No. 67. Zaterdag 27 November 11120 .16e *faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De Doodenrit. AXELSCHE MANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4, Telefoon Kr. 3«. - Poetbon aüVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr{Jdagvoormiddag ELF ure. dit blad behoort eei^byvoegsel. Duizenden jaren is het geledeB, dat Rome bijna de geheele wereld regeerde. Het was een machtig en voortvarend volk, bet bezat niet alleen de kunst te heerscheD, doch ook te wej-ken. Het paarde aaD beschaving een groot organisatietalent en zelfs de overwonnen volkeren erkenden in hen bet g^rie van krijgskunst en prezen de verstanaige wetten. In bijna ieder land zijn nog brokstukken of monumenten uit dien tyd te vindeD, die blijk geven in hoe verre de Romeinen behoorden tot de stoere werkers. Men kan zich voor stellen welk een ontzaggelijken invloed uitging van Rome, hetwelk met de communicatiemiddelen uitdien tijd toch werelddeelen beheerschte. Natuurlijk hadden de Romeinen, evenals de Dnitschers van 1914 platonische bedoe lingen en trachtten zij onder de leuze .beschaving te brengen" onder de hun inziens onontwikkelde volkeren, zooveel mogelijk voordeeleD te behalen, en de schatten hoopten zich op te Rome. De stadhouders en verdere ambtenaren, die over de wereld verspreid waren, voeren zéér wel by het inzamelen van de penningen voor hun groote meesters in „Rome". Weelde vervulde Rome, kunstwerken voor ieder ander volk onbetaalbaar, vond men daar. De grooten wisten met hun rijkdommen geen raad en gaven zich over aan de meest verfijnde genoegens of woesteeet-endrinkpartijen. Daarbij kwam de meest bandelooze onzedelijkheid. Besluiten over leven en dood werden iu dronkenschap genomen en de beerschers over de wereld werden slap en lui. Energieken werden stompzinnigen, en langzamer jjdnd veiloor Rome terrein. Rome werd bestreden met de wapens en het ver stand welken het den volken had byge- bracht. De mindere klassen in Rome, het z.g werkende volk, duldde niet langer, dat het geregeerd werd door wreedaards en zwelgers en de maat liep over onder het bestuur van Keizer Nero, wiens geschiedenis bijna iedereen bekend is. Rome werd eenige malen republiek, en revolutie was zelts in die dagen geen onbtkend iets. Natuurlijk werden in alle mogelijke vormen het volk voordeelen toegezegd en Rome ging den weg op van het tegenwoordige Rusland. Het volk had gezien, boe de vroegere heerschers leefden, en deden ben maar al te goed na. De naam Plebejer, hetgeen feitelijk „werkend man" beteekende, werd een scheldnaam, want immers, de bandeloosheid en onzedelijkheid miste het vernis van beschaving, hetwelk de vroegere heer schers bezaten en de binneH- en buitenlacdscbe aangelegenheden werden in het geheel niet of zeer slecht bestuurd. Burgeroorlogen en gistingen ondermijn deD de fundamenten van het machtige Rome. Er werd wel verwoest, doch biet opgebouwd, Luiheid vierde heogty en men feestte zelts nog in de bouw vallen. Ellende en hongersnood teis terden het eens zoo welvarende Rome en geld was tenslotte in het nijpende gebrek maar een bijzaak. Eindelijk had het Romeinsche volk „den doodenrit" volbracht, en wat er van over is gebleveD, is slechts te danken aan het doorzicht van de verstandigen, die zich met energie van hun taak als Dictator kweten, en met geweld luiheid, bande loosheid, enz., testreden. Arbeidsdwang, verplichte landbouw, distributie, nieuwe wetten en de sterke arm van betrouw bare soldaten brachten den regeerings wagen weder in het oude spoor, doch nooit heeft Rome kunpen worden „het oude, .welvarende en machtige Rome", wat het was vóór „den doodenrit" naar den ondergang. Oude geschiedenissen keeren weer, do vroegere Romeinsche wetten vormen nog de basis waarop de tegenwoordige landswetten zijn opgebouwd, alleen trekt men over het algemeen te weinig profijt van de leeringen uit de oudo geschiedenis. Ieder die hierin van meening verschilt, Bpreke vrij uit, doch bewyze dat de stelling onjuist is, dat niet alleen ons land, neen bijna de heele wereld „op den doodenrit" is. Mochten wij in de jaren 1914 tot '19 „doodenritten" in letterlijken zin gekend hebben, ril kaD men zeggen, dat de wereld zich op een „doodenrit" bevindt, waaraan slechts krachtige handen en heldere koppen een eind kunneu maken. Evenals in den Romeinscben tyd, moeten er „dictators" komen, die met onbe perkte macht paal en perk kunnen stellen aan het ongebreidelde machts misbruik, waaraan het grootste deel van de gemeenschap zich schuldig maakt. Dat het menschdom streeft naar betere verhoudingen, naar gunstiger levensvoorwaarden, dat de arbeidende klasse zich verzet tegen opeenhooping van weelde bij de bezittend# klasse, terwijl zij het noodige ODtbeert, laat zich begrijpen, doch dat men tracht den tijd van arbeiden zoodanig te be korten, dat twee mannen het werk van óóq doen is zellbedrog" in bet groot. De producten, die onder be snoeiden arbeidstijd en abnormaal hooge loonen worden daargesteld, ver minderen de koopkracht van bet geld en men doet met 40 gulden wat men vroeger met 15 deed. „De doodenrit" is aan den gang, tenslotte kan niemand meer genoeg verdienen, stakingen en onlusten volgen elkaar angstwekkend op, en steeds tracht men het kwaad te smoren, door toe te geven aan eischen die men niet anders kan be kostigen, dan uit middelen die de ge meenschap opbrengt. Het oog is natuurlyk gericht op de bezittende klasse en op allerlei manieren probeert men em van het groot kapi taal te plukken, doch dit heeft ook zijn grens, want bet groot kapitaal laat zich nu eenmaal niet ongestraft' aantasten, en verhaalt den belasting druk op de consumenten. Vandaar dat uw suiker, uw koffie, uw kleeren, uw schoenen, kortom alles wat u noo dig heeft, zoo duur worden, dat uw meerdere verdiensten niet in evenre digheid zijn met den prijsopslag van uw behoeften. Minister X ziet zich voor een revo lutie geplaatst, de arbeidende klasse stelt eischen waaraan men feitelyk niet kan voldoen. Landsbelang eischt dat de zaak gesust wordt en beloften die men liever niet deed zijn het gevolg. Belofte maakt schuld en een maal komt het oogenblik dat de schuld ingelost moet worden. Nu hebben wy een verplichten maximum arbeidsduur van 8 uur per dag. leder bedrijf cal culeert bij de afwerkiDg van de pro ducten zijn kostprijs, het gevolg is dat de kostprijs niet alleen verhoogd wordt met de meerdere uitgaveD, doch dat by de voortdurende races, in niet ver wachtte door arbeiders te stellen eischen alvast een grooter percentage wordt aangenomen. Ook het groot-kapitaal weet wat organisatie is eo waar het gemeenschappelijke belangen geldt, vindt men de hechtste samenwerking. De meelfabrieken bepalen den prijs van het meel, waarvan uw brood wordt gebakken, doch ook de landbouw coöpe raties stellen voor de meelfabrikanten den prijs vast. De huidentrust bepaalt den prijs voor de huiden waarvan uw schoenen worden gemaakt, de schoen fabrikanten bepalen onderling den prijs die u voor uw schoenen betalen moet. Het zou niet moeilyk zijn dit blad ge heel te vullen met voorbeelden, doch één voorbeeld wil ik nog aanhalen De tabaksmaaisehappyen in Indië be palen den minimumprijs waarvoor zy tabak aan de markt willen brengen, de Stoomvaart Maatschappijen stellen den vrachtprijs op tabak vast, de vei ling en de makelaars bepalen onderling welke minimumkosten zij in rekening zullen brengen terwijl de grossiers in verhouding met hun levensstandaard willen verdienen. Tenslotte is de tabak bij den fabrikant beland die te maken neeft met allerlei leveranciers waarvan de meesten ia trusten zijn aangesloten en als dan de sigaar tenslotte by den winkelier komt, die ook zyn prijs be paalt, moet de kooper, d.i. de cousument, ook de werkman, alle kosten betalen vanaf de tabaksmaatschappij tot den winkelier en zoo komt het dat gij 10 cent voor een sigaar betaalt die vroeger 3 cent kostte, want immers m alle cultures, in alle vervoermaatschappijen, in alle tusschenhandel, in alle fabrieken en in de «winkels is de verkoops- en arbeidstyd beperkt, en zijn de loonen gestegen. Ieder zoekt zich te dekken en berekent, zoo hy kans ziet, veel meer dan noodig is. Als ,de doodenrit" is volbracht, zal de verbaasde wereld inzien, dat slechts productie, noeste vlijt, de levensom standigheden van het menschdom dra gelijk kunnen maken. Esn mensch heeft vrijheid en ontspanning noodig, doch ook van het goede kan men te veel krijgen. Let op, hoeveel arbeiders hun vrijen Zaterdagmiddag doorbrengen in kroegen, let op hoevelen zich in hun vrijen- en hun rusttyd zoodanig vermoeien dat zy des Maandags onge schikt voor hun acht urige werktaak zijn, constateer dat voorstanders van den acht urigen werkdag verkondigen, dat in 8 uur, evenveel gearbeid zou worden, als in 10 uren, terwijl de practyk leert, dat vele arbeiders den dwang ontgroeid, op ergerlijke wijze de lijn trekken en in 8 uren meermalen 4 uur productie leveren. Door orga nisatie ontbreekt het meermalen den patroon aan macht, lijntrekkers uit zyn fabriek of van zijn werk te ver wijderen. Door de groote mate van vrijheid wordt deze veelal verkeerd genoten en maakt dat er meer geld uitgegeven wordt dan verdiend kan worden en ondanks de verhoogde loonen, komen volgens de statistiek diefstallen veel meer voor dan vroeger. Op goede en nuttige wyte zyn Zater dagmiddag bestedende, zal een werkman de schoenen van zyn gezin repareeren, ho9 prijzenswaardig moeder de vrouw het ook zal vinden, dat haar man geld uitspaart, het valt niet weg té cyteren dat den schoenmaker „in zyn vak" werk ontnomen wordt. De werkman die er vroeger noeit over dacht schoe nen te repareeren „moet" het doen, omdat de reparatie te duur is. Waar ojm is die reparatie te duur? Omdat de arbeiders in alle vakken de loonen hebben opgedreven en meteen hoop ik. u duidelijk te maken, dat de uren die de werkman minder dan vroeger op de werkplaats uoorbracht, nu met werk besteed worden wat dikwyls minderwaardiger is dan zijn eigen handwerk. De geforceerde oischen van de ar beiders hebben tevens gemaakt, dat het loon niveau van den Intellectueelea arbeider, b.v. kantoorbediende, onder wijzer of dergelijke, die organisatorisch niet de macht van de arbeiders hebben kunnen ontwikkelen, in een onrecht vaardige verhouding staat en een pucschepper en straatveger, aan wiens levensomstandigheden en verstand ab soluut geen eischen worden gesteld, dikwyls meer verdienen dan zij die gestudeerd hebben, heer moeten zyn en alle vormen van beschaving in acht moeten nemen. De loonactie van Telegraaf- en Pest- personeel zal verdere gevolgen hebben. De diensten worden duurder en de pryzen voor werkzaamheden, die het publiek van Post-, en Telegraaf ver langt, zullen belangryk stijgen. Steeds in ten cirkelgang komen de loonsver- hoogingen van zijn collega's ep het hoofd van den arbeider neer, hetgeen tot gevolge heeft dat het einde niet te overzien is. Vele bedrijven zijn te niet gegaan door arbeidsrerkorting en loonsopdrijving. Ce werkman kan geen woning meer vinden omdat alle factoren den houw van nieuwe huizen tegenwerken. De meeste huizen worden gebouwd met subsidies van gemeenten en rijk, alzeo parasiteerende op de gemsenschap waar van oek de werkman deel uitmaakt.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1