Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuw?. Hooger inkomens. In het Ranport van de Staatscom missie voor tie Grondwetsherziening wordi voorgesteld het bedrag dat de Grondwet voor het inkomen der Kroon en het onderhoud der zomer en win terverblijven eaz. te verdubbelen. Dat voor de Tweede Kamerleden wordt voorgesteld op f 5000.met een pensioen van i 150—13000. Voor den Voorzitter wordt een in komen van f 10 000 noodig geacht. De Koningin in Groningen. Vrydag heelt 11. M. de Koningin geopend het groole electrische gemaal van het watarschap „Electra" te Lam- merburen (bij Zoutkamp) dat een groote verbetering in de waterstanden voor die streek tengevolge heelt. Na een toespraak van den voorzit ter, den heer R. P. Dojes, Eerste Kamerlid, waarin hy namens het bestuur H. M. en den Prins welkom heette en een overzicht gat van de geschiedenis en de totstandkoming van het waterschap, van zooveel belang voor landbouw en veeteelt in dit deel der Provincie, bracht H. M. door het drukken op een knop de drie pompen van het grootsche werk in beweging waarna een rondgang deer het gebouw werd gemaakt om het toevloeien en uitstroomen van het water gade te slaan. Te ongeveer 2 uur werd de terug tocht aanvaard naar Groningen, waar ten huize van den commissaris der Koningin de thee werd gebruikt. Om half 5 vertrok H. M. weer. Een groote menigte juichte KoniDgin en Prins bij aankomst en vertrek harte lijk tee. 4n Oostelyk Zeeuwsch Vlaanderen is de beetenoogsi grootendeels geëin digd. Tengevolge der langdurige droogte in nazomer en herfst is de grond hard en kon het gewas er dus niet diep in doordringen, zoodat het kort is geble ven, an de gemiddelde opbrengst niet meer beloopt dan omstreeks 28000 KG. per H.A. dat is circa twee derde deel van het normale. Voor degenen, die op gewicht ver kochten is 1920 dus geen goed beetec- jaar, maar zij die op gehalte contrac teerden kunnen tevreden zijn, want droogte en warmte hebben suiker in de beet gebracht, men hoort van 18, 19 en 20 pet. Voor den werkman is het in alle opzichten een goede bietentijd. Wel moet er duchtig worden gesto ken en gewrongen, vooral door hen, die de beet zooveel mogelijk geheel uit den harden bodem willen balen wat natuurlijk het belang van den werkgever is, maar die arbeid wordt goed betaald. Daarbij heeft hij door het voordurende goede weer geen oogenblik verlet, en wat eveneens zeer belangrijk voor hem is, hij komt niet bemodderd en verkleumd van zyn werk. Het mooie weer is zelfs goed voor de paarden, die niet worden afgebeuld, minder goed is het echter voor wagen maker, smid en gareelmaker, want er wordt niet veel stuk gereden. aSEL, 9 November 1920. Teen Zondagmiddag de landbou wer D. B. alhier zijn paarden in de weide liet, liepen deze recht in de aangrenzende Kleine Kreek, met het gevolg, dat ze in de moor zakten en versmoord zouden zijn indien het niet tydig opgemerkt was. Met behulp van touwen en eenige mannen werden de beide paarden na vereende krachten veel meeite ep bet droge gebaald. Belanghebbenden verwijzen we nogmaals naar de nieuwe bepalingen in de Arbeidswet, om moeilijkheden te voorkomen. We vernemen, dat reeds enkele processen verbaal werden emaakt. Zondag speelde de voetbalclub Wilhelmina" van Axel te Hulst tegen een elftal uit Temscbe. De uitslag was 0—0. Zaterdag werd alhier in het Beurs gebouw een vergadering gehouden van belanghebbenden by de beschikbaar stelling van dit gebouw als vergader lokaal. Ter vergadering waren verte genwoordigd 14 vereanigiugen en 1 belanghebbende. De bedoeling was om te komen tot de oprichting van sen vereeniging van vereenigingen of te wel een Besturenbond, ten einde gezamenlijk zich van het bezit te verzekeren, van een goede vergader plaats, bij gebreke waarvan verschil lende vereenigingen hun bestaan zien bedreigd. De vereenigingen welke thans van dit gebouw gebruik maken, werden aangezegd ongeveer S maal zooveel als vroeger aan huur te zullen moeten betalen. Waar dit boven bun finan- cieele krachten gaar, sloegen zij de handen ineen, om samen te doen wat zij kunnen en het ontbrekende zoonoo- dig als subsidie aan de gemeente te vragen. Volgens de ter vergadering aanwezige g gevens bedragen de exploitatiekosten van bet gebouw 1200.terwijl door de thans gebruikmakende ver eenigingen hoogstens /470 kan worden opgebracht. Als vootloopig bestuur werden geko zen de h.h. P. Dekker Pz. voorzitter J. Le Feber, seerS. A. Schieman, penningm. I e definitieve .oprichting van een besturenbond werd aangehouden tot een eerstdaags te houden vergadering. Na herhaalde oproeping van de leden der ccüp. veilingsvéreeniging voor Zeeuwsch-Vlaanderen O. D., op eene vergadering jl. Zaterdag te hon den, waar men zich omtrent de wen schelijkheid van het voortbestaan zou uitspreken, was do opkomst zóó gering, (er was één man) dat. men gevoegelijk dat corps als opgedoekt kan beschou wen. De eerste steen namens de Bouwvereeniging. Zooals we in 't kort in ons vorig nummer meldden, is jl. Donderdag „de eerste steen" gelegd aan de woniugenr welke thans in aanbouw ziju voor de „Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting" alhier. Niet dat er nog geen steenen gelegd waren aan die huizen. O, neen, er waren er ai zóóveel gemetseld, dat de voorzitter van bovengenoemde vereeni ging op een stelling moest staan om de te leggen Bteen te kunnen leggen op da laag, die op haar voltooiïog wachtte. Met andere woorden: de werkzaam heden schieten prachtig op, zoodat ver wacht kan worden, dat reeds binnen enkele weken de huizen onder dak gaan. De aannemers weten het bij uitstek mooie weer ook voor hun werk op hyzoudere wijze te benutten, zoodat èu vereeniging èn uitvoerders èn de wachtende huurders met tevredenheid zien, dat er snellen voortgang zit in het werk. Indien men dus aan het werk eenige wijding wenschte te geven als vereeni ging werd dit tijd. En aan wie kon dit beter opgedragen worden, dan aan den voorzitter der vereeniging, tevens burgemeester van Axel, aan d u heer L. J. d* a Hollander. Hij was er de aangewezen man voor. En zoo vereomgden zich op het be paalde tijdstip bet bestuur der bouw vereniging vnmd., eenige leden, het Dag. Bestuur onzer gemeente, de aan- uiers, da werklieden en meer andere belangstellenden op het terreia van den woningbouw. De heer P. F. Voet wees de plaats aan, waar de steen zou gelegd worden, en bood de daartoe benoodigde materi alen aan onder de volgende toespraak Mijne Heeren Het zij mij vergund, namens mijn compagnon De Waal, naar aanleiding van het voor UEd. Achtb. heer Burge meester en heeren leden der Bouw- vereeniging en den heer architect, maar ook naar we hopen voor ons zoo heuglyk feit, het leggen van den eersten steen dezer woningbouw, een kort woord tot U alten te richten. Ja, mijDe heeren, ik noem het een heuglijk feit voor U, want is het niet en zal het met blyven hit sprekend bewijs, van wat gij deedt voor de belangen der volkshuisvesting in uwe gemeente Zal die steen u niet toe roepen zie hier een werk, waarvoor door ons het initiatief werd genomen en u niet zeggen ons was het vergund dat te doen voor het lichamelijk en zodelyk welzyu der ingezetenen dezer gemeente En zullen de tegenwoordige inwoners van Axel en zij, die na u komen bij het zien van den steen niet denken of zeggenzief, dat waren mannen, die iets, neen, die veel voelden en deden voor Axels inwoners! Het vertrouwen der gemeentenaren in hen gesteld door de afvaardiging in onder scheidene officiëele lichamen is ot was aan geen onwaardigen geschonken. Om deze redenen, mijne heeren is het leggen dezer steen een heuglyk feit voor u, maar niet minder voor den architect, want* ook hem zal hy toe roepen zie hier een werk onder uw leiding tot stand gekomen, een werk, waarvan het plan in uw brein is gerijpt en .waarop gij met recht trotsch kunt zijD, want uw plan droeg de goed keuring uwer hooggeachte lastgevers. En ook voor ons is het leggen van dezen steen een hehglijk feit, wantons zal hij er steeds aan herinneren dat we eens de eer hadden door U mijne heeren waardig gekeurd te worden een werk als dit ten uitvoer te breDgen. Mynheer de Burgemeester met de overhandiging van dit gereedschap eu in de hoop, dat het ons m ige gegeven zijD, door de voltoo ïng van dit werk uw aller vertrouwen waardig te worden stel ik u in de gelegenheid tot het leggen van den eersten steen met den wecsch dat deze bouw moge strekken niet alleen tot sieraad, maar ook ten zegen der bewoners, ten zegen van de gemeente Axel. Zoo zij het Hierna nam de heer Den Hollander het truweel in de eene en den steen in de andere hand, teo einde deze met leekenkennis op en naast de andere te metselen. Ging dit misschien voor een vakman wat onhandig, (hoe kan het ook anders) de rede, die erop volgde liep des te beter van stapel. We achten het thans overbodig, deze in zijn geheel op te nemenen bepalen ons daarom tot datgene, wat men er aan de Midd. Crt. van schreef „De voorzitter wees op bet feit, dat door deze woningbouw in een groote behoefte wordt voorzien, dat nu dt nieuwe straat is aaDgelegd en de vol gende 24 woningen ook naar hij hoopt spoedig zullen aanbesteed worden, zoo dat de straat dan 48 woningen telt van de bouwvereeniging. Spreker bracht voor de medewerking zyn dank uit aan den inspecteur vaa de volksgezondheid te 's-Gr.ivenhage, aan den gemeenteraad, leden der ver eeniging, aan den architect den heer Rijkse die tot zijn spyt niet tegenwoor dig kon zijn, en inzonderheid aan zy« medebf uursleden en den secretaris, die hem met zooveel toewyding ter zijde hebben gestaan bij de voorberei dende werkzaamheden. De voorzitter sprak de hoop uit, en het vertrouwen dat de aannemers de hcerea1 Voel en de Waal aan de uitvoering vaa het werk goede zortr zullen besteden, en dat het iu Axel Diet zal gaan zooaU in verschillende andere plaatsen, waar de woningen door minder goede afwer king niet deugdelijk blijken te zijn. Hij hoopt dat de aannemers hun plicht ten opzichte van de uitvoering van bet werk zoo zullen opvatten dat ae woningbouw van Axel voor andereu als voorbeeld kan gesteld worden, dat zal zeker de beste reclame zya voor de aannemers. De voorzitter acht het gelukkig dat de bouwvereeniging alhier, zich op het standpunt heeft gesteld, dat niet alleeu woningen moeten gebouwd worden, die voldoen aan eischen van licht en lucht, doch dat, zooals ook betoogd werd in een voordracht gehouden teu vorige jare op de jaarvergadering vau den Nationalen Woningraad te Amster dam, gelet dient te worden op de wen sehelykheid om de woningen zoo ge zellig en aangenaam mogelijk voor de bewoning te maken. Hij hoopt dat straks de bewoners hier op dit zoo ruim en mooi gelegen terrein met hun gezin gelukkig zullen wonen, dat hun levenskracht en levens geluk ten gevolge van gezonde flinke woningen zal worden verhoogd en dat de welvaart der gemeente Axel, waar aan wy zoo gaarne medewerden, hier door zal wordea bevorderd." De voorzitter overhandigde alsnu aan den aannemer een enveloppe met in houd voor het personeel, waarna eeu rondgang werd gemaakt om het blok huizen. Zoo half uit het fundament opgetrokken met gesteunde deur en raamkozijnen is nog weinig omtrent sie huizen te zeggen en hebben we ons aan te sluiten bij den wensch, dat ze aan de eischen van practische woningen zullen voldoen. Genoodigd tot een kort samenzijn iu „Het Gulden Vlies" werd aldaar heel spoedig een gezellig uurtje gesleten en met de beste wenschen voor uitvoerders en lastgevers nam men afscheid. De reeks van feiten, waarop de ver eeniging met voldoening kan terugzien, was weer met één vermeerderd. Fe firma Gebrs. Van Grinsve fabriek van gouden werken te Dsn Bisch, kreeg Dinsdagmiddag bericht, dat haar' reiziger, de heer H. L., uit Arnhem, op het perron te Utrecht onwel werd en middelerwijl hem do monsterkoffer met eeu waards-inhoud van 7000 was ontvreemd. Bij nader onderzoek bleek dit alles een verzinsel te zijn, zegt de ,'s Hert. 1 Crt.". De inhoud van den koffer was door genoemde reiziger in de omgeving van Oosterbeek begraven. Dank zij het snel en kraehtig optre den der recherche te Arnhem kwam de oplichting spoedig aan het Hebt en j is genoemde firma wederom iu bezit gesteld der opgegraven waarden. De dader heeft een volledige beken tenis afgelegd en is onmiddelyk te Arnhem iu verzekerde bewaring ge steld. Assurantie dekt de aan de gouden werken toegebrachte schade. De bouw van 114 woningen en een winkelbuis voor rekening der Wo uingstichting te Middelburg is gegund aan den laagsten inschrijver dhr. W. van den Bosch te Dordrecht voor 645.160. Havendiefstallen te Amsterdam Er is aan het licht gekomen, dat deD laatsten tijd belangrijke diefstallen zijn gepleegd bij het vervoer van gopderen van uit de haven naar de fJattsen van bestemnlns. Twee koetsiers in dienst van een der scheepvaartmaatschappijen, die ver dacht worden groote hoeveelheden goederen, waaronder handschoenen, mauchetknoopeo, lappsji slot eu lappen fluweel te hebben gestèlec, zyn betrspt i

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2