Gemengd Nieuws. klarins? van het dier tengevolge hebben, terwijl bovendien nog proces-verbaal wordt opgemaakt. Tevens zij nog opgemerkt, dat dit alleen vee betrett, afkomstig van dat gedeelte van Zeeuwsch-Viaanderen, hetwelk ten noorden van z.g.n. 1000 M. strook ligt. Verder kan nog worden medegedeeld, dat zal getracht worden ook te Wals oorden vee in te laden, daar de afstand van het Oostelijk deel van O.Z. Vlaan deren naar Terneuzen te groot is. Het vee zal dan in plaats van te Vlissingen, aan het station Vlake worden geladen. Aan H.H. veehandelaren zullen eenige aanvraagformulieren worden toegezonden. Mochten sommigen geen ontvangen, doordat ons hun adres niet bekend is, dan kunnen zij deze aanvragen aan het Secretariaat. Streng wordt er op gewezen dat deze formulieren nauwkeurig en duidelijk iu tweevoud worden ingevuld, daar op ouDauwkeurig en onduidelijk iuge vulde formulieren geen acht kan wer den gelagen. Slechts als allen mede werken zal het mogolyk zijn de zware lasten te verlichten, die de Zeeuwsche landbouwer eu handelaar door de ge troöeD maatregelen inzake de Runder pest ondervinden. De aanvragen kunnen alleen trekking hebben op siaentvee, benevens vette varkens en schapen. De moge lykheid bestaat, dat ook voor biggen spoedig dispensatie kan worden ver Bovenvermelde centrale commissie bestaat uit de heeren Mr. P. Dieleman voorzitter, A. I. Leenhouts te Retran chement, L. J. Colson te Terhole, Ph J. van Dixhoprn te Axel. A. H. de Miiliano te Waterlandkerkje, P. S. van Jole te Kloosterzende, J. Rabijn te Oostburg, S. van Duijsse te Clinge en P. Audenaarde te Axel, terwyl de heer Tj. 3. E. Kielstra als Secretaris zal optreden, het adres voor aanvragen van consent is het Laadbau whuis Markt, te Goes. Fokpaardcn film. Op uitooodigirig van de vereeninigiDg Stamboek voor bet Nederlaudtche Trek paard is Maaudagoamiddag tusschen 5 en 6 uur in de Residentiebioscoop te •'GraveDhage voor de eerste maal ver toond de door de Haghe-film-fabiiek ▼oor de Centrale Vereeniging voor den fokpaardendag te Axel vervaardigde film vaneen fokpaaidendag in Zeeuwsch- Viaanderen. De prius woonde deze eerste vertoo- üing bij. Hij werd ontvangen door den voorzitter en den secretaris van het stamboek voornoemd, de heeren J. van Vredenburch en J. de Vries Dzn., die Z. K. H. voorstelden aan de overige leden van het hoofdbestuur dier ver eeniging, benevens aan de heeren Ph. J. van Dixhooru, F. C. Zonnevijle, J. de Putter en Alph. Termunten, onder scheidenlijk voorzitter, secretaris en ledeo, van het centraal comité voor den tokpaardendag in Zeeuwsch-Viaanderen. Verder waren tegenwoordig de Minis ter van Landbouw Nijverheid en Handel, de heer Van IJselsteiD, met zijn damesde directeur-generaal van den Landbouw, de heer van Hoek, enkele leden van de eerste en de Tweede Kamer, bekende personen uit landbouw kringen eu eenige hoofdambtenaren van het departement van landbouw, o.a. dr. Remmelts. De Prins onderhield zich met eenige aanwezigen; Vóór den aanvang van de vertooDing van de film sprak de heer Van Vreden burch een woord van welkom tot den Prins en de autoriteiten en wees hij op de groote vlucht, die de fokkerij van het zware paard in Nederland heeft genomen, en op den bloei van de vereeniging het Nederlaudsehe Trekpaaid, waarna hij hulde bracht aan de Zeeuwtch Vlaaaisehe fokkers voor het initiatief tot bet doen filmen van den gehouden fokpaaidendag. Hij zeide verder, dat de fokkerij van het zware paard is geworden een zaak van groot nationaal belang, eu dat het gewenscht en noodig is, dat deze steeds meer toenemende groote fokkerij wijd en zijd over onze grenzen bekend worde, opdat eenmaal Nederland naast België het land worde, waar de beste zware paarden gefokt worden. Ten slotte gaf spreker nog aan, wat de plannen zyn met de straks te ver toonen film, waarvan aankoop voor het stamboek in de bedoeling ligt. Hierna heeft nog het woord gevoerd de heer Ph. J. van Dixhoom, voornmd. die, na hulde en dank te hebbon gebracht aan het bestuur van het Nederlandsche Trekpaard|p Stamboek voor de medewerkimg by deze eerste proeven om door raiddel van de bios coop rcalame te maken voor ooze paar denfokkerij, het doei uiteenzette van deze propaganda de wereld te toonen, dat in Zeeuwsch-Viaanderen dc paarden zijn, en de koopert daar steeds terecht kunnen. Daardoor wordt gehoopt eens deels de flnanciëele resultaten van het fokkersbedryf te verbeteren* anderdeels te voorkomen, dat onze, Zuiderburen, zooals reeds zoo menigmaal is geschied, met onze producten onder valschen naam zoowel over de Wester als OostergieD- zen goede winsten maakteD, Spreker wees verder op het groote belang voor Nederland en voor eiken paardenfokker bij vooruitgang van den Nederlandschen paardenhandel met het buitenland en zette uiteen dat deze byeenkomst ^oor de Zeeuwsch-Vlaamsche paardenfokkers van zeer groot belang is, in dezen tijd, >waarin de gure aunexatievlagen niet van de lucht zijn" eD steeds blijven dreigen. Hij hoopte dat door de ver toouing van deze film, die een zoo belangrijk deel van het werk ea den overdroten arbeid der Zeeuwsch-Vlaam- sche boeren iü beeld breDgt, zal kunnen worden meegewerkt aan het meer en meer verbinden van Zeeuwsch-Viaande ren aan het overige Nederland. Hierna werd met groot succes de fiim vertoond. JV. R. Crt. AXEL, 24 September 1920. Met nadruk wijzen we erop, dat met aanst. Maandag 's ochtends om 3 uur de zomertijd uit is en dus de klokken weer gewoon 1 uur achteruit worden gezet, terwijl dit in België eerst geschiedt op 24 October. Dit beteekent voor ons, dat de treinen naar Gent en St. Nicolaas tusschen 27 Sept. en 24 Oct. een uur vroeger rijden. De vertrekuren zijn dan van Axel naar Hulst: vm. 5.47 en 9.14 en nam. 4.48 en van Axel naar Neuzen vm. 7.29 en nam. 2.31 en 7.28. Voor de andere stations zie men de dienstrege ling in eeu volgend nummer. - Naar Zei. meldt, is alhier opgericht Kath. Vrouwenbond, waarvan voorzitster is mevr. Brilning eu secre taresse mej. M. Schillemau. Woensdag zyn de Oostenrykertjes vertrokken. Nadat zy reeds enkele dagen te voren by verschillende ken- m, waaronder natuurlyk ook ver scheidene Oomes en Tantes, een af- scheidsvisite hadden afgelegd eu meteen „ter gedachtenis" in ontvangst hadden genomen, werden Dinsdagavond de koffers gepakt en gingen ze Woens dagmorgen vroeg letterlijk met pak en zak opreis. Met ëenigszins gedwongen trekkeD, omdat ze zich toch goed wilden houden en niet schreien, wuifden ze neg lang met hand en zakdoek of pet. Het waren gemengde gevoelens waar mede zij vertrokken deels verlangden zy naar vader en moeder, deels niet, want „daar hebben we nie zoo goed te eten" was ste,eds het antwoord en ze ook niet zoo verwend en vertroeteld worden. Want het moet gezegd, als de kin deren van zichzelf maar een beetje aantrekkelijk waren, konden ze heel wat gedaan krijgeD. Zy mochten wiel rijden, vacantiereisjes meemaken, kin derfeestjes bijwonen, kregen nette kleederen, veel cadeautjes, kortom waren logeetjes, voor wie alles gedaan werd om bet hun goed en aangenaam te doen zyn. Geen wonder dus dat ook de pleeg ouders met eenig medelijden den tyd zagen naderen, waarop hunne pleeg kinderen weer in de ellende van Weenen zouden deelen, onschuldig nog aan alle ontbering, die het gevolg van zooveel kwaads. Dat intusschen ook door groote men schen wordt beseft, wat hier voor hoop van Oostenrijk gedaan wordt, kan eon voldoening zijn voor de weldoeners zoo niet een aansporing om met het liefdewerk voort te gaan. Als bewijs van erkentelijkheid daar voor is door onzen minister van Buitenl Zaken van graaf Teleki, voorzitter van den Hongaarschen ministerraad het volgende telegram ontvangen „Op dezen dag, waarop het werk een einde neemt, waardoor drie duizend Hongaarscbe kinderen Nederland zyn teruggekomen met her stelde krachten en overladen met ge schenken, gevoel ik mij gedrongen Uw. Exc. uit naam van de koninklijke Hon gaarsche regeering eu het Hongaarsche volk onze eenige dankbaarheid uit te spreken voor de edelmoedigheid, waar van het Nederiandsche volk beeft blijk gegeven ten opzichte van odzq landge nootjes en voor de teedere zorgen waarmede dezen in uw gastvrij land zijn omringd geweest." De heer B. F. Huybers, leeraar in het schilderen, teekeneu en materialen leer aan de Ambachtschool voor Hulst en omstreken, is benoemd aan de Ambachtsschool te Helmond. Zei. By Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hulst de heer C. Overkamp, thans ontvanger dier zelfde middelen Viaaen. By de te Hulst gehouden ver pachting van de tollen op den weg „Hulst—Paal" werden per jaar geboden door den tol aan het jagertje ƒ240 door den tegen woordigen pachter J de Smidt, vorige pacht 200.— voor den tol aan den Zandberg 290. voor den teganwoordigen pachter J F. de Vilder, vorige pacht 300. voor den tol op Graauw 140.— door Hon. Aubroeck, pacht 200.— en voor den tol aan de Paal 510.— door den tegen woorffigen pachter J van Damme, pacht ƒ660.—. Door de commissie van beheer en onderhoud van den weg werd besloten de beide eerstgenoemde tollen te gun nen voor de geboden sommen, doch voor de tollen te Graauw en Paal eene herverpachting te houden. Mej. J. van 'Splunder, vroeger onderwijzeres te Axel*is thans benoemd als zoodanig te Zaamslag (Groote Huyssenspolder). Tot lid der Gezondheidscommissie te Hulst, is benoemd de heer Mr. F. F. J. B. van de Ven, kantonrechter aldaar. Door de rechtbank is benoemd tot deskundige tot schatting van de gronden gelegen in den Calamiteuzen polder Walsoorden de heer D. Ver cauteren burgemeester van Clinge, door den Dijkraad en Gedeputeerde Staten resp. de heeren J. de Waal te Walsoorden en C. IJsebaert te St. Jansteen. De ontvangers der accijnzen zijn gemachtigd alsnog tot 1 November a. s. spellen kaarten, welke men verzuimd heeft vóór d Augustus 1920 te doen stempelen, tegen betaling der enkele belasting ter stempeling aan te nemen. By Kon. besluit zyn met ingang van 16 September 1920 tot wederop- zeggens benoemd tot plaatsvervangeri van den districtsveearts, wien Midddel- burg als standplaats is aangewezen de veeartsen A. W. Brons te Ter Neuzen en J. Lako te Sluis. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 26 September 1920. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholt*. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt*. Geref. Gemeente. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Nat. huldebetooglng aan de Koningin. De buldebetooging, georganiseerd door de Haagsche Vereeniging „OraDje- bond", ter gelegenheid van H.M.'« 40sten verjaardag die door atwezigheid van de Koningin den 31sten Augustus met kon plaats vinden, heeft veel succes gehad. Tegen twee uur stroomde reeds van alle kanten een talrijk publiek naar het Malieveld, alwaar de deelnemende vereenigingen zouden worden opgesteld. Onderwyl de vereenigingen zich op haren plaatsen opstelden, lieten ver schillende muziekkorpsen zich om beurten hooren of werden volksliederen gezongen. Vry spoedig was de gebeele stoet, bestaande uit pl.m. 10.000 leden van 88 verschillende Vereenigingen uit alle oorden van ons land, geformeerd en te ruim half drie zette men zich in beweging. De eigenlyke bloemenhulde aan H.M. de Koningin bestond in een reusachtige bloemenmand, geheel opgemaakt met oranje rozen en omgeven door een kunstig uit oranjekleurige bloemen samengestelde vlag, welke zich om de mand heenslingerde. Verder bevatte de corbeille een boek van blogmen met het uit bloemen gevormde inschrift: 1880 Hulde 1920'. Het fraaie en sierlijke geheel was geplaatst op een met oranje dahlia's versierde feest- wagen, welks omgeven was door 12 meisjes, die ieder een korfje met losse bloemen in de hand bielden. Voorts werd met den stoet meege voerd een pluchen album, eveneens oranjekleurig, en bestaande uit gegra veerde bladen met de namen der voor zitters en secretarissen van de aan de betooging deelnemende vereenigingen. Het geheel bood een grootsche-n aan blik en werd dan ook door de duizenden en nog eens duizenden kijklusiigen op het Malieveld'en langs den weg, welke genomen werd naar het „Huis ten Bosch", met gejuich begroet. De stoet was niet minder dan pl.m. 25 minuten lang. Brand te Middelburg. Dinsdagavond is brand uitgebroken de lichtdrukkerij van Gebr. van Straaten te Middelburg' en welke brand zich zoodanig uitbreidde, dat in geen 20 jaren zoo'n brand was gezien op Walcheren. De heer van Straaten verklaarde des avonds nog in bet kantoor, doch niet in de drukkerij te zyn geweest eu het gebouw te 8 uur te hebben 1 verlaten zonder iets bijzonders te hebben bespeurd. Hoe dus de braud ontstaan is, valt niet te zeggen, maar wel dat het vuur met kolossale kracht snelheid om zich heen greep, waarby de verschillende voor het bedryt noodige chemicaliën, benzine enz. en ook het in voorraad zynde papier een goed voedsel voor de vlam men waren. De brandweer stond voor een groote vuurzee, en de vrees was groot, dat het niet gelukken zou het vuur tot dit pand te beperken. Met tal van slangen op de waterleiding werd de stryd tegen den alies vernielenden vyand aangevan gen, van voren, van achter, van bovenaf

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2