Gemengd Nieuws. AXEL 3 Augustus 1920. De jaardag der Koningin-Moeder is gisteren alhier op de gebruikelijke wyze herdacht. Vaa openbare en particuliere gebouwen werd gevlagd, terwijl 's avond» de muiiek op de Markt speelde, waarvoor veel belang stelling was. De heer J. C. J. Olijslager, hulp klerk aan rie secretarie alhier is benoemd tot klerk aan de gemeente secretarie te Ter Neuzen. De gemeenteraad van Zaamslag heeft in de vergadering vanjl. Vrijdag gunstig beschikt op het verzoek van de afd. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond om twee ledig staande lokalen der openbare school in de Groote Huissens- polder te mogen gebruiken voor het inrichten vaneen Winterlandbeuwschoel waaraan de Minister van Landbouw steun heeft toe gezegd. Hoe iemand bij de best beraamde berekening toch nog pech kan hebben leert de volgende historie. Een boerenarbeider te Westdorpe had een paar weken vóór de kermis, een loenopslag gekregen van 2.50 per week. Met het oog op de kermis zou hy den blanken rijksdaalder, welke hij iedere week boven zijn gewoon week loon opstreek op een veilige plaats besparen, terwijl zijn geregeld week loon eiken Zaterdag trouw aan moeder de vrouw werd afgedragen. Na afloop van het werk verhuisden de rijksdaalders meermalen van de werkbroek naar de Zondagsche broek, teneinde den schat aan het scherp ziende oog van vrouwlief te ontrekken. Maar ook daar achtte onze op goede sier beluste den schat nog niet zorg vuldig genoeg verstopt, waarom hy op het lumineuze idee kwam het bespaarde geld in een tip van een niet nader te noemen, maar licht te bevroeden, kleedingstuk te verbergen. De vrees voor zijne met detectieve- bekwaamheden toegeruste wederhelft had hem dit eenige middel aan de hand gedaan. Na zich overtuigd te hebben, dat deze gerust sliep, verhuisde het geld stiekem onder de dekens ende kunstgreep werd toegepast. Verheugd over den goeden uitslag der manipulatie, met de noodige voor zichtigheid ten uitvoer gebracht, sliep ook hij spoedig den slaap des recht vaardigen. Totdat de morgen aanbrak en de kerkklok ter kerkgang riep. Wie schetst echter zijn verbazing en zijn schrik toen hij den verrader lijken knoop in het boven aangeduide maar niet genoemde kleedingstuk niet iu zijn eigen, maar in het nachtgewaad zijner vrouw aantrof. De pechvogel kreeg nog een vroege preek op den koop toe. Tem. Crt. In de Zaterdagnamiddag te Ter Neuzen gehouden raadszitting is, nadat het amendement van den heer Colsen op art. 82 was verworpen en het artikel was aangenomen, bij eindstemming de verordening verworpen. Bij het door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereeni- gingen in Nederland laatst gehouden examen in Boekhouden, slaagde voor diploma „Mercurius", de heer J. Haak Nzn., te Ter Neuzen. Aan den heer P. van Es, le onder wijzer aan de Chr. M. U. L. O. School te Terneuzen, is tegen 1 November a.s. eervol ontslag verleend wegens vertrek naar De Steeg. Donderdag bad in de Ned. Herv. Kerk te Hulst rie herdenking plaats van het feit, dat 350 jaren geleden 9 martelaren om hun geloof werden onthoofd, terwijl er te voren 1 was verbrand, 1 onthoofd en 22 gegeseld, en later nog 1 geworgd en 1 onthoofd. De predikant, ds. W. L. Hermanides, herinnerde in zijn inleiding aan dn dagen van de Roomsche inquisitie (Karei V ea Filips II hielden een luisterrijke intocht in Hulst) en daarna hoe deze groote bloeiende Pretestantsche gemeente met 3 predikanten door de machtsoverheersching van Rome sterk achteruit gegaan is, waardoor 2 predi kantplaatsen werden afgeschaft en lftter op bevel van Napoleon een ge deelte van de prachtige, groote Gotische kerk aan de Roomschen in erfpacht werd gegeven. Als onderwerp van zijn prediking behandelde Ds. H. de geschiedenis van Stefanus, den eersten martelaar voor de zaak der christelijke vrijheid. TekstHandel. 7 60 midden, rHeer, reken hun deze zonde niet toe." M. Crt. Zaterdag had te VlissiDgen plaats de Prov. schietwedstrijd voor vry willige Burgerwachten in Zeeland. De wisselbeker werd behaald door Kruiningen met 521 punten. Voorts behaalde Middelburg 469 p., Vlissingen 350 p. en Axel 276 p. De wisselbeker komt in bet bezit van de burgerwacht die hem drie maal achtereen ot vijfmaal in geheel verwerft. Personeel© wedstrijd: le prijs L. Meijer, Kruiningen, 45 p.2e F. v. d. Peijl, Kruiningen, 44 p.3e C. de Jong, Middelburg, 43 p. (laatste schoten 10.10) 4e A. de Klerk, Axel, 43 (9,9)5e J. Frank, Middelburg, 43 (7,9)6e C. Duindam, Kruiningen, 42 (8,7); 7e F. Mayaard, Kruiningen, 41 (9,9); 8e G. v. d. Leede, Middelburg, 41 (9,7) 9e H. A. Enklaar, Middelburg, 41 (8,8); 10e S. Minderhout, Vlissingen, 41 (6,9) lie A. Kögeler, Middelburg, 10; 12e W. Jacobs, Middelburg, 37. Bij Kon. besluit zyn benoemd in de prov. Zeelandtot gezworene van den polder Willem III P. B. Mei, te Boschkappelle,tot gezworene van den Lijndenpolder, A. de Feijter, te Zaam slag tot gezworene van den Melopolder J. F. Verstraaten, te Graauwtot gezworene van den Elisabeth-polder (Biervliet), C. A. Cadon, te Biervliet. Gednrende de week van 1824 Juli 1920 zyn totaal 135 runderen goedgekeurd voor uitvoer waarvan te Clinge 80 en te IJzendijke 12. Zaterdagnamiddag had bij 's Graven polder een lafhartige aanslag plaats. Zekere Eversdijk uit Kapelle werd vreeselyk uit 't hoofd bloedend op de hofstede der weduwe Steketee gebracht waar hij bewusteloos werd neergelegd. Telefonisch werden 2 geceesheeren ontboden, di© het bloeden wisten te stelpen en het slachtoffer bij kennis brachten. Hij moet aangevallen zijn door een persoon, die hem niet te best kon zetten. Deze sneed zijn fietsbanden stuk en takelde daarna hem zoo bar toe. Een passeerend landbouwer heeft den dader in een korenveld zien vluchten. M. Crt. F. wonende te Heemstede, was bezig oud koper te sorteeren en vond daarby een geweerpatroon. Hij legde deze op een aanbeeld en sloeg er met een hamer op, zoodat de patroon sprong. De man werd ernstig in het gelaat gefvond en zal het linkeroog moeten missen. Bij onderzoek bleek, dat er meer kogels in het koperafval zaten. Het afval was afkomstig van de artille rieinrichting aan de Hembrug. V. D. De Minister van Landbouw heeft aan bakker A. v. D., (wethouder en president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Leerdam, naar de Crt. meldt, een boete opgelegd vau. 100 wegens het gebruiken van regeeringsmeel in vrij tarwebrood, terwijl in het rogee- riugsbrood mais voorkwam. Een rommelzoodje. Te Uden werd dezer dagen een vergadering van den Raad gehouden waarin rapport werd uitgebracht omtrent een tekort in de distributierekening over het jaar 1919. Uit het rappert bleek, dat ais oorzaak van het tekort voornamelijk viel aan te merken een diefstal van 3768 aan specie, terwijl onvindbaar bleven circa 500 bundeltjes bloem en meel. De heer VVintermans wilde aan het rapport nog iets toevoegen naar aan leiding van een opmerking over een mogelijk onderzoek van de boekhouding der geheele distributie-periode, om daar door te geraken tot een zuiver over zicht der verschillen, speciaal wat be treft de tekortkwestie van bloem en meel. Volgens spreker is dit practisch onmogelijk, daar de stukken beDOodigd voor een dergelijk onderzoek niet meer zouden te vinden zijn. Na afloop der conferentie met een accountant, belast met het onderzoek der boeken van 't levensmiddetenbedrijt heeft men nog met behulp van den gemeente-secre taris getracht deze benoodigde stukken te vinden waarvan er enkele werden opgediept op 't kadasterkamertje, waar zo tusschen alle mogelijke andere pa pieren op den vloer lagen. De com missie is toen naar den zolder gegaan en heeft daar tusschen stukken steen kool en oude broodkaarten nog enkele papieren gevondeD, zoo smerig en vuil dat de accountant er voor bedankte om ze op te nemen. Spreker vroeg den wethouders of zij zich wel ooit overtuigd hebben van dien wantoestand en stelde ten slotte de vraag wie hier het verantwoordelijk toezicht heeft op het gemeentehuis Volgens zijn meening isditdeburge meester wieu hij er een verwijt van maakte dat hij in deze zeer veel te kort gebleven is. Als B. en W. zich tijdig overtuigd hadden van dezen wan toestand zou het vermoedelyk niet zoo geloopen zijn. De voorzitter verklaarde dat 't by gebrek aan ambtenaren niet mogelijk was de zaken behoorlijk te beheeren en dat hij niet aanvaardde wat de heer Wintermans hem voor de voeten gooide. De heer Wintermans nam geen woord terug van wat hij gezegd had. De weerlegging van den burgemeester was uiterst zwak. Spr. bleef hem verant woordelijk stellen voor het gebeurde. Dood, gevallen. Te Amsterdam is een 70-jarige schilder van de dakgoot op straat gevallen en aan de gevolgen overleden. Door een auto overreden. Nabij Bussum is de wielrijder H. door een auto overreden, ten gevolge waarvau hij dadelijk dood was. De chauffeur had geen schuld. Opsporing verzocht: Te Leiden wordt vermist de 14-jarige jongen, genaamd F. Chr. v. d. Donk, wonende Rijnzicht8traat 9. Hij is geboren te Amsterdam en loopjongen van beroep. Opsporing wórdt verzocht. De hurgemeestersquaestie te Wormerveer. Naar men van zeer betrouwbare zyde mededeelt, is een der voornaamste oorzaken van de strubbelingen tusschen burgemeester an personeel te Wormerveer, dat de burgemeester alle ambtenaren en ook de leden van het gemeentebestuur door de politie laat volgen en bespion- neeren. Men spreekt zelfs van „valsche politieraporten." Het conflict breidt zich uit. Onlangs bedankte de heer J. W. Dekker (U.L.) als raadslid en thans heeft de heer Schaap (U.L.) eveneens ontsiag geno men. Naar verluidt, zijn nog meer dere raadsleden voornemens ontslag te nemen. De oorzaak van het laatste ontslag scbynt gezocht te moeten worden in een hevigen twist met den wethouder van Financiën, voorzitter der fiuancieele commissie, waarvan de heer Schaap ook lid is. Kwajongensstreken. Te Amster dam liepen den laatsten tijd geruchten dat er in de omgeving van de Czaar Peterstraat, op treinen zou zijn ge schóten. Bij een door de politie inge steld onderzoek is gebleken, dat een aantal kwajongens, waarvan een viertal van 713 jaar zyn aangehouden, ge tracht hebben het „op treinen schieten" te imiteeren. De beogels legden name lijk knalsignalen op de rails en op hel moment dat de trein ze deed ontploffen, gooiden ze met steenen tegen de ruiten, waardoor de reizigers meenden dat er geschoten werd. De politie heett aan deze vacantia bezigheden voor de jeugd ongetwijfeld prettig maar voor de veiligheid minder aanbevelenswaardig, een einde genSaakt, Gevaarlijke aardigheidTe Haps (N.-Br.) was een jogeman met zijn geweer van de burgerwacht aan het manoevreeren, toen zijn buurman, een jongen van 18 jaar voor by kwam fietsen. Hy legde schertsend aan, met het gevolg dat het schot afging en de kogel een margapatroon - den jongen zoo ongelukkig trof, dat dj dood weldra intrad. De verslagenheid in de familie van den getroffene en van den ongelukkigon schutter is natuurlijk algemeeD. Donderdagmorgen is op de werf der firma Van Sinderen te Zwijndrecht, bij het sloopen van den vroegeren mijoenlegger „Prince Edward" een ontploffing ontstaan, vermoedelijk door een granaat, die zich nog in het schip bevond. Van de 5 personen die het sliopingswerk verrichtten, werden 3 aan armen, beenen of fug vry ernstig verwond. Nadat zij ter plaatse ver bonden waren, werden zij per rijtuig naar hun woning overgebracht. Te Tilburg zijn Zondagnacht de magazijnen der fabriek van de firms N. A. Mutsaers en Zn. afgebrand. De geheele voorraad garens, wol en afge werkte stukken ging verloren. Men schat de schade op ruim een half millioen gulden. Alles is verzekerd op beurspolis. Oorzaak onbekend. Zaterdagavond werd de 43-jarige Berend Pluim, te Muntendam, die in het gras had liggen slapen, met byna geheel afgesneden hoofd gevonden, Kort tevoren had men den arbeider H. Veendorp nog bij hem gezien. Op vermoeden van moord is deze direct gearresteerd. Nader vernemen wij, dat Veendorp heeft bekend. De vermoorde zoowel als de gearresteerde stonden slecht bekend. Samen waren ze aan het vlastrekken geweest. Pluim laat een weduwe met 8 kinderen na Veendorp heeft een vrouw met 3 kinderen. Tel. Zaterdagnamiddag bad op den Soesterstraatweg te Amersfoort, vlak voor het hotel Birkhoven, een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's, ten gevolge waarvan die der N. V. Utrecht- sche Handels Mij. in een sloot terecht kwam. Na veel moeite gelukte het 's avonds om elf uur den wagen op den weg te krijgen. De machine was defect en de beide chauffeurs waren licht gewond. Op denzelfden straatweg is dien middag een kind van 15 maanden van de familie O. door den vrachtrijder op Baarn overreden. Het kind was terstond dood. Bij het binneokomen van een trein te Gouda, sprong de 22-jarige J. R. er uit, viel en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar .het Ziekenhuis vervoerd, wa r zijn toestand gelukkig niet levensgevaarlijk bleek. De weleerwaarde heer pastoor Mulder, te RysseD, had het ongeluk van zijn motor te vallen. Hij werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen. De H. Sacramenten der Stervenden zyn ZEd. reeds toegediend.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2