Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Verschillende secretarissen generaal van de Departementen, de heer Bruysten, als vertegenwoordiger van de Haagsche Journalistenvereniging, enz. enz. Het eerst voerde namens de Regee ring de Minister van Justie, Mr. Th. Heemskerk het woord. Daarop volgden de heeren Colijn, ds. Dijk en oud-Minister Idenburg. Afdeellng Axel, Z L. M. Zaterdag werd alhier op de boven zaal van dhr. De LozaDne een goed bezochte vergadering gehpuden van bovengenoemde vertenigiDg. Bij afwe zigheid van dbr. Pb. J. van Dixboorn fungeerde als zoodanig dhr. D. J. Dees, te Neuzen. Onder een aantal ingekomen stukken behoorde een mededeeliug van bet hoofdbestuur dat de 2e secretaris zich beschikbaar stelde tot het houden van lezingen over verschillende onderwer pen, daarbij aangegeven. Besloten werd een lezing te doen houden over „Staatszorg voor den landbouw." Hierna kwam in behandeling de begrooting en de agenda voor de alg. vergadering op 17 Nov. te Middelburg. Begrijpelijk is, dat even gesproken werd op de daarop v< orgestelde ver hooging van den alg. secretaris, ad ƒ6000, terwijl het secretariaat in zijn geheel op 10.825 wordt geraamd. Maar het is er mee als met de beschik kingen van Ged. Staten. Deze willen den Raad wel eens hooren, maar beslissen toch bij slot van rekening en zoo geeft bet haotdbestuur der Z. L. M. wel een begrooting ter behandeling aan de afdeelingen, maar van een uraiieme afwijzing is immers toch gte i sprake? Op de contributie regeling werden geen beduidende bemerkingen gemaakt. Anders was het met het Landbouw blad. Ofschoon dit wel verdedigd werd door den voorzitter werd toch algemeen gezegd, dat het niet beantwoordt aan het doel van een orgaan van een vereen ging als de Z. L. M. Sommigen geleoven, dat het blad gemist kon worden en dan de contributie veel minder zou zijn, het kost ruim 12000. Anderen meenen, dat er geen pit in zit. Het is steeds achter met berichten en geeft wel hetgeen we in andere bladen lezen over wat hier gebeurt, maar niets uit het Buitenland. Men gaf liever een hooger abonnementsprijs, als het meer aan de eischeu voldeed. Zoo ziet men nooit eens een leerzaam hoofdartikel. Dbr. JOe Putter is met den voorz. vfin mee.ning, dat als het blad werkelijk gelezen wordt, men meer op de hoogte zal zyu. De hoofdzaak is, dat het blad veelal ongelezen ter zijde wordt gelegd. Z. h. s. werd de begrooting goed gekeurd. Aangaande den landbouwraad sprak men zich niet eenstemmig uit. Er blijken 3 richtingen le de voorstad ders, 2e tegenstanders die bang zijn, dat landbouwbelangen ondergeschikt zullen komen aan de politieke belangen, gezien, dat er neutrale, christelijke en Roomscbe landbouw organen in ver tegeawoordigd zouden zijn en 3e zyn er tegenstanders, die bang zyo, dat het Overblijven,* Robert naderde mij meer dreigend dan welwillend en rijn beete adem raakte mija wangen reeds, zoodat ik terugdeinsde en zeide .Het spijt me, mijnheer Werneck, maar ik kau in dezen niets voor u doen.t Dan moet ik maar alleen al het mo gelijke doeD, voor mijn doel, hernam hy. >lk zal u intusschen Diet minder dankbaar zijn, juffrouw Bertha*, riep hij Jaohend en vertrok. Wordt vervolgd.) landbouwbedrijf door een landbouwraad te veel aan banden zal gelegd worden en men van boven af de lakees der mate zal uitdeeleD, dat van vrij bedryf mets meer overschiet. Deze wezen op 8 uren dag, socialisatie enz. De jachtwet lokte geen bespreking uit. Omtrent meerdere telefoonaansluiting op het platteland was men het eens. Eveneens aan aande tarieven bastei- loon en voorziening in de moeilijkheid van 8 urigen werkdag voor ambachts lieden. Een kantoor voor landbouwboekhou ding acht men nuttig, maar meer nog cursussen in boekhouden. Volgens de agenda zou nu een voor dracht wordeB gehouden door den heer Kielstra, over zaadbureau en gewa--- •chenkeuring, doch wegens een dienst reis naar Den Haag was dhr. Kielstra verhinderd. Bij de omvraag stelde men op schrif telijk verzoek van dhr. Van Dixboorn aan de orde om met klem bij den Mi nister aan te dringen op vrijen uitvoer van het vee. Met auimo werd dit punt besproken en 'cis gelukkig dat de sprekers niet veel over uitvoer te zeggen hebben gehad, want anders was o. i. de veepest niet buiten de grenzen gebleven Toch werd in ernst betoogd, dat het nu niet meer de tyd is om dusdanige strenge bepalingen voor Zeeuwsch Vlaanderen te handhaven, waar men in Limburg en Noord Brabant het ver boden vervoer opheft. Voorgesteld werd een confereutie,mot den districts- veearts, dhr. Steehouwer te Middelburg en den Minister, terwijl men op spoed aandringt, waar het nu den besten tijd is voor den veehandel. Dhr. F. Dekkei Pz. wees nog op de waterleiding, waaromtrent Zeeuwsch- Vlaanderen met een kluitje in 't riet gestuurd wordt. Hij wou die zaak aanoakkeu en gesteund zien door de Z. L. M. Dhr. P. B. van Hoeve klaagde over de gebrekkige postbestelling eu vroeg af óok dat niet een punt is dat de Z. L. M. kou verbeteren. Dhr. Bernard vroeg of er ook ver goeding kan gegeven worden aan de grensbewonende veehouders, die ver plicht waren hun vee te stallen, wat zeer kostbaar was. Al deze onderwerpen, zoo zei de voorzi;ter, kunnen op de boofdbestuurs vergadering worden te berde gebracht, voor zoover men er gelegenheid too geeft. Hij benoemde daartoe 11 afge vaardigden, waar stemming niet meer mogelyk is en velen zich moesten haasten om bun tram te balen. We kunnen met geDoegvn constatee- rau, dat in lang niet zulk een aange name en belangstellende vergadering werd gehouden door de afd. Axsl als deze en vragen ons afkan de wyze van oproeping daar ook deel in hebben AXEL, 16 November 1920 Ter voldoening aan het verzoek van het Moderaroen van hetCortrael Com. kwam Donderdagavond de Antir. Kiesvereen. .Nederland eu Oranje" in de beneden consistorie van de Geref. Kerk alhier in vergadering bijeen. Door velen was aan het verzoek van het Bestuur gevolg gegevcD. zoo dat de consistoriekamer fliuk bezet was, Nadat door de vergadering was ge zongen het 8e vers vau Ps. 103, werd door den voorzitter, dhr. F. Dieleman, voorgelezen Openbaring 22, waarna deze voorging in gebed. De voorzitter sprak daarna een kort openingswoord, waarin bij wees op de zeer groote kracht, aie ouze partij is komen te ontvallen. Hij heeft dan ook gemeend goed te doeD, door gevolg te geven aan de uitnoodiging tan het Centr. Com. Daarna gat hy het woord aan den secretaris der vereeniging Ds. P. de putter, die bereid was gevonden om een kort overzicht te geven over den grooten leider Dr. A. Kuyper. Deze begon met te zeggen aat hij slechts aarzelend aan het verzoek gevolg had gegeven, omdat hij er van overtuigd is, dat wat hij omtrent wijlen onzen voorganger, den hoofd man zal zeggen, zeer onvolledig zal zijn. By wees er op, dat ook bier geldt het gezegde: .Alles heeft zijn bestem den tijd" eu .Er is een tijd om gebo ren te worden en een tijd om te sterven", Niemand zal hieraan ontkomen, ook hij onze groote leider ontkwam hieraan niet. God riep hem op en ofschoon ons dit droef stemt en wy hem nor de kuDnen missen, Gods lijd was er en daarom riep Hij zijn knecht op. Hij riep hem op, opdat hij zich thans geheel kan wijden aan de verheérlij king vau Hem, wien hy ook hier steeds heeft beleden. Achtereenvolgens stond bij stil bij Dr. Kuypers leven, werken en begin selen. Hij besloot de uiteenzetting dezer drie punten, door er ons op te wyzen, dat wij niet anders kunnen, dan God zeer dankbaar zijn voor alles, wat Hy ons in Cr. Kuyper heeft geschonken. Thans is voor hem Zaliger ure bereid. Na hoi zingen van Ps. 68 2 werd deze indrukwekkende vergadering op verzoek van den voorzitter door Ds. de Putter met dankzegging gesloten. Z. VI Ter verbetering. Naar aanleiding van het bericht in ous vorig nummer, dat een kind op de flets gevaarlijk is, wijst dhr. J. P. Smies Büer er ons op, dat hij niet over het kindis geredeD. We wisten niet, wien het geval betrof, anders hadden we ons om nader in lichtingen gewend, maar in elk geva' blyft bet een feit, dat kinderen op de flets meenemen gevaarlyk is. Ouders daarop attent te maken was het doel vau ons bericht. De landbouwer J. B. te Schel- foutsboek gemeente Graauw geraakte Woensdagnamiddag, zoodanig met een zijner paarden in den stal beklemd, dat men aanvankelijk voor zijn leven vrsesde. Gelukkig vernemen wij thans, dat de man beterende is en dat Dr. de Gier hoop heelt op herstel. Z. K. Op het bietenveld van den land bouwer Maerman te Zandberg, kapte de 13-jarige jonge dochter M. v. L. zoodanig in haar hand, d, t zij door het veie bloedverlies in bewusteloozen toestand werd huiswaarts gebracht. if. K. Gemeld wordt, dat eerlang te Paal en Zandberg een publiek telefoon station zal worden gevestigd. Voorwaar een schoone verbetering. Dinsdagvoormiddag kwam de dochter van deB landbouwer A. M. door het brekea van het stuur zoodanig van haar rijwiel te vallen, dat zij iu bewusteloozen toestand per rijtuig huis waarts moest worden gebracht, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Z. K. Arrond. Rechtbank te Middelburg, Zitting van 12 November 1920. Veroordeeld wegens Mishandeling P. D., 20 jaar land bouwersknecht te Hoek, is vrijgesproken. DieistalL. v. A., 25 jaar fabrieks arbeider, gedetineerd te Middelburg, tot 5 maanden gevang. Ch. A. M., 26 jaar, werkman, gede tineerd, tot 5 weken gevang. L C. W., 19 jaar, dienstbode t? Tertu-uzen, tot 25 of 25 dagen hecht. P. J. S., 34 jaar, fabrieksarbeider te Westdorpe, tot 1 maand gevang., voorw. proeftyd 3 jaar. Niet voldoen aan de vordering vaa een ambtenaar. J. d. Z., 20 jaar, land- bouwersknecht te Boschkapelie tot ƒ15 of 15 dagen hecht. D. R., 27 jaar, landbouwersknecht te Zaamslag tot 15 of 15 dagen hecht. Verboden vervoer: V. E. P., 39 jaar, vrachtrijder te Overslag, tot 10 of 10 dagen hecht. Zooals gemeld brandde Woensdag-! avond nabij S^-tooskerke (Walcherdn) een groote landbouwschuur, waariu voornamelijk vlas was geborgen, geheel at. Dit is in deze kleine gemeente de vierde brand in een jaar tijds en algemeen denkt toen aan kwaadv\ illig. heid. Ook doen geruöhten de jonde! dat nog meer perceelen op de zwarts lijst staan, zoodat men zich de onrust van de dorpsbewoners kan voorstellen. De Justitie uit Middelburg steldti Donderdag een onderzoek ter plaatse in, Een auto van den heer F. waariu vier personen zaten, welke uit Vaals vertrok naar Venlo, is even voorbij Vaals in aanrijding gekomen met een bfjanrden man die op de signalen van den bestuurder naar den verkeerden kant uitweek en voor de auto sprong. De ongelukkige, de 63 jarige B. uit Vaalsbeek, werd met gebroken rugge- graat en been e.n deerlijk aan het hoofd verwond opgenomen en naar het hospitaal te Aken getransporteerd, waar hij na eenige uren overleed. Du chauffeur heeft geen schuld. Door den heer F. werd aan do weduwe B. een ruimo vergoeding geschonken. Het negenjarig jongetje A. Grup- j stra te Drachten werd door een stoom tram, komende van Heerenveen, over reden. Het ventje, overgebracht naar het ziekenhuis te Leeuwarden, is al daar aan de bekomen verwondingen overleden. G. J. W. en H. P., die dezen zomer werden gearresteerd, verdacht van dieistal van 14.000 uit %le brand kast van ri« zuivelfabriek te Aalteu en die sedert hun aanhouding in het huis van bewaring alhier zyn opgesloten, hebben thans eeu bekentenis afgelegd. Te Munstergeleen is de boerderij der familie D. afgebrand. De \talleu en schuren met inhoud werden vernield, Vrijdagmiddag balfvyf wilde C. K. aan den Kanaaldijk gem. Alpfcndam, zijn koeien gaan melken en draaida: daartoe het electrisch licht aan. Er ontstöud kortsluiting en onmiddellijk stond de stal in lichte laaie. Tn eel oogenblik was de gebeele behuizing afgebrand, 'r. Vee en een gedeelte van den inboedel is gered. Het Vakblad voor den schoen maker schrijft „Men vertelt, dat alleen iu Dongetti vele bonderden paren schoenen ua werktijd der fabrieken thuis worden gemaakt door het vermoeide persoaeei. Sammigsn op den dag knecht, zijn 's avonds baas. Ook in leestklaar werk kan men terecht. Dat deze makers nog #marktbedervers zijn, bovendien, behoeft geen betoog." Beroofster aangehouden. Het is de Rottardams-Ghe politie gelukt een reeds lang gezochte beroofster die iu den laatsteu tijd woonde aan de Karta Baansiraat 10 ia die. stad en dezen zomer aan den Harstenboekweg in Den Haag, welke beide woniDgen even berucht waren otn de daar gepleegde beroovingen, op heeterdaad te betrappen. Een agent zag een man met een vrouw iu de Baanstraat ld binnengaan, waarschuwde enkele collega's en hieid mot hen de beide ingangen van het huis in net oog. Na oen kwartier zag hy de bewoonster de deur uittcomeu, tiij hield haar aan, bracht haar naar het bureau, waar men haar fouilleerde, en een porte-

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2