DAMESHANDWERKEN, enz, Soliede Zeeuwsche Kar te koop, pi Een huis met Schuur enEr Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Verpachting van Tuingrond. 1H.A.2 Aren tuingrond, Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Firma P. R. Üeenhuizen, flxel. Openbare Verkooping. Zaterdag 2 October 1920, van kracht. Wie op andermans grond jaagt, moei daartoe een schriftelijke ver gunning van den bezitter hebben, dit geldt niet voor een pachter, tenzij het recht om te jagen in het pacht-contract is voorbehouden. De termijn, gedurende welken ver koop v#n wild na de sluiting van de jacht geoorloofd is, wordt van 14 op 8 dagen verkort. In het belang van den vsildhandel kunnen hierop uitzon deringen worden toegestaan, voorzoo het betrelt den verkoop van wild, dat in Ttoelbuizen is opgeslagen. AXEL. 1 October 1920. Toén vanmiddag een vrouw met een kruiwagen wildé^uitwijken voor 2 wagens, die aan de brug achter baar kwamen, geraakte het wiel van de kruiwagen tusschen de tramrails en omdat ze die er niet spoedig genoeg uit kon krijgeD, werd ze door de ach tersten wagen gegrepen, zoodat ze achterover viel en onder den wagen geraakte. Voor- en achterwiel gingen over bet lichaam. Door ooggetuigen werd ze binnengedragen, doch Kon eenigen tijd later gesteund door haar man F de R. huiswaarts gaan. Voor de vrouw, die in gezegende omstan digheden was, is te hopen, dat ze voor verder onheil bewaard blijtt. Hedenmiddag vertrokken weer een groep Weensche kinderen uit Axel, om vereenigd met hunne lotgenooten de terugreis naar hun vaderland te aanvaarden. Het w&ren de pleegkin deren, die door middel van het R.K. Comité in deze streek tydelijk gehuis vest waren. Gisteren werden alhier weer de Rijks en StamboekkeuriDgeu gehouden voor hengsten. Er was veel belang stelling en ook uit het buitenland waren weer nieuwsgierigen. Kooplust was er wel, maar men schtikte af van de hooge prijzen, terwijl natuurlijk ook niet alles te koop is. Toevallig kon een Deensch lietbebber ook proft- teeren van de fl mvertooning, die hem bijzonder interesseerde. Zooals het plan was, is Dinsdag, Woensdag en Donderdag resp. te Oostburg, Axel en Hulst vertoond de film, welke door de Haghefümfabriek was vervaardigd van deu eersten Zeeuwsch Vlaamsche fokpaardendag te Axel, gehouden op 8 Juli jl. Het was voorzeker een goed idee om de verschillende belangstellenden, die steun hadden verleend aan dieo fokdag, ook in de gelegenheid te stel len deze film te bezichtigen en dat er ook buiten de aandeelhouders veel belangstelling was, bewees wel het drukke bezoek, dat aan de vertooning ten deel viel. We achten het overbodig om te her halen, wat wij en ook andere persorganen vroeger over den film schreven, nog voordat we in de gelegenheid waren de vertooniDg bij te wonen. Nu we als gewoon bezoeker de film bezich tigden, kunnen we volstaan met de mededeling, dat de verwachting ons niet teleurstelde. Toen we op 8 Juli bij den operateur op het platte dak van de restauratie stonden en het tentoongestelde gade sloegen, ook door de lens van den film-operateur, vermoeden we, dat de beelden van de massa demonstratiën op het doek te klein zouden uitkomen en dit is ook zoo gebleken. Het lijkt gis een legeroefening in een panorama, waar men de figuren in groepen ziet doch mot te weinig onderscheiding. Misschien ligt de oorzaak hiervan iu de te kleine projectie, die men op het doek kon werpen, want de muurvlakte op de bovenzaal van het hotel alhier bleek niet hoog genoeg voor filmver tooning, terwijl ook het trillen nu en dan de beelden onduidelijk maakte. Op andere plaatsen moet dit beter ge weest zijn. Hat jefceel i» evenwel eeniuc- ces. Het hoofddoel is bereikt. Er komen tal van prachtige hengsten jo.i. de merries te weinig) in bijzondere con ditie uit, terwijl een vreemdeling ook zien zal, dat de fokdag niet plaatselijk', maar als een wereld demonstratie is te beschouwen. Het schijnt, dat er eenigen moed toe noodig is om dit te willen erkennen maar als men dit iu Nederland wil en de noodige reclame wordt gemaakt niet alleen mét maar ook vóór de film en vóór Zeeuwsch- Vlaanderen als paardeniand, dan zal het buitenland daarop de aandacht vestigen. Dan zal het doël van fokdag en flimvejrtoontng worden bereikt. Maar we herhalen voor de zooveelste maal, dat kunnen de enkelingen iu Zeeuwsch-Vlaanderen niet, zonder den steun van Den Haag, van Nederland. We hopen daarom, dat de film ook de residentie aan de autoriteiten niet tevergeefs zal zijn vertoond. Maar we worden te ernstig. Laat ons nog even op de prentjes terug komen en vertellen aan degenen, die het niet zagen, dat er toch zooveel bezoekers op het terrein te herkennen waren. Hoe grootsch leek ODze Noord straat van uit de hoogte gezien, welk een krasse figuur zag men nog in den ouden heer De Feijter en hoe leuk stonden die Zeeuwsche boerinnetjes met hunne trissche wangen erop geen wonder dat een zeker iemand den wil niet kon weerstaan, om er tusschen te flaoeereuEn dan onze muziekin statige rei ziet men ze over het terrein gaan, terwyl de armbeweging van den groote tromslager verraadt, dat ze spelende marcheeren. t Is jammer, dat slechts één avond de vertooning kou plaats hebben we gelooven, dat een vertooning meer ruimschoots de kosten zou hebben gedekt. Te Sint-Maartensdijk p op twee plaatsen gelijk brand uitgebroken en wel bij den landbouwer W. en bij den wagenmaker B beide panden liggende in de kom der gemeente. De met graan gevulde schuur van W. is geheel in de .vlammen opgegaan. De brand bij B., op twee plaatsen uitge broken, heeft men kunnen blusschen. Het pand van W. was laag, dat vau B. hoog verzekerd. Ook in verband met de omstandigheid, dat bij B. een muur met benzine was natgegooid, denkt men sterk aan moedwillige brandstichting. De politie doet onder zoek en heeft reeds vermoedens. In de bosschen onder Biekbergen by Apeldoorn heeft een landbouwer een hol ontdekt, waaruit een man ontvluchtte. In het academisch ziekenhuis te Leiden is overleden J. P. v. d. Burg, die werkzaam was aan de gasfabriek te Lisse, en wien men arsenicum in een kop chocolade had toegediend. De vrouw te Lisae, bij wien v. d. Burg in den kost was, en de persoon die hem de kop chocolade gaf, zijn ter beschikking van de Haarlemsche politie gesteld. De man laat een gezin van vijl kinderen onverzorgd achter. Overlijden. 3. Pieter Verbrugge, 60 j., e.chtg. van AnthoDÏDe Vereist. 23. Augu8tinus VerstraateD, 3 m., z. van Louis en Janna Maria Drabbe. 25. Pieternella de Bree, 78 j., wed. van Francois Dieleman. 31. Jan Tholens, 6 w., z. van Jacobus en Aagje Rink- houd. Elizabeth de Kraker, 10 d., d. van Petrus en JaDneke de Graaf. Zaterdag overleed te Hulst de h«er A. J. d'Haens, hoofd der open bare school aldaar en onderwjjzer aan ae normaallessen te Axel. Het onderwijs in deze streek lydt een groot verlies hierdoor. De beer d'Haens toch stond bekend als een uitstekend onderwijzer, iemand, die zich geheel gat aan zijn taak. De openbare school te Hulst, waaraan hij werkzaam was, heeft daar en in de omgeving een zeer goeden naam. Ook was hij jarenlang voorzitter van de Afdeeling Hulst van het N. O. G. en secretaris van de „Vereeniging van onderwijzers in het Arrondissement Hulst". In deze vereenigicg ging groote kracht van hem uit, was hij een zeer verdienstelijk lid. Hij is Maandag naar zfjne laatste rustplaats gebracht onder groote deel neming en belangstelling. Tal van kransen dekten de baar. Bij de groeve voerde de heer Van Houte, hoofd der school te Axel, bet woord en schetste den overledene als goed onderwijzer, warm kindervriend, hoogstaand mensch en vader. De heer Eggermont, hoofd der school te Clinge, herdacht den overledene als den man, die zich iu het vereeni- gingsleven wijdde aan de belangen van het onderwijs en de onderwijzers. Hij ruste in vrede. Tern. Crt. By de ten overstaan van notaris rnr. A H. Lijdsman gehouden herver pachting van de tollen te Graauw en Paal op den weg. .Hulst-Paal" werd per jaar geboden voor den tol op Graauw f 140.— door den heer Hon. Aubroeck, vorige pacht 200.— en voor den tol aan de Paal f720. door den tegenwoordigen pachter Joh. van Damme; vorige pacht ƒ660.— Al de tollen op den weg brachten tot nu toe op 1360.— en vulgens de berverpachting brengen zij op ƒ1390 per jaar, of 30.meer. Door de commissie van beheer en onderhoud van den weg werd besloten de tollen te gunnen voor de geboden sommen. Z*l> PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 October 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorin. 9Vj ure Dhr. W. G. de JoDge, [van brvda]. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. 'Hugenho tz. [Voorb. Avondmaal]. Gerei. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Op 7 October des avonds 7 uur sal voor deze gemeente optreden ds. Kerst-ns van Ierseke. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Woensdag 6 October a s,, des namiddags te 7 ure ten Raad- huize alhier bij opbod verpachten: verdeeld in 46 perceelen, liggende gemeente Axel, contre-escarpe, Oude wijk, Nieuwediep en Buitenweg (gas fabriek). Aanwijzing der verschillende percee len zal geschieden op Dinsdag 5 October a.8. des namiddag te 2 ure door den Gemeente opzichter, die nadere inlich tingen verstrekt. Aanwijzing begint bij de gronden aan de gasfabriek. Axel, 27 September 1920. Burgemeester en Wethouders van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 1 October 1920. Veroordeeld wegens Vernieling: J. A. K., 20 j„ werkman te Buist, tot ƒ15 of 15 d. hecht. Mishandeling van een dier D. H. d. W., 37 j., koopman te Honteuisse, tot 20 of 20 d. hecht. Verboden vervoer: J. O., 59j koop man te TernenzeD, tot 10 of 10 d. hecht. Van 1—31 Augustus 1920. Boschkapelle. Huwelijks voltrekkin gen. 17. Josephus Franciscus de Lijs (van Hontenisse), 33 j., jm. en Maria Leoüie Francisca de Nys, 31 j., jd. 20. Carolus Ludovicus S'allaart, 33 j., weduwn. van Amelia van der Kelen, en Rosalia van der Keleü, 33 j., jd. Geboorten. 15. Alphonsos Josephus, v.au Eduardus Augustinus Neve en Angela Rosalia. Servatia Kox. Overlijden. 20. Josephus Aloysius Everaert, i> m., z. vaD Petrus en Emilie Destombes. 25. Anna Catharina Kouij zer, 81 j., wed. van Macharius Mei. 28 Paulina de Vos, 5 m., d. van Francies en Johanna VoDk. Hoek. Huwelijks-Toltrekkingen. 19 Adriaan de Kraker, 38 j., jm. en Janna 'c Gilde, 26 j., jd. Marinus Johannes BoermaD, 22 j., jm. en Neelfje Pieter nella dé Kraker, 22 j., jd. Geboorten. W 6. Jacomina, d. van Francois de Blaeij en Geertruida Kempe 8. Elizabeth, d. van Jan Jacobus Donze en Catharina Sol. 14. Jan Jaco bus, z. van Jan Jacobus van Drongelen en Lisia Zegers. 17. Gilles, z. van Michiel de Pooter en Adriana de Engels man. 20. Elizabeth, d. van Petrus de Kraker en Janneké de Graaf. V Geboren EDMOHD ALFRED THEODORUS, zoon van ALPH. J. B. v. d. BERG et A. G. v. D. BERG^onk. Axel, 29 Sept. 1920. jg-yfegg»* Door ziekteomstandigheden ben ik verhinderd mijn klanten te bezoeken. Wel wordt er aan huis gehandeld en boodschappen aangenomen, enz. Aanbevelend, P. J. VALE, in goud en zilver, galanterieën, enz. Axel. NB. Niemand he^ft het rechtop mp naam ie reizen. l?racht-kwaliteit. 4 persoon 8. JAC. KIKKENT Nz., Burg Texel, De Notaris Mr. A. H. Lydsman te Holst, zal ten verzoeke van den heer A. DE POOTER te Axel, in het open baar verkoopen op des namiddags om 4 uur in het botrfi „HET GULDEN VLIES" te axel te Axel Sassing, aan het kanasl gemerkt P No. 3 groot 2.70 aren door verkooper tewoond. Aanvaarding by de betaling. Betaling 16 October 1920. Onkosten S1/^/^ Gelag Vs%- Nadere inlichtingen ten kantore v»8 voornoemden notaris.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2