m iui Nio. 32. Woensdag 28 1920. 36e «Jaar i*i^ *&-* JJ t Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdasavoiwi. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent, Afzonderlilke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar Diaatsrnimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagroormiddag ELF ure. „Als de conferentie te Spa vóór 1914 gehouden was, zou er geen oorlog gekomen zijn," aldus besloot Lloyd George in het Lagerhuis zijn meaedeelingen over de resultaten der coiferentie, welke alweer tot het ver leden behoort. Wij zouden geneigd zijn het aan te nemen, indien de partijen te Spa minder onverzoenlijk tegenover elkander hadden gestaan. Van overeenstemming kan dan ook moeilijk sprake zijn waar Duitschland bij het teekenen der overeenkomst in zake de kolenleverantios alleen' ge zwicht is voor de bedreiging met bezetting van het Ruhrgebied, wolke bedreiging de geallieerden bij elke onderhandeling als de stok achter de deur gereed houden. De conferentie te Spa is al evenzeer een mislukking als het verdrag van Versailles dit was. Hier zoo min als daar bestond er bij de geallieerden een eerlijk streven om tot een vergelijk te komen. Het was in Spa niet anders dan in Versailleshet opleggen van den wil van den over moedigen overwinnaar aan den geslagefi tegen itander, dien men te voren weerloos had gemaakt. Zoolang de geallieerden deze houding tegenover Duitschland niet laten varen, zal de finantieele conferentie, welke midden Aug. te Genóve zal wordeu gehouden, zullen de conferenties, welke Lloyd George nog in grooten getale in het vooruitzicht stelt, hetzeltdepoover resultaat opleveren als te Spa. Het beste bewijs voor de mislukking van de conferentie te Spa leveren de groote tevredenheid der eene partij en 1 de diepe verslagenheid der andere. f Lloyd George, Millerand en Hij mans 1 verklaarden zich volkomen tevreden j over de verkregen resultaten, de pers der drie bondgonooten juicht op een enkele uitzondering na. En in Duitsch land is men eeustammig van oordeel, dat de overeenkomst, met name die der kolenleveranties, niet kan worden nagekomen, zonder nat het geheele economische leven ontwricht wordt. Niettemin wordt algemeen erkend, dat de delegatie geen ander resultaat had kuaneu bereiken. Zooals we reeds met een enkel woord aanstipten zal midden Augustus een conferentie te Genéve worden gehouden. Deze is bestemd om de kwestie der schadeloos^o lliugen defini tief te regelen en zal een voorbereiding vormen voor de internationale finaaci- eele conferentie te Brussel, welke met het oog daarop is uitgesteld tot de tweede helft van September. En daarop volgt dan 15 November een bijeenkomst van den Volkenbond. Wie tot nu toe heeft gedacht, dat de groote oorlog als geëindigd kan worden beschouwd afgescheiden van de naweeën, die wij dagelijks aan den lijve ondervinden en de vele nog onopge loste kwesties welke hij in het leven heeft geroepen, zal eenigszins ontnuch terd zijn geworden door het bericht uit Londen, dat de datum van de beëindi ging van den oorlog, als geheel niet Het mag bekend heeten, dat de wed rennen in Engeland in verschillende menschenlevens een gewichtige rol ipelen en niet zeldeD de eer of de roem, die bij de races behaald wordt, bet noodlot wordt van hem, die met de lauweren wordt beladen. Evenals bij een tooneelstuk speelt zich bij die rennen vaak achter de schermen een kleine comedie af, die in zijn uitwerking veel verschrikkelijker ie dan het opgevoerde stuk zelve. Uit het Engelsch vertaald von den we daarvan het volgende staaltje Gy herinnert U misschien den beken den welensctiappelijken detective Craig Kennedy? Deze nu werd op zekereu dag bezocht door den eigenaar van een der prachtigste renstallen op LoDg Island, mr. Broodhurst. Deze deed zijn beklag over de resultaten van de laatste rennen, die niet aan de verwachting beantwoordden. Het ging, zoo vertelde hij, niet goed met zijn paarden ze ver loren in den laatsten tijd herhaaldelijk. "Er scheeD iets geheimzinnigs aan de hand te zijn. Hij had veeartsen geraad pleegd, maar die konden Diets ontdekken, wat wees op de oorzaak van het ver minderen van zijn paarden. Hij kwam zal worden vastgesteld, voor het laatste der vredesverdragen is geratificeerd. Deze dag zal dus nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. De vrede tusschen Frankrijk en Oostenrijk is een feit geworden door de plechtige uitwisseling der ratificaties, welke in de afgeloopen week te Parijs heeft plaats gehad. Te Moskou is de vrede tusschen Litauen en Rusland eindelijk gesloten. De onderhandelingen over het Turksche vredesverdrag zijn ein delijk zoo ver gevorderd, dat het laatste antwoord der geallieerden is verschenen. Het is niet tnalsch, het weigert de clausules nopens Thracië, Smyrna, Syrië en Armenië te wijzigen en bedreigt met algeheele vorwydering uit Europa, indien zij het verdrag niet onderteekenen, waarvoor hun tot 27 Juli gelegenheid is gegeven. De Turken zullen weldra eieren voor hun geld kiezen, want er is geen sprake van, dat ze het verdrag zullen onderteeke nen. Intusschen heett een bericht uit Berlijn gemeld, dat er onder stilzwa gende goedkeuring der Entente, tus schen Rutnenië en Bulgarije onderhan deld wordt over een herziening van het Bulgaarsche vredesverdrag. Als het dien weg opgaat is het einde nog niet te overzien. Daarbij komen dan nog de nieuwe kwesties, welke zich moer en meer opdoeo. De meeste zorg daarvan baart de Poolsch—Russische oorlog. Deze is thans in zulk een stadium gekomen, dat de verovering van Polen nabij is, zoo de mogenhedeu Diet zeer spoedig tusscbenbeide komen. En dit beteekent nu den detective om hulp vragen. Dr. Craig was bereid een onderzoek in te stellen en we stapten dadelijk in de wachtende auto, die ons naar de stallen van Broodhurst bracht. 'tZag er alles rijk en degelijk uit. We hielden stil voor het hoofdgebouw, waar beneden kantoor en daar boven de woniDg was van Murchie, den trainer en chef van de stallen. Hij was weleer de man der overwinningen doch geraakte met de paarden op den achtergrond, nu deze geen eerste prijzen meer behaalden. Murchie zat op het kantoor achtereen lessenaar en had een onaangenaam uiter lijk. Hij stond dadelijk op, toen hij zijn patroon zag komen. Deze stelde ons aan hem voor als zijn vrienden Kennedy en JamesoD, die gaarne onder zijn leiding de stallen wenschten te -bezichtigen. Na een kort gesprek begonnen wij den rondgang, waarbij Kennedy allerlei vragen stelde omtrent de paardensport en waarbij hij veel belangstelling voor de rennen toonde. Dit scheen Murchie te bevallen, die daarop gaarne vertelde en wiens vertrouwen aizoo spoedig was gewonnen. Toen we in 't kantoor terugkwamen zei Broodhurst De heeren zullen mij wel niet kwalijk nemeD, dat ik even naar miju woning ga, waar ik nog een en ander te doen heb. O, meneer, zei Munchis, 'k zon voor U naar de stad gaat, nog even met U willen spreken over een paar veran deringen hier Stap dan maar in was 't antwoord, dat kunnen we onderweg wel, ik heb geen tijd meer te verliezenEn tot ons zei hij Heeren, dan kom ik U straks in 't voorbijrijden wel oppikken. Kenndy knikteHij begreep den wenk om de stallen nu verder te on4er zoeken en in oogenschouw te nemeD, zonder door den trainer op de hielen te worden gezeten. Wij zouden juist gaan toen een klein mager mannetje ons tegemoet kwam en naar Murchie vroeg. Hij noemde zich Dann Glee en in den uaam herkenden we den beroemden Jockey, die op 25000 dollars verdienste per jaar geschat werd Meneer Murchie is met zyn patroon mee, antwoordde Kennedy. De jockey nam ons scherp op. Zeker vriendeu van hem vroeg hij vertrouwelijk. Kennedy glimlachte. Van meneer Broodhurst, ja. Dit antwoord deed den jockey een veranderde houding aannemen. Zeker hier om de stallen te bezien Ja, En wat zegt u er van. Kolossaal hé Heeft u Lady Lee ook gezien Dit was hel beroemde driejarige renpaard, dat tot dusver nog overal had voor Midden- en We3t-Europa het bolsjewistisch gevaar onmiddellijk aan zijn grenzen. Soviet-Rusland heeft het bemiddelingsvoorstel tot het sluiten van een wapenstilstand met Polen afgewe zen, waardoor in de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland even eens stagnatie is gekomen welke door een volkomen afbreking dreigt te zullen worden gevolgd. Daar Rusland zich bereid heeft verklaard tot onderhande lingen rechtstreeks met Polen, zonder buitenlandsche inmenging, heeft Polen op raad van Engeland zich gehaast een wapenstilstand aan te vragen. In Duitschland zien de communisti sche elementen met spanning de vorderingen hunner Russische broeders tegemoet en nemen reeds huu maat regelen. Uit verschillende deelen van het rijk duiken onrustbarende berichten op over het vormen van communisti sche legers, die slechts wachten op het verschijnen van de Russische soviet- treepeu aan de Duitsche grens om een nieuwen aanslag te beproeven. En in de gegeven omstandigheden is de kans om te zullen slagen niet gering, temeer wijl Duitschland door de goede zorgen der geallieerden zoo goed als weerloos Bela Kun, de beruchte Hongaarsche communist, is ook weer op vrije voeten en heett reeds gepoogd zich met zijn Russische broeders in verbin ding te stellen. Het bolsjewistisch Naar een draadloos talegram uit Moskou te Londen ontvangen, meldt, zouden de Ru->sen dit voorstel hebbeu aanvaard en .on het roode leger overeenkomstig de bevelen terugtrekken. gewonnen, behalve; tot elks verbazing bij de jongste rennen. Kennedy gaf zijn verwondering over het paard te kennen en ook over zijn laatste opmerking. Glee keek ons met slimme oogjes veelbeteekenend aan. Ik snap er zelf niets van, zei hg. Natuurlijk zyn er menschen. die den jockey de schuld geven, maar ik verze ker u, dat ik heb gedaan wat ik kon. Er is iets in den haak. De toon, waarop de jongeman sprak, wat zoo oprecht en zijn teleurstelling zoo ongeveinsd, dat ik direct aan zijn onschuld geloofde. Het dier wordt zordvuldig behan deld, geregeld gevoed en toch lijkt 't steeds vermoeid. De dokters weten er ook geen raad mee. Na nog enkele onbeduidende on>n .'r- kiugeu vertrok Glee met de mededeel mg dat hij spoedig terug was en dat ook Murchie wel gauw terug zou zijn. Kennedy begaf zich daarop naar de stallen die in eeu kring rondom een gras veld gebouwd waren. Vlug begaf hij zich naar de plaats, waar Lady stond en monsterde het renpaard nauwlettend ua kop tot teen. Eer ik nog kon zien, wat hij uitvoerde, zag ik, dat hij een naald, waaraan een paar droppels bloed zaten, zorgvuldig in een étui stak en in zijn valies opborg. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1