Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Méér Kamerleden. Volgens de .Nieuwe Eeuw" zal de commissie voor de grondwetsherziening vermeerdering van het aantal Tweede- Kamerleden tot 200 voorstellen. Verhooging van den kinderbijslag. De regeering wenscht ter tegemoet koming aan de moeilijkheden, welke gezinnen met kinderen van het Rijks personeel onder de bestaande omstan digheden ondervinden, wijziging te brengen in de regeling van den kinder bijslag voor dit personeel. Zy zal de volgende wijzigingen voorstellen le. De bijslag wordt voor elk kind beneden 18 jaar toegekend, dus reeds te beginnen met het eerste kind. 2e. De bijslag wordt genoten, onge acht het bedrag van de wedde, zoodat de bestaande grens van 5000 vervalt. 3e.' De bijslag bedraagt voor elk kind onder sub. 1 bedoeld 21^ °/o van het bruto salaris, met inbegrip van de vaste toelage met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. De bedoeling is de vorenstaande wijzigingen met 1 October 1920tedoeu ingaan, naar den maatstaf van de wedde en het aantal kinderen op 1 Jan. 1920. De Wielingenkwestie. Naar aanleiding van berichten in de buitenlandsche pers omtrent den stand van zaken in het vraagstuk der Wie lingen verneemt het Ned. Corr. Bur. van bevoegde zijde dat de gedachten wisseling tusscheu Nederland en België nog niet is hervat. De medewerking aan de herziening der tractaten van 1839 gelijk ook die aan de oplossing van het Wielingen vraagstuk, heeit voor de Nederlandsche regeeriug geen anderen grond dan de wenschelijkheid van duurzaam goede betrekkingen met België. Met het oog daarop blijft de regee ring gelijk bekend, bereid tot een nader onderzoek mede te werken, hetzij met België alleen, hetzij tevens met andere in de commissie van Veertien vertegen woordigde mogendheden. Doch voor het doen van eenig voorstel daartoe heeft voor haar geen aanleiding bestaan. Het Verkoopbureau der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft besloten dit jaar geen overeenkomst aan te gaan met een handelaar betreflende den verkoop maar zelf het graan in ontvangst te nemen. Voor die in ontvangstneming en voor de verzending is thans in gebruik genomen het pakhuis de Hoop van de coöp. Landb. vereen. .Walcheren" in de Nieuwpoortstraat te Middelburg, terwijl tevens speciaal voor het schoo- neu van het graan het pakhuis van wijlen den heer Kamermans op den Korendijk werd gehuurd. Bepaald is, dat per 100 K.G. zal betaald worden voor tarwe in klasse A 42 en voor tarwe in klasse B 40 en wintergerst 32 in klasse A gesteld. Klasse A is te velde goedgekeurd met de cijfers 1 voor ziekte en l voor soortrechtheidbij klasse B zijn éèn of beide deze cijfers 2. AXEL, 17 September 1920. Zoo nu en dan loopt hier in den omtrek weer vreemd tuig rond, dat kinderen uitzendt tot bedeien of leuren, zoo niet tot gappen, want men kan moeilijk aannemen, dat een jongen van een jaar of zes b.v. ondergoed steelt omdat dit hem begeerlijk lijkt. Maar hoe het ook zij, het is gebeurd, dat jl. Dinsdag zoo'n deugniet bij den manu- facturier Goslinga alhier een onderbroek inpikte. Gelukkig werd het opgemerkt en de jongeo, die uit België kwam, gevat. De veldwachter wist hem tot beken tenis te brengen en kwam daardoor te weten, dat dezelfde knaap bij dezelfden winkelier de vorige week ook een paar kousen had gestolen. Men zij gewaarschuwd. Bij gunstig weer zal .Concordia" van avond weer op de markt spelen. Maandag reed te Sas van Gent een 'auto uit Ter NeuzeD, bestuurd door den heer J. van R., bij de brug aan de coöperatieve suikerfabriek tegen een der den auto tegemoetkomen de koeien, en botste daarna tegen het electrisch spoor der genoemde fabriek. De auto werd ernstig beschadigd en de chauffeur O., uit Ter Neuzen, die zich ook in de auto bevond, brak by den schok een zyuer beenen. Hij is naar het ziekenhuis te Ter Neuzen overgebracht. Tem. Crt Geslaagd te Utrecht voor het gewoon politiediploma de heeren C. de Poorter te Neuzen en I. Potter te Hulst. Tot onderwijzer aan de Nederl. school te Brussel, Nieuwe Graanmarkt 5, is benoemd mej. M. M. Breel te Ter Neuzen. Tot tydelyk onderwijzer aan de openbare school te Hulst is benoemd de heer J. M. van Mossevelde, te Koewacht. Woensdag werd te VlissingeD aanbesteed, het bouwen van een marechaussée-kazerne te IJzendijke. Raming 86.000. IngscbreveD werd o.a. door de heeren C. H. H. Wisse te Zaamslag voor f 96.462, F. C. Herrebout te Ter Neuzen voor 95.200, A. A. vaD der Walle te Hulst voor 92.850, Gebr. Nieuwelink en J. van 't Hoft te Hoek voor 92.700, terwijl de minste in schrijver was de heer Reuling te Breskens voor 88.500. Bij Kon. besluit van 13 Sept. zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Loven en Willemskerke F. W. Dekker te Hoek tot gezworene van den Angelina polder L. de Kraker, te Biervliet. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 September 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorm. 97a ure Nam. 2 ure D». J. B. T. Hugenho't-, Ds. J. B. T. Hugenho.ti. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. De Gezondheidscommissie te Zie- rikzee meldt in de Zierikz. M.b. dat blijkens een groot aantal by haar ingekomen klachten in deze gemeente een ware rattenplaag heerscht, en dat deze dieren zich op onrustbarende wijze vermenigvuldigen. Waar ratten meermalen gebleken zijn de overbrengers van besmettelijke ziekten te zijn, o. a. van de pest, acht de commissie het, vooral nu deze gevreesde ziekte in verschillende landen van Europa heerscht, dringend noodig de ingezetenen te wyzen op het gevaar, aan de aanwezigheid dier ratten verbonden en meent zij niet te mogen nalaten het publiek uit te noodigen zijn medewerking te verleenen bij de uitroeiing daarvan. Dit kan op eenvoudige en weinig kostbare wijze geschieden door toe diening van een krachtig en snelwer kend vergit, dat de dieren spoedig doodt, van rijkswege verkrygbaar wordt gesteld, en door tusschenkomst der comm. tegen den kostenden prys te bekomen is bij het lid der commissie, den heer C. de Looze Dam te Zierik- zee. Zy dringt er dan ook krachtig op aan van dit aanbod gebruik te maken door aan bovengenoemd adres, alwaar tevens inlichtingen omtrent de wijze van gebruik verkrijgbaar zijn, tegen betaling van de geriDge som van f 0.50 per stuk een of meer floschjes van het rattenvergif inhoudende, aan te vrageD, waardoor by voldoende samenwerking de rattenbevolking kan worden uitgeroeid, en het gevaar voor besmetting van het drinkwater der regenbakken, dat thans in ernstige mate bestaat, kan worden tegengegaan. Blijkens ontvangen meedeeling is van. nadeeligen invloed van het vergif op het drinkwater nimmer gebleken. De auto van mej. Bi. uit Amsterdam is tusschen Soest en Amersfoort door een motordefect tegen een boom gereden. Van de drie inzittende dames kregen twee een beenbreuk en de derde ernstige hoofdwonden. Zy werden naar hot St. Elisabetbsgasthuis te Amersfoort ver voerd. De auto was zwaar bescha digd. De drank. Zondagmorgen werd in een weide te Haaften stervende gevonden de öl-jarige ongehuwde P. v. Boggelen. By aankomst van den ter hulp geroepen geneesheer was de man reeds overleden. Zware mishandeling bleek de oorzaak hiervan de zijn. Als verdachte is gevankelijk naar Tiel overgebracht de 28-jarige G. v. D. Reeds Zaterdagavond moet na een twist in de herberg van den veerman Klop de mishandeling hebben plaats g( bad. Het gerecht uit Tiel, 's middags gearriveerd heelt het uoodige onder zoek ingesteld en den verdachte met den verslagene geconfront erd. Zoowel de verslagene als de vermoedelijke dader stonden bekend als misbruik makende van sterken drank. By de rennen te Duindigt is een heer een portefeuille ontrold, inhou dende 120 biljetten van 1000 mark en een biljet van 1000 gulden. Het 9 jarig zoontje ran den heer Kuypere te Uden is onder do stoomtram geraakt, waardoor hij arm- en been wonden opliep. De dood trad onmid dellijk in. Te Assen is uit de Hoofdvaart het lijk opgehaald van een jeugdige vrouw, moeder van vyf kinderen. Te Amsterdam ontstond twist tusschen man en vrouw, welke zoo boog liep, dat de man ten slotte zijn wederhelft met een mes een ernstige wonde in den hals toebracht. De dader is zich hierna bij bet politiebu reau gaan aanmelden. De vrouw werd in vrij bedenkelijken toestand naar Wilhelminagasthuis ver voerd. Zij kon niet verhoord worden. De man had reeds vier jaar gevan geuisstrat achter den rug wegens een moordaanslag op zijn schoonzuster. De soldaat B. van 't militair politiekorps, die bij het afrijden van den Gulpenerberg, het ongeluk had van zijn fiets te vallen, is in bewuste- loozen toestand laDgs den weg aangetroffen en naar Gulpen vervoerd. Den volgenden morgen vond men hem dood te bed. De man is gehuwd en is vader van vier kinderen. Te Winterswijk kreeg de land bouwer O. by het vervoeren eener dorschmachine, dit werktuig, doordat bij viel, over zijn lichaam. Tengevolge der zware verwondingen is hij na enkelen uren overleden. Te Veghel geraakten bij het spelen met vuur de kleeren van den knaap Raaymakers in brandzijn kameraden poogden vergeefs het vuur te dooven, wat eindelyk den bewoners van een naburig huis gelukte. De knaap had echter zoo hevige brand wonden bekomen dat by in het gast huis is overleden. Te Uden is een achtjarig meijj» door de tram aangereden en aan de gevolgen bezwekeD. Jacht op een rywieldief. Eet niet alledaagsche jacht op een rijwiil. dief werd in Den Haag gehouden, Het geleek wel een tooneeltje vooreen filmopname. In de Suelliusstraat werd een politie agent opmerkzaam gemaakt dat er juin een persoon met een fiets was van doorgegaan. Een passeerende motor- fietsrijder bood den agent een plaatsje aan op de duozitting van zyn karretje om zoodoende den dief gemakkelijker ta kunnen achterhalen. Een andere politieagent was er niet minder goed aan toe als zijn collega, want hij kreeg ter vergemakkelijking van de achter volging een gratis plaatsje in een auto. Hoewel de dief een flinke voorsprong had, mocht het aan zijn achtervolgers toch gelukken, hem na een snellen rit in de Riouwstraat te „kloppen" en aan te houden. Te Ewjjk (Maas en Waal) is de 44-jarige v. G. die door eigen onvoor zichtigheid onder de tram kwam, aan de bekomen verwondingen overleden, Op de staatsmijn Hendrik geraakte de mijnwerker Rochem uit Marremberg (D.) onder afvallend gesteente, waar door bij op slag werd gedood. Zijn medearbeider Palmen bekwam hierbij een beenbreuk. Op eenigen afstand van Moskou bevindt zich een locomotievenkerkbol, waar honderden en duizenden onbruik baar geworden locomotieven lanp een spoordijk liggen opgehooptmen heeft ze eenvoudig den dijk laten afloopen. Van dezen puinhoop wordt nog alleen notitie genomen om er zoo nu en dan eens een onderdeel weg te halen, dat voor de herstelling van nog in dienst zijude locomotieven noodig ie. Een dergelijke opruiming, die het gevolg is van de absolute onmogelijk heid om de defecte locomotieven behoorlijk te herstellen, geeft wel een diep treurig beeld van de Russische spoor weg toestanden. Van 131 Augustus 1920. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen, 31. Gerardus Bogaert (van Hontenisse), 31 j., jm. en Maria Theresia d'Hondt, 26 j jd. Geboorten. 7. Josephus Dominioni Alovsius, z. van Petrus Joannes van Driessen en Leonia Louisa van de Vy ver, Andreas Franciscus, z. van Edmondut Coone en Clementia Maria de Roover, 23. Odijllon Seraphine, z. van Alfom Achille Goossens en Josephina Vereecken. 26. Maurice, z. van Auguat Antheunis en PrudeDtia de Block. 27. Valentina Paulina, d. van Joseph Braem en Maria Apollonia Buijsse. 30. Maria Louisa, d. van Renatus Joseph Neyenhuii en Augusta Maria de Metter. Polijdorus, z. van Prudent Adolf van Goethem en Maiia Ludoviea Janssens. OverlijdeD. 17. Een als levenloos aangegeven kind van het mannenlijk geslacht van Adolf Saman en Martha de Schrijver. 22. Louise Belsamine, 4 w. d. van Cyrillus Hubertus Waumans en Romanic Marie Steenaert. Zaamslag. Geboorten. 1. Ebrina, d. van Marinus de Putter en Ebrina Haak. 2. Jan, z. van Arij Izaak dl Feijter "en Suzanna Catrina Scheele. Cornells, z. van Jacobus Hofman en Janna de Koeijer. Johanna Suzanna, d. vau Krin de Kraker en Cornelia Jacoinina Dieleman. 7. Jan Coroeiia z. van Willem Meijer en Aaltje de Visser. 13. Cornelia, d. van Cornelis Donzeen Tanneke Faas. Maria Tanneke, d. van Levinus Florussen eu Maria Adrians CerneiisseD. 15. Catharina, d. van Jan de Putter eu Levina Scheele. 16. Adriana, d. van Cornelis Maas en Elizabeth

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2