Woensdag 22 September 1920 »10e 4$. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Overzicht. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdsis- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr.56. - Postbox AL)VERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters wórden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dag voor middag ELF ure. In een Maandag te Mamz gehouden redevoering, geheel in den ouden stijl der harangues militaires van St.-Cyr, heeft Millerand gezegd, dat het doel van Frankrijk is, in de avereld de heerschappij van den vrede te vestigen onder bescherming van het rechtdoch in werkelijkheid doet het al hetgeen mogelijk is om den vrede niet tot stand te doen komen en hetgeen door ieder onbevooroordeelde als recht wordt aangemerkt met voeten te treden. Ia het begin der week heeft de hoofd redacteur van de „Corriere del parlemento" betoogd, dat onder voor gaan van Frankrijk de grondbeginselen der internationale rechten, die door d9 flaagsche conferentie zijn uitgewerkt, op onbegrijpelijke wijze zijn geschon den dat het eerste van Wilson's 14 punten de afschaffing der geheime diplomatie door Parijs op de meest cynische wijze met voeten is getreden en dat de volkswil is vervangen door een gebrekkige oligarchie, belichaamd ia den Raad van vijf. En bijna op hetzelfde oogenblik heeft Millerand te Aix-les Bains den Italiaanschen premier Giolitti weten te bewegen om een nieuwe inbreuk te maken op hetgeen tot dusver boven alles ging goede trouw. Immers het is de Eagelsche .Daily News", welke aan dit feit her innerde de conferentie te Genève had de voortzetting moeten worden van die te Spa. De quaeste der scha devergoeding stond reeds opdeageuda voor Spa en de Duitschers legden daar hun plan betreffende de betaling der ichadevergoeding over. Slechts bij gebrek aan tijd is over dat plan niet beraadslaagd en de bijeenkomst to Genève werd opzettelijk beraamd om die vraagstukken at te faaudelen. Met recht, schrijft hét blad kan üuitscbland thans spreken van woordbreuk. Barnes, de Eagelsche arbeidsleiaer, rekende de samenspreking te Genève tot de meest belangrijke wereidgebeur tenissende .Daily Cbronicle", het blad van Lloyd George sprak onver holen zyn spijt uit over het prijsgeven van de conferentie te Genève. Hoe de Duitsche pers in haar geheel dit bedrijf, waarvan de Belgische minister Delacroix de geestelyke vader opneemt, behoeft niet te worden her haald. En daarneven het werven in Litauen van vrijwilligers voor het leger van Wrangel, waartegen de Litausche regeering zulk een vlammend protest zond het gekonkel met Take Jonescu over het lot stand brengen en zelfs uitbreiden van de zoogenaamd kleine Entente met Polen en Gnekenlad en het sluiten van de Fransch—Belgische militaire overeenkomst. In het communiqué over de bespre kingen te Aix is zoo roerend gezegd, dat het behoud vau den wereldvrede zoo noodzakelijk isdoch waar steeds meer heterogene eenheden met zeer uiteenloopende belangen worden saam gebracht, gaat die wereldvrede hoe langer zoo meer te loor. Reeds heet het, dat Lloyd George naar Parijs zal gaan zoodra de moei lijkbeden in eigen land het maar ver oorloven. Wachten ons dus nog meer veras singen Ofschoon België blyft beweren, dat zijn defensief verdrag met Frankrijk volstrekt niet iudruischt tegen artikel 18 van het Volkenbouds-statuut, wordt de» feitelijke inhoud ervan nog maa steeds geheim gehouden, hetgeeu uit den aard der zaak aanleiding geeft tot allerlei on-dits, welke slechts koren op den molen van de tegenstanders dezer geheime overeenkomst zijn wier aautal zeer groot is. Het ontbre ken van een duidelijke uiteenzetting zonder dat daarin natuurlijk de finesses worden vermeld van de strikt militaire maatregelen tegen een buiten- landschen vijand brengt groote onrast in het land en wekt verbittering bij de socialisten, de Vlaamschgezinden en vooral de gewezen frontsoldaten. En daarnaast de groeiende verwijde ring tusschen de Vlamingen en de Franschgezinden, Walen en Franskil jons, welke laatsten alles en nog wat te werk stellen om de taalwet te doen stranden. Reeds heeft het ontwerp, dat door de Kamer van vo ksvertegen woordiging is aangenomen, zoo veel ver schil van meening gaande gemaakt in de Senaatscommissie, dat bet 28 September niet door den Senaat kan worden behandeld. En dit, waar te pas en te onpas wordt gewezen op eendrachtige samenwerking van Walen met Vlamin gen tot wederopbouw van het gemeen schappelijke vaderland.. Frankrijk heeft weer zijn presidents crisis. Paul Eugèae Louis Deschanel die 17 Jan. van dit jaar met het record van 734 van de 888 stemmen is geko zen tot president der Fransche repu bliek en 18 Februari zijd ambt aan vaardde, heeft in stede van 7 jaren amper 7 maanden dit mogen bekleeden. De nu 64 jarige heelt te Ramboillet geen genezing mogen vinden voor de zielsziekte welke kort na zijn optreden als staatshoofd zich openbaarde. Nog 7 September verluidde, dat hij in zoover baat had gevonden bij de rust, dat hij in staat was, de nieuwe gezanten van Oostenrijk en van Peru in gehoor te ontvangen. Een rechute, welke Don derdagnacht van de vorige week plotseling zich voordeed, dwong hem deze week ontslag te vragen. Geruchten gaan volgens welke de president gepoogd had zich te ver drinken. Een arbeider trot bem in een onbewaakt oogenblik aan te midden van een rivier, waaruit bij evenwel werd gered. Anderen zeggen, dat hij zenuwziek is, hetgeen te verklaren is uit feiten, waarvan het nu gebeurde een herhaling is. Er schijnen oogen- blikken te zijn, waarin de President geheugen, noen wilskracht heeft. Mac Swiney, die 14. Aug. zijn vrywihige hongerkuur begon, is nog in leven en brengt hoe langer zoo meer pennen in beweging. Lord Asquith bestempelt in een brief het besluit om den burgemeester van Cork te laten sterven als een politieke fout van de eerste grootte en. verklaart zich bereid ten behoeve Mc Swiney tusschenbeide te komen. Redmond Howard, een neef van wijlen den nationalistischen leider Redmond, die onlangs een beroep op den koning heeft gedaan om Mc Swiney vrij te laten, heeft zich in een brief aan Lloyd George als gijze laar aangeboden. Hij wil, zoo noodig bet vonnis van Mac Swiney ondergaan. Howard stelt ook een wapenstilstand in Ierland voor, als is het slechts voor één maand, om een nieuwe poging doen om de Iersche quaestie te regelen. In een interview met een medewer ker van de .Daily Chronicle. heeftLloyd George verklaardIk heb dit geval met leedwezen gadegeslagen, maar leedwezen mag iemand niet afbrengen van de vervulling van zijn plicht. De voorstelling, dat de regeering in de persoon van Mac Swiney een vurige patriot ter dood zou breDgen, is niet in overeenstemming met de feiten. Alles wordt gedaan om hem te bewegen voedsel te nemen. Hij pleegt opzettelijk zelfmoord op een wijze, dat wij machteloos zijn om dien te ver hinderen. Er is geen twyfel aan, dkt Mac Swiney een belaogryke positie innam in de organisatie welke actief betrokken was bij het dooden van 80 man van de openbare macht ïq Ierland. Wij hebben stellige bewijzen, dat het zoogenaamde Iersche republikeiusche leger en de bepaalde brigade, waarbij Mac Swiney behoorde, bij die moorden betrokken was. Wij moesten 6f Ierland aan dit republikeinsche leger overgeven óf de mannen beschermen die de Britsche vlag verdedigen. Sommige Iersche nationalisten zijn even bedacht voor hun leven als unionisten en Mac 'Swiney'a voorganger is door die zelfde bende vermoord omdat bij niet met plannen wilde meegaan. Wij kunnen niet buigen voor deze moordcampagne. De .Daily Mail" wijst er op, dat de burgemeester van CorK, Mc. Swiny, in de Brixton gevangenis thans reeds 36 dagen weigert voedsel tot zich te nemen. De zuster van den gevangene heelt verklaard, dat haar broeder tbaus wordt gemasseerd met alcohol. De elf „hongerstakers" in den .Cork Goal" zijn volgens het blad geheel uitgeteerd tot geraamten. De 17 jarige jongen Hennessy is slechts at en toe bij bewustzyD en heeft reeds sedert eenige dagen niet meer gesproken. Indien „verwerd Europe" niet zulk een desolateu toestand verkeerde dan zou er thans stellig een oproep zijn uitgegaan om China to helpen, dat door den geweldigen misoogst staat voor een ougekenclen hongersnood. Voor de hulpverleening aan 30 mil lioen menschen, die worden bedreigd door den hongerdood, is volgens de Amerikaansche missionnarisseu in het meest bedreigde gebied stellig 2ü0 mil lioen dollar noodig. De Amerikaansche gezant te Peking heeft reeds een hulp beweging op het getouw gezet. Moge die hulp nog vlug worden gebracht en dus vóór het te laat is en men even schijnheilige als lyrische ontboezemin gen wijdt aan de ramp, welke het Hemelsche ryk heeft getroflen. De inwerkingtreding der arbeidswet 1919. Wanneer over enkele weken de Arbeidswet 1919 in werking zal treden, worden niet ingevoerd de werktydre- gelingen buiten fabrieken of werkplaat sen. Wel worden ook buiten deze inrichtingen, behalve in land tuin en boschbouw alle overige bepalingen van de wet en van het onlangs afge kondigde arbeidsbesluit van kracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende artikelen der wet. Artikel 9. betreffende verbod van kinderarbeid beneden 14 jaren of nog leerplichtig met een overgangsbepaling voor dertieDjarigen voor die twaalfja rigen, waarvoor een verklaring is afgegeven, dat voor hen geen plaats meer op school is na het einde hunner leerplichtigheid. Artikel. 11, betreffende kraamvrou wen ten aanzien waarvan bepaald is, dat zij 8 weken rust moeten hebben, waarvan ten minste zes weken na de bevalling. Artikel 12, betreffende godsdienst-, voortgezet-, herhaliugs en vakonderwijs, tot het ontvangen waarvan aan jeug- dige personen ten hoogste 8 uren per week vrijheid moet worden gegeven. Art. 67, betreffende arbeidskaarten, voorschrijvende, dat in een onderne ming werkende jeugdige personen en gehuwde vrouwen een arbeidskaart moeten hebben, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken of werkplaatsea wordt artikel 68 van kracht, betreffende arbeidslijsten en arbeidsregisters, aangezien ook alleen voor deze inrichtingen de werxtijdsbe- palingen direct in werking tieden. Het Arbeidsbesluit (algemeene maat regel van bestuur als bedoeld in art. 10 der Arbeidswet '19) bevat meeren- deels bepalingen die reeds sedert jaren op grond der bestaande Arbeidswet geldend zijn. Nieuw zyn o.a. de volgende be palingen Art. 4c. Een persoon beneden 16 jaar mag geen transport-driewielen door trappen voortbewegen. Art. öd. Een persoon beneden 15 jaar mag niet in stukloon werken. Art. 9, 10, 11, 12, 13 en 14. Bepa lingen betreffende verwarming, zinde lijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen golden in fabrieken en werk plaatsen, gelden voortaan ten aanzien van jeugdige personen en vrouwen ook in andere lokalen (keukens, win kels, kantoren, pakhuizen enz). Art. 58, 59 en 60. In winkels en apotheken, waar vrouwen of jeugdige

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1