Mi, 49. Zaterdag 25 September 1920. laarg. j1 rl Zeeuw sch- Vlaanderen. v o o r .jL j« J k Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Binnenland. Landbouw. Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—ÜITQ EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. - Postbox tt. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dag voor middag ELF ure. Eerste Kamer. Ontslag dr. Kuyper. In de zitting der Eerste Kamer van Dinsdag deed de griffier voorlezing van het volgend schrijven van mej. Johanna fl. Kuyper aan hem gericht Mijn vader, dr. A. Kuyper, lid der Eerste Kamer, gevoelt zicü door onge steldheid niet in staat om zich per soonlijk tot U te wenden en verzocht mij daarom iu zijn naam beleefdelijk te verzoeken ter kennis van de Eerste Kamer te willen brengen, dat zijn ingezonken kracht hem niet langer veroorlooft lid der E°rste Kamer te blijven en dat hy zich daarom genood zaakt ziet hiermede zyn lidmaatschap van de Eerste Kamer neder te leggen en zich verder aan de bemoeiing van de Kamer met het Staatsbedrijf te onttrekken. „Hij verzoekt U beleefdelijk bier van aan den voorzitter van de Eerste Kamer kennis te willen geven en zulks té willen doen met oprechte dankzegging voor wat hij in den loop der jaren, zoo van Je Kamer als van hare leden genoten heeft." De Voorzitter wees er op dat met leedwezen door de Kamer kennis zal zijn genomen van de beslissing door dr. Kuyper genomen. Het is thans niet het oogenblik, aldus spr., om diens verdienste te bespreken. De geschiedenis van ons Vaderland is zoo samengeweven met deze groote figuur, dat de geschied schrijver, die de laatste zestig jaren onzer tydrokeuing zal boekstaven, ernstige en langdurige studie zal moeten maken om hem naar waarheid te teekeuen. In deze Kamer, waar zijn zoo door dacht woord alleu boeide, is zijn scheiden eeu waar verlies. De pittige wijze waarop hij aan de beraadslagingen deelnam was dooi zijn langdurigen parlementairen loop baan steeds instructief en kunnen wij zijn werken en streven niets anders dan van een man van groote beteekenis herdenken. Met die hartelijke woorden stemde de Kamer door applaus in. Tweede Kamer, De zitting van de Tweede Kamer werd door den voorzitter, den heer Fock, geopend met een kort welkom, en een woordje over de drukke werk zaamheden die gewoonlyk iu het derde jaar te wachten staan. Daarna bood de Minister van Fiuan- ciëu zijn millioenen-nota aan. Vervolgeus werd de heer Fock als voorzitter gekozen. Er werden twee interpellaties aauge vraagd nl. door den heer Weitkamp over de zuivelpolitien en door den heer Saanes over brood- eu melk prijzen. De Rijksmiddelen. Aan de millioenennota is ontleend Rekening 1919: gewonen dienst overschot 12,6 millioencrisisdienst tekort 170 millioenbuitengewone uitgaven en inkomsten tekort 106 millioen. Raming 1920: Het tekort op den gewonen dienst oorsproukelijk geraamd op 118 millioen zal door de stijgiDg der middelen veel gunstiger worden. Raming 1921 de gewone uitgaven worden op 601 millioen geraamd tegen 445 millioen voor 1920. Dat is dus 156 millioen méér, voor een groot deel een gevolg van wettelijke voorzieningen, w.o. de verhooging van salaris (totaal 39 millioen meer), van pensioenen (6 millioen meer), onderwijzerssalaris (10 millioen meer, afgescheiden van de gevolgen der voorgenomen herziening); meer subsidie aau ondervvij3-inrichtin- gen (7 millioen)de uitgave voor de leening 1919 (byaa 8 millioen). De gewone ontvangsten worden op 343 millioen geraamd ot 143 millioen meer dan 1920. Er blijft dus voor den gewonen dienst een tekort van 51 millioeD. Uit de Staatsbegrooting. Op de ingediende staatsbegrooting voor 1920 komen de volgende posten voor Als subsidiën voor de Ned. Herv. Kerk te Kloosterzande f 15.000 in drie termijnen. Geraamd wordt als bijdrage aan de provincie Zeeland van het door haar op de exploitatie van Stoombootdiensten op de Wester-Schelde, met inbegrip van de stoomtram Hansweert—Vlake te lyden verlies 290.000. Aanleg van een tweede havenkom te Breskens 25.000 verbetering en uitbreiding der keibestrating op de haventerreinen te Breskans 25.000 het bouwen van een arbeiderswoning met magazijn te Breskens 12.000 verbetering van de oeververdediging van den Oostbuitenhaven te Terneuzen 8000 verbetering van den weg langs de Westzijde van het kanaal van Ter Neuzen f 25.000voorziening der boorden van de Rijkswaterleidi-ng bewesten het kanaal van Terneuzen 6000omlegging van den weg bij de Axeiscüe Sassing 20.000; uitbreiding van los- en laadplaatsen te Terneuzen 18.700 voltooiïug van de sluisdeurenberg plaats te Terneuzen 15000; het aanbrengen en inwalsen van een deklaag van steenslag op de wegen van Sluiskil naar de Axelsche Sassing en langs het zijkanaal naar Hulst 30.000 bestrating op den Oostelijken kanaaldijk bij Sluiskil 6000 idem op den oostelijken dijk vau den Oostka- naalarm te Ter Neuzen 'f 5000, gedeel telijke vernieuwing van de dekking van de oostdraaibrug te Terneuzen 10.000versterking van draaibruggen over den Oostkanaalarm te Terneuzen eu over den West en Middenkanaalarm te Sas van Gent 25 000het maken van nieuwe stormdeuren voor de oostschuts8luis te Terneuzen 20.000 vernieuwing van halsbeugels vau de middenschutssluis te Terneuzen en wijziging van de raservedeuren van die sluis 6000 bet maken van een kaaimuur langs de Oostzijde van den Middenkanaalarm te Terneuzen (1ste gedeelte) 30.000 verbetering van den weg Breskens Belgische grens (8ste gedeelte) 30.000. Troonrede. Daar het telegram betreffende de opening der Kamers en bevattende een zeer beknopten inboud van de troonrede slechts onduidelijk weergaf, wat die rede inhield, laten we hier de troonrede volgen, zooals die in zijn geheel was opgésteld en door H. M. de Koningin is voorgelezen. Zij luidt aldus Wederom valt Mij het voorrecht te beurt in Uw midden te mogen spreken van werken des vredes. Al is de oorlogsfaKkel in Europa nog niet ge heel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blyft de aanhoudende duurte van de eerste levensbehoeften, ook in hare gevolgen zorgwekkend. Volle toewij ding en groot beleid zullen alleen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken welke zij ons voorlegt. Met de vreemde Mogendheden wor den betrekkingen onderhouden, die over het algemeen tot voldoening aanieiding geven. Intusschen blyft de toestand in Europa onzeker. Daarbij zyn vooruitzichten welke door den Volkenbond werden geopend ten aan zien van de toekomstige Staten-ver- houdingeu nog niet in vervulling gegaan. Onder deze omstandigheden blijf Ik bedacht op maatregelen tot sterking der weermacht van ons volk, gepaard met vermindering van den persoonlijken en geldelijkeu druk van den militairen dienst. Ofschoon de Ryksmiddelen tot dus ver boven verwachting vloeiden, zal toch versterking der inkomsten niet kunnen uitblijven. Eenerzijds mag stellig niet gerekend worden op eeu voortduren van de zoo belangrijke stijging der ontvangsten, anderzijds nemen de uitgaven iu niet minder mate toe, terwijl nog verschillende maatregelen in voorbereiding zyn, die •ook belangrijke offers van 's Ryks schatkist zuilen vragen. Overtuigd, dat de onderscheidene belastingen een zeer zwaren druk op Mijn Volk leggen, acht lk de uiterste spaarzaamheid geboden. In het ver trouwen, dat ook de plaatselijke over heid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt eene verhoo ging van de algemeene Ryks uitkeering aan de gemeenten, bij wyze van nood maatregel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herzie ning van de Grondwet zijn in dit zit tingsjaar te verwachten. Een voorstelel tot technische ver verbetering van de Kieswet zal u bereiken. Algeheele herziening van de Wet tot regeling van het Middelbaar Onder- wys zal worden voorgesteld. Eene wettelijke regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwon derwijs is in vergevorderden staat van voorbereiding. Ingediend zal worden een wetsont werp in zake de huisindustrie, een ontwerp-Landbouwongevallenwet en een ontwerp tot instelling van gezond heidsdiensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichting in Nederlandsch Indië is daar te lande in behandeling en zal IJ in den loop van dit zittingjaar Ier overweging worden aangeboden. Mede zullen U voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Nederlandsch-Iudië en tot ontginning van de aardoliebron nen van Djambi. Met de bede, dat Gods zegen op Uw arbeid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Uitvoer Slachtvee. Men schrijft ons Op een Vrydag 17 Sept. jl. gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de Zeeuwsche Landbouw Mij, den Chr. Boerenbond in W. Z. Vlaanderen den R. K. Boerenbona in O. Z. Vlaan deren en den Nederlandschen Bond van Veehandelaren ten kantore eu oüder leiding van den voorzitter der Z.L.M. te Middelburg, werd besloten, om zoo spoedig mogelijk dispensatie-te trachten te verkrijgen op bet verbod van uitvoer vau slachtvee uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Hiertoe werd een Com missie benoemd uit de vertegenwoordi gers van de hierboven genoemde orga nisaties. Tot secretaris dezer Commisie werd benoemd de Heer Tj. B. E. Kielstra en is aizoo het secretariaat gevestigd in het Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes. Belanghebbenden moeten hunne aan vragen om dispensatie op formulieren, die daarvoor verkrijgbaar zullen worden gesteld, in duplo opmaken en aan het secretariaat zenden, hetwelk dan voor doorzending aan den Distrectsveearts zorg draagt. Wanneer deze alles "in orde bevindt zal hij den Commissaris der Koningin adviseeren den ge vraag den uitvoer toe te staan. De dieron uit Westelijk Zeeuwseh- Vlaandereu zuilen te Breskens en die uit Oostelijk Zeeuwech-Vlaanderen te Terneuzeu wordeu geladen en naar Vlissingen worden vervoerd om aldaar in gesloten wagons te worden overge laden ter verdere verzending naar een abattoir. Alvorens te worden inge laden zullen de dieren vanwege den Veeartsenykundigen Dienst streng onderzocht worden, terwijl de geheele verdere verzending ouder toezicht van dezen Dienst zal plaatsvinden. In verband hiermede wordt er met klem voor gewaarschuwd, vooral geen vee, dat verdacht wordt te lijden aan mond- en klauwzeer naar ae inlaad plaatsen te brengen. Vervoer van verdacht vee is ten strengste verboden en zou inbeslagname en verbeurdver-

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1