Mo. 4-7. Zaterdag 18 September 1920. 36e -laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Viaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Km. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr.- Postbox S. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yry dag voor middag ELF are. Tegen onredelijke prijsopdrijving De Minister van Landbouw beeft de volgende circulaire, betreffende maxi mumprijzen tot de gemeentebesturen gericht Langzamerhand is de lijst der goede ren, bedoeld in artikel 1 der Distribu- tiewet, zeer ingekrompen zij bevat nog slechts regeeringsmeel. De feitelijke grond voor die inkrim ping is deze, dat over het algemeen de beschikbare hoeveelheid dei in artikel 1 genoemde goederen voldoende ia, ook zonder dat daarvoor dezerzijds bijzondere maatregelen genomen wor den. Het groote bezwaar is thans hoofd zakelijk do prijs, waarvoor verschillende artikelen voor het publiek verkrijg baar zijn. Het karakter der overheidsbemoeiing is dus vi randerd. In-dede van in hoofdzaak ten doel te lubben het waarborgen van voldoen de boeveelheden, is het geworden het bevorderen van zoo laag mogelijken prijs (als bij suiker) of het verschaffen van levensmiddelen beneden den wer- kelijken kostprys (als bij regeering?- bruinbrood). De bevoegdheid bij artikel 2 der Distributiewet, uitsluitend aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gegeven, om voor de ingevolge artikel 1 door hem aange wezen goederen maximumprijzen va-t te stelleü, is nu dus ook tot bedoeld brood beperkt. Daarvoor zijn, naar de geldende jurisprudentie, de gemeentebesturen niet bevoegd zelfstandig regelingen te treffen omtrent den prijs, waarvoor het zal mogen worden verkocht. Anders staat het met alle artikelen. Algemeen wordt aangenomen, dat de gemeentebesturen op grond van artikel 135 der gemeentewet bevoegd zijn, voor verschillende artikelen, en zeker voor levensmiddelen, bij verordening prijzen vast te stellen, waartegen die in hun gemeente ten hoogste verkocht mogen worden. Ten aanzien van levensmiddelen geldt dan de overweging, dat de raad daardoor kan waken, dat ae ingezete nen der gemeente voor den door hen besteden pry's een met dien prijs overeenkomende boeveelheid voedsel ontvangen (zie arrest H. R. 18 Febru ari 1882, W. 5678). De zaak staat dus zoo, dat de wet de regeling, bedoeld in artikel 2, heeft gemaakt tot een onderwerp van rijks zorg, maar dat ten aanzien van alle goederen de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel by tartikel 8 bevoegd is verklaard in te grijpen zeolang deze van die bevoegdheid geen gebruik maakt, kunnen de gemeente raden hun bevoegdheid, ontleend aan artikel 135 der gemeentewet, onverzwakt uitoefenen. Het heeft myn aandacht getrokken, dat van deze bevoegdheid door de gemeenteraden, voorzoover my bekend, nergens gebruik wordt gemaakt. Toch wil het mij voorkomen, dat daarin een middel ligt, om in verschil lende gevallen op de daartoe meest aangewezen wijze, tegen onredelijke prijsopdrijving te waken. In veie gevallen toch (het blijkt mij o.a. duidelijk ten aanzien van het witebrood, het vrije tarwebrood) wordt in verscheidene gemeenten van het publiek een onredelijke prys gevraagd. Uniforme vastelling van een maxi- munprijs mijnerzijds heeft het bezwaar, dat met den invloed van plaatselijke tactoren, niet atdoend ot niet billijk gerekend kan worden, Zoo kunnen de arbeidsloonon, de kosten van gas en electriciteit, de hoogere algemeene bedrijfkosten, aanzienlijke afwijkingen vertoonen. Voorts zal in de eene gemeente de voorziening van het pubilek in hoofd zaak geschieden door goed geoutilleerde grootbedrijven, wier onkosten, omgesla gen per eenheid, ook minder zijn dan in de kleinere, elders middel- ol klein bedrijf regel zijn* Thans krijg ik den indruk, dat niet zelden ook de grootere bedrijven in hun prijszetting zich richten naar den ei8cb ot het verlangen van dwerg- bedrijven, zonder dat eenige redelijke grond voor het bestaan van zoodanig bedrijf vait aan te voeren, ot die prijs voor het groot bedrijf redelijkerwijs verdedigbaar is. Zoo deed ik, op een klacht over den broodprijs uit een der kleine stedeö, aldaar een onderzoek instellen naar 'de winst door de bakkers gemaakt. Vier bedrijven werden onderzocht, tw6e coöperaties, een middelgroot en een zeer klein bedrijf. Resultaat van het zeer gedetailleerde onderzoek was, dat by den thans ge heven prijs de gemaakte winsten per week bedroegen resp. 512, 120, 107 on ƒ11,75 (waaronder in de twee laatstgenoemde bedrijven niet is berekend een bedrag van 4680 per jaar, uitgetrokken als loon voor de drie medewerkende firmanten en 1300 als loon uitgetrokken voor den eigenaar bakker). Werd de prijs met 2x/s cent per K.G. wittebrood verlaagd, zoo zoudeD de winsten bedragen j 425, 96, 80 en 0,50 per week. Kennelijk was hier dus de prijs geregeld naar de behoefte van het allerkleinste bedrijt ten koste van het pupliek. Zoodanig onderzoek, met inachtne ming van alle factoreD, kan onmogelijk in alle gemeenten door de landsregee riüg worden ingesteld. Wel echter zou dat, waar het noodig blykt, door de stedélyke overheid kunnen geschie den. Het wil mij dan ook voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blyft, dat, goed aangewend en toegepast, heilzaam kan werken. Ik veroorloof mij, met aandrang de byzondere aandacht der gemeentebestu ren hierop te vestigen. Wanneer, ingeval van plachten over, of twijfel aan de redelijkheid van sommige prijzen, een nauwgezet onder zoek plaats heeft, en daarnevens (b.v. door speciale commissies van advies, waarin belanghebbenden allen vertegen woordigd zyu) waarborg geboden wordt voor een redelijk winstcijfer, zou zoo doende, op de meest daartoe geëindigde, meest soepelwerkende wijze, tegen werkelijke uitwassen kunnen worden opgetreden. Mijnerzijds zou daarnevens kunnen worden medegewerkt, door ten aanzien van regeeringsmeel en andere artikelen, waarvan eventueel verstrekking van regeeringswege mocht plaats vinden, den overtreder van zoodanige verorde ning. die bij gewijsde door den rechter is scbuldig verklaard, onmiddellijk en- voor goed van het verkrijgen dier artikelen uit te sluiten ol te doen uitsluiten. Burgerwacht en vrijwillige landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegroofing voor het dienst jaar 1920. Het betreft o.a. bet vol gende In sommige gemeenten eischt het opleggen, onderhoud enz. van de wape nen der burgerwachten* kosten, welke niet uit de ten dienste staaude geld middelen gekweten kunnen worden. Een tegemoetkoming uit 's Rijks kas is dan onvermijdelijk. Voor dit doel wordt nog aangevraagd 100.000. Voor.s blijkt het aanvankelijk uitge trokken bedrag 100.000 in verband met de ontwikkeling van vele burger wachten, niet toereikend voor de ver- eiüchte steunverleening. De minister meent daarom tijdig het voorstel te moeten doen tot ver hooging van den post met het bedrag hetwelk vermoedelijk uit dezen hoofde meer noodig zal zijn, nl. 310.000. Met inbegrip van bet bedrag van f 100 000 hierboven aangevraagd, ware het artikel in totaal te verhoogen met ƒ410.000 en mitsdien vast te stellen op ƒ510.000. Voor kosten van werving voor den Vrij willigen Landstorm wordt uitge trokken 303.400. Het artikel uitkeering aan militairen en aan leden van burgerwachten, ot aan hunne nagelaten betrekkingen, ter zake van ongevallen hun overkomen bij de handhaving van de openbare orde 100.000, wordt gewijzigd en verhoogd als volgtUitkeeringen aan militairen, aan leden van burgerwach ten en op andere wijze georganiseerde personen of aan hunne nagelaten be trekkingen, ter zake van ongevallen hun overkomen bij de handhaving van dfe openbare orde 150.000. Naar Het Volk verneemt, zal minister Ruys de Beerenbrouck op de ontwerp begrooting van binnenlandsche zaken voor 1921 een post voor de burgerwacht plaatsen van ongeveer anderhalf mil- lioen gulden. Draadlooze telefonie. Onlangs heeft voor verschillende autoriteiten van den telegraaf en telefoondienst en van de departemen ten in één der gebouwen van de Rijkstelegraaf te Den Haag een demonstratie, uitgaande van de Gesel schaft fiir drathlose Telegraphie Tele- funken te Berlyn, plaats gevonden van draadloos telefonisch verkeer tusschen Den Haag en Socsterberg met kruis- spreken. Door welwillende medewerking van den directeur generaal der posterijen en telegrafie en van het departement van oorlog was gelegenheid verkregen voor da inrichting der benooodigde stations, het eene op de Herstellings werkplaats der Rijkstelegraaf te Den Haag, het andere op 't vliegkamp te Soesterberg, dus gelegenheid op een ouderlingen atstand van 80 K.M. Over dien atstand is tbans heen en weer gesproken, zoodat men elkaar kon onderbreken en in de rede vallen, geheel als bij de gewone telefoon en met een helderheid en een geluidsterkte, aanzienlijk beter dan van de gewone telefoon. Overigens geven de 80 K.M. Deo Haag -Soesterberg geenszins de grens aan van*de werkingsfeer dezer telefonie- zenders. Gedurende de proeven is gebleken, dat de telefonie van Soester berg zeer duidelijk en hard werd ge hoord op het ontvangstation van het Air. Ministry te Londen, dus op een afstand van 359 K.M. Alle by deze proeven aanwezigen bebbeD, naar gemeld wordt, dgn indruk ontvangen, dat een practisch volkomen bruikbaar verkeer was verkregen, ter wijl de bediening der stations eenvou dig is en na eenige voorlichting spoedig door een goed electro-monteur kan geschieden. De zomertyd. De zomertijd eindigt dit jaar in den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 dezer. Dan worden de klokken te 2 uur een uur stilgezet. De broodprys. Naar „Het Volk" verneemt, wordt in kringen der socialistische Kamerfractie de wenscheiijkheid overwogen vaneen voorstel, om op alle brood, een regee- riugsbijslag te geven, ten einde den prijs van dit volksvoedsel te doen dalen. Verplichte lichaamsoefeningen. Aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is een wets ontwerp in voorbeiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 1.5 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefe ningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuiver burgerlyk karakter dragen en zich zoo mogelijk aansluiten bij de oefeningen, welke thans bestaande sport- en gymnastiekverenigingen beoogen. Zij zullen naar men zich voorstelt, in de toekomst behalve het voordeel van een betere physieke en geestelyke vorming der jeugd ook belangrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire lasten aanmerkelyk vermin deren.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1