Zaterdag li Augustus 1920- 36e ^aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. U?ee den overwonnenne Binnenland. ant. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/* Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. A DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regel meer 10 Cent. Groete letters worden naai plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tnt Dinsdag-" en Vrfldagvoormlddag ELF ure. In den geestestoestand der van eene geweldadigde omverwerping der be staande Staatsorde afkeerigen is, voor wat betreft da beoordeeling van de kans op eene revolutie, eene bedenke lijke verslapping ingetreden. Men heelt zich ook, en niet hot minst hier te lande in slaap doen wiegen door de mislukking, in verschil lende streken, van pogingen die ten doel hadden groote wanorde te schep pen met het uitgesproken voornemen het uitbreken eener omwenteling te kannen gaan rusten In den zwijmel dier „overwinningen" is men gaandeweg aan dergelijke pogingen minder beteekenis gaan hech ten, terwijl men?door de veelvuldigheid van verstoringen in het maatschappe lijk leven, geleidelijk zich onverschil liger betoont en gedraagt tegenover abnormale toestanden. Men gewent aan de abnormale toestanden. Men voedt de hoop dat het buiten Rusland met eene revolutie „met een sisser af zal loopen." Men praat zichzelf aan dat het volk hier in het Westen van Europa toch eigenlijk te verstandig is en laat het volk aan zichzelf, neen aan de tegenpartij, over. Men leeft er lustig en rustig ep los zonder degelijke voorlichting van het volk (in al zijne lagen). Vandaar dat in alle klassen en onder alle standen die berusting is gekomen welke door de revolutionnaire partij ter dege zal worden uitgebuit. De weidenkenden verliezen uit het oog dat aan elke groote omwenteling steeds zijn voorafgegaan meer of min- .der belangrijke pogingen (als 't ware i- schermutselingen), door welke eene revolutionnaire partij zich van de eigen kracht en van het weerstandsvermogen der andersgezinden heeft trachten te i overtuigendoor welke zij onderzocht waar en in welke richting later de beslissende slag met het beste uitzicht op goed gevolg kon worden toegebracht. Om bij ons land te blijven men is vergeten de voorgeschiedenis van 1795 Zeer ten onrechte onderschat men de kracht en den vasten wil dor tegenpartij. Aan de weloverwogen taktiek der i revolutionnaire partij in alle landen welke partij onder krachtige en behendige leiding der Russische voor mannen staat wordt te weinig aandacht geschonken of wel, men doet als de struisvogel Het gevolg isverslapping van belangstelling iu de maatregelen welke tegen het uitbreken eener revolutie door de welgezinden worden genomen of kunnen worden genomen. Men vergete niet dat de tegenpartij, de revolutionnaire, uit de geschiedenis beeft geleerd; dat zy de lessen der historie toepast, en wel op de meest krasse wijze. Zy weet heel goed dat na eene revolutie, een ontwakep, een plotseling opschrikken ontstaat, hetwelk voor hare machtspositie verderfelijk kan worden vermits do overgroote meerderheid contra-revolutiouiiair is. Daarom weet zij daartegen zich te wapenen door die meerderheid in den kortst mogelijkea tijd te knakken. Menschenlevens hebben veer haar geen waarde, indien in de lichamen eene niet-revolutieanaire ziel huist. Door op groote schaal de tegenpartij af te maken verdwijnen voor haar de gevaren. Hoezeer werkt de revolutionnaire party het inslapen harer tegenpartij in de hand I Die partij is slim, is geslepen. Aan het menschelijke, dat ten slotte in iederen mensch blijft zitten en dat bij hen tot overmoed leidt, ontkomen zij echter niet altijd. Gelukkig. Daardoor kan men ook eens een enkele maal zien in de kaarten van die listige machtsfanatici die er in geslaagd zijn de Entente (eigenlijk de geheele wereld) om den tuin te leiden het laatst door de handige besprekingen van Kras8im. Luister wat volgens de Finsche bladen door Lenin te Moskou werd gezegd ter gelegenheid van de verove ring van Wilna (dus in een overwin- „Onze politiek, die daarin bestond, „tijd te winnen, heeft ons reeds belang rijke overwinningen bezorgd „Rusland is het laberatorinm der wereld revolutie. De entente kan slechts „koloniale troepen tegen Soviet-Rusland .uitzenden. Indien wij aan dit gevaar „tot den herfst kunnen ontkomen zyn wij gered. Wij hebben dan een nieu w „levensjaar voor ons, tijdens hetwelk „wy de wereldrevolutie tot stand zullen „do?n komen." ^oo zeker gevoelt Lenin zich ten opzichte van de gewone, nationale troelen in de Ententestaten Men overwege ook goed de uitspraak van Lenin in de zitting der Derde Internationale: „dat de politiek zonder geweld en zonder schrikbewind abso luut onmogelyk is." Indien men ae gebeurtenissen welke onze aandacht vragen, in verband met elkander beschouwt, zal men kunnen ontdekken dat er werkelijk alle reden is om goed wakker te blijven en zich te organiseeren tegenover die groote organisatie welke tracht de wereld te beheerscben on overal hare leiding te doen gevoelen. Men kan zich niet onttrekken aan het gevoel, dat dezelfde hand bestuurt den boycot van Honga rije, het optreden van de spoorwegbe ambten in Duitschland en Oostenrijk, van de havenarbeiders te Dantzig (om ons tot een paar sprekende voor beelden te beperken. Al ware van een „witte terreur" absoluut geen sprake, toch moest Hongarije worden machteloos gemaakt. Waut dit land is aan de soviat-hand onglipt- en ondervonden hebbende wat het Vvil zeggen in dien greep te zijn geweest is het de meest over tuigde vijand van het Bolsjevisme. Het moet er dus weer onder I De spoorwegmannen en de havenar beiders moeten het vervoer van perse- neel en materieel, dat ter bestrijding van het Bolsjevisme wordt uitgezonden, beletten. En de spoorweg- en haven mannen gehoorzamen. Ondanks alles dut men in en gevoelt zich veilig genoeg om nalatig te kun nen wezen inzake de organisatie van eigen kracht. Indien de strijd echter losbarst en, door gebrek aan krachtige organisatie der meerderheid, door revolutionnaire minderheid wordt gewonnen zal het te laat zijn. Alsdan wee den overwonnene Door ontwapening, gevangenzetting, verjaging, desnoods door moordpartijen op groote schaal, zal dan de meerder heid tot lamheid worden geslagen en worden verwazen tot slavendiensten ten behoove van hen, die, door ruw geweld, zich van de macht hebben weten meester te maken en die met alle middelan zullen zorgen de macht te behouden. Is dat de wensch, het verlangen van de bezittende klassen, van den goed gesitueerden middenstand, van de weldenkende arbeidersin één woord van allen die hebben geleerd en ondervonden, dat door samenwer king van kapitaal, intellect en arbeid de welvaart geboren wordt in eene goed geordende en ordelijke maat schappij Wil men ter wille van de gemakzucht en zuinigheid van het oogenblik zich de ellende op den hals halen van verirapping, vernieling en wat nog meer Zoo ja, dan past niet anders dan gij hebt het gewild. Zoo neen, dande handen ineen geslagen om at te werken, te voltooien, de organisatiën die we in staat moeten stellen de allergrootste gevaren at te wenden. Danden arm beschikbaar gesteld en de beurs geopend om het mogelijk te maken te voorkomen, dat aan de bestaande maatschappij ten deel valt het lot hetwelk haar andërs onherroepelijk beschoren is. Er is haast by het werk. Haast u dus. Doet gij dit niet, dan wee den over wonnene Aldus luidt de waarschuwing van iemand die zich „Vaderlander" tee^ent in de Avondpost. Nederland en België. Men meldt uit Brussel, onder voor behoud aan de N. R. Crt. dat zoodra het Fransch-Belgiache verdrag zal zijn geteekend, de Fransche regeering stap pen zal doen bij de Nederlandsche regeering, waarin zij door de Italiaan- sche regeering zal worden gesteund, om de Wielingenkwestie ten gunste van België op te lossen. Geen in- of uitvoer van vee. De Minister van Landbouw heeft a. ingetrokken zijn beschikking van 6 Aug. 1920; b. ingetrokken de bij zijn beschikking van 4 Dec. 1919 verleende dispensatie van het verbod tot uitvoer van paarden, alleen voorzoover betreft den uitvoer naar en via België, ten aahzien van welken uitvoer het verbod tot uitvoer van paarden dus onver minderd van kracht wordt b. met intrekking van vroegere beschik kingen bepaald, dat, ten aanzien van den uitvoer van levende runderen naar en via België, het verbod tot uitvoer, ingesteld bij Kon. besluit van 23 Dec. 1914, weder onverminderd van kracht wordt, met ingang van 11 Aug. 1920. De minister heeft voorts met ingang van 12 Aug., ten aanzien van den in- en doorvoer uit België van artikelen, afkomstig van vee, tijdelyk opgeheven de dispensatiën, bedoeld in de artikelen 1, 2, 3 en 6 van zijn beschikking van 15/19 Sept. 1913. St. Crt. Geen uitvoer van vroege aardappelen. De N. U. M. brengt ter kennis, dat zij geen consenten meer kan endossee- ren voor den uitvoer van vroege aardappelen nè, 15 Augustus. De synode over de predikants- traetementen. In de gehouden vergadering van de synode der Ned. Herv. Kerk werd o.m. gesproken over de tractemetoten der predikanten. Voorgesteld werd de volgende rege ling De Synode stelt vast het minimum- tractement. Het bedrag hiervan is ongeveer gelyk aan dat, in het eerste reglement genoemdeen minimum tractement van 2500—3500 naar de grootte van de gemeenten; vrye woning, 12 twee jaarlijksche verhoogingen van 160kindergelden, t.w. voor kinderen tot 6 jaar 25voor die van 6 12 jaar 50; voor die boven de 12 jaar 100 per kind. De gemeente moet het minimum- aanvangstractement met vrye woning verstrekken en dat doen met de mid delen die zij zelve het meest verkiese- lijkst acht. Eerst als zij kan toonen, dat zij daartoe niet bij machte is, kan zij hulp krijgen uit de kas voor de predikants-tractementen. Da verhoo gingen wegens dienstjaren en de kinder gelden moeten betaald worden uit die kas. Gemeenten met minder dan 100 zielen zijn vrijgesteld van de bepaling betreffende het aanvangstractement zij kunnen daarvoor geen toelage uit de kas erlangen. Wel ontvangen hare predikanten de verhoogingen en de kindergelden. Dit is een maatregel om te verhinderen, dat al die kleine ge meenten, welke haren predikanten eigenlijk geen volledigen werkkring geven, de kas uitputten. De kas voor de tractementen.moet worden gevormd niet door een alge- meenen hooldelijken omslag, zooais ia het oorspronkelijk reglement stond, maar door bijdiagen van de gemeenten, die worden bepaald naar hare draag kracht, waarbij gerekend wordt met de inkomsten uit goederen en van de lid maten, en ook met de lasten, die de gemeente heelt. Da gemeente is vrij in de middelen, waai mede zij die bij drage zal bijeenbrengen. De regeling

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1