Zaterdag 24 11)20. 36e Jaar U - JJ 'ÉJk Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch-Vlaan deren. J. C. YINK - Axel. Graanverbouw. Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- eD Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Vr.Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagvoormiddag ELF ure. g Bij dit blad behoort een bQvoegsel. De heer T. H. Burgers schryft in de Tel Bij de keuze van te verbouwen gewassen blijft de boer steeds gebonden aan bepaalde omstandigheden. Geheel vrij is hij welhaast nimmer. Hij kan den verbouw van een bepaalde vrucht eenigszins uitbreiden, een ander in krimpen, maar hy is bijna nooit in staat, om al zijn land willekeurig voor een bepaald gewas te bestemmen. |Eensdeels is het noodzakelijk een goede vruehtwisseling op d» bepaalde akkers toe te passen, anderdeels moet hy |rekening houden met de beschikbare werkkracht aan arbeiders en paarden, htusschen kan hij binnen zekere grenzen wijzigingen invoeren en dat deze jaren waarschijnlijk vrij sterk Algemeen bestaat de neiging, om meer graan te verbouwen, vooral op de zandgronden. Dit vindt zijn oorzaak in tal van omstandigheden. In de eerste plaats zijn de vooruitzichten, wat den prijs betreft, goed. Rusland levert niet. Amerika steeds minder en de behoefte ia het geteisterde Europa blijft groot. De scheepsvrachten zijn nog hoog en de winstmarge, die de handel eischt, [eveneens. Wel schijnt de wereld scheepruimte snel toe te nemen en is daarmede een verlaging der vrachten reeds ingetreden, maar desondanks is het waarschijnlijk, dat het graan een goeden prijs zal blijven gelden geduren de de eerstvolgende jaren. Een belangrijk argument voor de uitbreiding van den graanverbouw is voorts gelegen in het feit dat de kunst mest zoo duur blijft. Rogge eischt veel minder mest dan de aardappelen en de boer is dus geneigd ook op deze in zijn toch reeds veel te hooge uitga ven. Kali blijft, ondanks de aauvan- kelijk verwachte concurrentie der Elzas- ser zouten, duur. De importeurs van de Fransche zouten schijnen zich reeds met het Duitsche syndicaat verstaan te hebbenalthans van een prijsda ling door hun concurrentie valt niets te bespeuren. Bovendien koopt Ame rika iü Frankrijk en is de dollarkoers hiterst gunstig, om op deze wijze een gedeelte der belangrijke schulden van den oorlog te innen. Phosphaten blijven eveneens schrik barend duur ofschoon de Chilisalpeter plangrijk in prijs daalde, is de benoo- digde hoeveelheid daarvan voor graaD, wrgeleken bij andere gewassen, veel [kleiner. Ook het arbeidsloon weegt zéér zwaar bjj de keuze van het gewas. Het pewerken van den grond en het ,puitzaaien van graan eischt veelminder 81 loon dan 't poten van aardappelen, tnaar vooral de oogst is typisch ver- ichillend en doet de keuze steeds meer 5P graan vallen. Het graau wordt geoogst iu Juli—Augustus. Het maaien en op hokken zetten kost tegenwoordig :ÏU ƒ25—ƒ35 per H.A., terwijl by eventu eels staking of arbeidersschaarsehte, de machine gebruikt kan worden. Het rooien van aardappelen kost daarentegen minstens 100 per H.A. Op 't bedrijf, dat ondergeteekende bestuurt, bedroegen de totaal kasten aan ioon vaor rogge van de grondbe werking af tot de aflevering 80f 83 per H.A. en van aardappelen f 280 per H.A. Wel is de bruto opbregst van aardappelen veel grooter, maar dit houdt oo gelijken tred met een veel grooter risico voor den oogst. Al deze omstandigheden zullen ten gevolge hebben, dat dit najaar zéér veel rogge uitgezaaid zal worden, en het is zaak, om te trachten dien ver bouw met alle beschikbare middelen te verbeteren, want het is opvallend, dat het graan steeds zeer stiefmoeder lijk bedeeld wordt en het is noodig de aandacht er op te vestigen, dat de oogst by wat meer zorg belangryk grooter kan worden. Reeds by de bewerking van den grond is men te veel geneigd tot slordige, slechts opper vlakkige bewerking. Waar dat moge lijk is met het oog op het aantal paarden of waar een motorploeg be schikbaar is, om zeer snel groote oppervlakten te ploegen, dient men er op bedacht te zyn, dit zorgvuldiger en dieper dan vroeger te doen geschieden. Waar de hooge kunstmestpryzen reeds de groene bemesting deed uitbreiden en de verbouw van graan volgt op die van lupinen of seradella, of klaver, dient die bemesting vooral tijdig uit gevoerd te worden. Teveel wordt nog gezaaid op rullen, lossen grond en als het najaar minder regenrijk is, geeft dit een slecht resultaat. Een hoogst belangrijk middel, om den oogst te vermeerderen, bestaat in de keuze van prima zaaizaad en het is onbegrijpelijk dat hiervan niet meer gebruik wordt gemaakt. Al te veel boeren zijn nog de dupe van verkeerd begrepen zuinigheid, waar zij steeds weer het eigengewonaen zaad, en zelfs nog onvoldoende gesorteerd, gebruiken. Al te veel wordt minderwaardig zaad vermengd met onkruid of aangetast door ziekte, gebruikt. De oogstverschil- 'len van goed en slecht zaad zijn buitengewoon groot en de meerdere uitgave van wat beter zaaizaad, wordt vijt tot tienvoudig vergoed door een vermeerderde opbrengt. Een hoogere uitgave voer het zaad, bepaalt zich tot enkele guldens voor een paar hon derd kilo per H.A., terwijl de opbrengst van enkele mudden, die uitgave reeds verre ovetretc. Het uitzaaien op rijen of in voortjes en vooral het gebruik van weinig, maar goed zaad per H.A. verdient aanbeveling. De uitbreiding van den graanver bouw is waarschijnlijk. Hat is mijn overiuigiug, dat de Nederlaudsche boer dezen verbouw meer verbeteren kan dan die van eenig ander gewas. Zélfs op arme gronden leverden heden reeds verbeterde cultuurmethoden grootere opbrengsten dan op betere gronden. Uitbreiding en verbetering van den graanverbouw zijn middelen om in deze crissis den landouw er bovenop te houden. Zitting van Donderdag 22 Juli, Voorzitter de heer L. J. den Hollan der, burgemeesterverder aanwezig de heeren C. Th. van de Bilt, A. E. C. Krnysse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weyns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster. Secretaris de heer Mari», commies ter secretarie. D:e Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van de gebedsfor mule, waarna hij mededeelt, dat de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn. I. Ingekomen stukken. a. Een sehrijven van den heer P. Koster, waarbij hij ontslag verzoekt als lid van het college van zetters voor de plaatselijke belasting. De Voorz. zegt, dat dit voor kennis geving kan worden aangenomen, daar het verzoek aan den Commissaris der Koningin dient te worden gericht, wijl door deze ook de benoeming plaats heeft. b. E3n schryven van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tiamwegmaatschappy aan B. en W., waarin deze te kennen geeft, zeer tot haar spijt bezwaarlijk aan het verzoek te kunnen voldoen, om zoo noodig de laatste tram uit Terneuzen 15 minuten te laten wachten. Bij het opmaken van een volgende dienstrege ling zal zij gaarne rekening houden met de uitgesproken wenschen. D8 hoofdbezwaren zijn le. Het wijzigen van een pas inge voerde dienstregeling is ongewenscht. Er moet eenigen tijd gegeven worden aan het publiek, om zich vertrouwd te maken met het nieuwe en zich aan te passen. Wijzigt men nu vrij kort na de invoering der dienstregeling, dan wekt dat onzekerheid, onbetrouwbaar heid. 2e. ,Zoo noodig wachten'' zal be- teekenen wachten voor een enkelen reiziger. En in welk geval is dat noodig? Dat zou telkens te voren moeten worden uitgemaakt om het stations- en treinpersoneel en de reizi gers van de 16 stopplaatsen tusschen Philippine en Axel tijdig te kunnen inlichten. 3e. Zullen onze tramreizigers van Philippine-Wijchuizenpolder-Mauritsfort Hoex-Westeurijkpolder-De Knol-Ter Neuzen terwille van een enkelen bootpassagier een half uur (de boot komt 9.35 a 9.45 pas aan) in den trein en reizigers van de verdere stopplaat sen op den weg moeten wachten en dit op een nachtelijk uur als ieder naar huis verlangt. 4e. het treinpersoneel, het brugper- soneel en het personeel der stations Terneuzen, Zaamslag en Drie Schouwen zal een halt uur later vry zijn en dus overdag een half uur later moeten beginnen mat hun werk, terwijl wij ze overdag noodig hebben 5e. zal de verlichting van den trein en den weg, d. i. de brug en de stations minstens een half uur langer onder stoom moetan staan. Tegenover al deze bezwaren staat de kans op een paar reizigers Ter Neuaen-Axel. Uw college zal willen toestemmen, dat dit niet equilibreert. De Voorz. zegt, dat dit schrijven is ingekomen als antwoord op een schry ven van B. en W. die naar aanleiding van een opmerking in de vorige raadszitting hebben verzocht om den laatsten tram te doen corréspondeeren op de booten. We zien nu dat er enkele bezwaren zijn waardoor het niet kan. Dhr. Kruysse ziet dat niet in. De Mij. spreekt daar van 16 stopplaatsen Wjjekhuizenpolder, de reizigers naar Hoek en al die dingen, en daar hebben we niets mee te maken, 't Gaat over de richting naar Axel. Dhr. Van Dixhoorn vindt het vreemd dat nu de provincie 2 late booten laat varen, om gelegenheid te hebben nog 's avonds thuis te komen, er nu geen correspondentie is met de tram. Er wordt subsidie en nog eens verhooging gevraagd, wat alles wordt toegestaan en nu wordt niet voldaan aan de vraag om een practische correspondentie. Dhr. Kruysse vindt het een slordige behandeling. Ze maken er zich gemak kelijk van af. Maar als men weet, dat de boot 9,06 vertrekt en das hoogstens 5 kwartier later te Neuzen aankomt, terwijl dan de tram 10,35 vertrekt, dan ziet men, dat het maar enkele minuten scheelt. De richting Hoek doet hier niets ter zake. De Voorz. gaat de dienstregeling na en zegt dat de tram 10,25 moet ver trekken, d. i. even voordat de boot aankomt. Dhr. Kruysse 't Is zooals dhr. Dix hoorn zegt, er zijn nu twee late booten eD 't is treurig, dat het achterland daar niet van kan profiteeren. Daarom acht hy het gewenscht, dat het college van B. en W. alsnog een conferentie houdt met de My. en dan hier daarvan de resultaten meedeelt. Z. h. s. wordt aldus besloten. II. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het uitgebreid lager en het middelbaar landbouwonderwijs voor Oost. Zeeuwsch Vlaanderen, te Axel. Ingekomen was een schrijven van den volgenuen inhoud Geven met den meesten eerbied te kennen, oadergeteekenden allen leden van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het uitgebreid lager en middelbaar landbouwonderwijs voor Z. VI. O. D.; dat voornoemde vereeniging in optie heeft, de oude normaalschool te Axel met het doel, aldaar te vestigen, een school voor uitgebreid lager landbouw onderwijs, welke later in een middelb. school zal worden omgezet dat Z.Exc. Min. v. L. N. en H. ons plan steunt en bereid is de schoei

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1