3öp 4aar& ii^ «JJUUU 11 |ji ,\o. Woensdag 27 October 1920 08. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch - VI aan deren. J. C. VINK - Axel. Bekendmakingen. ARBEIDSWET 1919. Bepalingen betreffende het moer en de nederlage van Goederen. Raadsverslag. Dit blad verscmint eiken Dmsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/* Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. SO. - Postbox O. ADVERTENTIE-N van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagvoormlddag ELF ure. Op 24 October 1920 treedt de Arbeids wet 1919 in werk'Dg voor wat betreft Verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen (zie overgangsbepalingen hieronder). Voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken of werkplaatsen, kantoren, winkels, apotheken, hotels of koffiehuizen eu daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werk plaatsen. Arbeidslijsten 6n arbeidsregisters in fabrieken of werkplaatsen. Arbeidskaarten voor jeugdige per sonen eu gehuwde vrouwen in alle ondernemingen. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar mag geen arbeid verrichten. Als overgangsmaatregel is toegestaan, dat na 24 October 1920 arbeid ver richten a. de op dien datum twaalfjarige kinderen, die dau voidoen aau het bepaalde in art. 22 sub 4 der Arbeids wet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die lusscken 24 October 1920 en 1 Juli 1921 dertien jaar geworden zijn. Arbeidstijd in fabrieken of werk plaatsen. Van af 24 October 1920 is de 8 urige werkdag en de wekelijksche arbeids duur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken ol werkplaatsen. Zoadagsarbeid is verboden voor jeug dige personen en vrouwen. Voorman uen eveneens, tenzij door byzondere bepalingen in in t We rktijdenbesluit ot ingevolge vergunning van den minister van Arbeid of het districtshoofd der Arbeidsinspectie toegestaan. Zaterdag middag na 1 uur mag in fabrieken ot werkplaatsen alleen dau worden gear beid, als dit is toegestaan in het Werk tijden besluit of' iDgevolge vergunning vau üeu minister van Arbeid of het districtshoofd der Arbeidsinspectie. I' De. dagelijkscbe arbeid mag niet. [vroeger beginnen dau te 7 uur v.m., en niet later eindigen dan te 6 uur a.m., tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijdenbesluit vroegere of latere arbeid, als ook arbeid des nachts is toegestaan. Ook hst districtshoofd der Arbeidsinspectie Jtan atwijkiDgen toestaan voor speciale gevallen. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hodgste 8 uren, behalve voor dien »rbt.id, nader bepaald in het Werk- tgdenbesluit, eu dia aangegeven in het overgangsbesluit. Het districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich by- zonaere omstandigheden voordoen, ovcu werkvergunning geven. Voor mannen ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeugdige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 nreu per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aau het hoofd •taan van ÏDrichtiDgen of van een af- dseling en uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook vait niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricage-chef, cbef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die atdee- lingen, zyn belast. Arbeid in broodbakkeryen. Voor broodbakkerijen gelden speciale bepalingen. Zondagsarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusscheu 8 uur 's avonds en 6 uur des morgens, met de volgende uitzondering Op Zaterdag mag om 4 uur worden begonnen. In den nacht van Zondag op Maan dag mag te middernacht door één persoon begonnen worden met het stoken van heetelucht- en heetwater- ovens. De arbeidsduur is voor bakkersge zeilen, loopwerk inbegrepen, ten hoog ste 8 uren per dag en elf uren op Zaterdag, dtch niet meer dan 45 uren uren per week Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de aigemeene regeling voor fa brieken of werkplaatsen. Bijzondere afwijkingen zijn toegestaan - voor ten hoogste 10 dagen in een jaar en voor Joodsche bakkerijen en in bijzondere omstandigheden met vergun- niag van het districtshoofd der Arbeids inspectie of van den minister van Arbeid. Arbeidsiysten registers. In alle fabrieken of werkplaatsen moet een arbeidslijst aanwezig zijn, waarop de arbeidsregeling is aangege ven. Deze regeling moet worden gevolgd. Bij wijziging van de ar' eids- regeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeidslijsten zijn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar, van elk blad moet een afschritt worden gezon den aan het Districtshoofd der Arbeids inspectie, waartoe zich aan dat blad een briefkaart bevindt. Hat afschrift mag niet in de bus worden geworpeD, maar moet aan het postkantoor worden afgegeven. Bij het verzenden van dit afschrift moet op het postkantoor mede de lijst ter af stempeling worden aangeboden. De oude arbeidslijsten moeten alle met 24 October 1920 vernieuwd zijn. In alle fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige perso nen of vrouwen, of door vijf ot meer rnanuen geregeld arbeid wordt verricht, moet een arbeidsregister aanwezig zyn, waarin de namen der aldaar werkende personen zyn ingeschreven, De arbeidsregisters kunnen aau het postkantoor worden aangevraagd. Arbeidsregisters van het model, laat stelijk vastgesteld krachtens de Arbeids wet 1911, blijven nog twee jaren geldig. Arbeidskaarten. Voer alle jeugdige personen (dat zijn arbeiders beneden 18 jaar) en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd ot de bestuurder dier onder neming in het bezit zijn van een door of uamens den burgemeester der woon plaats van dien persoon ot die vrouw, onderteekeude arbeidskaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. De Arbeidswet 19L9 is niet van toe passing op landbouw, tuinbouw of boschbouwonderneming, veehouderijen, mijparbeid en op arbeid, waarop de Steenhouwerswet of de Stuwadoorswet van toepassing is. Dordrecht, October 1920. Hooge Nieuwstraat 53. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie 10 district, JOS. ASSELBERGS. De BURGEMEESTER der Gemeente AXEL brengt ter kennis van de inga zetenen, dat door den Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Ter Ntuzen, d.d. 20 Oct. 1920 Afdeeling Invoerrechten No. 2318, heeft goedgevonden, met intrekking van alle vroeger ter zake genomen beschik kingen, te bepalen Artikel 1. Vergunning wordt verleend tot het vervoeren zonder verplichting tot dek king door biDnenlandsch paspoort van alle ton uitvoer verboden goederen 8h margarine, met uitsondering van a. voor geheel Oostelijk Zaeuwsch Vlaanderen: KAASveu EIEREN b voor net daarin gelegen terrein, bedoeld in aft. 177 der Aigemeene Wet van 26 Augustus 1822(Stbl. Ne. 38) aan de Landzijde MAR GARINE, PLUIMVEE (voor zeo ver dit nog ten uitvoer is verboden) VEE (w.o. varkens), BOTER; c. voor de gemeenten Sint Jansteen en Koewacbt, gelegen op het terrein bedoeld sub bVLAS, VLASSTROO en VLASAFVAL. Artikel 2. Het bepaalde by art. 1 lett. G. I. 3e der bovenaangehaalde gewijzigde reso lutie van 16 Juli 1919, No. 31 blijft ongewijzigd van kracht en geldt ook voor de in art. I lett. G. I. Ie en 2e dier resolutie genoemde artikelen, waar voor ingevolge art. 1 der tegenwoordige beschikking vrijstelling vau dekking door binnealandsch paspoort wordt verleend. Artikel 3*. Deze beschikking treedt in werking op 25 October 1920. Axel, den 22 October 1920. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Zitting van 19 October 1920. II. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burge meester, waarnemend secretaris de heer J. L. Maris. 9. Vaststellen begrooting Algemeen Burgerl. Armbestuur voor 1921. De begrooting sluit met een totaal van 10080,68, waaronder als inkom sten een subsidie van 10,000 van de gemeente en onder de uitgaven een post van 9100 voor bedeeling voor komt. De jaarwedde van den penning meester, den heer P. van Vessem werd van 75 op 150 gebrachtde pest onvoorziene uitgaven bedraagt 460,68. Namens de commissie adviseert dhr. De Kraker tot aanneming der begroo ting. Alzoo wordt m. a. s. besloten. 10. Vaststellen begrooting gasfabriek voor 1921. Deze bevat o. a. de volgende posten Inkomsten. Gasverbruik 59.780, verkoop cokes j 27.187,50, teer 1200, fittings 2000, leening 22.500. Uitgaven. AaDkoop gaskolen 58.800, fittings, enz. 2500, gereedschap 1000, onderhoud ƒ2540, muntmeters ƒ2500, kantoor, administratie, enz. 800, ar- beidsloonen 8368, salaris directeur (verhoogd met 300) 2300, boekhou der (verhoogd met 100) J 500, pensi oensbijdragen 1302, renten ƒ4976,11, aflos 23.875, onvoorzien ƒ928,76. Dhr. Kruijsse deelt mede, dat de commissie in deze begrootiog aanleiding vond tot een tweetal opmerkingen. Ten eerste ziet ze het muntgas nog ep denzelfden prijs gesteld als het mstergas. Hierdoor komt het muntstelsel in het gedrang. In het begin betaalden de gebruikers van muntgas iets meer per M3., maar kregen daarbij in bruikleen da lampen, en de leiding en hadden geen meterbuur. In de crisistijden wa» daarvoor eenige aanleiding, maar do commissie meent, dat dit niet zoo kan blijven, want dan worden alle nieuwe aansluitingen voor muntgas gevraagd. Daarom zou muntgas weer duurder moeten worden. En ten tweede acht de commissie de salarissen niet overeenkomstig de voor gestelde regeling. Zy meent dat dit opnieuw geregeld diende te worden. De Voorz. zegt dat een en ander wel eens is overwogen in de vergade ringen der gascommissie. maar dat ook hier dat punt wel door die heeren kan worden besproken, want spr. aebt de opmerking omtrent den gasprys juist, fly wil het echter nog eerst met de

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1