EEN KERSTAVOND. \o. 51. Zaterdag 2 October 1020 36- Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ore. Nederland —België. Ondervraagd door de Libre Bel- gique" verklaarde de heer PatijD, Nederlandsch gedelegeerde ter Int. fioancieele conferentie te Brussel en secretaris-generaal van bet Departement van Buitenlandscbe Zaken, dat Neder land het leveodigste verlangen koestert naar een toenadering met België, welke vooral met het oog op de econo mische betrekkingen dèr beide landen van belang is. Betreffende de Wielingen zeide de heer PatijD, dat de onderhandelingen misschien hervat zullen wordep, er over te spreken zou thans ontijdig zijn. De heer Patijn kwam krachtig tegen de bewering op* als zou de Nederland- sche Regeering de beschermster der activisten zyu. De Regeering heeft niet de minste consideratie met hen. De groote meerderheid der publieke meening. steunt hen niet. Op de vraag of Nederland weigeren zou deel uit te maken van een defen sief verbond der Westelyke mogend heden, verklaarde mr. Patijn, dat het niet gemakkelijk is hierop te ant woorden. De tegenwoordige omstandig heden zijn nauwelijks geschikt om dergelijke onderhandelingen te openen. Over Limburg sprekend zeide de heer Patijn, dat Nederland niemand doorgang door zijn gebied zou verleenen. Volkenbond. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging van het Ilde Niets is onaangenamer en meer at itootend, dan needs over zichzelf te moeten schrijven. Eu toch zal ik mij ver plicht zien om steeds het vervelende woordje »ik« te gebruiken, als ik deze geschiedenis in alle bijzonderheden weusch te verhalen. Ik wil echter trachten mij zoo min mogelijk op den voorgrond ie plaatsen. Niet over mij selve wil ik spreken, maar van de ichoone Irmgard Werneck. Toen ik de feestzaal binnenkwam ilroomde een verblindend licht mij tegen. Op een groote tafel, midden in de zaal stond een kerstboom omhuld van schitterende lichten. Daaromheen preik- ten tal van winterbloemen in vazen, terwijl een kleine fontein met haretijne stralen de eeuwig groene planten be sproeide. Een schitterend licht bescheen de aangezichten der dames en heerende eerste versierd met paarlen en edelge steenten, die het licht in verschillende tinten weerkaatsen. Het geheel was een tooDeel van rijke kleurenschakeering, die met de verfris- ichende en welriekende geuren een hoofdstuk (Buitenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1920. Ingelast wordt een artikel, luidende Aandeel van Nederland in de kosten van den Volkenbond van de oprichting af tot en met 31 Maart 1920 108.553. Krachtens artikel 6 van het Volken- bondsverdrag moeten de kosten van het secretariaat van den Volkenbond mede door Nederland worden gedragen naar dezelfde evenredigheid als de kosten van het Internationaal Bureau van de Algemeene Postvereeuiging verdeeld worden over de landen, die tot die vereeuiging beboor«n." Bij de toepassing van die wijze van verdee ling zou Nederland geplaatst moeten worden in de 3 ie groep van staten met een belastingcyfer van 15 eenheden. De vacature-Dr. Kuyper. De Provinciale Staten van Zuid Holland hebben verkozen tot lid der Eerste Kamer ter voorziening in de vacat ire-Dr. Kuyper, den oud Minister van Koloniën Idenburg (A.-R)), met 40 van de 72 uitgebrachte stemmen. Mr. D. Fock. Bij Koninkl. besluit is benoemd tot goeverneur-generaal van Ned. Indië de beer mr. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer. De overdracht van bet bestuur zal plaats hebben Febr. of Maart 1921. Tarief in strafzaken. Thans is het tariet voor het toeken nen van vergoeding aan personen, die ten dienste der justitie werkzaamheden aangenamen indruk maakte op de genoo- digden. Geen wonder, dat men in lof zangen en vroolijken kout zijn vreugde uitte over deze genietingen. Het mid delpunt vau het teest was Irmgard, die van alle zijden begroet en met geluk- wenschen werd overladen. In alle bescheidenheid had ik me teruggetrokken naar een minder opmerk zame plaats, vanwaar ik in stilte my verdiepte in de betooverende bekoorlijk beid van deze omgeving. Aan de meeste der aanwezige gasten bad men mij voorgesteld. Zoo ook aan een tweetal heeren, die zich veel met Irmgard onderhielden en joor hare aanbidders doorgingen. De een was een zekere mijnheer Von Ballerstedt, een lange, schoone man, met een aris trokratisch voorkomen, een weinig trotsch en teruggetrokkende ander heette Normann en was kapitein bij de jagers; had een blond uiterlijk en was aangenaam iu den omgang en onweer staanbaar opgeruimd van humeut. Beiden schenen ernstig; en hartstoch telijk verliefd op Irmgard. Wie zou de bevoorrechte zijn Ik sloeg hen scherp gade en kon toch niet ontdekken wie het meest in haar gun sten deelde. Wei bemerkte ik, hoe de landheer nu eens bezorgd naar zyn dochter, dan weer naar de beide heeren keek, tot bij zich tot mevrouw Broek maan wendde en in een langduriggesprek verrichten, als getuigen, deskundigen, tolken enz., gewijzigd. Met 1 October a.s. gaan deze wijzi gingen in. Hoofdzaak is, dat als regel voor reiskosten niet een vast bedrag per K.M. wordt vergoed, maar een bedrag, zooveel mogelyk overeenko mende met de werkelijke reiskosten. De vergoeding voor tijdverzuim, die voorheeft 0.50 bedroeg, wordt ver hoogd tot eeu maximum van 3. De rechter zal dit bedrag in billijkheid hebben vast te stellen. Wanneer een getuige of deskundige wordt geacht geen schade door tydver lies te hebben geleden, b.v. in al die gevallen, waarin het salaris doorloopt, zal hij geen tijdverzuim vergoed krygen. Voor nachtverbliji kan in de toekomst aan een getuige 3 inplaats van 1.50 worden uitbetaald. Ook de aan deskundigen te betalen belooningen ondergaan verandering. Het maximum bedraagt 10 per uur. Toepassing vnurwapenwet. De minister van Justitie heeft aan de commissarissen der Koningin ver zocht aan de burgemeesters o.a. het volgende mede te deelen met betrek king tot de toepassing van de Vuur- wapenwet. Luchtgeweren en munitie, alleen voor die geweren bruikbaar, vallen niet onder de bepalingen der Vuurwa penwet, evenmin als zgn. hondeupisto len en o.a. daarvoor gebruikte knal- kurken. Dit is wel het geval met Ftobertgewerea en Flobertmunitie, welke niet ongevaarlijk is te achten. met haar werd gewikkeld. Toevallig was ik in de nabijheitj der deur, toen het me trof, dat Irmgard stond rond te zien, blijkbaar als een zorgname gastvrouw, die zich wilde overtuigen, of alles in orde was, waurua zij zich ongemerkt uit de zaal wilde verwijderen. Haar vader sch.een dit te bemerken en kwam naar haar toe. Waar gaat gij heen, Irmgard? vroeg hij. Irmgard kreeg een kleur als bloed op dese schijnbaar gewone vraag en antwoordde»Och, papa, ik heb nog eenige schikkingen te maken, in verband met onze logees, binnen een paar minuten ben ik weer terug papa !c Da landheer schudde het hoofd en zeide »Ach lief kind, laat nu die schikkin gen varen. Alles zal wel in orde zijn. Bovendien weet ge, dat ik je liever bij my en te midden der gasten zie.« Ik zal me des te harder spoeden papa, hernam zij lacheDd. Doch ik meende in haar oogen een uitdrukking van verlegeuheid op te merken. Nooit zal ik den glans van dezen kerstavond vergeten hoe een groep donkere gestalten zich voor het huis plaatste, hoe hare schaduwen gerekt op den witten grond van het voorplein vielen en toen van hare lippen een oud kerstlied klonk, dat ik als kind reeds gezongen had. De herinnering daarvan en de aangrypende klanken ontlokten In verband met art, 8 van het Vuurwapenreglement bestaat er geen bezwaar tegen, dat de politie op aanvraag aan gunstig bekend staande wapenhandelaars een aantal blanco geleidebiljetten in voorraad geeft. De aflevering van minutie is niet verboden by de Vuurwapenwet of de uitvoeringsvoorschriften. Iemand die niet bevoegd is een vuurwapen voor handen te hebben, mag ook geen munitie voorhanden hebben, tenzij hij ingevolge de wet van 26 April 1884 (Stbl. no. 85) daartoe gerechtigd is (art. 3 laatste alinea der Vuurwapen- wet 1919). Evenwel zija de wapen handelaars niet gedwongen aan de aflevering van munitie de voorwaarde te verbinden van bet vertoonen van een machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen. Waar zij echter de aflevering wel in bet register moeten schryven, heeft de politie daarin het middel om na te gaan, of onbevoegden munitie in voorraad kunnen hebben. De nieuwe jachtwet. Volgens het ingediende onlwerp- Jachtwet, zullen naast de groote jachacte, die voor 75 verkrygbaar zal zijn, bestaan Eeu acte, die voor elke jacht geldig is behalve de lange jacht en de val kenjacht (a 75). Een logeeracte voor logé's uit het buitenland, geldt voor 14 dagen (u 10). Een kleine acte voor de jacht op waterwild (A 10). Alle acten zijn voor het geheele Rijk tranen aan mijn oogen, zoodat ik niets meer zien kon. Toen het gezang weggestorven was, geleidde de landheer zijne gasten aan tafel, waar hij hen met een oude kerst- spreuk begroette. Mijnheer Von Baller stedt nam een plaats naast Irmgard, kapitein Normauu zat niet ver vau heD. Onpartijdig onderhield zij zich met beiden en had voor beiden het zelfde lachje, doch ik meende duidelijk te bemerkeo, dat haar lachjes niet onge dwongen waren en zij zelve steeds onrustiger werd. Wordt vervolgd.) BLADVULLING. Politiezaak. Wat hoor ikis je meid al weer weg Ja, daar is de potitia nog aan te pas gekomen. Wat zegt u Hoe is dat gebeurd Och, zy is gaan trouwen met een agent. Waar het op aan komt. Wanneer ging Heemskerk naar Novazembla papa Och jongen, ik heb nooit jaartallen kunnen onthouden plaag me er niet mee. Nou, papa, de jaartallen weet ik wel, maar wat er in die jaren gebeurde, vergeet ik telkens.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1