Landbouw. Gemengd Nieuws. nomen of gedaan door of namens den minister van marine of door den mi nister van oorlog, worden geacht door den minister van defensie te zijn ge- handhaaf^ Dit besluit treedt in werking op een door de Kroon te bepalen datum. Tegen de duurte. De bestureu van de 3. D. A. P. en N. V. V. hebben aan de regeering een adres gezonden inzake de duurte. Daarin wordt o.a. gezegd „Het brood, het eerste dageiijksche voedsel van de groote massa des volks wordt duurder en duurder, terwijl de Minister van Landbouw als onvermijde- lyk schijnt te aanvaardon, dat- het nog in prijs zal worden verhoogd. Dit kau niet worden toegelaten. Met nadruk eischen wij het een of ander, óf uit de schatkist moet geld worden bijgepast in zulk een mate, dat de prijs in geen geval hooger wordt dan hy voor Mei 1920 was, óf uwe regeeriug moet een politi» k volgeD, waardoor de van over zee komende granen de inlandscbe in prijs drukken, inplaats van opdrijven, zoodat op deze wijze prijsdaling mogelijk wordt. De melkprijzen zijn ontzettend hoog en dreigen, met goedvinden alweder van Uwen Minister van Laudbouw enz., dezen winter schandelijk hoog te worden. Dit gaal ten koste van de gezondheid en den groei der volks kinderen en dus van het komende geslacht, en is noodlottig voor alle zieken en zwakken in de minge- goede klasse der samenleving. Wij vragen met aandrang aan uwe regeeriug een zuivelpolitiek, die o.a. met behulp van een verbod van uit voer zoolang de prijzen niet beduidend lager worden, de algemeeue volksbe langen dient, in stede van die eener bepaalde greep van producenten en grondbezitters. De suiker werd eveneens weer duurder ten behoeve van de kleine groep sterk georganiseerde fabrikanten, zonder dat daarvoor de noodzakelijkheid bestond gezien de buitengewoon hooge prijzen, die verleden jaar door de beetwortelfabrieken aan hare aandeel houders-leveranciers zyn betaald.. De turf is wêer ergelijk duur, de maximumprijzen worden te laat gesteld, de verveners weigeren leveranties tegen déze prijzen, terwijl ze de meeste leveranties tegen de hooge prijzen reeds uitvoerden. Uwe Regee ring aarzelt blijkbaar, forscli in te grijpen, door inbezetneming, waardoor de verveners schatten verdienen ten koste van de turfverbruikers die, met name 'in het Noorden des lands, veelal uit arbeiders en kleine burgers bestaan. Wij wrakeD ernstig deze politiek en dringen op'wijziging ten spoedigste aan.'' Opheffing der Kon. Ned. Weerbaar heids Vereeniging. Blijkens een mededeeling in „Allen Weerbaar" stelt het hoofdbestuur der K. N. W. V. voor, over te gaan tot opheffipg der vereenigiDg. Zij werd opgericht in 1891 en leidde de laatste jaren een kwijnend bestaan. taschje. Krampachtig hield ik het rast, en snelde er mee weg als een dief in den nacht. Id de breede gang ran het kasteel gekomen, waar langs den muur met guirlandes versierde deDneboompjes waren geplaatst, zoodat het was alsof men door een laantje ging, nam ik, vol gens afspraak een denneiwijgje in de hand en hield dat bij mijn terugkomst in de znal, net zoolang vast tot ik de overtuiging kreeg, dat Irmgard het be merkt had. Zij was omringd door een kring van aanbidders en lachte mij beteekenisvol toe zonder dat men er iets van bemerkte, eveDtnin als het was opgevallen, dat ik tijdelijk afwezig was geweest. I Wordt vervolgd,} Naar de Tel. verneemt is aan den uieuwbeuoemden gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, mr. D. Fock, voor den tijd gedurende welken hij nog hier te lande vertoeft, als ambtenaar toegevoegd de heer J. B. Ament, adjunct- commies bij het Departement Tatn Koloniën. Aardappelwratziekte. Te Winschoten en in eeuige omlig gende plaatsen komt een aardappel ziekte voor, bekend onder den naam van aardappelwratziekte. Deze ziekte kan herkend worden aan de wratachtige uitwassen, die aan Ae „oogen" der aardappelknollen ontstaan. Bij lichte aantasting zyn deze wratten soms zeer klein en ternauwernood merkbaar, bij zwaardere aantasting echter kunnen aan de aardappels groote, donkerge kleurde, ouregelmatig gevormde uit wassen ontstaan en kan zells de ge- heele aardappel in zulk een sponzige, spoedig rottende massa overgaan. De aanwezigheid dezer ziekte, die tot nu toe nog slechts tot een betrekke lijk kleine oppervlakte beperkt is, is voor ons van groote beteekenis, daar de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika hierin aanleiding gevonden hebben den invoer van aardappelen uit ons land te verbieden. In verscheidene landen van Europa bestaan reeds scherpe maatregelen tegen deze ziekte, die, als zij eenmaal in een grond aan wezig .is, met geen der tot du toe be kende bestrijdingsmiddelen gedood kan worden en die elk volgend aardappel gewas in toenemende mate aantast. Ook in ons land worden strenge maat regelen ter bestrijding genomen. In verband met onzen uitvoerhandel niet alleen naar Amerika, maar ook naar Europeesche landen, is het van zeer veel belaug, dat alle gevallen van aardappelwratziekte bij den Pbytopa- thologischen Dienst bekend zijn, opdat de noodige maatregelen kunnen geno men worden, om verspreiding van de ziekte tegen ie gaan. Alle belangheb benden, landbouwers zoowel als parti culieren, landbouwonderwijzers en an deren worden daarom dringend ver zocht eik geval van wratvorming aan aardappels dat zij mochten waarnemen ot dat hen ter oore mocht komen, mede te deelen aan den Inspecteur van den Poycopathjlogisefaen Dienst, zoo moge lijk onder inzending van het verdacht materiaal, opdat onmiddellijk ter plaatse een onderzoek kan worden ingesteld. Opgemerkt dient nog te worden, dat het vooral op kleinere, vaak voor aard- appelverbouw gebruikte gronden (ar- beidersperceelen e.d.) is, dat de aard appelwratziekte voorkomt. PHYT. DIENST. AXEL, 5 October 1920. Zaterdagavond hield dhr. E. Rugge, uit öroniDgen, lid van de Tweede Kamer, op de bovenzaal van dhr. M. A. Koole, alhier een propagan a- lezing voor het socialisme. Spreker had tot onderwerp gekozen „MiddeD in de revolutie" en hoopte niet dat de aankondiging van ait onderwerp do reden zou zijn, dat slechts zeer weinigen ter vergadering waren opgekomen. Op welsprekende wyze zette bij uiteen, dat we weer een tijdperk beleven van ommekeer iu de gewone samenleving, zoodat we, zonder dat we het eigenlijk goed merkeD, middon in de revolutie zitten, ten spijt van hen, die dat op andere wijze hadden verwacht en zulks liever hadden gezien door middel van barrikaden of ruw geweld, dank zy de reclame die vóór en tegen revolutie wordt gemaakt. Als een gevolg van de verhoudilg die bestaat tusschen de wyze van at beiden en de wyze van geregeerd worden, reorganiseert de maatscbappy zich. Spr. komt tot de conclusie, dat een maal het socialisme de wereld zal be- heerschen, zij het ook dat verschillende omstandigheden den voortgang kunnen vertragen. Hy hoopt, dat de menschen wakker zullen worden en zich verzetten tegen het fabriceeren van allerlei oorlogstuig als gevolg van nieuwe oorlogsplannen, die weer rijpen in de hersens der staatshoofden. Spr. hoopt dat Nederland gespaard blijft voor een nieuwen wereldoorlog, maar ook voor een bur gerooriog, die nog erger is. Maar late dan de regeeriDg, aangemoedigd door partyleiders, geen dingen beletten welke noodzakeiyk zijn voor de samen leving en geen verzet uitlokken door Burgerwachten en landstormers te wapenen. Socialisten willen niet strij den met een zwaard van metaal maar met het zwaard des geestas, zeide spr. Het spreekt vanzelt, dat op de rede nogal een en ander was at te dingen voor iemand, die minder overtuigd is vau het geluk, dat de socialistische heilstaat, Niemand nam echter de handschoen op na de uitdaging van partijgenoot 't Gilde. Vrydagavond struikelde een paard van den landbouwer C. de P., terwijl de knecht F. M., erop zat. Hij viel er af met het gevolg, dat hij een been erg bezeerde. Bij den dokter gekomen, bleek het boven den enkel gebroken te zyn. Zaterdag jl. had alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van den notaris mr. A. H. Lijdsman te Hulst, de verkooping plaats van een arbeiderswoning, toebehoorende aan A. de Pooter alhier en staande op de Sassing. Kooper werd G. F. Temmerman, werkman tff Koewacht, voor de som van 1910, Benoemd zijn tot kantoorbediende te Breskens S. J. Risseeuw (o.< v.); te Hnlst E. F. Claeijs tot telegrafist 2e klasse te Axel C. M. Baart. By Kon. besluit van 28 September 1920 is benoemd aan de R. H. B. S. te Tiet, voor het tydvak van 1 October i920 lot en met 31 Augustus 1921, tot leeraar F. W. Wilking, te Hulst. Door D. Luteyn, 26 jaar, brieven besteller te Groede, thans gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aange- teekend tegen een vonnis der Rechtbank te Middelburg van 17 September jl., waarbij hij ter zake van verduistering van postwisselgelden is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De deputatie uit het Bestuur van de Stichting tot bevordering van R.-K. landbouwonderwijs in Zeeuwsch-Vlaan deren, n.l. de heeren A. van Campen en J. Truijman met den Districts Adviseur van den R. K. Boerenbond, welke Maandag j.l. op audiëntie waren bij Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, hebben eene goedgunstige beslissing verkregen zoowel omtrent de benoeming van directeur en leeraren als omtrent de toe te kennen subsidie, welke door Zijne Excellentie aan de Staten-Generaal zal worden voorgestel. Da minister sprak als zijne rneening uit goedkeuring te kunnen hechten aan de ingezonden voordracht en dien tengevolge te mogen bevestigen de benoeming van den heer A. E. Langen- borst thans leeraar aan de R. K. Landbouwwinterschool te Boxtel tot directeur. Evenzoo werd door Z Exc. aanvaard de benoeming van Br. Godefridus akte land- en tuinbouw l.o. - als leeraar, lerwyl de heer L. Colsen, Rijksveearts, aan de school zyne lessen geven zal. -- Volgens reeds eenigen tyd loo pende geruchten zou bij de door de regeering ontworpen leger-organisatie met beperking van bet aantal garni zoen», ook in overweging zijn de op heffing van het garnizoen te Vlisaingen. Thans zijn daar gelegen twee bataljom benevens de staf van het 14e reg. int, Er zou daar dan een compagnie ves ting artillerie gevestigd worden. Dat zou nog heel wat pennen in beweging kunnen.breügen Een bewoner van een perceel iJ de Nic. Maesstraat te Amsterdam bemerkte dezer dagen twee hem onbe kende personen in den gang van z'i huis. Beleefd vroeg hij, waf de heeren, die zich schijnbaar door middel vu een looper toegang hadden verschaft, wenschten. „Ze kwamen alleen maar om te vragen of de laatste kwartaal kwitan- tie van de telefoon al betaald was" .zoo luidde het antwoord. „Spijt my wel", zoo zeide de heer des huizes, die wel in de gaten dal het meer om z'n flits dan om z'n telefoon ging. „Wij hebben hier geen telefodh." Maar mag ik eens zien ot u wel van de telefoon is Ce heeren verklaarden wel van de teletoon te zijn, maar het bewijs wai op üe tabriek blijven liggen, en zeidnn den heer des huizes, dat hij het bewijt kon krijgen als gij even meeging naat de fabriek. Deze wist echter een kor- teren weg en verzocht de heeren eveo mede Daar het politiebureau te gaan. Om voor passend geleide te zorgeo zond hij z'n dienstbode weg cm paar agenten te balen. Dat was dei] heeren niet naar den zin. Ze gaven den heer des huizes een paar meppen en wilden er tusschen uit knijpen wal een van hen gelukte. De andere echter kreeg van meneer een paar opstoppen en zag toen van ontvluchten af. Hij werd door de politie ingerekend, waarbij bleek, dat het een berucht in breker was. Naar de andere wordt ijverig gezocht. Terwijl de jager A. E. te Ballen gisteren op de jacht was, struikelde hy waardoor de haan van zyn geweer over ging en hij de volle lading in een zijner beenen kreeg. Zwaar gewond werd E. naar het Ziekenhui! te Assen gevoerd. Te Oss is een 2 jarig kind van den arbeider W, v. d. B., door een wagen overreden en gedood. Naby St. Anthonis is de 27-jarige M. Minten, door het op hol slaan van zijn paard, gevallen en een dag later overleden. Te Kampen werden een viertal personen door sulveilleerende politie betrapt, die na verbreking der afslui ting, in een boomgaard te Brunnepe bezig waren met het stelen van ooit. Een vrouw te Eysden had abortui gepleegd. Het kon echter niet geheim gehouden worden, daar de vroedvrouw onmachtig bleek en de dokter er ba te pas moest komen. Deze verlaDgde het lijkje te zien, en toen aan verlangen niet werd voldaaD, waar- schuwde hij de politie. Het bleek toen, dat men het lijkjtj in de kachel der moeder had willen verbranden, doch toen die te klein bleek, nam buurvrouw 't mee en wierp bet in haar brandende kachel. Eenige verkoolde beenderen zijn nog gevon den. De buurvrouw en haar dochter zyn reeds opgesloten in de gevangenis tt Maastricht en de moeder is voorloopij onder politietoezicht gesteld. In de bosschen bij Bussum is een krankzinnige vrouw aangehouden door de politie naar het bureau werd gebracht en daar een nacht heeft doorgebracht. Vervolgens is zij naaf een gesticht te Amsterdam overge- beacht. Het bleek een 22-jarig meisje ie zyn uit Alkmaar, dat zich een ongelukkige liefde al te ernstig aangetrokken.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2