l)i< Aa Blau Binnenland. Gemengd Nieuws. Tele; Burgerlijke Stand. Firrm Op< Lee: 01 Firm, z In den winter van 1919 kwam de eerate terugslag. De Entente had oneeuigheid gesteokt in het kezakkea- legerhet viel uiteen en de belsjewiki stonden midden in hot Den gebied. Luid riep de regeeriag van de Den- repabliek om hulp. Eu hij die hulp bracht, was Wrangel. Met een hand vol Koebankoiakken wierp hij zich op de tegenstandera. Een merkwaardig beeld een Duitsche baron in Kirgiezen- uniform als aanvoerder der kozakken. Het succes bleet hem trouwhij werd een van de meest geliefde kozakken- aanvoerdera. Gewillig verdroeg het kozakkengebied de steeds terugkomende opofferingen van bloed en geed, die de Duitsche barou voor de voortzetting van den veldtocht noodig achtte. Zijn kleine kozakkenbrigade werd een sterke divisie, een corps, en ten slotte het Kaukasische leger, de rechtervleu gel van het leger van Denikin, die zegevierend optrok tot voor Saratow. De zwakke politiek van Denikin verhinderde zijn verder succes. Had hij zich bijtyds met Koltsjak kunnen vereenigen, dan hadden ze het bolsje wisme er gemakkelyk onder kunnen krijgen. Denikin, die verleden jaar zomer ongeveer een derde van het Eure- peesche Rusland in zyn macht had, deed niets om die macht te behouden en de boeren voor zich te winnen. De bewoners der Oekraine, de Don- ea Koebankozakken werden ontevreden omdat Denikin niet geneigd was hun gerechtvaardigde eischen in te willigen en op alle verzoeken slechts ant woordde met het instellen van een strenge militaire dictatuur. Geen wonder, dat het leger oproerig werd en ten slette geheel uiteenviel. Toen zag ik voor het laatst Wrangel in Rostow terug. Hy ging naar Koeban, em nog eens met zijn kozakken te spreken. Hij was niet meer de jenge, levendige generaal met het eenveudige gezicht, waarin alleen de eogen vreolijk schitterden, die langs zyn troepen heen en weer vleog, zoodat zyn lange uni formjas hem om de beenen fladderde. Nu zat hij zwijgend, ineengedoken in zijn wagon ea gat slechts ai ea tee in heftige beweordingen aan zij a verontwaardiging lucht." Neg eens gelakte het hem, de sovjettroepen tegen te houden. Dat was in den bitterkouden winter van 1920 aan de Don. Hier had hy alle troepen verzameld, die nog moed had den tegen de bolsjewiki op te trekkea. Maar de heeren generaals en politici hadden nog alt@d niets geleerd. In uren lange gesprekken verweten zij elkaar hun zonden, debatteerden dagen en wekenlang over ondergeschikte principieele quaesties, totdat de honger en koude lydende troepen aan het front op hun eigen houtje een eind aan de zaak maakten. Ze sloten een overeenkomst met de bolsjewiki. Toen gaf Wrangel het op. Het was wellicht niet heldhaftig, maar menschelyk. Er was toch niets meer aan te doen. De rest van het leger van Deniken zocht zijn toevlucht in de Krim. De smalle landlengte naar het vasteland was gemakkelijk te verdedigen. Daar hebben ze tot nu toe stand gehouden. Maar Deniken heeft niet meer de leiding. Hij prefereert het in Engeland genadebrood te eten. Generaal Roma- nowsky werd in Konstantinopel door zyn eigen soldaten terechtgesteld. Wrangel daartoe overgehaald, nam als soldaat deze verloren plaats in en probeert thans een klein Rusland te formeeren. Het leger van Wrangel omvat niet meer dan 10.000 tot 15.000 man zonder paarden en behoorlijke uitrusting, zonder veldartelerie. Kegecringsbloem en -meel. De minister van Laudbouw heett, onder intrekking van de distribuiiere- geling veer brood, bleem en meel, een regeling vastgesteld voor regeerings- bloem- en meel. Deze treedt 4 Sept. a.s. in werking. De Regeering stelt tet nader erder regeeringsbloem- on meel ter beschik king van de gemeentebesturen, die dit wenschen. De gemeentebesturen vra gen de bcneodigae hoeveelheden aan bij het Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel in de hoeveelheden die zy noodig oordeelen- Deze aanvragen mogen ten hoogste eenmaal per week worden ingediend. De gemeentebesturen stellen de bloem en het meel ter beschikking vau de bakkers hunner gemeente. Aan een bakker mag slechts zooveel worden verstrekt als hij in verband met zij a debiet noodig heeft. De gemeeütebe- sturen bepalen den omvang van dit debiet. De verstrekking door de gemeentebesturen geschiedt voor tydvakken van een week. Zij kunnen bloem en meel voor verkoop in het klein ter beschikking van winkeliers in hun gemeente stellen, indien zy dit in verband met de plaatselijke omstandigheden noodig oordeelen. De bakkers, die regeeringsbloem en meel betrekken, zijn verplicht dagelijks nauwkeurig Paklijsten bij te houden, houdende opgaaf van de verbruikte hoeveelheden, benevens het aantal daarvan gebakken brooden, gesplitst naar hun gewicht. De bakkers, wien regeeringsmeel van gemeentewege wordt geleverd, en hun wederverkoopers zijn verplicbt in ai hun verkoopplaatsen op van den openbaren weg af duidelyk zichtbare wyze kenbaar te maken, dat door hen regeeringsbruinbrood wordt verkocht, met vermelding van den pry's. De oorlogzterkto van ons leger. Volgens de N. Ct. zou de Minister van Oorlog voornemens zijn de oorlogs sterkte van ons leger op 100,000 man terug te brongen. Wetsontwerp-weeldebelasting. Een nieuw wetsontwerp tot heffing van weeldebelasting heeft het departe ment van financiën verlaten en is ter kennisneming gezonden aan de Kamers van Koophandel, de Kamers van Arbeid enz. Volgens dit wetsontwerp zal onder den naam van weeldebelasting een belasting worden geheven van 2, 10 of 20 procent ai naar gelang den aard der artikelen, van goederen, genoemd in een bijbehoorende tabel, by levering hier te lande aan een kooper, door hen, die de goederen hier te lande vervaardigen, bereiden, bewerken, telen of verbouwenbij invoer van zulke goHeren wordt de belasting vervangen door het te heffen invoer recht. De opbrengst van deze belasting wordt door den minister geschat op 24 millioen per jaar. In de toelichting zegt de minister van financiën reeds korten tijd na zijn optreden te kennen te hebben gegeven, dat invoering van een weeldebelasting ter versterking der middelen hem gewenscht voorkwam op o.a. de volgende gronden Eene weeldebelasting heeft in ons belastingstelsel als aanvulling van de overige verteringsbelastingen, reden van bestaan. Deze zijn onmisbaar, omdat de inkomstenbelasting slechts op een onvolkomen wijze rekening kan houden met de individueele omstandigheden der belastingschuldigen. Verder kan men aanvoeren, dat wie zijn inkomen gedeeltelijk voor den fiscus verzwijgt, zich daardoor tevens geringere progressie der belasting weet te verschaffen. De weeldebelasting kan ook dit verschil helpen effenen. Hij, die uit zyn inkomsten spaart, betaalt van het bespaarde wellicht vermogens belasting het is in dit verband niet onbillijk, dat by die zijn inkomsten verteert, in de weeldebelasting wordt betrokken. Ook uit ethische overwegingen ver dient de heffing van een weeldebelasting te worden bezien. Hy die ia deze belasting bijdraagt, doet dat uit eigen beweging. Door een onnoodige uitgaaf na te latee kan hij daaraan ontkomen. ASEL, 17 Augustus 1920. Zooals per advertentie wordt bekend gemaakt geeft reeds hedenavond het circus-Roberti een uitvoering. Wel was dit met strooibiljetten geannonceerd, doch niemand kon gelooven, dat als Maandagavond te Neuzen nog werd gewerkt een zoo groote inrichting dan weeral den anderen avond in Axel gereed zou zijn om voorstellingen te geven. Toch is het zoo. Vanochtend om zes uur reden de wagens door de straten en van avond om zes uur is men klaar, maar natuurlijk niet met een 8-urigen werkdag. Die kennen zy niet. Wat de voorstelling betreft kunnen we niet vooroitloopen, maar als we zien wat andere bladen ervan zeggen, moet het toch zeer goed de moeite en de entree loonen om een kijkje te Zaterdagnamiddag is te Neuzen de 22- jarige vlasbewerker Camille Chambare, van Wacbtbeke, by het baden in de Oostelijke waterleiding verdronken. Hij zenk in de diepte en 3 kameraden die bij hem waren en evenmin konden zwemmen waren niet bij machte hulp te verleenen. Na drie kwartier werd hij epgevischt. Bij het gehouden examen voor de handelswetenschappen M. O. (school- akte) is geslaagd de heer H. C. L. Kok te Terneuzen. Bijvoegsel tot de Nederiandsche Staatscourant van 12 dezer bevat de akte v*n oprichting van de N. V. Vlassery Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. De akte werd op 12 Juli verleden ten overstaan van notaris L. J. van der Moer te Ter Neuzen. De vennootschap heeft ten doel het telen en bewerken van vlas en andere landbouwproducten, het koopen en verkoopen van en het drijven van den everigen handel in die zaken, hetzy geheel of gedeeltelijk bewerkt alles in den ruimsten zin en het exploi- teeren van zoodanige inrichtingen als voorgemelde handelingen zullen blijken noodig te zijn. De vennootschap is aangegaan voor den tyd van ruim 29 jaar en eindigt 31 Jul) 1949, behoudens verlenging van den den termijn, ingevolge een door de algemeene vergadering van aandeelhouders te nemen besiuit. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 89000.—, verdeeld in 89 aandeelen elk van 1000.—, welk kapitaal geheel is geplaatst en volge stort door 31 aandeelhouders. Het college van commissarissen bestaat uit ten minste 7 leden. Voor het eerst zijn tot commissarissen benoemd de beeren R. J. Scbeele, landbouwer te Ter Neuzen, Jan de Feyter, landbouwer te Axel, Cornelius Wolfert, landbouwer te Ter Neuzen, Maarten de Putter, koopman te Ter Neuzen, Levinus de Feijter, koopman te Ter Neuzen. G. F. P. van der Peijl, directeur der N. V. „De Hoop" te Ter Neuzenren L. C. Wabeke, kassier der Boerenleenbank te Ter Neuzen. Men schrijft aan de Tem. Crl Zaterdagmiddag fietsende van Hoek naar Philippine, kwam ik op den weg in den Wijckhuisepolder tegen een nog jong koebeest, dat geleid werd in de richting van het Mauritsfort, welk dier blijkbaar lijdende was aan tongblaar, daar heele slierten speeksel uit den mond liepen. Daar het mond en klauwzeer zich nog steeds uitbreidt, kan niet genoeg op het verantwoorde lijke van het vervoer vau ziek rund vee gewezen werden, en zouden personen die toezicht moeten houdt in dergelijke gevallen streng moet optreden, want één zoo'n dier k oorzaak zijü, dat vele veestapels v boerderijen liggende langs dei worden aangetast. Landbouwers, in uw eigen bela wordt u aangeraden als u bemerkt, een dier lydende aan mond- em klau zeer wordt vervoerd, onmiddellijk politie te waarschuwen, opdat zij fa optreden tegen die personen, die blijki geven gen verantwoordelijkheidsgem te bezitten. Door den Commissaris der Koni gin is aan den heer P. M. Fruytii arts te Hulst, eervol ontslag verioet als lid der gezondheidscomissie, zn aldaar. Bisschop poppe. mz. i Esu als aannel. J. C. G i. ran J Broeckai Goethem J. en M, te Venrs Zondagmiddag is de heer P. Middelburg onder Oostkapelle met i| motorrijwiel tegen een automobiel aii gereden en gevallen, waardoor hij d been op twee of drie plaatsen bri en met een auto naar het Gasthuii Middeidurg moest worden vervoei De achter den heer P. zittende dai bekwam slechts een lichte wonde het been, terwijl een tweede motorr der, die naast den heer P. reed, door het plotseling stoppen, ook lie verwondde. Het motorrijwiel van dl heer P. was zeer beschadigd, hetgei ook met de auto, waarmede het botsing kwam, het geval was. Een juwelier te Tilburg wei dezer dagen opgebeld om aan ee bepaald adres gladde gouden ringen zicht te sturen. Hij deed dit en ee meneer wilde aan dat adres de colle tie, ter waarde van 600, in o; vangst nemen, met het verzoek aan winkeljuffrouw, die er mee kwam, later te komen terughalen. De winke juffrouw echter weigerde dit met boodschap dat haar patroon dit nii wilde. De meneer verzocht haar toe even te willen wachtenhij zou de juwelier aan een naastbij gelegei politiepost opbellen en hem persoonij verzoeken de ringen even achter laten. Hij verwijderde zich werkeljjl en kwam kort daarop terug met mededceling, dat de juwelier zfl verzoek had ingewilligd. De winkeljuffrouw vertrok. Thu komende bleek echter, dat de juwelii niet was opgebeld. Aanstonds spoedt men zich naar het bekende adres, doe natuurlyk was de vogel, een oplicht! die daar kamers had gehuurd, gevloge en is tot heden neg niet teruggekeeri Verw Woensc Zwai toenem Toen Ijjk rej Latei Van^l—31 Juli 1920. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkingen Albertus Cornelius Blommaert 24 j., ju Maria de Westelinck 19 j ,jd. 20. Eduardi Marinus Kouijzer 41 j., weduwu. en Julian Potters 33 j., jd. 21. Constantinus Bogas 25 j„ jm. en Maria Emilia Mathilda Bran 24 j., jd. 31. Eduardus Augustinus de Km 24 j., jm. en Louisa Bogaert 26 j., jd Geboorten. 2. Ludovicus, z. van P. Stallaert en M. L Hiel. 6. Margaretha Pba railda, d. van F. Baert en B C. de Poorto 9. Petrus Augustus, z. van A. F. van Kerkhovi en C. M. Blommaert. August Judith, z, vi Coleta Joanna de Potter. 10. Oatharii Paulina, d. van P. van Jole en M. van Don melen. 11, Louisa Maria, d van J. F. Pll jouw en M. C. van Himst. 12. Petrus z. n G. Goossen en A. It. S. Goossen. 13. Emil Petrus, z. van A. J. Rademakers 'en L. I Bogaert. 16. Wilhelmina Alberta, d. vi W. J. van Lindonk en C. P. A. van Ltg 17. Eugene Joseph, z. van F. J. Tielcman en E. J. Linder,-. M ilia Louisa, d. van F. J. F eve en A. C. Hermans 18, Eduanl z. van C. Neve en L. Bogaert. 19. Elis Maria, d. van H. J. Coenen en R. A. He(j< 23. Alouisius, z. van J. Neve en C. M. di Roos. 2 Gerardina Regioa, d. vau P. van der Veeken en M. C. du Bois. 27. Augtn tinus, z. van A. A. Buise en M. Kindts. 31 Aloijsius, z. van P. D. de Smit en A. P. Waterschoot. Overlijden. 2. Ludovicus Stallaert, 1 1 z. vau P. A. en M. L. Hiei. 8. Petrus Andrei selii 0DZ< der worden te void De zal kra berge Voerm den 19 half 1C I te ka C Eige Bèta vau I geuez Prijs p C. B.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2