A: geheel voor rekening van het Ryk te deen exploiteeren dat bovengenoemde vereeniging het gebouw aan den Min. heeft aangeboden en beloofd heeft alle wijzigingen er aan aan te brengen die thans noodig zijn, of te eeniger tyd, vooral met het oog op het overgaan der uitgebreid lagere school in een middelbare school noodig zullen worden dat het plan bes iaat, om de school reeds in Sept. a.s. te openen bovengen, vereeniging meent, dat het op haar weg ligt, de gemeente Axel hiervan mededeeliDg te doen en dat het rationeel is dat de gemeente het ge bouw met de door ons aanvaarde ver- verplichtingen overneemt dat zulks ook de wensch van ZExc. den Minister v. L. N. en H. is dat bovengenoemde vereeniging handelend in overeenstemming met de verlangen van ZExc. den Minister, uw college verzoekt, het gebouw met de aangegane verplichtingen over te nemen, tegen kostenden prijs." De Voorz. zegt, dat reeds meer hier over gesproken is en daarom moet herhalen, wat we al weten, nl. dat pogingen worden aangewend om hier een landbouwschool op te richten, wat voor de gemeente Axel van groot belang zou zijn. Spr. doet mededeeling van correspon dentie, die daarover reeds is gevoerd. a. Een schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan den Burgemeester, waarin hy te kennen geeft, dat hij er prijs op zal stellen te mogen vernemen of het gemeentebe stuur bereid zou zyn, op de door hem in afschrift vermelde wijze aan de tot stand koming van verbeterd landbouw onderwijs mede te werken. b. Afschritt van het ministerieel schrijven van Dixheorn, waarin Z.Exc. naar aanleiding van eendoor dhr. Van Dixhoorn en 22 anderen gedaan verzoek zich bereid verklaart, de oprichting van een rijkschool te Axel te bevorderen. Op grond van de verkregen inlich tingen komt het den Minister voer, dat deze school zou kunnen beginnen als land boa wcursus, terwyl erop mag worden gerekend, dat deze school zal kunnen worden uitgebreid tot land bouwwinterschool, indien daarvoor een voldoend aantal leerlingen is te ver wachten. Ten einde een vasten basis voor inrichting en onderhoud van het gebouw te verkrijgen, wil het hem voorloopig het beste voorkomen, dat door de combinatie Van Dixhoorn het gebouw aan de gemeente wordt aange boden, op te treffen voorwaarden, terwyl de gemeente het dan aan het ryk in bruikleen afstaat, om als land bouwschool te gebruiken. De Voorz.Waar het dus ep aan komt is dit, dat de Minister een vaste basis heeft voor inrichting en onderhoud en deze meent ZExc. te hebben als de gemeente de gebouwen overneemt (De heer Oggel komt ter vergadering.) Vandaar dat adressanten nu aan den Raad vragen om de gebouwen aan te koopen. B. en W. hebben echter bezwaar om in verband met de hooge kosten daarop in te gaan. Toch zijn ze doordrongen van het belang om tot stichting van bedoelde school over te gaan en daarom stelt dit college voor aan bedoelde vereeniging een jaarlijk sche suhsidie te verleenen tot een nader door den Raad te bepalen bedrag, Persoonlijk, aldus vervolgt Bpr. zou hij er zeer veel prys op stellen, dat hier een landbouwschool werd gesticht doch hij vraagt zich at, of men dit met een subsidie bereiken zal. De Minister heeft wel zyn toezegging beloofd, maar dan wil hij een gebouw hebben. Dhr. Van Dixhoorn neemt het woord en zegt, dat het naar aanleiding van hetgeen de Minister schryft, het de plicht enzer gemeente is, medewer king te verleenen en het gebouw te koopen. We zien allerwege vakscholen verrijzen. Het vakonderwijs heeft een hooge vlucht genomen. Ook spr. heeft reeds vroeger nog getracht hier een Ambachtsschool te stichten, doch vond daartoe geen voldoende medewerking, zoodat Hulst en Neuzen ermee door gingen. Spr. benijd die plaatsen hun scholen niet, maar juicht het toe, dat ze voortvarender waren. Alleen wil hy erop wijzen, dat we weer voor een dergelijk geval staan. Er is hier groote behoefte aan een Landbouwschool en spr. doet reeds gedurende een paar jaren stappen om die te krijgen. Hij sprak erover met den Rijkslandbouw- leeraar te Goes en vroeg hem af, of de school te Goes alleen voldoende was voor Zeeland. Ook de heer Stevens van het tegendeel overtuigd en gaf een schema hoe in verschillende districten kon gewerkt worden, b.v. door de avondscholen te veranderen in dagscholen voor Landbouwonderwijs. Het is de bedoeling hier aldus te werk te gaan en daaraan ook te verbinden het onderwijs in Landbouwhuishoud kunde Spr. heeft veel moeite gedaan hierop de aandacht van den Minister te vestigen en was verheugd in de oude Normaalschool een mooie gelegen heid te vinden als schoolgebouw. Daarom werd de zaak nog meer met spoed aangepakt en advies van des kundigen ingewonnen, zoodat met geringe wijziging het gebouw als zoo danig ingericht kan worden. En waar nu de behoefte aan Landbouwonderwijs zoo algemeen wordt gevoeld, meenden we hier in 't centrum niet zonder succes een beroep op den Raad te zullen doen. Dhr. Dieleman zegt, dat het hem verwondert, dat Dhr. Dixhoorn na de toelichting in gebreke is gebleven de som te noemen, die voor de overname noodig is. Het is toch een oud gebouw. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat de gebouwen zijn aangekocht voor 13500, waarvan hij aan den Voorz. bewijs overlegt. Dhr. De Feijter weet niet, of ook is veorgelezen het stuk vaa Van de Zande. De Voorz. zegt, dat dit schryven particulier aan hem gericht was, doch heeft geen bezwaar het mede te deelen. De Inspecteur van het Landbouw onderwijs, dr. Van de Zande geeft te kennen, dat hy bij nader inzien tot de conclusie komt, dat het bezwaarlijk zal zijn om het voorste gebouw te veran deren voor school, maar dat in het achterste, het gymnastieklokaal wel zou kunnen worden begonnen met 2 lokalen. Wordt er dan een scheikunde lokaal met eenveudig laboratorium bij gebouwd en een kamer voor de leeraren, dan zou on goedkoope wijze een winter- school met enkele klassen, die voor Axel voldoende zal blyven, zyn in te richten. Het voorste huis zou zonder verbou wiug alleen na behoorlijk herstel ge schikt te maken zijn als woning voor het hoofd der school en alzoo tegen billijken prijs kunnen worden verhuurd Dè Voorz. wijst er echter op, dat het niet loopt over aankoopen en veran deren, maar over aankoopen en aan bieden. Dhr. Oggel: Ja, maar eer we het kunnen aanbieden, moet het gebouw toch goed ingericht zijn, gezien het advies van dhr. Van de Zande. En daarom zagen B. en W. in de hooge kosten, die een en ander zouden naee brengen, een bezwaar. De Voorz.Dat schrijft de Inspec teur niet. Hij ■chryft dat het gymnas tieklokaal met weinig kosten te ver anderen is om te 1 eginnen. Dhr. Van Dixhoorn meent ook, dat het oude gebouw voordeelig als woning kan ingericht en verhuurd worden. Het zyn eigenlyk al kamers en het gebouw is niet slecht, het is nog geen 40 jaar oud. Bovendien kan omtrent de kosten vaa verandering nog geconfereerd wor den met het hoofdbestuur der Z. L. M. en andere autoriteiten, terwijl finan- ciëele steuD niet uitgesloten is. Wat de leerkrachten betreft wordt voor het hoofd iemand vereiscbt met de hoofdakte. Aangenaam zou het hem zijn, als kon wordeu benoemd de heer P. Le Feber iemand die ruim 20 jaren in het landbouwonderwijs zit. Het bezwaar, dat hy geen hoofdacte heeft, zal vermoedelijk in dit geval ook wel te ondervangen zyn. De Voorz. zou het toejuichen, als het doel bereikt werd en hier de school kwam. Het zou te bejammeren zyn, als de school in een andere gemeente kwam. Spr. ziet er een groot belang voor onze gemeente in. (Slot volgt). AXEL, 23 Juli 1920. In de gisteren alhier gehouden raadsvergadering werd na langdurige discussie aangenomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de Vereeniging tot bevordering van het uitgebreid lager en middelbaar land bouwonderwijs voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een jaarlijksche subsidie te verleenen, tot een nader door den Raad te bepalen bedrag. Aau dit besluit werd nog toegevoegd een amendement vau dhr. J. Weyns, strekkende om ook de R. K. landbouw school te Hulst en de Christelijke in het laad van Axel (waar die opgericht zal worden, is nog onbekend) te subsi dieeren in evenredigheid tot het aantal leerlingen uit Axel. Tegen het verzoek van bovenge noemde vereeniging, om overeenkomstig den wensch vau den Minister van Landbouw, de vroegere normaalschool aan te koopen voor gemeenterekening en aan het Rijk als landbouwschool aan te bienen, bestond bij B. en W. bezwaar ook met het oog op onderhoudskosten Een verzoek van de schietvereeniging alhier om een contract te teekeneu, waar by de gemeente zich borg stelt voor behoud en onderhoud van de schietbaan werd z. h. s. aangenomen Met alg. st. werd nog besloten om aan de weduwe van den overleden graf delver P. van Bendegem een gratificatie te schenken van 50. Als leden van het college van zetters werden herbenoemd de b.h. Joh. Snaies Jac. Verijzer; tot plaatsvervangers de h.h. M. Wolfert en P. Dekker Fz. Bij gunstig weer zal .Concordia" aanst. Maandagavond een concert geven op de Markt. We hopen, dat er dan niet te veel leven zal gemaakt worden Het is gebleken bij het festival, dat met een beetje wil en medewerking van het publiek, er stilte kan heerschen tijdens de uitvoeringwelnu laten we probeeren van nu at aan de klacht door zoovelen geuit, overbodig te zyn zoodat we niet meer hooren door het leven heb je niets aan de muziek, maar dat door stilte de muziek meer tot zijn recht komt, en daardoor gewaardeerd moge worden, wat we te hooren krygen Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot voorzitter der gezondheidscommissie, zetel Neuzen de heer A. E. C. Kruijsse, alhier, ter vervanging van den heer A. J. Klaassen die aanwijzing tot voorzitter niet heeft aangenomen. Tn het bericht omtrent de toela ting aan de H. B. S. te Neuzen is een abuis geslopen. Onder de Axelsche leer lingen stond J. Dregmans, dit moest zijn J. Dieleman Az. Ofschoon dit reeds eerder was gemeld, willen we duiae lijkheidhalve het verzuim herstellen Sedert eenigen tyd is in een tweede rangshotel te Ter Neuzen eene familie gelogeerd, die door hare hande- J lingen verdacht voorkomt en waarom j bet nuttig kan zijn, daarop de aandacht j ts vestigen. De omtrent hen ingewon i nu informaties luiden ook niet gunstig Zij doen zich aldaar voor als chiqu heer en dames. Zij beschikken ov« mooie rijwielen en gaan dagelijks toeren. Zoo maakten de dames een rijtoen die zich uitstrekte tot het land vaj Hulst. In die omgeving werden dj mantels uitgetrokken en op het rijwii geborgen, terwijl zij hun haar eemgt zins iu de verdrukking trokken. In plaats van met chique d&mi had meu nu te doen met een paar ei barmelijk uitziende vrouwen, d« lichtblauwe blouse met langen ri en zwart tokje op het hoofd, de twei in een geruit kleed met een strooit hoed. Zij bezochten nu landbouwers, wi zij zich aanboden voor het vervaardigt van kant en borduurwerk. Zooals i( begrijpen, had men voor de vrouwei zulk werk niet, doch het siot van o onderhandelingen was bijna overu dat men in den zak schoot en hu een grooter of kleiner bedrag gat oi er van af te zijn. In Ter Neuzen ziet men dan weti de .dames" terugkomen. Het wordt nuttig geacht, de aandak der bewoners onzer streek op 4 vreemde handelingen te vestigen, zi| de Ttrn. Crt. In het Hand. komt een bree gemotiveerde klacht voor uit Terneuzei betreffende het niet voldoende gebral maken door de Post van de nieu* spoor en stoombootdienstregeling, dom dat sommige treinen hoewel aansluitii gevend op de booten, niet ais posttre nen worden gebruikt, met het geve dat er aanzienlijke vertraging in bestelling ontstaat. Bij Kon. besluit van 3 Juli is i de gemeente Sas van Gent, ingevol| de bepalingen der Woningwet, tegi een rente van 5 pCt. een voorsch uit s' Rijke kas verleend van ten hoogii 116.200 (annuiteit 5,471 pCt., gedi rende 50 jaren te veldoen), ten eind die gemeente in staat te stellen ei voorschot van een gelijk bedrag verleenen aan de bouwvereenigii .Sas van Gont" aldaar, ten behoet van den bouw van 20 arbeiderswoni gen, en is voorts toegekend een jat lijkscbe bijdrage in de betaling vi de annuïteit van het bouwvoorscii van ten hoogste 3938.19. Te Utrecht werd 16 dezer tet ail bevorderd Dr. Van Bockstaele, chiruri voormalig bestuurder van het heelku dig gesticht en sanatorium te Geeraari bergen, gewezen professor aau Vlaamsche Hoogeschool te Gent. Provinciale Staten. In de Dinsdag voortgezet vergadenrig van de Staten Zeeland werd allereerst behandeld b voorstel van Ged. Staten, om 400.9 by te dragen in de kosten van li breiding van de haven te Vlissingei Na eenig debat werd het voorsB zonder hoofdelijke stemming en ond applaus aangenomen. Het renteloos voorschot voor locaalspoorwegen op Zuid Bevelsi werd verhoogd, waardoor de totstan koming van deze spoorwegen wed een stap nader is gebracht. Daar, de minister van Waterst» de uitvoering der plannen voor aai' van electrische geleidingen door Prov. Zeeuwsche Eiectr. Mij niet het goedgekeurd werd zonder hoofdeliji stemming een motie aangenomtf waarin het betreurd wordt, dat uitvoering van het plan der P.Z.EJ tot dusver niet mogelijk is geweest, besloten om den minister van Waid staat driDgend te verzoeken ten spot digste de door de Maatschapp gevraagde en vereischte vergunning tot gebruik van Rijkswerken te verlet nen, opdat deze kunnen overgaan W den bouw van de inrichtingen, waai door de provincie Zeeland zal worde voorzien van electrischen stroom, E Spa onv Spe kolt teg< van Sps voo geb te ofie wil C zijn nin slet sch gez kla aai ece gec wit

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2