M KERSMOM. >o. 34. Woensdag 13 October 1020 3<>e .laarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 reeeis 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJdaRvoormfddag ELF ure. Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox O. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. De poststaking. Enkele dagen van ongemak, veel drukte, groote woorden, ontslag, scbade alzoo voor de betrokkeuen en scbade voor het publiek zijn de resultaten van de staking der post- en lelegrafiebe- ambten. Ongeorganiseerd, zonder leiding, zon der waarschuwing en zonder voorbe reiding is de staking op een mislukking nitgeloopen, dank zij de krachtige houding der regeering, waarvoor het Nederlandsche volk erkentelijk zal zijn. De Minister heelt niets toegegeven, wilde hen zelfs niet te woord staan eerst als de toestand weer normaal zal zijn, zoo luidde het antwoord, is de regeeriDg bereid de wenscben der ambtenaren onder het oog te zien Het kon ook niet anders. Wanneer de regeering was gezwicht voor een dergelijke uiting van anarchie, waar was dan het eind? Het zou een begin van revolutie beteekenen. Te betreuren is het, dat enkele per- soDen er de dupe van zullen worden maar hoe kan het anders Wanneer ambtenaren van Staaf, Provincie ot Gemeente zóó ver gaan, dat ze hun medeambtenaren aansporen door sta king of lijdelijk verzet hun geheele machine van werkzaamheden in de war te brengen (saboteeren), dan is er toch maar één middel voor het bewind, Gedurende den loop van het feest bij den heer Werneck sloeg ik juffrouw Irmgard nauwkeurig gade, maar geen enkel teeken verried mij, dat zij een der beide heeren boven den ander be- voorreshtte. Nu eens schaakte zij met den een, dan weer «eoDg zij met den ander aan de piano, du eens danste ze met dezen dau weer met genen. Op eeo morgen kwam de landheer bij mij en deelde mij mede, dat me vrouw Brockmann voornemens was, aan het einde der Kerstweek AUenhof te verlaten. «Mejuffrouw Halm,- zeide hij eens klaps, «royne dochter heeft u lief gekre gen. Zij spreekt steeds over u en ver wacht van u goede deugdeD. Zij kan zich Diet voorstellen straks weer alleen met mij te zijn. Ik heb mijoe zaken en mijne vrienden, zoodat zij veelal heelemaal alleen is. Ik kaD mij dus best begrijpen, dat zij zich eenzaam zal gevoeleD, als de gasten vertrokken zijo. En daar gij nu toch vooroemens zijt, het huis mijner nicht te verlaten, zoo wilde ik U vragen, of gij niet zoudt kunnen besluiteD, bij ons te blijven niet zoo zeer als gezelschapsjuffrouw, oi degenen, die ondor den dwang van het personeel niet zitten willen, d. i. ontslag. Vergelijken we zoo'n toestand met het particulier bedrijfWat doet een patroon met een knecht, die zijn mede arbeiders steeds aanspoort tot verzet of staking Ontslaan en zoo mogelijk boycotten. In dergelijken zin uit zich de Midd. Crt. en zij voegt er aan toe, dat de wenschen van directeuren en com miezen toch wel heel gelijk gericht (eenstemmig Red.) moeten zijn, dat deze in dergelijke omstandigheden nog vreezen voor toenemende verbittering. De redactie van dit blad constateert daarnaast ook het feit, dat het oordeel van het publiek over net personeel van post en telegrafie niet gunstig is. Vroeger hoorde men altijd met lof over onze postmannen spreken. Maar de tallooze klachten over slappe, onnauw keurige dienstvervulling hebben in de laatste jaren d^t»oordeel geheel ge wijzigd. Is dat alles te verklaren en te ver ontschuldigen uit een achterstelling wat hun salaris betreft Er zijn er meer in den lande die het zeer moeilyk hebben in de tijds omstandigheden, zonder dat ze de taak die zij op zich namen verwaarloosden. Is het niet waar, dat de uitbreiding van den dienst reeds vóór de mobili satie geleid had tot het aanstellen van krachten die minderwaardig waren vergeleken bij het vroeger personeel En zijn 'het niet juist die elementen maar als vriendin Wat was ik gelukkig Met tranen in de oogen eu merkbaar blozend dankte ik hem. De woorden stokten mij iD de keel, terwijl de landheer zeide: «Nu, ik zie al dat het in orde komt en ik zal Irmgard het maar even mededeelen.c Alzoo was de zaak spoedig geschikt. Ik nam afscheid van mevrouw Brockmann en met opgeruimd gemoed aanvaardde ik mijn Dieuwe taak. Spoedig voelde ik mij ook tot den ouden heer Werneck aangetrokken hij maakte een gunstige uitzondering op vele oude lastige figuren en wilde ook zelf niet begrijpen, waarom zoovele menschen op jaren gekomen nu juist in den herfst huns levens tegen over anderen en vooral tegenover joDge- ren altijd een knorrig humeur moe ten aannemen. Hy wist er geen reden voor te vinden, maar dacht dat ondank baarheid en ontevredenheid de hoofd oorzaken waren. Toch bad hij voor zien ook iets, dat hem kwelde ikts waarover hij zich erg bezorgd maakte. Ik sprak dikwijls met hem eu dan bleek mij zulk uit zijn toon, en uitdruk kingen, doch het zy er verre van, dat de man er knorrig om wasveeleer lag er dan droefheid of smart in zijn trekken, en vaak ook beuide ik hem op, door aan het gesprek een andere wending te geven. Meestal echter lukte mij dat slechts ten halve, omdat het onderwerp der bespreking hem te zeer bezig hield. Het goldt dan ziju dochter welke nu de agitatie zoo fel opzwiepten, dat ze ook de meer bezadigden mee voerden naar een actie" die verder ging dan zij ooit zelf zouden gegaan zijn Hoe dat zij, dit is wel duidelijk dat er by de post en telegrafie iets niet deugt, èn wat het personeel, èn wat de bezoldiging betreft. We kannen ons als buitenstaanders er geen oordeel over vormen. We hebben eerst af te wachten wat er van de zijde van regeering en directie over wordt mee gedeeld. De stakers hebben dit bereikt, dat er alle aandacht aan bun geval zal worden geschonken. Maar ze hebben door hun methode van strijden ook bereikt, dat er tevens gelet zal worden op hun tekortkomingen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Goes verzoekt ons het onder staande te plaatsen Een enkele opmerking naar aanlei ding van practijken, waartoe de Inva liditeitswet schijnt te leiden. Datarge- looze werkgevers ze ter harte nemeD, opdat ze zich voor geldelijke schade wachten en dat kortzichtige arbeiders er leering uit trekken en zichzelven en hun gezinnen niet langer te kort doen. Er zyn werkgevers, die gaarne mee werken om de verzekering hunner arbeiders te bevorderen, doch die 't land hebben aan het plakken van zegels. En zij verzuimen dan niet een over wier toekomst hij zich zeer bezorgd maakte. «Gebruik uwen invloed, juffrouw Halm,< zeide hij eenmaal. «Als Irmgard niet huwt, komt Alieohof aan een vreemde. Die gedachte is mij ondrage lijk. Raad haar aan mijnheer Balier- stedt te huwen. Naar mij hoort zij niet misschieD luistert zij naar u.« De zeventiende Januari was Irmgards geboortedagdie dag zou luisterrijk gevierd worden. Op dien morgen gat haar vader haar een prachtigen met robijnen opzetten armband ten geschenke, waarin zijn portret gevat was. Toen zij hem kuste hoorde ik hem zeggen «Gij zoude mij zoo gelukkig kunnen makeo, Irmgard, als gij maar wildet.c Zij schudde treurig glimlachend het hoofd. Gedurende dien geheelen verde ren dag bemerkte ik aan haar een koortsachtig gedwoogen vroolijkheid. Haar vader stond erop, dat zij 's avonds den armband zou dragen. B j uitzondering hielp ik haar dien avond met het toilet. Zij zag er ver rukkelijk uit. Nimmer kwam haar schoonheid, haar mooie taille zoo uit, dan in het costuum, dat zij dien avond droeg. Zij wist, dat het de w.ensch van haar vader was, dat zij zich bij partijen naar de laatste modes kleedde en had daar bij deze gelegenheid met meer dan gewoDe zorg aan voldaan. Ik deed haar deu armband aan en her inner mij nog zeer goed, dat deze heel gelegenheid te zoeken om die bezigheid te vermijden. Zij besteden eenvoudig een of ander landwerk aan voor een bepaald bedrag en als een andere landbouwer zoo'n werk voor zooveel gulden laat doen, leggen zy er nog een paar gulden bovenop, onder beding dat de arbeiders dan zeiven de beneodigde zegels op hun rentekaart plakken. Een eerlijke verstandige arbeider zal dit natuurlijk doen, doch man zegt, dat er ook zyn, die zich niet aan de afspraak storen en het zegelgeld in den zak houden. Dit zijn van de zijde der arbeiders zeer laakbare practijken, want niet alleen dupeeren zij zichzelven en de hunnen maar óók de werkgevers, immers dezen en hierop zij de nadruk gelegd blyven trots alle afspraken met de werknemers aanspra kelijk voor de richtige premie betaling. Zij, die werkgevers, zouden desnoods wellicht buiten de Raden van Arbeid om, krachtens het burgerlyk recht, een vordering tegen de nalatige arbei ders, kunnen instellen, doch dit neemt niet weg, dat zij de werkgevers aansprakelijk blijven voor het betalen der premies, welke desnoods per dwangbevel van hen geïnd worden. Als de boer dus een ot andere werkzaamheid aanbesteedt, hetzij het delven van slooten, het wieden van uien of andere veldvruchten, het rooien, laden en lossen van peeën, het rooien van boomeD, enz. laat hij dan met betrekking tot de verzekering gemakkelijk toe giDg en ook Irmgard maakte de opmerking, dat het haar toescheen, alsof iets aan de sluiting niet in orde was. Verder werd er niet op gelet. Toen de laatste hand aan het toilet was gelegd en zij de kleedkamer zon verlaten, sloeg zij eensklaps de beide handen over mijn schouders en bleef zoo voor mij staan. Terwijl zij mij scherp in de oogen zag, vroeg zij «Bertha, zie ik er nu van avond anders uit dan gewoonlijk, of verheeld ik het mij Zou iemand, die mij aan ziet, kunnen vermoeden, dat mijn hart zoo onrustig is Ik zocht naar een antwoord, want ik was er reeds van overtuigd, dat er iets in haar omging. Ofschoon ik er geen enkele aanleiding voor kou vinden, had ik in haar toch een zekere spanning waar genomen. Ik had mij niet vergist. Haar gelaat gloeide eD de oogen hadden een eigenaardigen ongewonen glans. Ik besloot das niet te veinzen en ant woordde «Gij ziet er uit, alsof er iets buiten gewoons zal gebeuren.» «Iets buitengewoons,» herhaalde zij langzaam. «O, lieve Bertha, mocht het eens waar zijn fluisterde zij in zich zelve. Deze woorden gaven mij veel te denken. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1