaarden dat mij een scbandekruis is. „Ik acht mij derhalve, als mensch en Vlaming onwaardig „Met de noodige achting. (w.g) WARD HERMANS. Burgemeester en Weihouders van AXEL maken bij deze bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Maandag 29 November aanst., aanvang nemende des voormid- dags 9 ure. Ieder eigenaar of inzender van vee zal gehouden zijn, zich by den markt meester aan te melden, met opgaaf van het aaDtal ter markt gebracht vee. Ge< n vee, aan besmettelijke ziekte onderhevig, zal ter markt worden toe gelaten. Ax-l, 30 October 1920. Burgemeester en ethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. I)e Secretarie, J. A. VAN VESSEM. AFDEELING AXEL. des avonds ten 7,30 precies, op de bovenzaal van den Heer De Lozanne. Toegang 50 centen per persoon. HET BESTUUR. Op deze toch reeds zeer lage prflzen, wordt wederverkoopers nog rabat toegestaan.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2