Raads verslag. Zitting van 24 Augustus 1920. (Slot.) XII Machtiging aan B. en W. a tot verpacbtigitig van tuingrond, b tot verkoop van straatsteenen. De Voorz. lichtte toe, dat met (te te verpachten gronden hier bedoeld wor den de tuintjes, zooals deze» thaDS door verschillende huurders in pacht zijn en een perceel weide nabij de gasta briek, thans in huur bij DieiemaD, benovens een stuk grond, dat aan de gasfabriek behoort. Dhr. Koster merkte op, dat tbaus veel menschen naar een tuintje ver langen en vroeg daarom of het de bedoeling is deu grond in kleine per- ceelen te verpachten, waarop de Voorz. bevestigend antwoordde. Dhr. Kruijsse meende, dat de weide die Dieleman thans iu huur heeft, daarvoor niet best geschikt ie, daar die voor een groot deel bij regenachtig weer onder water staat. Bovendien acht hij het wenschelijk, dat de per- ceelen die daar verhuurd worden afgescheiden blijven van de gasfabriek opdat het daar geen publiek terrein wordt. Dhr. Van Dixhoorn informeerde wat en hoe groot het stuk was, dat voorden Directeur overblyfthet is de strook, die recht voor zijn wouing is gelegen, groot 40 tot 50 roeden grondwat voor eigen gebruik voldoende wordt geacht. Hierna vestigde dhr. Van Dixhoorn de aandacht op den brandput naby de Zeestraat. Als braudput heeft die geenerlei waarde, terwijl het een vuil gat is. Hy zou het willen dempen met straatvuil en er desnoods om het onoogelijke van een vuilnisbeld weg te nem»D, een schutang plaatsen. Het Marktplein blij kt bij verschillende gelegenheden veel te klein te zijn en spr. gelooft, dat in de toekomst een aardig plein te maken is voor het houden van markten of festiviteiten. Het bezwaar, dat dhr. Oggel opperde dat het storten van straatvuii veel stank zou verwekken, is z. i. gemak kelijk te ondervangen, door over het vuil weer grond te gooiem Dhr. Kruijsse was van meening, dat krachtens de Hinderwet nooit toestem ming zou worden gegeveD, om daar vuilDis te werpeD, waarmede de Voorz. het niet eens was. Toch gelooven we wel, dat de beer Kruijsse het goed voor had. Zoo'n Hinderwet verhindert nogal vaak din gen, die hinderlijk zijn te verhinderen. Dhr. de Kraker wist een oplossing. Tusschen vuil en vuil is verschil, zei hij en daarom kon men de put dampen met grond en puin het gebeurt dikwijls, dat men bij afbraak of graven niet weet, waar men met de rommel blijven zal. De Voorz. wilde bet nog eens in overweging nemen. In elk geval kon bij het verhuren ook van de andere perceelen een bepaling gemaakt worden, dat de gemeente ten allen tijde recht heeft om gebruik te maken van het verhuurde perceel. Wat het verkoopen van straatsteenen betreft was het gemakkelijk, zeide de Voorz., dat B. en W. gemachtigd waren die te verKoopen. Er liggen al lang zoo'n partij steenen, die voor de ge meente waardeloos zijn en waarnaar zoo nu en dau door particulieren naar go vraagd wordt, om te koopen, terwijl daarvoor zonder toestemming van den Raad geen recht bestaat. Dhr. Van Dixhoorn bad daar eeu ander idee van. Die afval heeft juist veel waarde voor de gemeente, indien ze practised gebruikt wordt. Bij het lichten van putten b.v. Herhaaldelijk moet dat soms op dezelfde plaatsen geschieden en wanneer men dan die waardelooze steenen als ouderlaag ge bruikt, dan i» niets zoo goed als dat. Hij heeft dat zelf toegepast en er goede resultaten mede bereikt. Daarom vindt hij het zonde die steenen voor een appel of een ei weg te gooien. Dat zijn zoo van die dingen daar moet men kijk op hebben, anders helpt bet natuurlijk niet. Dhr. V,an de Bilt gelooft wel dat dit goed werkte, wanneer dhr. Dixhoorn dit met. klinkers deed, maar dat zou met die ronde koppen van straatsteenen niet gaan. Dhr. Van Dixhoorn werd wrevelig. Zie ja wel, zji hij daar heb je't weer. Zuiver uit lust tot tegenspreken afkeuren. Geen oog ervoor. In plaats het eerst te probeeren, maar ueeD, allemaal theorie, zonder praktyk. Goed, zei dhr. Dieleman grappig, dan hebben we misschien direct in dhr Dixhoorn een goed afnemer van de steenen. De Voorz. keurde het goed er een proef mee te nemen en de onbruikbare dan te verkoopen. M. a. s. werd dit goed gevonden. XIII. Vernieuwing retorten. Ofschoon dit punt niet meer op de agenda kou geplaatst worden, wenschte de Voorz. dit toch nog maar te be spreken. Het is bekend, dat van tijd tot tijd de ovens in de gasfabriek versleten zijn en vernieuwd moeten worden. Dit is nu weer het geval en wel zoo dringend dat het niet uitgesteld kau worden, omdat de rook en dus ook gas langs verschillende kanten door de ovens ontsnapt. Een nieuwe oven wordt begroot op ƒ6410; die som is niet bij de hand en moet dus geleend worden. In overleg met den Directeur is cu besloten om den aflos te bepalen binnen 5 jaar en de rente OP G'/s - Dhr. Van Dixboorn zou er nog wel een sommetje bij willen leenen. Het is tusschen zyn weide en de gasfabriek een treurige toestand met die sloot. Daar staat door afvalproducten, die in die sloot wellen, steeds stinkend water, dat gevaarlijk is voor de grazende dieren. Bewijzen heeft dhr. Van Dix boorn niet, maar hy is voor zich over tuigd, dat een hengst van hem tenge volge van dat slootwater is gestorven. Het schijnt dat het personeel der fabriek niet bij machte of genegen is om maatregelen te nemen, dat het water niet verontreinigd wordt. Daarom zou bij er een muurtje willen metselen, opdat het water er niet door sijpelt. De Voorz. vond ook, dat particulieren geen nadeel mogen ondervinden van afvalproducten van de tabriek en daarom is het noodzakelijk dat een onderzoek wordt ingesteld. Er zyo wel putten, maar deze sijn niet afdoend, men zou daar een beton muur moeten hebben. Maar toch kunnen we het daartoe benoodigde geld niet verbinden aan deze leeniug. Met de belofte, dat de toestand iuzake de waterverontrei niging spoedig zal onderzocht worden, werd de leaning voor den gas oven goedgekeurd. Omvraag. Hier werd een ruim ge bruik van gemaakt. Dhr. De Feijter wees EOg eens op de gebrekkige postbestelling. Terecht zei hij, dat half vyf de eerste bestel ling wordt berzorgd, en dus Commen taar overbodig is. En dat in een tijd als tegenwoordig, dat iedereen dagelijks correspondentie of kranten thuiskrijgt. Hij zou willen voorstellen, dat de Raad stappen deed om daarin verande ring te brengen en men twee bestel lingen voor buiten kreeg. Hoewel het eigenlijk geen gemeente zaak is, wilde de Voorz. toch meewer ken, want die toestand is belachelijk. Dhr. Van Dixhoorn kon natuurlijk dit idee gemakkelijk onderschrijven. Hij vergeleek den toestand met vroeger. Een veertig jaar geleden was er hier J een bestelling door één besteller, die j aan vallende ziekte leed, zoodat zyn j vrouw vaak de post bezorgde. In deze verlichte eeuw hebben we 5 ft 6 be stellers plu3 een paar hulpbestellers en een telegrambesteller en Log een bestelling per dag. De helft van den tijd kunnen de boden gaan visschen. Dhr. Dieleman merkte op, dat het niet in de postboden zit maar in de regeling, waarop de Voorz. antwoordde, dat de Raad niet wil uitmaken, hoe, maar in elk geval, dat die toestand verbetering eischt. Men zou daarom de autoriteiten kunnen inlichten) Dhr. De Feyter zeide nog, dat zulks al meer gpbeurd is, doch dan gaan ze tellen hoevec-l stukken worden bezorgd, waaroD 5 en 7 7, cent port zitnet alsof een drukwerk of een krant niet van gewicht is. Dhr. Koster vroeg of de vischraarkt moest blijven staan, waar hij du staat. Hij zal natuurlijk de vischbank be doeld hebben, want hij verwachtte een klacht, dat deze in den weg zou staan, als de winkel van Antheunis geopend zal worden. De Voorz. herinnerde echter aan de voorwaarde, waarop Antheunis toe stemming tot bouwen kreeg, en dat daar juist bij bepaald was, dat de vischbank in geen geval zou verplaatst worden. Toch was spr. ook van oordeel, dat dat die vischmarkt een sta-in den-weg is voor de mooie winkel van Antheunis, wat dhr. Baert bevestigt namens het gansche publiek van Axel. Dhr. Van Dixhoorn vroog hoe het met de waterleiding staat en of die gereed zou zijn als we geen water meer noodig hebben. Voorwaar was dit voor den Voorz. een moeilijke vraag om te beantwoor den. Hij kon zich slechts bepalen tot hetgeen algemeen bekend is, nl. dat was uitgemaakt, dat er voldoende zuiver water aanwezig was. Hij stelde- eehter voor om het nog eeDS te vragen, omdat de Gemeente er toch subsidie genoeg aan gegeven heeft, om er iets meer van te weten. De zaak ligt blijkbaar stil, waDt ook is in de plaats van dhr. Hombacb, die als voorzitter van de commissie bedankt heeft, nog geen ander benoemd. Dhr. Kruysse bracht de processen- verbaal tegen do voetbalclub ter sprake. Er wordt 's Zondags weer gespeeld en nu geen verbaal gemaakt. Hij heeft gehoord, dat er geantwoord zou gijn, dat men er niets aan doen kan, omdat de verordening niet verder mag gaan dan de Zondagswet. De Voorz. antwoordde, znlks niet te »weten. De veldwachter heeft het rapport doorgezonden en nu is het atwachten. Ik zou bespoediging kuaueu aanvragen, maar ook van den kanton rechter ten antwoord Kunnen krijgen, dat ik met de regeling van zijn zaken niets te maken heb. Maar, als de verordeuiug blykt niet te öeugeD, dan is spr. ervoor, dat te veranderen. Wel is aan spr. bekend, dat de verordening niet juist is in zake het afsluiten van wegen. Dhr. Van de Bilt zou het maar zoo latenals er eeu nieuwe wet komt, verandert het vanzelf. Dhr. Kruijsse was het ook niet te doen om verandering, maar hij wenschte alleen maar te weten of hetgeen hij had gehoord officieel, dan wel of het een praai je is. Officieel was er den Voorz. niets van bekend. Dhr. Dieleman wilde bet nog eens over het spuipadje hebben. Dat liep met geen praatje af. Een uitvoerige discusss ontstond tusschen hem en den Voorzitter, Dhr. Dieleman had hier een voorstel verwacht, om tot verbetering over te gaan en nu blijkt het weer een jaar verschoven te worden. De Voorz. voerde daartegen aan, dat da ingebrachte rapporten totaal in strijd zyn met elkaar en er biykbaar geen eenstemmigheid zit in de plaonen, die de commissie van onderzoek bad. B. en W. hadden daarom gemeen dat men het best deed, door ar by j( begrooting voor 1921 een afdoen bedrag voor te bepalen. Bovendien zou het toch niet meei gaan uit de gewone middelen en vs# er nog geeu begrooting van kostei aanwezig. Dit speet dhr. Dieleman geducht Zijn arbeid was nu schier vrachtelooi zoo hij zeide en hij bleef bij de meenini dat het doel was geweest om nog d jaar het spuipad te verbeteren, kosten kunnen volgens hem wel gi vonden worden. In de commissie wai zulks ook besloten en nu weer uitstel daar moet wat achter zitten. De Voorz. had een aangrenzend eig^ naar gesproken, die wilde wachten u zijn boonen afgesneden waren, wegem de schade. Dhr. Dieleman vond dat geen oplo» sing. Het pad is 500 M. lang en ah dan op een andere plaats begoDnei wordt zijn sinds de boonen weg. Dhr. Oggel had gedacht dat commissie met een afgewerkt zou zijn gekomen, dan hadden maar te besluiten gehad. Nu er g cijters bekend waren, kon dat met Besloten werd dus om mat wachten tot de boonen gerooid zjjn! Dhr. Van de Bilt vroeg naar di Woningbouw. Ook hieromtreat kon de Voon, slechts troosten met een raad om maat af te wachten. De bouwereeniging heelt gedaan wat ze kon. De stukkei zijn naar de autoriteiten en zoodn die terug zijn, kan worden begoncei met aanbesteden. Dhr. Baert vroeg ten slotte ot niet mogelijk was om de biljetten vai den hoofdelijken omslag wat vroeget uit t« reiken. Aan vele menschel komt het moeilijk voor, dat de termij nen zoo ver verstreken zyn. De Voorz. zeide dat dit kwam, door dat men het kohier van de Rijki inkomstenbelasting niet eerder had, Als dit eerder komt, kan het kobiei ook eerder opgemaakt worden. Hierna kon de vergadering geslotei worden. AXEL, 3L Augustus 1920. Al vroeg in 'den morgen werden alhier vele vlaggen uitgestoken all blyk van sympathie voor onze Konin gin. De scholen kregen vanmiddag vrij, terwijl ook het seeretariepersooeei vrij kreeg. Zooals in ons vorig nummer werd aangekondigd, zuilen van avond zang- en muziekuitvoeringen plaati hebben op de Markt. Door onzen Burgemeester is nog het volgende tele gram verzonden .Namens de burgerij van Axel bied ik Uwe Majesteit hartelijke gelukwen schen aan op dezen dag met des wensch en de bede, dat God Uwi Majesteit en het Huis van Oranje nog lang moge sparen voor Land en Volk De burgemeester vau Axel, L. J. den Hollander. Het trok Zondag veler aandacht, dat de wijzers van onze betrekkelijk nog nieuwe stadsklok bleven staan, Maandagochtend werd een onderzoek iDgesteld en toen bleek, dat de oorzaak niet was te vinden in de kwaliteit val het uurwerk, maar dat de Oostelijke en Westelijke wijzerplaten door lief- nebbors van schietsport als schietschijf waren gebruikt. De platen waren doorboord en doordat 8ok de wyzeri moeten geraakt zijn, hebben deze het werk gestaakt. We zullen over derge lijke handelingen geen oordeel uitspre ken, maar laten het oordeel aan het publiek. Omtren' de daders heeft men geen bewijzen, maar toch dermate verdea- king, dat men van verder onderzoek afziet, 't Is fraai. Op Dinsdag 7 September zal in de Gereformeerde kerk te Zaamslag dn schooldag worden gehouden, uitgaand!

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2