Landbouw. Gemengd Nieuws. sloot ontlast, een waren modderstroom met kracht zich in de sloot ziet uitstorten; dat de ontvangput voor de sloot ge legd in den beginne meermalen werd gezuiverd, doch du al sedert maanden de sluitsteen op dezen put als verzegeld blijft liggen dat ae sloot vroeger herhaaldelijk van gemeentewege gereinigd werd, doch dit du al lang niet is geschied en de sloot nu in een staat van vervuiling is geraakt als nooit te voren dat als gevolg van die verwaarloozing ook het riool onder den wal achter de sloot ten slotte dreigt een groot deel van zijn waarde te verliezen dat bij zwaren regenval een deel van zijn erf onder water loopt en dit water slechts langzaam daalt, zoodat het hierin opgeloste vuil ruimschoots den tijd heelt in de sloot te bezinken dat bij reeds meermalen de aandacht van Uw College heett gevestigd op dezen toestand en van de Gezondheids commissie dat naar zijn bescheiden meeniug de Gemeente verplicht is te zorgen voor een goeden water-afvoer dat waar thans het terrein aan da overzijde der sloot tegelijk met deze eigendom van de gemeente is gewerden, er nog te meer reden is om ook hier het terrein aan te sluiten aan het rioolnet dat hij meent de grenzen der be scheidenheid niet te overschrijden door verzoeken door een behoorlijke rie- leering voor goed een einde aan den bestaanden toestand te maken. De Voorz. zeide, dat de gemeente opzichter deze zaak heeft onderzocht su daarover rapport heeft uitgebracht, waarin hij mededeelt le dat de sloot driemaal is gerei nigd onder zijn toezicht, de eerste maal ten koste van de familie Noske en de laatste twee malen voor de Gemeente dat het 't zelfde is of de sloot om de 14 dagen dan wel eens per jaar wordt gereinigd, omdat uit de aangrenzende tuinen allerlei vuil in de sloot wordt gegooid, dat zich ophoopt en tot ver stopping leidt wat de riool door de wal betreft, dit wordt gereg-ld nagezien. 2e dat de sluitsteen op de put als verzegeld blijft zitten, is hierdoor, ornaat er ereen modder in die vergaar put zit. Er liggen nog 4 putten vèór dien put, waar de modder geregeld uit wordt gehaald; nochthar.s beeft de opzichter den werkman Sorber erop gewezen, die verklaarde, dat toen hij de put zou schooumaken, dhr. Dijk wel toevallig erbij kwam en moest consta teereö, dat er geen modder in den put zat en erkende verkeerd te zijn inge licht ook b\j een onderzoek naar het riool onder de wal viel daaraan niets te bespeuren, 3e dat het wel wenschelyk was dat de sloot gerioleerd en gedempt werd, doch dit nu nog niet van gemeente wege kan, daar die grond tot heden nog particulier bezit is doch dit zou veranderen bij den woningbouw. Scbryver vraagt in dat geval of dan de sloot geheel of ten halve aan de gemeente komt; in het laatste geval meent bij, dat men den beer Dijkwel moest aansporen om de helft in de kosten bij te dragen. B. en W. adviseerden om het adres ▼oor kennisgeving aan te nemen, wijl dhr. Dijkwel erkent verkeerd te zijn ingelicht. Dhr. Kruysae was hirr niet voor te vinden. Het is ia elk geval daar een vuile boel en nu erop gewezen wordt dat het toch veranderen zal met den woningbouw was het mis schien met weinig kosten dadelijk te veranderen. Op bet plaatje liggen nog verschillende buizen renteloos, die gebruikt kunnen worden. De Voorz. achtte het wenschelijk, aan dhr. Djjkwel te schrijven, dat vaneen en ander nota zal worden genomen. ▲Idas werd besleten. j. Schrijven van Ged. St. dat de Raad van Clinge heeft besloten, de kermis met een dag te verlengen en do jaarmarkt op den taatsen Dinsdag van Maart op te heffen. Is voor kennisgeving aangenomen. II. Aanbieding gemeenterekening. Deze sluit met een batig slot van 4570,35. er was 172,705,49 uitge geven. Een commissie, benoemd uit de heereu Van Dixboorn, De Feijler en Baert, zal uitpluizen waar de centen gebleven zijn. III. Aanbieding begrooting van het Burg. Armbestuur. Het Armbestuur begint ook al rijk te doen en to werken met duizenden. De Oegrootiug beloopt 10080,68; gelukkig, dat de gemeente er 10000 subsidie bij gelegd heeft anders zou er weinig te deelen zijn. De begrooting zal worden nagezien door een commissie, bestaande uit de h.h. Koster, De Kraker en Dieleman. IV. Aanbieding gemeentebegrooting. Deze zal voor het jaar 1921 als de raad er niets at ot by doet bedragen 194.885,24. Aan de behan deling zal echter nog een grondige studie voorafgaan, want blijkens de laatste zittingen willen de raadslsden overtuigd zijn, dat de gelden der belastingbetalers nuttig besteed worden. En dat is uoodig, nu er gezien do bewuste oranje kleurige boekjes zooveel burgers in aanzien verhoogd zijn, dat ze hun aandeel in de gemeente eigendommen ;en schulden) hebben zien stygen. In 't bijzonder zal die studie worden beoefend door de heeren Koster, De Kraker en Dieleman, die als commissie daartoe door den Voorz. zijn aange wezen. V. De begrooting van de gasfabriek is gebaseerd op 123.450, waarbij is gerekend op een gasprijs van 28 cent per M8. Deze wordt in handen gesteld van de b.b. Dekker, Kruijsse en VVeijas. VI. Tot leden van de commissie tot onderzoek van reclames tegen den Hootd. Omslag worden benoemd de h.h. De Fcijter, Kruijsse ea Wtyns. Dhr. Kruysse stelde de voorwaarde, dat de commissie dan niet moet wachten, tot alle reclames zijn inge komen, maar wenschte deze direct in ontvangst te nemen opdat niet zooals verleden jaar, alles tagelyk komt. Dhr. Kruijsse scheen begeerig op het baantje, waarom de Voorz. zeide, dat bij dadelijk met het onderzoek kon bt-giünen, want dat er ai dagelijks reclame's inkomen. Dhr. Dieleman wilde geen aanmerking over het vorige jaar heoren, want zoo zei bij het is prachtig geloopen. Dhr. Oggel meent dat de commissie alle vrijheid heeft om het onderzoek naar eigen inzicht te leiden. VII. Benoemen leden gascomtQissie. Herbenoemd werden de beeron Baert en Koster met 10 en De Kraker met 9 stemmen. De h.h. Dekker, Dieleman, de Feijler eu Kruysse hadden 1 stem. VIII. Benoeming onderwijzeres. Op de voordracht staan de dames F. M. Mangold, van Axel, tijd. te Hulst, K. J. van do Putte, Domburg en J. R. van der Weel te Middelburg. Met alg. st. werd benoemd tnej. Mangold, om zoo spoedig mogelijk in dienst to treden. IX. Vaststellen kohier schoolgeld. Het kohier voor lager onderwys beloopt 978 met 125 aanslagen dat van het uitgebreid onderwgs 288.60 met aanslagen. M. a. s. goedge keurd. X. Eenige gewijzigde pesten op de begrooiing voor 1920 weiden ai. a. s. goedgekeurd. XI. Wijziging raadsbesluit. De Voorz. zegt dat B. én W. onlangs trachtten een leening te sluiten voor 5V,0/o. doch dit niet miuder kon dan voor 6Yj%. De raad trok daarom die ieening in en nam een nieuw besluit voor 61/1°/c- Ged. St. maken daar echter aanmerking op, omdat van de eerste leening reeds geld geplaatst was, zoodat thans een nieuw besluit moest komen om het laatste besluit in te trekken en het eerste te wijzigen. M.a.s. goed gevonden. (Wordt vervolgd). In het te Arnhem gehouden Land- huishoudkundig coDgres is op verzoek der Z. L. M. besloten het volgende con gres in 1921 in Middelburg te houden. M. Crt. Ai.EL, 27 Augustus 1920. Tot hedeB hebben we niets meer gehoord van de pogingen tot feestvie ring in onze gemeente op 31 Augustus a.s., de datum waarop onze Koningin 40 jaar hoopt te worden. Wel werd de ir middel van den omroeper een vergadering aangekondigd, doch het viertal menschen, dat aan die oproe ping gehoor gat, zag in de slechto opkomst waarschijnlijk geen reden tot verder doorwerken. Verschillend oor deel werd uitgesproken. De optimisten dachten dat het best kon, weer een feestje. En dan de Oranje-dag, die moest gevierd worden, nu H.M. een kroonjaar had. Ja, ja, er zou wel geld en medewerking te vinden zijn, als het maar aangepakt werd. Neen, neen, zeiden de pessimisten, het zijn geen tijden voor leesten, alles zoo duur eu weinig werk, kyk eens wat een schade de werkmenschen van het weer hebben eu dan, we hebben pas festival gehad en hoe staat het met het feest van verleden jaar te kort is troef, enz. Wij willen hierin geen party kiezen maar den gulden middenweg kiezen. Beide partyen hebben voor een deel gelyk. 't Is waar, de jaardag onzer geliefde Vorstin moeten we herdenken. Het is een verheugend feit, dat onze Koningin wederom een jatr voor ons ea voor ons land is gespaard gebleven. Er u reden tot dankbaarheid dat Haar geen ziekte of ongeval trof en Zy bewaard bleet voor aanslagen ot onlus ten, hoe zeer het ook in Haar omgeving broeit. Maar of de viering nu steed3 moet bestaan in uitbundig feesten betwyfelen we. Men kan ook in eenvoud en met vreugde in het hart dien dag herdenken. Er kunnen concerten, uitvoeringen eu wedstrijden gehouden worden, zonder dat dit alles geld kost. Ook de volks spelen zijn niet alle even kostbaar en zoo stellen we ons voor, dat waar hier een harmonie is, zangvereeuigiu gen, sportvereenigingen, burgerwacht, enz. enz. deze allen voor zich kunnen besluiten, hetzij op zichzelf hetzij in' combinatie, en met besturen conferee ren, Wat er gedaan kan worden om dien dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Heusch het zit hem niet in geldkwestie's maar in een vasten wil om te doen, wat geaaan kan worden. Nog is het tijd al is die kort. Maar Zaterdag en Zondag zyn twee dagen, waarin neg heel wat gedaan kan worden tot voorbereiding. Van bevriende zijde vernemen we, dat door de zaugvereeniging „Orelio" een uitvoering wordt gegeven van 78 uur. .Concordia" zal daarna een con cert geven van halt negeH tot tien uur. De directeur stelt zich voor om na de volksliederen weer een nieuw nummer te geven, als het publiek vooral het jeugdige zich niet te rumoerig aan stelt. Het heet ,In 't Woud" en bevat i «(dtplingea. Ie deel. Ontwaken der Batuur, ond« het geluid der vogels en het roepei van den koekkoek. 2e. Middag. De natuur in volle glorii. 3e. Aankomst, voorbijtrekken en ziek verwijderen der diligence onder hei gerinkel der schelletjes on het klappei der zweep. 4e. Avond. Houthakkers en kolen branders vereenigen zich aan den woud. zoom eu voeren een dans uit. Deze vereenigingen hebben dus reedi een plan gemaakt. Wie volgt H« is ook niet noodig, dat roeds van 's morgens I egonnen wordt. De vlaggen tooi wijst daa reeds voldoende op feit. Maar voorts kan men na vol. brachten arbeid, b.v. te beginnen on 4 uur 's namiddags, nog heel goed esi gezelligen avond samen stellen, zondetl dat daar comité's, eere-titels en cenj monieele stijfheid aan verbonden zijns We hebben hoop, dat de handen no;| uit de mouwen komen en er nogamuJ sement gegeven wordt. Kom, jongend en meisjes, laat zien, dat er Oranje ii| het hart gloeit en toont je wil. Willen is kunnen. In een gisteravond gehouden ledenvergadering der sangvereenigion „Orelio" alhier werd besloten op Don derdag 2 September a.s. een uitstapje! te maken naar Domburg. Door ds. J, Fraanje predikant bjj de Gereformeerde Gemeente te Bam veld is bedankt voor een beroep naw die gemeente te Neuzen. Te Biervliet deden zich geen sellicitanten op voor de bclrekkii( van enderwyzer mot hoofdacte aai school A. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 Augustus 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorin. 9'/a ure Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenho'ti Ds. J. B. T. Hugeuhoi», Geref. Gemeente. Voorm. 9l/« ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Een bejaard heer, tijdelijk Nijmegen in een pension vertoevend, werd na het sluitingsuur der café's dooi een inau meegetroond naar diens woning in de benedenstad om daar nog een glaasje te driDkeD. De heer, die niet geheel nuchter meer was, gaf, toen hen om geld werd gevraagd voor het halen van sterken drank, zijn portefeuille aai de bewoners van het perceel. Deiet verwijderden er zich een oogenblik - I dagen te Roti plein, geheen sjofele ééu v beken c Zigsun ia eei hun g vertooi Duitse! van ei doegen Ook Talloea koolasc inepani bedekt band, wekte ergerm mand dieren i schenn der wi vermoe kracht op dea oogsn haastig Ba he De eigera kar te woede ichijne deelen opbol, maar i over. weerstt wordt - Ny i wil ei lastaar wielen spgeno Het itaan onder 'i Paan uren ti 1 Is bi gerechi denken j De z zijn. I zjjn t WOODW; is naar En de deinen met ze ietten Diep dor p; vragen mede en toen de bezoeker de portefeuilllj^®^^ kringer vragen op de terug kreeg bemerkte hij, dat de inhoud twaalf bankbiljetten van 10, er uil was. De »gastheer« en diens huisgeuoo ten oBtkenden echter. Aangifte bij dP politie volgde en deze slaagde er in uil te vinden in welk perceel de berooviuj had plaats gevonden. Tegen den bewo- Der, zekeren V., werd proces-ver bail opgemaakt. Van het gestolen geld werd in een dakgoot van een huis de Peper gas en in den kelder van het huis waar de heer was geweest, tezamen 10J teruggevonden. savonc met er •en los De I glaasje nieuwe een ca; jekionl betaald ie bei van dt Dit wi moeten bedach Latei «geut, 't Paleii *yn rot Men schryft ons uit de prwït._bure* Groningen De viasprijzen zijn ontzet- J1') 'aai tend hoog. De heer Robertus te Wis- teea schoten kocht eenige perceelen te i" M Wagenborgen op voor J 850 per fl.i Te Schoonhoven is aangehoudei de brievenbesteller A. S., versacht val verduistering van brieven. Hij heeft bekend, op verschilléndi tydstippen in posttreinen en ia bel postkantoor te Schoenhoven zich brifr ven te hebben toegeëigend. Uit een aantal blieven heeft hy geidswaardei ontvreemd. Avp

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2