Zwart gebloemde 5tof Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Dankbetuiging. St. HicolaaS'Geschenken. Zoo juist ontvangen: Firma P. R. Veenhuizen, flxel. Mot alg. iiemmes wordt het voorstel Baert om 200 meer te geven, aange nomen. Van Ged. St. is ingekomen een cicu- laire, waarin stf als bun oordeel te kennen geven, dat de thans geldende regeling der jaarwedden van burge meesters en secretarissen niet meer met de tegenwoordige omstandigheden in overeenstemming moet worden ge acht, en zy daarom een nieuwe rege ling ontworpen hebben, welke steunt op de volgende beginselen. Ie. Het bevolkingscijfer op 31 Dec. 1919 vormt den grondslag voor een nieuwe klassificatie. 2e. Da aanvangsjaarwedde wordt 5 maal, telkens na 2 jaar dienst in de zelfde gemeente verhoogd met 100 voor de le, 2e en 3e klasse, met ƒ150 voor de 4a en 5e klasse en met 200 voor de 6e, 7e, 8e en 9e klasse. Dienstjaren in andere gemeenten worden medegeteld. De jaarwedden worden om da drie jaren herzien naar het bevolkingsver. De regeling gaat in op 1 Jan. 1921. Ged. tit. noodigen 3. en W. uit den Raad aangaande deze regeling te hoeren ea deelea mede, dat de voor gestelde salarissen in geen geval lager mogen zijn. Het is niet noodzakelijk, dat de jaarwedden van burgemeester en secre taris gelijk zijn. Ged. Staten wachten vóór 15 Nov. advies en besluit van den Raad. De gemeente Axel valt in de 8e klasse, 5001 tot en met 7000 inwoners met een aanvangssalaris van 3600 zoodat met de verhoogingen alhier het tractement van den Burgemeester op j 4000 en dat van den Secretaris op 4600 zou komen. B. en W. hebben geen voorstel en laten een en ander aau den Raad over. Dhr. De Feyter zou, waar de Bur gemeester en de Secretaris er nu by zijn en sommige raadsleden eenige nadere inlichtingen verlangen, gaarne zien, dat een en ander eens uitvoerig besproken werd met gesloten deuren. De openbare zitting wordt hierna gesloten. Na heropening vraagt de Voorz. of iemand naar aanleiding van het gesprokene een voorstel heett. Dhr. De Feyter stelt voor aau den Burgemeester een aanvangssalaris toe te keDuen van ƒ3000, met vijf twee- jaarlyksche verhoogingen van 200 en aan den secretaris een aanvangssa laris van ƒ2000, met dezelfde verhoo- giageD. Hij wil er nog aan toevoegen, dat de secretaris door zyn jaren niet meer op volle kracht is en ofschoon op zijn tegenwoordig tractement blyft, toch met 3000 tatsoonlijk betaald wordt in verband met hetgeen hy presteert. Dit voorstel, gesteund door de h.h. Dieleman en Koster, wordt met op éin na algemeens stemmen aangeno men. Alleen dhr. Van Dixhoorn stemt tegen. Omvraag. Dhr. Koster vraagt of in de buiten wyken alle lantaarns in orde zijn om te branden. Hij beeft onlangs by een omwandeling gemerkt, dat er hier een scheef stond en daar weer krom en verscheidene defect waren. De Voorz. antwoordt, dat opdracht is g geven om zo klaar te maken. Feite lijk zijn de betrokken lantaaruentste- kers verplicht om het mede te dealen, als er lantaarns onklaar zyn ze kun nen dat evengoed doen als dat se om bons komen voor glazen, katoen en olie. Dy dankt dhr. Koster voor de tnededeeling en zal er de betrekken lieden op wijzen ze worden er voor betaald en er zal onderzocht worden, wie nalatig is. Dhr. de Feijter heeft gelezen, dat aan Koewacht vergoeding is verleend wegens bommenschade van vliegma ebiaes en vraagt of ook voor Axel hieromtrent iets bekend Is. Do Voofz. zegt, dat hy kort geleden hieromtrent nog heeft geinfortneerd en zelf persoonlijk voor De Jonge nog heeft vevraagd om uitkeering. Van bet Ministerie van Buiteniandsche Zaken is daarop als antwoord gekomen. Jat de zaak aaubaDgig is gemaakt by de Britscbe regeering, doch tot heden geen mededeeling is ontvangen. Hierna sluit de Voorz. de vergadering met dankzegging. f Dr. A. Koyper. Dr. Abraham Kuyper is Maandag avond jl. na eeaige weken van ver zwakking, inzinking, zacht en kalm op 83 jarigen ouderdom overleden. Een man beoordeolen van zooveel wetenschap en genie kunnen wij niet. We volstaan daarom met de mededee ling, dat alle dagbladen zyn talenten bescbryven. Dit zegt genoeg om hem te bestempelen als een onzer grootste staatslieden, journalisten, partylyders, theolecen, schrijvers, redenaars, enz. eu we golooven dat hij boj veel meer had kunuen zijn, omdat waar hy zich ook voor zette, hij „meesier" werd. Blykt reeds uit twee zijner beroepen, 9taatsman en partijleider, dat hij strijd heeft moet#H voeren, och, dr. Kuyper heeft dat in al zyn daden en in al zijn functie'», omdat hy was een een zelvig man, die het moest hebbeD, zoo- als by het wilde. Daardoor kweekte hy zich ia zijn overwinningen veel aanbidders, maar ook veel vijanden daardoor komt het ook, dat iedereen in Nederland, klein en groot in som mige dagen den naam Kuyper op de lippen had. Dr. Kuyper werd ook tijdens de zitting der Tweede Kamer van Dins Jag ji. herdacht door den voorzitter en den Minister-president. Hy was geboreu te Maasluis als zoen vaa een Ned. Herv. Predikant. Heden zou zyn begrafenis plaats hebben. Eerste Kamerverkieziug. Tot lid der Eerste kamer is gekozen door de Staten van Noord Holland, de heer mr. Slingenberg met 37 stemmeu. Professor Diepenhuis bekwam 31 stemmen. Ondcrwys. By Kon. besluit zyn benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in c'o inspectie Middelburg J. N. Pattist te Aardenburg; in de inspectie Leiden K. Brandts te Goe8 en in de inspectie Hilversum F. ti. Eringa te Middelburg. Verder zijn benoemd tot hoofd inspecteur vau het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie Mr. P. YV. H. Truijen te Roermondidem tweede hoofd-inspectio A. Rienks te Zwolle derde hoofdinspectie K. Wieling* te Assen vierde hoefd inspectie Dr. G. Nyhoft' to Groningen tot inspecteur vau het buitengewoon lager onder wij» Dr. A. van Voorthuysen te Groningen. AXEL, 12 November 1920. Om to wyzon op het gevaar van wielryde» met kinderen op de flus vermelden we, dat gisteren een inwo ner onzer gemaento nabij Sas van Gent reed met zijn 3-jarig zooutje voor op ast stuur. Het jongetje vel oral, torwyl de vader over het kind reed met het gevolg, dat het met gebroken arm werd opgenomen. Door den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aange teekend tegen het vonnis der Recht hmx aldaar van 29 October jl. waarby C. G. H., 41 jaar, en C. M. de C., 35 jaar, herbergiers te Axel werden vrij gesproken van de hun ten laste gelegde wederspan nigheid. Nadat hot reeds eenige weken had gedreigd is weer een staking uitgebroken op de spoorlyn Gent Terueuzen, tengevolge van loonge» schillen Te Zuiddorpe zal de openbare school worden opgeheven en vervangen door een R. K. byzondere school. Op een Zondag te Sas van Gent gehouden byeenkomst, waarin de heer J. W. Vieniogs uit Goes de onderwijs wet besprak, werd door den pastoor meegedeeld dat ruim 40 leerlingen voor de R. K. Lagere school zyn aan gegeven, en dat de stichting der school verzekerd Is. Medegedeeld wordt, dat de gaes telyke adviseur van de visscherij ver- eeniging „St. Petrus" te Nieuw Namen en de Rijksmiddenstandsadviseur voor de 3 Zuidelijke provincies, te Zierikzee zijn opgetreden in de visscheryveree- niging „Helpt elkander" aldaar, en dat deze laatstgenoemde vereeniging na de rede van beide heereu is toegetre den tot den Middenstandsbond. Men zal trachten ook de andere vis schersplaataen als Bruinisse, Tholen, lei soke, Philippine, Graauw te bewerken om een vereeniging te krijgeu vaD mosselkweekers, welke zich aaneen zouden moeten sluiten tot één Mossel kv.eekersbond, waarvan kracht kaD uitgaan om het mosselkweekersbedrijt, voor Zeeland van zoo groote beteekenis te helpen uit de verschillende misères, welke in den laatsten tyd dat bedrijf zoo zeer drukken. Alleen door een drachtig samenwerken zou verbetering kunnen komen. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 November 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholt-?. Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtx. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskeik. N»m. 2 ure Leeskerk. Maandagmiddag is op esn in aan bouw zijnd werk op de werf WiltoD te Schiedam, een plat dak van een tetonloods ingestort. Van ds 40 aanwezige werklieden zyn er dood van onder de balken, ijzer en beton blokken uitgehaald. Er zijn een twin tigtal gewonden. De betonnen lood» bestaat uit zeven hallen, tezamen 150 meter lang waar van zes ballen reeds klaar zijn. De in aanbouw zynde zevende hal, ter breedte van 21 en ter hoogte van 12 meter, is ingestort. De schade wordt ge'aamd op een millioen gulden. Door H. M. de Koningin is aan een oude vrouw te Schoonebeek (Drenthe) die om steun had gevraagd om zich ouder geneeskundige behan deling te stellen, een bedrag van f 10 geschonken. Is hier geen nul ver geten In de lste Lombardstraat te Rotterdam is brand uitgebroken iD de ateliers van een confectiefabriek. Veel pakken goed en confectie gingen ver leren. Het bedrijf ondervond veel stagnatie. Een buitenkansje 1 De hoofd prijs iu de Zaandamscbe verlotiog, 3 vette koeien ter waarde van ongeveer f 2000, is gevallen te Wyk aan Zee en Duin op het lot van een armen drom mei. De wederverkooper kan voor de derde maal den hoofdprijs vermelden. Uit de etalage van den goudsmid Jonker aan de groote Markt te Meppol, is na inwerping van de spiegelruit, een aantal gouden kettingen eu colliers gestolen ter waarde van 2000 gulden. De 14 jarige zoon van dhr. D. te Wassenaar, die voor enkele weken met een som golds verdween en te Maastricht werd aangehouden, is er ten tweedemaie tusschenuit met een bedrag van 400. Auto ongeluk. Den heer D. fabrikant te TieJ, is in de nabijheid van Doorn een ernstig ongeluk met de auto overkomen, Terwijl hij wilde uitwyken voor een uit andere richting komende auto, slipte zyn voertuii? in de tramrails en sloeg over den kop Den heer D. werd de schouder ont wricht, mevr. D. brak een been in de heup, terwyi zij buitendien een buik wond kreeg. De beide andere inzit- tendeu kregen een beenbreuk en eea schedelbreuk. De heer en mevr. D. werden per ziekenauto naar Tisl vervoerd; zijn beide familieleden, de beer en mevr. W. per ziekenauto naar Utrecht. Van 1 30 September. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 9. Izaak Michiel Risseeuw, 25 j., jru. en Msria Leijntje RLemens, 26 j jd. 16. Augnst Marie van Opdorp, 24 j., jm. en Mathilda Maria BomelijD, 18 j., jd. 23. Jozias Dees, 21 j., jin. en Jacomn a Sara Haak, 21 j., jd. 23. Jan de Dreu, 27 j., jm. en Neeltje Janna de Feijter, 27 j., jd. 30. Karei Donze, 24 j., jm, en Leuntje Pladdet, 21 j., jd. Ge'uoorteD. 7. Elizabeth, d. van Gelein Meerteo» en van Pieternella Vinke, 18. Gelein, z. van Jacob Buijze en van Cornelia GeeDse. 19. Cornelia, z. vaD Marinus Micbielsen en van Jacobs Franfoise de Bokr. 22. Catharina Adriana, d. van Jacttb Deij en van Catharina Adriana Vinke. Overlijden. 2. Johannes Buijte, 15 m., z. van Jacobua en van Magdalena Donze. 5. Marinus de Biaeij, 2 m., z. van Levin us en van Adriana de Feijter. 24. Elizabeth Meertens, 17 d., d. vau Gelein en van Pieternella Vinke. 29. Maria Deij, 76 j., echtg. van Jan V.erheijke. Hengstdijk. Huwelijks-voltrekkingen. 9. Joiephus de Maagt, 31 j., jm. eu Louisa Christina van Deurseu, 23 jjd. Gebooiten. 15. Mathilda, d. van Eduardus de Blok en van Elodie Cor nelia de Burger. 19. Josephus Eduar dus Corneüs, z. van Leonardus van Esbroeck en van Louisa Maria Kerckhaert. 20. Albcrtus Johannes Marie, z. van Eduardus Eversardt en van Agnes Bloemen. Overlijden. 3. Emilius Panwels, 6 m., z. van Petrus Judocus eu van Ho- salia de Kóning. Ondergeteekenden betuigen hunuon hartciyken dank voor de ontvangen bewijzen van dealneming tijdens de ziekte en bij het overlijden van hun Moeder ondervonden. Namens de familie, P. J. VALE. Axel, Weaistraat. SISSS"** Ondergeteekende beriebt gpsSSr door deze, dat bij wederom is uitgestald met een zeer ruime keuzs Beleefd tot een bezoek uifnoodigend. Onder minzame aanbeveling, G. W. DE JONGE-DE SM1DT. Axel, Nov. 1920. Extra breed Nieuwste desseins Prima kwaliteit

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2