Zaterdag 28 Augustus 1920. 30e «laarg. l\o. 41. Nieuws- en Advertentieblad voor J. C. VmK - AxeL Zeeuw sch-Vla anderen. Raadsverslaff. Dit blad verscmint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87l/i Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Teint ft vu Kr.ak IPMtliol k aUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF ure. Geheel onverwachts vernamen we, dat er Dinsdag j.l. een raadszitting zou plaats hebben, wat eenigszins verwon derde, waar een vorige zitting een raadslid had aangedrongen ep vroeger toezending van de agenda en nu deze zelti mog niet eens in de krant van Vrjjdagavend kon verschijnen. We dachten van een spoedeischende ver gadering, doch het bleek een gewone vergadering met een gewone agenda. Alleen schijnen de voorbereidende werkzaamheden ervoor veel tyd te hebben geëischt, want even vóór den aanvang der raadsvergadering had nog een commissie vergadering plaats. Om 10 uur waren alle leden present en opende de heer L. J. den Hollander als burgemeester" en voorzitter de ver gadering met de gebedsformule. Begonnen werd met mededeeling van de ingekomen stukkeu a. Schrijven van mej. J.vanSpluu- dar, onderwijzeres, te Axel, thans te Zierikzee, waarin deze te kennen geeft, dat zij wegens aanslaand huwelijk tegen 1 September ontslag had aangevraagd «n verkregen, docti dat dit huwelijk niet doorgaat en zij daarom verzoekt haar ontslagaanvraag te mogen intrek- keu, ten einde baar taak op 1 Sept. te hervatten, daar zij anders zonder betrekking en ook zonder inkomsten staat. De Voorz. deelde medt, dat dit adres pat hedenmorgen is ingekomen en dus met op ae agenda kon, maar dat B. en W. het nog even vóór ae vergade ring hebben ingezien on van meeuing zijn, dat op dit verzoek niet kan worden ingegaan. Het ontslag is reeds verleend in een vroegere vergadering, sollicitanten zijn opgeroepen en een voordracht is opgemaakt, zoodat de benoeming ter voorziening in die vacature reecis thans ter latei kout. Dhr. Van Dixhoorn deelde mede, dat h«t hoofd uer school hem er over spiak en zijn spijt uit drukte, dat jufir. Van Splunder de sehool verliet umaat zij zich uitstekend van hare taak iieeit gekweten ais onderwijzeres, doch aeze was ook van meening dat, hoe betreurenswaardig de omstandig heid ook is, waarin ze verkeert, «te zaak in een te var gevorderd stadium is gekomen, om op het ontslag terug te komen. En ook spr. kon zich daarmede vereeningen en zich aansluiten fay het advies van B. en W. Met algemeene stemmen werd aizoo besloten niet op het verzoek in te gaan. b. Missive van Ged. Staten van Zeeland, houdende goedkeuring van net kohier van den Hoofdelyken Omslag voor 1920. c. Schrijven van den Directeur van de Zeeuwsen Viaamsche Tramweg Maatschappij, waarin wordt medege öeeia, uat in overleg met üen heer J. A. van Rompu, lid der commissie van lotïicht op den prov. sioombootdienst z&l getracht worden aansluiting te vinden tusschen den laatsten tram uit Ter Neuzen en de laatste boot uit Hansweert. Wanneer bet mogelyk is - zooals blijkt uit een schrijven van dhr. Van Rompu dat de overtocht Hansweert Neuzen in 60 a 75 minuten kan geschieden, en de stationschef van de Z. V. T. M. zekerheid heeft dat de by het vertrekuur (10,25 u.) van de tram de boot in de haven te Neuzen gemeerd ligt, dan kan de tram onge veer 10 minuten wachten om reizigers van de boot op te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger. Er is gebleken in kas te zijn aan contanten 2.084.47 en aan kwitnntiön wegens voorschotten 8.607.62 totaal 10.692.09. Er was ontvangen 83.388.23 en uitgegeven 79.752,76. e. Een adres van de vereeniging van secretaris penningmeesters vau Burger lijke Armbesturen op Noord- en Zuid- Beveland, luidende als volgt Het aij ons, als zijdeiiDgsche gemeente ambtenaren vergund uwen gewaardeer- den steun te verzoeken, ter verkrijging van een betere salarisregeling voor den in uwe gemeente werkzaam gestelde secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Mogen de onder scheidene groepen van ambtenaren en beambten in dienst bij Ryk, Provincie of Gemeente zich in den laatsten tijd betere bezoldiging zieü toegekend, bere kend naar vaste grondslagen, niet alzoo ons corps, waarbij ieder systeem van bezoldiging ontbreekt. Het gevolg is, dat wy geheel afhankelijk zijn van de gunst onzer bestaren, slechts bij booge uitzondering conit&tceren wij een bezol diging welke eenigszins geëvenredigd is aan den otnvanrijken en verantwoor delijken arbeid, welke onze betrekking vordert. Wy hebben ue eer u hierbij een stuat van salarisregeling, door onze vereeniging samengesteld, over te leggen. Wij vleien ons dan ook met de hoop, dat uw college ontvankelijk zal zyo voor onze billijke verzoeken en de ver vulling hiervan mede zult helpen bevorderen. Het voorstel van B. en W. om dit aires te behandelen by de begroeting werd m. a. s. aangenomen. Brief van het bestuur der Vis- scheryschool te Breskens, dat te kennen geeft, deze inrichting, evenals zoovele andere inrichtingen van onderwijs (hoogere burgerschool, ambachtsschool enz.) van groot belang te achten voor Zseuwsch-Vlaanderen, immers, de visch- voorziening van ons district, welke uitsluitend afhangt van het bedryt te Breskens, zal verbeteren, naar mate de visschers door goede vak-voorlichting beter in staat zijn, hun bedryf krach tiger uit te oefenen eat tal van particulieren uit Zneuwach Vlaanderen, echter buiten Breskens, om die reden reeds daadwerkelijk steun verleenen, door bijdragen te schenken van 25, 15, 10 enz. dat ook de gemeente Breskens geen oogenblik heelt geschroomd aan de school geldelijken bijstand te verleenen en eene subsidie schonk van 475; dat het bestuur vertrouwt, dat ook de gemeenteraad van Axel het nut zal erkennen, dat de school ook voor die gemeente heeft, en verzoekt haar met een passende jaarlyksche bijdrage te willen steunen. Het voorstel van B. en W. was ons aan dit verzoek niet te voldoen, aange zien zij in deze inrichting geen speciaal belang voor Axel zieB. Dhr. van Dixhoorn drukte zijn spyt uit, dat B. en W. geen termen kunnen ▼inden om een visscherijschool te steunen. Hy voor zich vindt die wel degelyk van belang voor Zeeuwsch- Vlaanderea en ook voor Axel. Hoe vaak gebeurt niet dat men hier om versche visch verlangt en dan zijn we aangewezen op Umuiden, wat zeer duur is; denkt eens aan de vleesch rantsoeneering. Spr. zou het een groot gemak vinden, indien we hier van uit Breskens dagelijks versche visch kon den bexomen en gelooft dat dit toch het doel is. Ook is niet uitgesloten, dat jongens van hier in die lessen zullen deelen. Hy stelde voor om 25 subsidie te geven. Dhr. De Kraker steunde dit voorstel. Dhr Kruysse had geen bezwaar tegen dit voorstel, maar hij vond het adres zoo vaag. Ér is geen toelichting by omtrent doel en werking van da school, het schoolgeld voor leerlingen uil andere gemeenten. Spr. zou er wat meer van willen weten. Dhr. Van Dixhoorn: Officiöel is er wel geen toelichting, maar het is toch van algemeene bekendheid, dat het deel is om de zeevisscherij tot ontwik keling en uitbreiding te brengen. De Voorz. bracht nu in em vraag zijn veorstel em die zaak aan te houden en nadere inlichtingen te vragen. Dit werd met 9 st. aangenomen. Voor stemden de h.h. Uggel, Kruysse, Van Dixhoorn, Weijns, De Kraker, Dekker en De Feytertegen de h.h. Vau de Bilt en Dieleman. g. Adres van P. de Putter, gemeente ontvanger, die daarin te kennen geeft, dat volgens de algemeene herziening der jaarwedden van de ontvangers in de provincie Zeeland, de gemeente Axel behoort tot de 6e klasse, waar voer een minimum jaarwedde is bepaald van 1000 terwijl deze jaar wedde vijfmaal met 100 moet worden verhoogd, telkens na driejarigen dienst- tyd in dezelfde gemeente dat de ontvangsten naar den maat staf waarvoor de jaarwedden worden betaald gedurende het jaar 1919 de 100.000 hebben oversein eden, terwyl zy gedurende 1920 weer meer dan 100.000 zulleu beloopen dat het naar zyn inzicht niet billyk mag geacht worden, dat de jaarwedde ep het minimum wordt gehandhaafd terwyl de maximum ontvangst wordt verkregen ou de maximum arbeid wordt geëischt; - le. de jaarwedde van den ontvanger in evenredigheid hiermede vast te stellen en alzoe als grondslag aan te geven een som van f 1400, vermeerderd met 100 wegens volbrachten dienst tijd van 3 jaren 2e. deze regeling van kracht te verklaren met ingang van 1 Januari 1920. De Voorzitter stelde namens Burge meester en Wethouders voor, dit verzoek te behandelen by de vast stelling der begrooting voor 1921. Met algemeene stemmen werd aldus besloten, nadat de heer Oggel had opgemerkt, dat in dat veorstel de bedoeling ligt opgesloten om geen terug werkende kracht tot 1 Juli 1.1. te ver- leenen, wyi voor 1920 de regeling is vastgesteld. k. Een adres van 10 werklieden in dienst der gemeente Axel, die daarin te kennen geven dat de loonen der gemeentewerklie den, gelet op den nog steeds stijgenden levensstandaard en de loonen die nu gelden in het particulier bedryt, niet in overeenstemming zijn met de eischeu die redelijk te stellen zijn dat de Nederlandscbe gemeenten volgens levenstandaard op zeer serieuze wijze zyn gerangschikt in drie klassen, telkens met 4°/0 verschil, zooals te lezen is in het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren, Stbld. no. 37 1920 dat de gemeente Axel is geplaatst in de derde klasse, zoodat voor deze gemeente te verdedigen is een loon 8% minder dan in de gemeente uit de le klasse, Rotterdam, Den Haag Haarlem, Amsterdam dat, naar dezen maatstal geoordeeld het minimumloonbedrag dient te worden gesteld op 30 min. 8% blyft 27,60 per week redenen waarom adressanten deQ raad verzoeken te besluiteD dat genoemd bedrag als minimumloon zai worden vastgesteld, en op dezen grondslag het ioeu van elke soort arbeid naar gelang van de eischen die daaraan worden gesteld, ingaande 1 Juli 1920. Dit adres was geteekend doer G. Agterhuis, G. M. van den Berge, A. van do Wege, J. P. van de Staal, A. P. Freekenhorst, A. H. J. Sorber, A. lJzebaart, F. Seghers, C. den Beer en A. J. Lensen. Ook omtrent dit adres wordt een zelfde besluit genomen als met het voorgaande. t. Schryven van C. Dy kwel, onder wijzer alhier, die te kennen geeft, dat langs het erf zijner woning zich een sloot uitstrekt, waardoor hel water van een aanzienlijk deel der gemeente moet worden afgevoerd; dat van de hoeveelaeid van dit at- stroomende water men zich pas een goed idee kan vormen, als na zwaren regenval, wanneer het rioolstelsel een iliuK reinigingsproces heeft ondergaan, men nog geruimen tyd na de regenbui op de plaut8, waar het riool zich is de

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1