TWEE BRIEVEN. *0. 38. If oensdag 18 Augustus 1920.36e «laar%. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit hlaa verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco dot post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 .Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - PoetJbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Sroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk bot Dinsdag- en VrJJ dagvoormiddag ELF ure. De Russisch—Poolsche oorlog. De toestand op het gerechtsterrein wordt veor de Polen met den dag slimmer. Vooral in het Noorden rukken de bolsjewistische troepeH nog gestadig vooruit en de tegen stand der Polen is zóó gering, dat men moet aannemen, dat het Poolsche leger daar in ontbinding vergeert. De stel lingen worden zoe goed als zonder tegenstand opgegeven. Voor de verde diging van Warschau beschikken de Polen nog slechts over Weichsellinie, welke evenmin op een flinken tegen stand schijnt ingericht. Voor de stad is het een geluk, dat het aanrukkende Russische leger elechts over veldgeschut bsschikt, waardoor een geregeld bom bardement van de stad vooralsnog is uitgesloten. De intocht der bolsjewistische cave- larie in den Poolschen corridor kan, saar de correspondent der ,Voss. Ztg." aan de Oost-Pruisische grens meldt, elk uur worden verwacht, daar het practisch onmogelijk is, de noordelijke flank open te laten. Uit Danzig wordt gemeld, dat Polen den corridor onmid dellijk zal afsluiten, zoodra Warschau gevallen is. In het zuiden is de toestand minder srnstig dan in het noorden. Daar althans worden nog maatregelen tot het bieden van een zoo krachtig moge lijken tegenstand overwogen. Zoo heeft het hoofdcommando van het Oekrainsche leger een proclamatie Een vrouw zat in haar boudoir aan bet schrijftafeltje en las den brief over, dien zij pas had voltooid. Door 't open venster kwamen de zoete geuren van den Aprildag. Zij was een mooie vrouw van dicht bij de dertigin de warme grijze oogeD fonkelde een opstandig vuur een blos kleurde hare wangenzij was in een •temming van groote ontroering. De brief, die haar zoo had opgewonden, was echter slechts kort. Hij luidde »Waarde Herbert, dank voor de bloemen. Ik vermoed tenminste, dat ze *sn jou kwamen. ,t Was heel lief van je, nog aan mij te denken. Je toegenegen Helen Leman". De vrouw legde den brief neer en boog zich naar het carton met de bloemen, dat naast haar op een stoel stond. Tu8ichen vloeipapier gloeide een ïoode ®assebloemen van den arbutus, het soogenaamde »aardbezienboompje«, die een lieflijke geur verspreiden. Zij nam teeder de bloamen in de hand en borg haar brandende wang in de geurige koelheid. Haar schouders beelden van ingehouden snikken. gericht tot de Oekrainsche bevolking van Galicië, waarin o.a. de Oekrainers worden opgewekt om zich vrijwillig aan te melden bij de Oekrainsche reserve-brigade, die zich in Galicië bevindt, om zoodoende het troepen- contingent, dat een beslissenden strijd voert met de bolsjewiki, te vorgrooten. De troepen vau generaal Wrangel opereeren blijkens de berichten met groet succes tegen de sovjettroepen. Reuter meldt uit Konsiaatinopel, dat zijn leger het derde roode legerkorps heelt verslagen en 4000 gevangenen, 4 gepantserde treinen, 1500 machine geweren en 39 kanonnen meester gemaakt heeft. De vloot van Wrangel beschiot de batterijen van Otchakot, om de Dajepr toegankelijk te maken voor de Russische kanonneerbooten. Bolsjewistische gruwelen. Enkele korte telegrammen hebben indertyd melding gemaakt van het uitmoorden door de Russische bolsjewisten van de Japansche kolonie ia het Oost-Siberische stadje Nikkelajefsk, waarbij 700 Japan ners het leven lieten. Vanwege het Japansche gezantschap werden de volgende bijzonderheden van deze gruweldaden toegezonden Vanaf begin Maart stolden de bolsjewiki alle Russische officieren, burgers en soldaten in staat van arrestvan deze laatsten werden vele honderden vermoord en in de Amoer geworpen. Da Japansche bevelhebber had echter bij het sluiten van den wapenstilstand tot voorwaarde gesteld dat de witte officieren en soldaten Plotseling zich oprichtend, opende zij een lade en haalde er een doos van gesneden ivoor uit. Daarin lagen boven op brieven acht arbutusbloesems, ver flenst en droog, maar die nog hun kleur hadden bewaard. Zij legde ze op een rij voor haar, acht mijlpalen, die elk een jaar aanwezen. Dan kuste zij ze één voor één, heel eerbiedig, eu ze voegde er een negende by uit het bouquet naast haar. In een hoek van het tafelblad lag een andere brief, vele dichtbeschreven velletjes. Zij begon die te lezen. »Liefste, Ik heb dezen brief voor jon geschreven, gedurende vele dagen, en toch heb ik het gevoel, dat ik hem nooit zal verzenden. Misschien schreet ik alleen omdat de lente in mijn hart zong, zooals eens, heel lang geleden, liefste. Waarschijnlijk zal ik je ten slotte een anderen brief zendeu, een lengen, Herbert, zooals mijn heela leven is, ofschoon jjj dat niet weet. Moet jij het weten Die vraag heeft mij dagen lang gekweld. Er zijn zoovele dingen, die jij niet van mij weet; die je nooit hebt vermoed, ondanks je verzekering, dat je mijn diepste gedachten kende. Dat deed je nooit, Herbert; geen man kent ooit de intiemste gedachten van een vrouw, zal ze nooit kennen en daarom zal je dezen brief waarschijnlijk nooit zien. Toen ik je voor het eerst ontmoette, niet zouden worden gedood, zoodat het optreden der bolsjewiki een schen ding van de voorwaarden beteekende. Toen de Japansche commandant krachtig tegen deze gruweldaden pro testeerde, antwoordden de bolsjewiki met de sommatie zijn troep te ontwa penen. Op zijn weigering begon 12 Maart de strijd, die bijzonder levendig was in het kwartier van het consulaat, waar de Japansche troepen waren samengetrokken. Daar de bolsjewiki ver in de meerderheid waren, hadden zij met de Japansche troepen gemak kelijk spel. Een verschrikkelijke moordpartij op de Jappanners volgde, waarbij vrouwen zelfs de kleinste kin dereu niet verschoond werden. De Japansche consul Ishida schoot, toen hij geen kans op ontkoming zag, met den revolver zijn vrouw en kinderen dood en doorstak daarop zichzelf commandant Miyka volgde zijn voor beeld. De Jappanners die na de moord partij nog levend werden aangetroffen, werden naakt, in de gevangenis gewor pen, mishandeld en tot dwangarboid gedwongen. Wat verder met hen gebeurde is boven medegedeeld. Niemand werd gespaard, behalve een kind en 15 vrouwen die naar andere plaatsen waren ontkomen. Enkele bolsjewiki, die ervoor pleitten de gevangenen in vrijheid in stellen, werden voor dit .pacifisme" met den dood gestraft. De lijken der Japanners werden in gruwelijk verminkten toe stand teruggevonden, die der vrouwen het ergst. In het geheel zijn ook duizenden Russen vermoord geworden, iD dat heerlijke Carolina is 't mogelijk, dat dit al acht jaar is geleden hongerde ik naar liefde. Dat begreep jij dadelijk. Maar wat zou je zeggen, als ik je vertelde dat 't nog zoo is erger nog, omdat ik de liefde heb bezeten en weer verloren. Als je t wist zou je misschien zeggen dat ik een slechte vrouw ben. Ben ik dat? Ik weet 't waarlijk niet! Twee jaar voor ik je ontmoette waren mijn vaders financiën in de war geraakt. Hij was een hulpvaardig, loyaal man PD had anderen te veel vertrouwd. Die eigenschappen kosten hem zijn fortuin eu zijn leven. Hij werkte hard om de ramp te her stellen doch 't lukte hem niet. Dit dood de iets in hem, ik denk zijn trots. Hij stierf kort daarna aan een hartziekte en liet. zoo goed als niets na. Mijn moeder bad een klein inkomen van zich zelf, vijfduizend dollars geloof ik maar wat beteekende dat voor haar, die aan de grootste weelde gewend was Zij deed baar best, maar steeds waren er schulden. Zij sprak het nooit uit, maar ik zag het aan haar oogen dat zij v*oor mij hoopte op een rijken man, die ons uit de ellende zon helpen. Wij trokken naar dat badplaatsje in Noord Caroline omdat daar de voorname lui kwamen. Ik had jeugd, schoonheid en charme en ik werd ais 'c ware te koop aangeboden. Had iemand dit o.a. de president van de Zemstwe Shorkonikoflf, de vice-pesident, talryke studenten van beiderlei kunnen en in het algemeen de intellectueelen en bezittende klasse. Langzamerhand keeren de Russische vluchtelingen weer terug, maar het verschaffen van huisvesting aan soldaten en burgers is moeilijk, daar zeowel Nikolajefsk als de omliggende dorpen door de bolsjewiki voor hun vlucht totaal verbrand en met den grond gelijk gemaakt werden. Wie is Wrangel i In de .Deutsche Allgem. Ztg." geeft Horst Leonard de volgende schets over den levensloop van den 35-jarigen generaal. Wrangel, die van afkomst Duitscher is, maar in Rusland werd opgevoed, schijnt de goede eigenschappen van beide volken in zich vereenigd te hebben. Trouw volgde hij zijn keizer in den wereldoorlogtrouw aan zyn soldateaeed trok hij togen zijn stam broeders te velde. De jonge luitenant was na korten tijd reeds ritmeester zijn eskadron volgde hem blindelings, waar hy ook heenging. Zijn meesle pende dapperheid en zijn buitengewone gave om ook met den eenvoudigen man om te gaan, maakten dat hij ook na de revolutie spoedig weer een voor aanstaande plaats innam, toen in den zomer van 1918 het leger der Don- kozakken gevormd werd en Kornflow en Denikin een vrijwilligersleger bijeen brachten en het noordelijk deel van deu Kaukasus van bolsjewiki trachten te bevrijden. ronduit gezegd, dan zon moeder veront waardigd dit hebben ontkend. Wij bleven daar omdat wij met weg konden. Toen ontmoette ik jou. Ik geloof oprecht, Herbert, dat als je mij niet hadt ontmoet, je 't nooit tot iets zou hebben gebracht, met al je talenten. Misschien werd ik geboren om jou te helpen. Ik bracht in je leven den adem van de groote wereld, daar buiten de wereld, die jij nooit hadt gezien, wier bestaan je nauwelijks vermoedde. Je was zoo jong, jonger nog dan ik. Misschien was 't juist daardoor dat je mij liefhad. Ik kwam om jou lief te hebben. Een wonder, nieuw gevoel groeide in je hart. Den eersten avond dat je mij kuste, beefde ik als jij, maar mijn hart was rustig, sereen. Ik wist welke heerlijke schoonheid over mij was gekomen. Ik dacht niet aan mij z^ve ik dacht aan jou, aan je toekomst, aan de kostelijke talenten die waren als een begraven schat. Ik besloot, je de hulp te geven, die ik te geven had. Ik voelde mij ooeindig ouder aan ervaring ik voelde mij bijna als een moeder. Zoo gaat 't elke vrouw, die waarlijk liefheeft. Dien eersten avond zal ik nooit ver geten. Ik was heel stil. Wordt vervolgd.}

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1