Binnenland. voorat schijnt de toestand critiek te zijn, hoewel het nieuws uit dat land, waarvan de grenzen streng gesloten blijven, schaarsch is: In Griekenland neemt de politieke spanning, volgens de laatste berichten, weer toe. In Italië vechten de socialisten nog steeds o;n 1e leuspro of contra Moskou. naar de Eerste Kamer door de provin cie Noord-Holland, voor welk gewest bij sedert onafgebroken zitting hield in ons Hoogernuis. Generaal Staal was ridder van den Ned. Leeuw en ridder van het Legioen van Eer. Deskundige voorlichting. Omtrent de veiligheidsmaatregelen bij vlieg vertooningen wordt aan ge meentebesturen aangeraden om aan het toestaan daarvan de volgende voorwaarden te verbinden le. Boven de bebouwde kom van gemeenten zal niet mogen worden ge- vlugeD, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is, om met gestop ten motor in glijvlucht buiten die bebouwde kom te landen. In ieder geval zal boven de bebouwae kom niet op minder dan 1000 M. hoogte boven den grond mogen gevlogen worden. 2e. Er zal boven personen of ge bouwen niet zoo laag mogen worden gevlogen, dat voor die personen ol gebouwen gevaar ontstaat. Bovcb menschenverzamelingen zal niet mogen worden gevlogen en mogen dus geen kunstvluchteu worden uitgevoerd, ten zij op minstens 1000 M. boven den grond. 3e. Er zal niet mogen worden gevlogen biunen aistaud van 100 M. van openbare gebouwen. 4e. Er zullen tijdens de vlucht geen voorwerpen of stoffen uit de vliegtui gen geworpen ot daaruit losgelaten mogen worden, die bij het neerkomen gevaar kunnen opleveren. 5e. Parachutesprongen zullen niet op zoodanige wijze worden uitgevoerd, dat zij gevaar opleveren voor het publiek of dat de kans bestaat, dat de parachutist te land komt biunen de bebouwde kom eeuer gemeente. Oud minister H. P. Staal. Te 'b Gravenhage is- op 75-jarigen leeftijd overleden de heer H. P. Staal, oud-minister van Oorlog, gepensioneerd luitenant generaal, lid van de Eerste Kamer. Door zijn verscheiden is een zeer bekende persoonlijkheid aan ons parle ment ontvallen. De heer Staal maakte deel uit van het door Air. Goeman Borgesius gefor meerde Kabinet-De Meester dat in 1905, toen tengevolge van den uitslag der verkiezingen van dat jaar, het Ministerie Kuyner was gevallen, optrad. Tot 7 April 1907 heeft Generaal Staal aan het hoofd van het Dep. van Oorlog gestaan. De beer Staal was een zeer vlot spreker, die door zijn redevoeringen zijn gehoor wist te boeien. Ook ver schenen van zijn hand tal vau artike len op bet gebied van defensiewezen. Slechts weinige weken na zijn aftre den werd hy in 1907 afgevaardigd op een verhevenheid een prachtig kas steal. Ik uitte mijn bowondering en vroeg aan Werneck naar den naam van deze buitenplaats Met verontwaardigden blik bief bij de vuist op en alsof hij een verweuscbiog wilde uiter, zei hij »Dat is Raveustein, jnfLonw Halm het behoort aan een man, die mijn doodsvijand is.< »Octi, vader,t zeide Irmgard, »spreek toel*zulke harde woorden niet.» »Ik zal ze herha'en tot mijn laatsten ademtocht, hij is mijn doodsvijand hernam hij. In stille berustiog reden wij verder, terwijl Werneck de oogen gesloten hield, als wilde hij niets zien van de eigendom men zijns vjands. {Wordt vervolgd.) AXEL, 19 October 1920. Ds. A. Thielen, prodikaut bij de Gereformeerde kerk aioier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Bsrkel. Zaterdagavond werd de film van den Axelschen fokpaardendag te Ter Neuzen vertoond. Er was tamelijk belangstelling. Door den heer A. de Feijter werdeu de verschillende kiekje» verklaard en het is merkwaardig, hoe deze zich op de hoogte toonde vau de namen en eigenaars der dieren. Hij ieett een levende catalogus. Vooral voor belanghebbenden is het nuttig iemand te weten, die zoo door en door de verschillende paarden van waarde met hun afstamming kent. De film viel blijkbaar mee ook bij de Neuzeuaats en velen, die dachten een dorre op somming van paarden te zien, werden verrast door de werkelijk mooie natuuropnamen. Teneinde de belangstelling meer te trekken, werden nog een paar humo ristische films vertoond en een boot tocht naar de Niagara waterval. Of deze nu meewerkten tot verhooging van het succes betwyfeien we. E-ju fout was het "o.i. om de paarepfilm niet eerst te vertoonen, ten einde h u wien het overige minder interesseert, in de gelegenheid te stellen, vroeger te vertrekken. Voorkomen was dan, dai er nu meuschen vevtiokken, die voor de paarden gekomen waren, doch er niet opwachten konden, wegens de reisgelegenheid. Opening der schietbaan. Zaterdag was het voor de sohietver- eeniging .Prins Maurits" een dag van gewicht, doordat op officieele wijze de schietbaan voor het schieten met scherpe patronen zou worden ingewijd Velen vinden misschien de beteekenis, die daaraan werd gShecht ietwat over dreven, maar ais men weet, wat aan de tot stand koming van de baan is voorafgegaan en meu hoort de kosten van zoo'n baan, dan is het begrijpelijk, dat bestuur en leden veel waarde aan dit feit hechten. Het is daarom oo!f, dat we met meer dan gewone belang stelling dit feit beschrijven en gaarne vol ieden aan de viieDdelijke uitnoodi ging om getuige te zyn van de opening.. We weten, dat de ledeu reeds enkele jaren geleden den wenscb koesterdeu, om ook hier met scherpe patronen te mogen schieten. Men had weliswaar tot heden geen reden tot klagen, want er was een flink aantal ledeD, een goede Margabaan en ook met de fiobertbuks was met animo eenige malen een wed strijd gehouden, doch zooals ieder sportsman een verlangen heeft naar booger kunst, teneinde moer succes te behalen, zoo had .Prins Maurits" haar ideaal in een scherpe baan. Het behoorde toen echter tot de vrome wenschen, want men vreesde voor den noodigeu steun en uit eigen middelen zag de penningmeester er geen kans toe. Da oorlog kwam en weg was alio schietmateriaalalles moest ingeleverd worden, en wie weet of de vereenigicg zich nog wel gtaande zou houden, zoo dacht meD, want er waren veel leden die bakzeil hadden, nu generaal Snijders zooveel schutters noodig had en de Koningin een berorp deed op de vader landsliefde der jonge mannen. Doch, de vrede kwam en gelukkig, alles keerde weer ten go6de. Ja, zelfs meer dan dat. De regeering inziende het nut van schietoefeningen en sport- vereenigingen, voor zoover deze licha melijke ontwikkeling bevorderen, moe digde door subsidie's en gunstige bepalingen de vereenigingen aan om toch voort te gaan met schieteD en zoo waren de oogeDblikken voor „Prins Maurits" gunstiger dan ooit om de band aan den ploeg te slaan en te zeggen tot den Minister van Oorlog „Excel lentie, we willen zeer gaarne schietea, maar we hebben geen terrein, geen baan, geen kogels en geen centen om dat alles te koopen". We zullen niet releveeren de massa correspondentie, de vergaderingen en besprekingen, die zija gehouden om het doei te bereiken, genoeg zij, dat met behulp van openbaren en particulieren steun een schietbaan werd aangelegd, waarop de vereeniging trotsch kan zijn. De vergunning tot ingebruikneming was verkregen en dus werd de dag bepaald, dat men zou gaan vuren. Verscheidene personen begaven zich even als wij, eenige oogenblikken vroe ger naar het terrein, dat gelegen is naast het sportterrein der V. V. Z. F., even over den Kinderdijk, die naar Drie Schouwen leidt. Een stuk aardea- wal trekt er de aandacht en de scbyf erop zegt ons, dat het de kogelvanger moot zijn. Die wal i« 4 Meter hoog, en heeft een voet van 15 X 23 M. Er boven staat een houten grindscherm, dat 9 M. breed is en 2 M. uit den grond steekt. Het bestaat uit 20 eiken palen onderling verbonden, die ter wc-erssijden mei plan ken zijn bekleed, zoodat een dubbele schut ting ontstaat, die opgevuld werd met grind. Op den beganen grond is een kogelvrije waarnemingspost met schuif baar scbijftoestel gemaakt, waar de .kuilcommandant" zyn werk vindt. Van at den kogelvanger gaande naar de plaats waar geschoten wordt, trefleu we op de 150 M. lange baan nog 2 aarden walletjes en 2 schietpoorteu, die op dezelfde wijze met grind enz. gemaakt zijn, als voornoemd scherm, met dat verschil, dat er schietgaten in zijn gelaten, die rondom mat ijzeren platen zijn bekleed. Aan het eind der baan is nog een brug met trapje en schragen voor de verschiilende hou dingen waarin geschoten wordt. Over bodig te zeggen, dal bij deze gelegen heid de nationale driekleur als vlag- versiering diende. Met belangstelling werd een en ander bezichtigd, niet het minst door lief- tiebbers van elders, die gekomen warsu I om de opening bij te wonen. Eu dat j warea velen. We markten op de be J sturen van verschillende burgerwachten I uit de omgeving, terwijl ook uit onze gemeente behalve verscheidene leden I der burgerwacht met hun bestuur, bijna alle iedea der schietvereeniging waren opgekomen. Het bezoek nam nog toe, toen de harmonie „Concordia" op het terrein kwam. Waar het uur vau opening gekomen was, heette de voorzitter van .Prins Maurits", de heer A. vau 't Hoff Burge meester en Wethouders van Axel, de muziek vereeniging, de verschillende Burgerwachten eu alle genoodigden van harte welkom en noodigde den heer L. J. den Hollander uit, om als eere voorzitter de baan te openen. De heer Den Hollander voldeed zeer gaarne aan dit vereereud verzoek en na als Burgemeester het welkom te hebben uitgesproken tot de aanwezigen, beschreef hij op breedvoerige wyze de beteekenis van een schietbaan voor scherpschieten. Spr. stelde zeer veel belang in het verkrijgen van zoo'n schietbaan t«r Axel en heeft daarom nooit geaarzeld om, zoo vaak dit noodig was, zijn vollen steun te verleenen bij de voorbereiding. Spr. teliciteerde de vereeniging met dit feit, dat voor haar een bijzonder succes is. Men mag het belang hiervan niet onderschatten ook Burg. en Weth. van Axel zien dat in en hebben er daarom prijs ep gesteld bij de opening tegenwoordig te zijD. We zien algemeen, dat voor sport veel gedaan wordt en inzonderheid voor de schietsport. Het was daarom noodig, dat er naast de 2 banen die er in heel Zeeuwsch Vlaanderen waren, een derde kwam. Welnu, we hebben er hier een, die in vergelijking met andere, de critiek kan doorstaan. Spr. gat de verzekering, dat waar „Prius Maurits" hulp noodig heeft, Burg. en Weth. steunen zullen. Ook als eere voorzitter der vereeniging was het hem een oorzaak van vreugde de baan te mogen openen, omdat bij van nabij weet wat een voorbereiding en moeite dit gekost heeft. Spr. her innerde aan de lezing van jhr. Van Bosen, dis bier een paar jaren geleden j is gehouden, ter aanmoediging van de schietsport. Het deed hem genoegen, dat die wenken van volharding en aanhouden zijn opgevolgd. Ook als voorzitter van de federatie van Burgerwachten in Z. VI. wees dhr. Den Hollander op het belang van een schietbaan meer. Want spr. is over tuigd, dat als de omliggende Burger wachten hun wensch te kenuea geven, om zich hier in het schieten te oefenen, zij daartoe de volle gelegenheid zullen krijgen. Er is met eendracht gewerkt aan de tot stand koming van de baan, met eendracht kan er ook van geprofi teerd worden. Ten slotte wenschte hij nog een woord te wijden aan den voorzitter, die met zijn bestuursleden steeds voor de belaogen van de vereeniging opkwam en onvermoeid aan dit doel heelt door gewerkt. Ook de secretaris, dhr. Cor- nelisse heeft een ruim aandeel in de stichting der baan bergen papier zijn er voor beschreven. Met den wensch, dat hier vele ge zellige middagen mogen worden ge sleten ter beoefening van de schietsport verklaarde spr. de baan voor geopend. Hierna nam de burgemeester het geweer en loste het eerste schot op de schijt. Dhr. Van 'tHoff dankte als voorz, voor de woorden van hulde door den eere-voorzitter gesproken en voor de eervolle wijze waarop hij de schietbaan aan de vereeniging „Prins Maurits" had overgedragen. Spr. achtte het hoogtepunt bereikt en ook hij kon bestuursleden en leden gelukwenscben met dit gewichtige feit. We staan nu allen, zeide spr., als schut ters in klasse C, laten we zorgen spoe dig in klasse B te komen, om te streven naar klasse A, opdat men bij de deel name aan districts- en provinciale schietwedstrijden vau de Axelarea zal zeggen: dat zija schutters waarmede men rekeniug moet houden. (Atdeeling A bevat zeer goed geoefende schuuers, afd. B. goed geoefende en afd. C schut ters, niet behoorende tot aid. A of B Red.) Spr. wenschte nog even een terugblik te werpen op de eerste jaren van „Print Maurits", toen daar nog waren Volks weerbaarheid en Klein maar dapper, Er werd geoefend, geëxerceerd en ge schoten en steeds stonden we aan d« spits bjj feestelijke gelegenheden. Na jaren van bloei kwamen jarea van tegenspoed, doch „Prins Maurits" heeft zich gehandhaafd. Spr. herinnerde eveneens aan de woorden van jhr Vaa Bosen en is nog dankbaar dat op dieet aansporing is voortgewerkt ter ver krijging van deze baan, ondanks de moeilijkheden, die te overwinnen warea, want het water in de Schelde is dikwijls op en neer gegaaD, voor we ons doel bereikten. Hij dankt daarvoor speciaal ook de heeren Cornelisse en Jens, die er veel tijd en werk voor offerdea. Ook dank aan Burg. en Weth. voor hunnen steun en aau allen, die er toe meewerkten. Ten slotte deelde bij medegaarsede gelegenheid te geven ook aan de lief hebbers van andere gemeenten om zich op deze baan te komen oefenen. Hierna werden verschillende best uurs leden in de gelegenheid gesteld om een serie schoten te lossen, waarvan mot animo gebruik werd gemaakt.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2