36e «laars? Zaterdag -4 September IIÏ20» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Een goetl doel. Binnenland. Landbouw. Dit blad verscntjnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UÏTG EVER Jlureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5B. - Postbox O. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar -plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdas- en Vrij dag voor middag ELF ure. Het zomerseizoen raakt ten einde. Ea hoe weinig zomerweer we ook padden, de temperatuur, de bloeiende tuinen, de golvende akkers, de scba duw-werpeiide kruinen der boomen, kortom het zomergewaad, waarin zich alles om ons heen bevoud maken alle zoo'n groot verschil tusschen een iregecdag in de zomermaanden en een regendag in de wintermaanden. En als we dan denken aan die weer Ikomende gure dagen, waarin ieder een plekje by den haard zoekt en ieder lich wikkelt in warme jassen en man tels, dan denken we tevens ook aan hen, die juist in die dagen zooveel moeten ontberen. En, lezers en leze ressen, welken zijn daaraan het ergst aan toe? Het^ zijn degeneD, die oud ten arm zijn. Voor" wie ook de winter is levens voor de deur staat. Jaren is er gepleit „oud en arm moét i wereld uit". Wij gelooven- dat dit niet kan. Maar wat wél kan is, dat die arm en oud zijn zooveel mogelijk moeten geholpen worden om bun laatste levensjaren dragelijk te maken. "Van daar dat we toejuichen het streven in die richtiDg van den Kerkeraad der sNederlandsch Hervormde Kerk alhier, om te komen tot stichting van een Diaconiehuis. Reeds vroeger mochten deze pogingen stuiten op onvoldoende medewerking, doch men heeft moed, dat men thans slagen zal. Mogo de niet ijdel zijn. B edenken we toch, dat met den nood der tijden ook voor de arme ouden de nood gestegen is. Het ouderdomspensioen, dat genoten wordt, zinkt in 't niet by wattegen [woordig voor noodzaxelyk levensonder houd noodig is. Eu hoe is 't met de huisvesting Het is van algemeene bekendheid, dat alom woningnood heerscht, zoodat er bijna geen plaatsje te vinden is, is er iemand om onderdak vraagt. Kortom, waar reeds eenige jaren de behoefte aan zoo'n stichting gevoeld wordt, daar is het overbodig thans ds noodzakelijkheid aan te tooDan Het hangt er alleen maar van af of we dat voor ons zeiven gevoelen en we zooveel medelijden en naastenliefde bezitten, dat het mogelijk is om een inrichting te stichten en te handhaven We weten ook, dat de kosten groot zijn en daarom vele handen het werk licht moeten maken. Kon betzyn, dat eenige welgestelden door schenkiDg de oprichters in staat stelden omgaan hei werk te gaan, het zou hun nooit be rouwen, maar hun naam en dat hunner nabestaanden eeuwig tot eere strekkeu Maar ook elkeen, die aan dit barm bartigheidswerk zyu steun geeft, en met milde haDd de beurs vult van ben die fluanciëelen steun vragen, zal den dank inoogsten van al wie de zegeningen der stichting zullen onder vinden'. Eén ding is er, dat ons verwonderde bij het vernemeu van bovengenoemde pogingen en het moet ons uit de pen in het belang der zaak. We staan nl. niet alleen, als we nog eenige vrees koesteren, of het deel wel bereikt zal worden en zoo ja, of er jaarlijks voldoende onderhoudskapitaal zal zijn voor het behoud der stichting niet alleen, maar ook voor een vol doende verpleging der inwonenden. En daarom' vroegen we ons zeiven af, ot het niet beter zou zijn, of men niet sterker zou staan, wanneer hierin ook de steun van' ander^ kerkgenootschap pen werd ingeroepen. We herhalen het is hier een zuiver liefdewerk, of schoon we bet ons toch tot plicht moeten rekenen de ouden van dagen te verzorgen, opdat de kroon der grijs beid siert en niet drukt. Maar juist omdat dit is ons aller plicht en liefde werk toch in alle kerkgenootschappen in de eerste plaats gebiedend is, hadden we gedacht, dat de stichting van een liefdehuis veel meer voor verwezen lijking vatbaar zou zijn als die uitging van verschillende zijden. In elk geval zou meer geld binnen komen, wat toch altijd het doel ten goede komt. Ook zal samenwerken in zaken van barmhartigheid meer toena dering dan scheiding van partijen veroorzaken. Wij hebben bij die zaken toch allen slechts te denken aan het zelfde gebod uit hetzelfde boek. Als staande buiten de organisatie, veroorloven we ons die opmerking ten goede. Slaagt men zonder de hulp van andere kerkgenootschappen, dan zal er toch nog gelegenheid te over zijn, om eikaars diensten te aanvaarden en te waardeeren. De hoofdzaak is op 't oogen- blik Steunt allen, opdat het gebouw er komt. Tenslotte willen we ook den behoef tige zelf laten spreken, in een gedichtje, dat we, met eeuige wijziging, voor deze zaak toepasselyk vondeD Ik heb mijn leven lang gesloofd In dienst van 't algemeen Nu is mijn oude rug tr kromd En stram zijn ai miju leên 1 fk win mijn eigen brood niet meer Die tijd is lang voorbij Nu bang ik van myo kind'ren at En van het medelij Toen ik nog jong en krachtig was, Deed ik mijn plicht getrouw Ik bracht mija loon Biet naar de kroeg, Maar gat het aan mijn vrouw. En drukte soms de zorg mij neer Bij ziekte ot tegenspoed, Dan dacht ik: „Eenmaal wordt het licht En dau komt alles goed 1" Ik zag in mijn verbeelding reeds Mij zeiven oud en blij In 't vriendelyk hoekje van den haard, Mijn oudje aan mijn zij De kind'ren allen goed bezorgd En wy ons eigen baas Hoe anders is de werk'lijkheid, Hoe wreed en droef, helaas Dat 's Heeren zegen daal' op hen, Die moeite niet ontzien, Die schenken hun talent en geld Aan arme, oude liên. Is eenmaal 't schoone doel bereikt En 't Huis voor ons gesticht, Dan zegge men gerustEr kon Geen eed'ler werk verricht, Koninginnedag. Ia geheel het land is de jaardag v^n onze Koninnedag gevierd. Jammer, dat het wéér niet beter was. Dezen keer was niet te spreken over de Oranjezon. Zij bleef weg en 's avonds heeft het overal veel geregend, zoodat veel van de feestvreugde vergald wprd. j In de hoofstad. Te Amsterdam werden gymnastiek- feesten gegeven, terwijl de bekende OraDje-eactate van Van 't Kruis door een combinatie van zangvereenigingen werd uitgevoerd. 's Avonds was er prachtig vuurwerk, terwijl juist de regen was opgehouden. De Neüerlandsche Maagd, een water val en diademen en tot slot een borst beeld van de Koningin, geflankeerd door mozaiekvuur waren de hoofd nummers. In de residentie. Te 's Gravenbage was de feestvreugde algemeen. Ondanks den regen was het dengeheelen dag^een drukke beweging van gaan en keerén naar verschillende stadsgedeelten, waar iesti viteiten plaats hadden, o.a. een optocht van honderden versierde rij wielen, een historische optocht en een gecostu meerde voetbalwedstrijd. s'Avonds trokken duizenden langs de departementsgebouwen, die alle keurig geitlumineerd waren. Om 9 uur schitterend vuurwerk op het Malieveld en muziek. Op het Loo. Ook te Apeldoorn was algemeene geestdrift. Onder een stortbui trok een groote kinderstoet langs het paleis, begroet door de koningin, de prins, prinses Juliana, de -koningin moeder en de groothertogin van Mecklenburg, 's prinsen moeder. Den regen ten spijt kwam de konink iijke familie 's middags in open rijtuigen de teestelijheden te Apeldoorn bijwonen. Ook 's avonds was de koningin met haar huisgeneoten getuige van het vuurwerk. En zoo zouden we door kannen gaan met het noemen van verschillende steden, waar Koninginnedag werd gevierd. Het is ons echter voldoende te weten, dat hetgeen we in ons vorig hootdartikel schreven, weer is beves tigd De jaardag der Koningin wordt door het gansche land met toenemende geestdrift en belangstelling gevierd. Geen tekort te vreezen. Nsar aanleiding van verschillende klachten, welke den laatsten tijd zya gepubliceerd met betrekking tot de suikervoorziening, heeft het Corr. Bur zich om inlichtingen gewend tot den chei van de aldeeling Volksvoeding van het Ministerie van Landbouw nyverheid en handel, den heer L, Bükmann, dia het volgende mede deelde Inderdaad vrordt thans veelvuldig geklaagd over de regeling der suiker voorziening. Het publiek kan by tal van winkeliers geen of -onvoldoende suiker bekomen, en nu vreest men dat er reeds een suikertekort i», of althans een suikertekort zal outstaan. Dit is echter beslist onjuist. Er is suiker genoeg beschikbaar tot den nieuwen oogst. Ondanks de opvoering van de voor de consumptie beschikbaar gestelde boeveelheid suiker, wordt er over een tekort aan suiker geklaagd. Do allereerste oorzaak hiervan is zeker wel de zucht van het publiek om suiker op to slaan, waartoe aanleiding wordt gegeven door geruchten die in omloop zijn, dat ia September de suikerprijs roeds voor da vrije suiker van 94 op 110 zal worden gebracht. Al die geruchten omtrent prijsverhoo- ging zijn echter pertinent oujuist en ook in de volgend» campagne wordt de prijs van de vrije suiker niet ver hoogd, zulks niet tegenstaande in het komende jaar nog aanmerkelijk meer gereserveerd zal worden voor binnen- lands<ih verbruik. Voor de nieuwe campagne wordt op 200.000.000 K.G. gerekend, d. i. het dubbele van het verbruik in 1914, waarby dan nog byna 1.000.000 K,G. komt, welke wij uit België terugkrijgen ia ruil voor bieten, welke daarheen geëxporteerd worden, zoodat er voor het volgende jaar per hoofd der bevol king 30 K.G. suiKer wordt gereser veerd. Van deze hoeveelheid zya 92,500 000 K.G. voor bonsuiker bestemd. De totale hoeveelheid, welke op deze wijz® wordt gereserveerd, is grooter dan ooit de Nederlandscbe totaaloogst aan suiker vóór de campagne 1910 1911 bedragen heeft, toen steeds da helft van den oogst, oi meer kon worden uitgevoerd. Wanneer het publiek, de winkeliers en de suikerverwerkende industrie zich rustig hielden, niet meer besteltfen dan ze Inderdaad noodig hadden on geen voorraden maakten, voor de de nieuwe campagne (hetgeen totaal onneodig is), dan zouden in een mini mum van ijd alle klachten over gebrek aan suiker eheel verdwenen zijn. Tegen de veepest. De Minister van L., N. en H. heeit I. met ingang van 30 Aug. 1920 verboden a. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring in de provinciën Noord- Brabant en Limburg, begrensd ten Westen door de provincie Zeeland, ten Noorden door den spoorweg vanai genoemde grens over Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Boxtel, Eindhoven, Venlo, Duitsche grens, ten Oosten door de Duitsche grens en ten Zuiden door de Belgische grens, met inbegrip van het gedeelte van de gemeente Roosendaal ten Noorden van genoemden spoorweg gelegen ti. binnen den sub a. omschreven kring net houden van markten, open-

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1