a *0, 39. Zaterdag^ 21 Augustus 1920- 36e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Landbouvr. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 87V, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Wr. 56. - Poetbox 6. ADVERTENTIES7 van 1 tot 5 regels' 50 Centveer eiken regel meer 10 Gent. Sroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr{jdagvoormiddag ELF ure. Weeldebelasting. In ons vorig nummer wezen we in 'tkert op het wetsontwerp Weeldebe lasting. We laten hier volgen de artikeleh welke volgens die wet belast zouden worden. Reffi ngen van 2 en 10Volgens de tabel zal worden geheven een belasting van 2% van oudhedeD, kunstvoorwerpen, schilderyen in water- of olieverf, pastel, teekeniagen, etsen van 10% van allerlei gebruiksartikelen, o.a.badgeysers, warmwatergeysers, badkuipen, beddespreien, brandkasten, safe-loketten, kluisdeuren, cylinderhoe- den, panamahoeden, damestasschen, dons, eetwaren in luchtdichte verpak king, fyn* lederwerk uitgezonderd schoenwerk en van rieyi voorzien lederen geldtasschengekleurde ver sierde lampenkappen of lampen ballons (uitgezonderd van die van papier), handschoenen, ingevoerd fruit, versch of gedroogd, met uitzondering van sinaasappelen en bananen, druiven, kachelhaarden, open haarden, gas baarden, haardstellen, kristallen en half kristallen goederen, al of niet gesie( en, lichtkronen met meer dan twee branders oi lichtpunten, linnen tafel- en beddegoed, mandwerk, rieten meubelen, voor zoover geschilderd of in meer dan een kleur bewerkt, meubelen die gebeeldhouwd zijn, die van snywerk zyn voorzien of die zijn geschilderd ot gelakt, spiegelkasten, meubelgordijnen en vitrages, olijfolie, ooder- en bovenkleederen, gedeeltelyk bestaaaae uit fluweel, zijden of kunst zijden, of waarop bout of vederen zijn aangebracht, parasels, zijden, kunst zijden en halfzijden parapluies, wandel- stekken, ryzweepen, reisnecaissaires, reisdekens, rijtuigen met hun onder- deelen ea toebehooren, rijwielen niet ingericht voor goederenvervoer met hun onderdeelen en toebehooren, lucht banden daaronder begrepen, schoenen, laarzen en pantoffels, wanneer de schacht uit uog andere stoffen dan ongelakt leder, rubber of linneu is vervaardigd, specerijeE, spiegelglas, spiegels, glas in lood, stoffen van zijde, kunstzijde en halfzyde, fluweel en trijp en daaruit of daarmede vervaardigde gsederen, stofzuigers en toebehooren, tafelkieeden, met uitzondering van lianen en katoenen, vloerkleeden en matten, met uitzondering van uit biezen gevlochten matten, vrouwen- en kinder boeden van zijde, kunstzijde, halfzyde sf fluweel of voorzien van andere versierselen, éénkleurige band of lint, waschtafeis ingericht voor koud en warmwateraauvoer en afloop, wijn voor zoover niet aan accyns onderworpen. Een belasting van 20pCt. zal by aankoop werden geheven van albums, arresleden, beelden, beeld- houw- en snijwerk en daarmede ver sisrde voorworpenbenzine, biljarten, biljartballen en queues, biljartlaken, onderdeelên van biljartenbloemstuk ken, beuquettea, bloemenmanden, bloemvazen, behalve die bestaande uit ongekleurd en ongeslepen glas, boa's, boek- en plaatwerken waarvan de band geheel of gedeeltelijk uit andere be- standdeelen dan kartoi ot linnen bestaat, of de rug uit leder ef perkament al of niet te samen met andere stoffen bontwerk, pelswerk, bereide voeten zakken, dons, deozen voor berging van speelkaarten of fiches, feest- en carna valartikelen, filmpositieven voor gebruik in bioscopen, fijn koper- en tinwerk, fotografieteestellen formaat 13 bij 18 en kleiner ebjectieven, toestellen tot het projecteeren van lichtbeelden, gala- kleeding met toebehooren, geëmailleerde goederen, met uitzondering van ijzer waren, indien zij teekeningen of ver sieringen vertoonen, gongs, haarwerken, handwapens en munitie, alsmede onder deelen hiervan en kruit, hazard- en andere spelen, met uitzondering van speelkaarten, huistelefoon met bijbe- hooren, jachtbenoodigdheden en sport artikelen, kleeding daaronder begrepen, kant uit de band bewerkt en voorwerpen waarin deze voorkomt, koek-, suiker-, taartpastei, bisquit, banket, banket- bakkerswerk en chocolade, kransen, kunstbloemen, lijfsieraden, lijsten en portretstandaards, likeuren, punch, whiskey, livreien en toebehooren, meubelen waaraan leder, pluche, zijde, kunstzijde of brocaat voorkomt,ingelegde meubelen, alsmede meubelen uit massief eiken, neten, palissander of mahonie hout, moffen, motorrijwielen, autopeds, aauhang- en zijspauwagens, een en ander voor zoover zij niet zijn ingericht voor goederenvervoer, alsmede hun onderdeelen en toebehooren, lucht banden daaronder begrepen. Muziekinstrumenten, zoo mechani sche als andere, met hun onderdeelen en toebehooren, met uitzondering van orgelsoesters parketvloerenmet beeldhouwwerk of snijwerk versierde wandbetimmeriug, vaste tafels, bedden en zitplaatsen daaronder begrepen pleiziervaartuigen met hun onderdeelen en toebehoorenprent-briefkaarten, schemerlampen, schuimende wyn, slobkousen, sluiers, smoking- en rokkleeding, snuisterijen, speeltafels, rooktafeltjes, sigarenkastjes, rookstellen, stereoscopen, tooneelkijkers, prisma kijkers voor handgebruik, binocles, fa^e a mains, tuinmeubelen, serremeu- bei,en, voorwerpen van goud zilver of platina of die daarmede zijn belegd of samengesteld zijn, vergulde ot verzil verde voorwerpen met uitzondering van gereedschappen, werktuigen, mun ten, boren, vulpenhouders, waarvan de pan uit edel metaal is vervaardigd en zulke peuuen zelve, als ook van snaren met zilverdraad omwenden voorwerpen van agaat, barnsteen, ivoor, jaspis, koraal, marmer parelmoer, of schildpad of die daarmede zijn samengesteldvoorwerpen enkel be stemd tot versiering, vuurwerk, waaiers. Emigratie naar Canada. Het informatiebureau van de Neder- landsche Vereenigiï g landverhuizing te 's Gravenhage, verneemt van be trouwbare zijde uit Canada, dat er zich gedurende de laatste maanden daar te lande herhaaldelijk ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan voor pas aangekomen Nederlandscho immi granten. By het meerendeel was dat te wijten aan de omstandigheid dat zij de Nederlandsche taal niet machtig waren, terwijl er ook velen van hen, zich lieten verleiden om land te koopen, dadelijk of spoedig na aankomst, dus voordat zij er een leertijd hadden doorgemaakt. De Directeur van genoemd bureau vindt hie in aanleiding om hen, die bet voornemen hebben te emigueeren ernstig op het hart te drukken zich toch vóór vertrek uit Nederland toe te leggen op de taal vaa het land waar zy het voornemen hebben zich te vestigen. Kennis van de landstaal wordt door niet weinigen blij baar niet noodzakelijk geacht en toch is niets minder juist dan dat. Kennis van to taal vau 't vreemde land is dringend noodzakelijk om goede kans van slagen te hebben em niet bedrogen uit te komen. Volgens berichten in een Canadeesch blad zouden kort geleden Nederlanders er toe ever gehaald zijn direct na aankomst in Canada land te koopen en daardoor bölangryke geldelyke verliezen hebben geleden. Hoewel nadere gegevens ter zake ontbreken, acht de Directeur van het Informatiebureau der Vereeniging .Landverhuizing" zich verplicht om aspiraut emigranten ernstig te waar schuwen tegen het koopen of huren van land, dat zij niet eerst hebben gezien en nauwkeurig onderaocht. Ook zij, die volkomeu met den landbouw op de hoogte zijn, moeten bij eventueele vestiging in den vreemde aldaar eerst een leertijd doormaken, om op de hoogte te komen met de maaier van werken en de toestanden in het land van vestiging. Direct of spoedig na aankomst land te koopen of pachten is hoogst onver standig, leidt altijd tot verlies en moet daarom dringend worden afgeraden. Men ga niet in op welke schitterrende aanbiedingen ook., onverschillig van welke zijde zij komen en men raad plege vóór vertrek steeds eerst de Nederlandsche Vereeniging .Landver huizing", Bezuideuheut 30, 's-Graven- hage, aio alle gewenschte inlichtingen kosteloos en belangeloos verstrekt. De Rijksmiddelen in Juli. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1920 bedroeg 44.201.515 tegen 31.824.019 over de maand Juli 1919. Het twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt 25.803.041. De opbrengst over de maand Juli '20 der oorlogswinst- en verdedigings belastingen was 15.544.447. Intern. Conferentie van Landarbeiders. Te Amsterdam is een Internationale Conferentie van Landarbeiders be gonnen. Vertegenwoordigd zijn Engeland ^met twee ergaaisaties), Schetlaad, Duitsch- laad, Zweden, Denemarken, Duitsch- Oostenrijk, België en Nederland. De veepest in BelgiB. Do Minister van Landbouw heeft met ingang van 17 Aug. 1920 als streek waarbinnen het verboden is rundvee, schapen of geiten te vervoeren, aange wezen een streek in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg laags de Nederlandsche grens ter breedte van een kilometer. Het Z. Land en Tuinbouwblad deelt het volgende mee ever de ziektever schijnselen by runderpest Het ziektebeeld is zeer uiteeuloopend en wisselvallig. Runderpest is een acute, met koorts verleopeada ziekte, die by voorkeur eigen is aan het rundvee eveuwel ook geiten en schapen zyn er gevoelig voor. Na een ef twee dagen dat de dieren onwel zyn, doen zich karakteristieke verschijnselen voor. Men neemt dan een speciale vorm van ontsteking waar van de slijmvliezen op verschil lende plaatsen, vooral van mond en neus. Ook de longen worden vaak aange tast, waarvan hoestaavallen het gevolg. Dan is heftige diarrhee geen zeldzaam heid. Soms is deze bloederig. Ia ieder geval men waarschuwe dadelijk als het vee onwel is, den veearts. Vee dat ziek is moet worden afge maakt. De Belgische minister van landbouw heelt in de Kamer verklaringen afge legd over den stand der ziekte in Zij heerscht nu, verklaarde hy, algemeen, uitgezonderd in de provincie Luxemburg. Het ergste woedt de ziekte in de provincie Oost Vlaanderen, waar zij reeds in 17 steden en dorpen is geconstateerd. Op een vraag aan den minister, of geen afdoend middel tegen deze ziekte bestond, antwoordde hij „heen". Twee duizend beesten zy reeds afgemaakt. Te Rotterdam is een vergadering gehouden van de gecombineerde bestu ren van de afdeelingen Noord-Brabant, Zeeland en Limburg van den Ned. Bond van Veehandelaren, teneinde te bespreken de te nemen maatregelen om de in België heersehende runder pest buiten onze grenzen te houden. Besloten werd, aan den veeartseny- kundigen dieDst alle gewenschte mede werking te verleenen. In de provincies Noord Brabant,- Zeeland en Limburg zullen vergaderingen worden belegd om de veehandelaren en veehouders den geheelen toestand duidelijk te maken en gezamelijk te beraadslagen, hoe de ziekte het best te bestrydea zal zjja.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1