;%0. 36. Woensdag 11 Augustus 1920. 36* tiaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrljdajjavnnd. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon I'r. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagvoormiddag ELF nre. Ziekenverzorging. By de Tweede Kamer is door de regeering ingediend een wetsontwerp i tot regeling der ziekenverzorging, dat in hoofdzaak overeenkomt met de ijJregeling ontwerpen door de Staatscom- 3missie van 1919. Wat betreft de vraag of degenen, die behooren tot den kring, voor wel- Iken de ziekenverzorgen in het bijzon- milder gaat steunen, wettelijk moeten Offerplicht worden, zich geneeskundige Dl behandeling te verzekeren, meent de jregeering, dat waar de zeden van een I volk ten deze in de goede richting wijzen, de staat zich van het opleggen eener verplichting kan onthouden. Het ontwerp rfegelt de zieken vei - zorging in den ruimsten zin genomen, doch blijft beperkt tot den zieken mensch, zoodat maatregelen, ter voor koming van ziekten, hoe nuttig en Hnoodig die ook mogen zijn, buiten bet Ikader van het ontwerp vallen. Dit [noemt niet weg, dat een goede toepas- jlsing van de wet ook tot voorkomin - van ziekten, leiden zal. I Aangezien in ons land door tal van ljaren heen particuliere instellingen, Tmet name ziekenfondsen, voorzien plhebben in de verstrekking van genees- ir|kundige hulp aan minvermogenden, a-1ligt het "voor de hand, om indien u,[mogelijk, bij de ziekenverzorging van ieldat instituut gebruik te maken. De ■T.I staat behoört aerst dan op te treden, r-j wanneer het particulier initiatief te kort schiet. Het ontwerp sluit zich [hier daD ook bij een bestaanden toe- err 8taod aan en bouwt voort op hetgeen l iu ons land aangetroffen wordt. >d| Een principieele fout wordt genoemd [de samenkoppeling van geneeskundige o| verzorging en geldelijke uitkeering in y;|ééa fonds. Niet ten onrechte, zegt de Minister, wordt er van geneeskundige 53, J zijde op gewezen, dat besturen van dergelijke fondsen gedreven werden in de richting van bezuiniging op de geneeskundige behandeling, hetgeen veeal neerkomt op beknibbeling van de toch reeds karige honoreering van artsen en apothekers ten einde de geldelijke uitkeeriugen zoo hoog moge lijk te kannen opvoeren. Beide zaken behooren volstrekt gescheiden te zyn en de voorwaarden van toelating dienen er voor te waken dat vermen ging uitgesloten is. Het aangeboden ontwerp beoogt om aan dat deel van het Nederlandsche volk, dat tengevolge van economische ot andere omstandigheden niet in staat is, zichzelf ingeval van ziekte die verzorging te verschaffen, welke met den stand der wetenschap overeenkomt, en in het belang van een goede volks gezondheid is, op een wijze, die met zijn financieeie draagkracht overeen- kemt, een goede geneeskundige behan deling mogelijk te maken. De moge ljjkheid wordt gevonden door allerwege aansluiting bij bepaalde ziekenfondsen open te stellen. De eischcn aan de fondsen te stellen zullen bij Alg. Maatregel van bestuur bepaald worden. Het ligt in de bedoeling te bepalen dat naast geneeskundige hulp door huisartsen en specialisten ook zieken- huisverpleging moet kunnen worden voorgeschreven. Dit beteekent niet, dat zieken verplicht kunnen worden zich in een ziekenhuis te doen opnemen, doch uitsluitend, dat het fonds, waar noodig en mits de patiënt zich wil laten opnemen hem in een ziekeniu- richting meet doen verplegen. De bijdragen van het Rijk aan de fondsen zullen van dien aard moeten zijn, dat deze bij een niet al te bezwaren premie stelsel op behoorlijke fioancieele basis kunnen worden be heerd. Voorts zullen de fondsen een bijdra ge ontvangen in de kosten van verpleging van bij hen verzekerde patiënten in toegelaten ziekeninrich- tingen. Het voornemen bestaat om als Ryks- bydrage in de administratiekosten der toegelaten ziekenfondsen een bedrag uit te lceeren van 0.75 per verzekerde. Als weistandsgrens die niet in de wet wordt vastgelegd staat een maximum van 2.500.000 voor oogen. De z.g. beperkte vrije artsenkeus is iu het ontwerp neergelegd. Alle artsen, die den wensch daartoe te kennen geven, hebben recht zich aan een fonds te verbindende verzekerden hebben uit die artsen de keuze. Deze regeling geldt ook voor apothekers en tandartsen. Nadere voorschriften voor woningbouw. De minister van arbeid heelt een circulaire tot de gemeentebesturen gericbt, waarin o. a. gezegd wordt De ervaring heeft geleerd, dat het voor woningbouwvereenigingen gemeentebesturen wenschelijk is, eenige vormen te hebben, waaraan zij zich bij het ontwerpen van bouwplannen van arbeiderswoningen kunnen hou den. Woningen met een inhoud van min der dan 225 M3. moeten in den regel opbrengen aan huur ten minste 50 pet. van de exploitatiekosten woningen met een inhoud van 226—275 M3. in den regel ten minste 60 pet. van de exploitatiekostenwoningen met een inhoud van 276 300 M3. in den regel ten minste 70 pet. van de exploitatie kosten. Voor woningen met grooteren inhoud worden voorschotten en bijdra gen niet verleend. Ik vestig uitdrukkelijk uwe aandacht er op, dat bovenstaande percentages die aan huren moeten worden opge bracht, minima zijn en dat bij de vast stelling van de definitieve huren reke ning moet worden gehouden met de hoosere draagkracht van de huurders. Winkels vallen buiten deze regeling, zij worden met de daarboven liggende woningen als een geheel beschouwd, dat een huur moet opbrengen, die de exploitatiekosten dekt. Voor woningen voor groote gezinnen, ben ik bereid eenige afwijking van deze schaal, zoowel wat inhoud als wat huur betrett, toe te staan. De inhoud van da woningen wordt gemeten buitenwerks van den boven kant van den vloer; heelt aa woning een schuine kap dan tot de halve kap- hoogte. Opdat zooveel mogelijk nuttige woonruimte worde verkregen verdient het aanbevaling geen hooge schuine kappen te maken, maar lage gebroken kappen. Voor hoogte van woonverdiepingen moet als regel worden aanganomen 2.70 M., voor hoogte van slaapverdiepingen 2.40 M. Bij de berekening van den inhoud van de woningen werden buiten reke ning gelaten schuren en kelders, bij verdiepingweningen bovendien een matige bergruimte op den zolder. Kelders kunnen wegens de hoogere kosten slechts by uitzondering worden toegelaten en dan nog alleen indien de meerdere bouwkosten van de kelders door hoogere huuropbrengst worden gedekt. In den regel kan met kelder kasten worden volstaan. Indien boven en benedenwoningen worden gebouwd, behoeven de beneden woningen niet aan den eisch betreffende drie slaapkamers te voldoen, wanneer het aantal van die woningen niet meer dan een derde van het geheele bouwplan bedraagt. Op de teekeningen van bouwplannen waarvoor steun wordt gevraagd, moet in het vervolg de inhoud van de wonin gen worden vermeld. Het heeft meermalen de aandacht van den Minister getrokken dat, oek in bouwplannen van vrij beperkten omvang, verschillende typen van wo ningen worden opgenomen, die zich meermalen dan nog kenmerken door grilligheid en gezochtheid. Blijkbaar bestaat er een streveD om de schoonheid te vinden in veel afwisseling van woning typen en in grilligheid en gezochtheid van lijnen voor ieder type. Dit alles drijft de kosten op zonder dat de schoon heid gediend wordt. Met den meesten aandrang wijst de circulaire op de noodzakelijkheid, in dezen de grootste soberheid te betrachten zoowel ter besparing van onnoodige kosten, als ter wille van de schoonheid, die hier zonder kostenverhooging kan worden gediend. In het vervolg kan dan ook niet meer worden gerekend op steun voor plannen als hier bedoeld. Met betrekking tot den bouw van middenstands woningen merkt deMinister het volgende op In het vervolg zal subsidie alleen gegeven worden voor woningen, die niet meer dan 450 M3 inhoud hebben, gemeten als hierboven aangegeven. In den regel behoeven de weningen niet zoo ruim te zijn, maar kannen zij min of meer beduidend beneden deze grens blijven. Dj huur moet voortaan berekend worden op den grondslag van 170 a 200 pCt. van de bouwkosten van 1914. De bovenstaande nadere regeling voor arbeiderswoningbouw en voor midden stands woningbouw zal niet gelden voor plannen, waarvan de voordracht van B. en W. by den Raad reeds aanhangig was op den dag, waarop de circulaire den gemeentebesturen werd toege zonden. öedenkteeken G. A. Torsterman van Oyen. Donderdag had de onthulling plaats van het-gedenkteekon, dat te Aarden- burg op het Marktplein is geplaatst, tot huldiging van de nagedachtenis van den heer G. A. Vorsterman vaa Oyen. Dit monument, bijna 5 M. hoog, is vervaardigd door den beeldhouwer P. Puype te Apeldoorn, een Zeeuw van geboorte. Opgetrokken uit hardsteen, verrijst het uit een grondslag van ruwe stukken arduin. Aan den voorkant i« een beitel tafereel, voorstellende een ploegenden landman. Een drietal treden daar boven, prijkt zijn goed gelijkend portret en bas relief, waaronder in gouden letters zijn naamlager wordt zijn geboorte- en sterfdag vermeld. Aan den achterkant staatopgericht door zijn vrienden en vereerders en de datum der onthulling. Omtrent deze plechtigheid ontleenen we aan de M. Crt. het volgende Om half een begaven zich de Com missaris der Koningin met de heeren Dieleman en Rompu, leden van Ged. Staten, benevens vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen, die meegewerkt hebben aan het tot stand komen van het gedenkteeken, naar het stadhuis, waar zij officieel ontvangen werden door het college van Burge meester en Wethouders. De Burge meester sprak een woord van welkom en opende de bijeenkomst, waarna bet woord werd gevoerd door den Com missaris, die ook namens de Staten een warm woord van waardeering sprak over het werken en streven van den heer van Oyen op maatschappelijk gebied. Na gebruik van eenige ververaehin- gen begaf men zich naar de Markt, waar de Koninklyke Muzieksocieteit „Aardenburgsche Fanfare" als wel komstlied bet Zeeuwsch-Vlaamscbe Volkslied speelde, en waar reeds een talrijk publiek wachtte. Als eerste spreker betrad het ge stoelte mr. P. DielemaB, algemeen voorzitter der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. In een krachtige rede roemde hij van Oyen als pionier op landbouw- en onderwijsgebiedhy schetste zijn arbeid als algemeen secre taris der maatschappij, voor welker bloei hij tot zijn dood gewerkt heeft. Was hij hartstochtelijk strijder, onver zoenlijk vijand, zijü verdiensten op landbouwgebied zyn onbetwistbaar zeer groot. Daarna werd door de oudste klein dochter van den heer van Oyen het monument onthuld. De heer jhr. J. van Vredenburch nam het woord Als vertegenwoordiger van het Nederiandsch Trekpaarden Stamboek en herdacht van Oyen's werkzaamheden op dat gebied. De heer H. A. lianken, sprak als vriend en vereerder namen» de Zeeuw sche Paardenfokkerij.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1