M. Woensdag 4- Augustus lï^ö I WR&AE1UGHT, jtO> •*M>e Jüiïl'jA Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verscnynt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ 3 Per 3 Maanden 75 Cent; franco Der post 871/» Cent. Afzonderlijke' Nos. '>Ct. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ar. 56. - Postbox 6. 1vëRTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. Onze broodvoorziening. In verschillende bladen hebben mededeelingen omtrent de te wachten maatregelen der regeering in zake de broodvoorziening gestaan, die niet geheel met de teiten strooken. Naar van welingelichte zijde aau bet .Corr. Bur." wordt medegedeeld, zijn de voornemens van den Minister van Landbouw te dien opzichte als volgt: Zooals reeds geruimen tyd geleden door hem is medegedeeld, wordt met 15 Aug. a.s. de yivoer van tarwe en met 15 Sept. die van tarwebloem qn meel geheel vrijgegeven. Ieder kan dan op de vrye markt of geïmporteerd meel óf geïmporteerde bloem óf meel óf bloem van de Nederlandsche meel fabrikanten koopen, die deze bereid zullen hebben uit inmiddels door hen aangevoerde tarwe. Het bericht, dat de meelfabrikanten niet bereid zouden zijn zelt tarwe uit Amerika te laten komen, is oDjuist. De uoodige maatregelen zijn door hen genomen om den import te bevorderen. fntusschen meent de regeering, dat zij niet verantwoord zou zijn op een maal hare bemoeiingen ten opzichte van de broodvoorziening te staken. Zy zal ch 15 Sept. nog de gelegenheid openen, mochten de dan aangevoerde hoeveelheden tarwe of bloem niet voldoende zijn, hare voorraden tot een beperkte hoeveelheid ter beschikking van de meelfabrikanten of de bakkers te stellen. Dit alles geldt voor de grondstoffen van het wittebrood. Daar reeds sedert geruimen tijd op de fabricage van het wittebrood door de regèering niet wordt toegelegd, spreekt het van zelf, dat de verstrekking dier grondstoffen zal plaats hebben tegen den wereld prijs. Iu hoeverre zulks eene verhooging van den wittebroodsprijs ten gevolge zal hebben, is niet te voorspellen. Ér zal na den 15en Sept. een concurrentie ontstaan tusschen de van overzee aangevoerde bloem en de hier te lande gefabriceerde die, ook in verband met het dan beschikbaar komende inland- sche product, uit den aard der zaak op den prijs een eenigszins verlagenden invloed zal kunnen uitoefenen. De onderlinge concurrentie der meelfabrieken ten aanzien van het vrye product wordt dan ook weer hersteld. De moeilijkheid, die vroeger zoo sterk gold, n.l. of het aan te voeren graan al of niet door schepen, welke door de regeering bevracht werden, zou getransporteerd worden, is opge heven, omdat er zulk een daling op de vrachtenmarkt plaats heeft, dat het reqaireeren van schepen door de regeering geen verlaging van de vracht ten gevolge heeft. Tegenover de belangrijke verhooging in prijs die het wittebrood in den laatsten tijd ondergaan heeft, staat de positieve toezegging van den minister van Landbouw, Nijverheid eD Handel 3) Murehie en de jockey stonden "buiten de stallen met Broodlmrst te praten onderwijl sloop Kennedy in den stal zonder opgemerkt te worden. _Ga jij daar bij de deur staan Walter, fluisterde hij mij toe, dan zien ze mij niet. Ik ben in een minuut klaar. Vlug ging hij naar den kop van het paard, haalde iets uit zijn zak en gaf het paard aan den hals een onderhuidsche inspuiting. Het dier werd weer even onrustig, als den dag te voren, toen hij het iu zijn vel prikte en direct schoten de jockey en den trainer toe, toen ze hooiden dat er met het paard iets aan de hand was. Maar Kennedy had zijn instrument al opgeborgen en deed Leel onschuldig, terwijl hij het paard traehtte lot bedaren te brengen. Lady Lee schijnt niet gauw aan vreemden te gewennen, merkte hij koel op en slenterde naar buiten. Hij zocht Broodhurst en wisselde met hem eenige woorden. Broodharst gaf groote bezorgdheid over zyn renner te kennen. Als u deze ren wil winnen, zij Kennedy zacht, - zou ik U aanraden gedaan in de Tweede Kamer, dat de goedkoope bruinbroodvoorziening nog geruimen tijd zal worden voortgezet. Daardoor wordt ook te gemoet geko men aan de bezwaren van hen, die gewoon waren roggebrood te eten. De prijs van dit brood is toch ten gevolge van het wegvallen van den toeslag belangrijk gestegen. Voor het vredespaleis. De corr. van de .Daily Tel.", uit Kopenhagen meldt aan zijn blad, dat de Deensche regeering aan het Vredes paleis te 's-Gravenhage een fontein, versierd met beeldhouwwerk in een granieten omlijsting, heeft gezonden. Deze massieve fontein is het fraaiste kunstwerk, dat ooit is uitgevoerd door de Deensche Koninklyke Porceleinta- briek. Vijf jaren waren voor de ver vaardiging noodig. Het zal worden geplaatst op een binnenplaats vast het vredespaleis. Electriciteitsvoorzlenln g voor het hoolo land ineens. Het denkbeeld, aanbevolen door de staatscommissie voor de electriciteits- voorziening om die voorziening niet provincie-gewijze te doen geschiede* maar door enkele centrales voor het geheele land, dit denkbeeld is be lichaamd in een wetsontwerp dat au bij de Tweede Kamer is ingediend. Maar er is één verschil. Terwijl de commissie de zorg voor de geheele productie in het algemeen aan den Staat wilde toevertrouwd zien, zou de Minister van Waterstaat, .voor den Staat" willen lezen .een centraal lichaam". En dat zal dan werde* een naamloeze vennootschap waarvan aandeelhouders alleen kunnen zijn a. de Staat b. provincies, of, in plaats van deze, maatschappijen, welke electriciteitsvoor- ziening ten doel hebben en waarin provincies of gemeenten overwegenden invloed hebben. c. gemeenten d. bedrijven, welke door de Kroon zyn aangewezen of toegelaten. Het ligt in de bedoeling, door een bepaling in de statuten te zorgen, dat de Staat de meerderheid der aandeelen en daardoor een overheerschenden invloed in de vennootschap zal krijgen. Om haar taak naar behooren te ver vullen zal de naamlooze vennootschap in het bezit moeten zyn eener concessie. By de oprichting neemt de Staat deel voor 10 millioen. De concentratie der olectricitoitsvoor- ziening zal, ook in verband met de groote uitgaven, die daaraan iu den aanvang verbonden zullen zijn, slechts geleidelyk haar beslag kunBen krijgen. Verschillende gedeelten van het land zullen dan ten aanzien van de stroom voorziening in den eersten tijd buiten de bemoeiing van de naamlooze ven nootschap bleven. In deze gedeelten van het land zullen de bestaande voorzieningen niet meer dan noodig is worden beperkt. M. Crt. Lady Lee goed in 't oog te honden tot aan den start. Zorg dat niemand het paard aanraakt. - Wat bedoelt U? vroeg de eigenaar verschrikt. Dat kan ik nog niet zeggen maar houd haar in 'toog. We bleven in de nabijheid van den stal. Jockey en trainer bleven eveneens in de buurt, doch toonden niets ver dachts. Misschien ook, dat het kwaad al gebeurd was. Het uur van den aanvang naderde, en het paard werd gezadeld. We volg den het tot aan den ingang en begaven ons daarna naar de gereserveerde tribune, vanwaar wij een prachtig gezicht hadden op het geanimeerde wedrentafereel. Aller oogen wareD op het zoo bekende paard gevestigd. Was het slechte nieuws al verspreid onder de menigte of was het spanning, dat bibd zooveel belangstelling toonde voor Lady Lee? Er was veel tegen Lady Lee gewed. Het sein werd gegeven, de barrière viel De groote tribune rees op als één man. Een oogen blik leek het mij of de jockey van Lady Lee, wat zenuwachtig was. Hij reed niet vooraan en van aauzetten wilde hy niet weten. Ik heb heui eens hooren zeggen, dat Lady Lee een van die paarden was, die uit eigen beweging de leiding namen. 't ScheeD of haar na daartoe de leidiDg ontbrak. Ik zal u niet de emotie schilderen, waarmee door duizenden dit schouwspel werd gevolgd. Het resultaat was, dat Lady Lee onverwacht de oude krachten scheen terug te krijgen het paard schoot vooruit en ondanks zijn achterstand won het met een paardsleDgte. Het was een storm van uitbarstingen. Broodhurst klopte Murehie op den schou der en Gree werd buiten het voorwerp van rumoerige ovaties. Bijna hadden ze hem in triomf op de schouders gedragen. Alleen Kennedy was kalm. De rit was wel gewonnen, maar was daarmede ook het raadsel opgelost Broodhurst was dronken van vreugde en scheen heelemaal vergeten, waarvoor hij de hulp van Kennedy had ingeroepen, We bleven niet lang bij de renne-D. Eer we vertrokken, had ik nog gelegen heid om op te merken, dat een knappe donkere vrouw Murchie's handen drukte in blijde extasse over het succes. 'tWas Amélie Guernsey. Kennedy werkte een heelen dag door en nog een stuk van den avond in zijn laboratorium. We gingen vroeg te bed en namen ons voor na spannenden arbeid een welverdiende lange nachtrust te nemen. Dit plan werd echter slechts gedeeltelijk ten uitvoer gebracht. Want '«'morgeus vroeg rinkelde de telefoon al. Ik sprong uit bed od luisterde. Het was Kennedy, die me in enkele woorden kortaf zeide, dat hij ook uit zijn slaap was gehaald door de bel: Ben gewekt, 7erbeeldje Murehie vermoord. Brood hurst wacht ons. Wij gingen met den sneltreiD eu aan 't station waehtte de renstal-miilionnair ons op. We reden naar< 't Idlewild Hotel bij de renuaau en onderweg ver telde Broodhurst ons haastig en zenuw achtig, dat Murehie de held van den avond was geweest in den lestaurant van 't hotel. Opeens werd hy even buiten geroepen. Hij kwam spoedig terug, ontdaan en wankelend. Hij deed echter of hem niets deerde en zeide luchtig Je hebt altijd van die gekken, die niemand een succes gunnen. Er was daar een kerel, die me in 't donker wilde aanpakkeD, maar ik rukte mij los. Ik kreeg nog net eem krabbetje met een mes of oen speld, zei hij, tas tend naar. zyn nek. En toen vroeg Kennedy, zeer nieuwsgierig. Geen van ons lette er verder op, vervolgde Broodhurst, maar een paar minuten daarna zakte hij achterover. Een dokter werd geroepen, die hartver lamming constateerde. Wordt vervolgd.J

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1