V». 29. Zaterdag 17 1920. 36e «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagarond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent: franco per post 877i Cent. Afzonderlijke Nqs. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIE* van 1 tot 5 regels 90 Cent; voor eiken regei meer 10 Gent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^Jdagvoor middag ELF nre. Vergadering van Dinsdag 6 Juli 1920. Voorzitter de beer L. J. den Hollan der, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. de Kraker, J. Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Kos ter, benevens de Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het gebedsfor mulier en stelt aan de. orde de agenda. I. Notulen. De notulen der vergadering van 18 Mei 11. worden met algemeen© stemmen onveranderd vastgesteld. Het vaststellen van de notulen der vergadering van 22 Juni 1.1. wordt aangehouden, daar deze nog niet gereed zijn. II. Ingekomen stukken, a. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland houdende goed keuring van het raadsbesluit van 22 Juni 1920 tot wijziging der begrooiing voor 1919: Aangenomen voor kennisgeving b Een kennisgeving van het gemeentebestuur van Termunteo, dat door den raad dier gemeente, kennis genomen hebbende van een aanschrij ven van de regeering, waarin de wensch wordt te kennen gegeven, dat de aftrek van noodzakelijk levensouder houd niet de som van 900 mag te boven gaan, van meening, dat dit een inmenging van de regeeving is, welke in strijd mag worden geacht met het zelfbestemmingsrecht der gemeenten overtuigd, dat een aitrek als boven genoemd te gering mag worden geacht gezien de huidige duurte en dat bet speciaal de groote gezinnen zijn die daardoor worden getroffen dringt er bij de regeermg op aan de gemeenten in deze vrij te laten en verzoekt andere gemeenten hieraan adhaesie te betuigen. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders voorstel len," dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien het naar hunne meening niet aangaat, dat door den gemeenteraad telkens moties omtrent regeringsmaatregelen worden genomen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. I c. Een adres van de weduwe P. C van Bendegem, die daarin te kennen geeft, dat zij keuais genomen heeft van de afwijzende beschikking, door den gemeenteraad genomen op het, door haar ingezonden verzoek om evenals de andere gemeentewerklieden terugwerkende kracht te verlangen tot 1 Juli 1919 dat het haar bevreemdt, dat zij in een uitzonderingspositie wordt geplaatst, terwijl haar overleden man altijd met lust en ijver zijn taak heeft vervuld en zy het bedrag, waarop zij meent aanspraak te mogen maken, zeer van noode heeft redenen waarom zij den raad be leefd verzoekt, de beslissing in zijn jongste zitting genomen te herroepen, daar het baar spijten zeu, door een dergelijke miskenning van de verdien sten van haar man, genoodzaakt te worden om te trachten zich verder recht te verschaffen. De Voerzitter stelt namens Burge meester en Wethouders voor, om dit adres te stellen iu handen van hun college om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. d. Een schrijven van A. Olijslager, ambtenaar belast met da beteekening van stukken ter invordering van plaat selijke belastingen in de gemeente Axel, die daarin ontslag verzoekt uit genoemde betrekking, met ingang van 1 Juli 1920. De Voorzitter stelt uamens Burge meester en Wethouders voor, het ge vraagde ontslag eervol te verleenen. Met algemeene stemmen wardt aldus besloten. In verband biermede stellen Burge meester en Wethouders voor, over te gaan tot het. benoemen van een deur waarder bij de plaatselijke belastingen. Zij bebbeu bet niet noodig geacht voor deze batrekking een oproeping te doen en geven te kennen, dat zij hiervoor gaarne een der gemeente-veld wachters zagen benoemd, n.l. den veldwachter Nieuwenhuijze, daar Oosting reeds eenige bijbetrekkingen heett. Salaris is er niet aan verbondener wordt alleen vergoeding genoten als er werk te verrichten is, volgens het geldende tarief. De uitslag der alsnu gehouden stem ming is, dat de gemeente-veldwachter Nieuwenhuijze met algemeene stemmen wordt benoemd. e Burgemeester en Wethouders stellen voor, over te gaan tot het sluiten eeuer geldleening ter voorziening in oe behoeften aan kasgeld voor de ge meeute ten bedrage van j 40.000, ren tende hoogstens O1/* 'sjaars, aflos baar 31 December a.s. Dit voorstel nader toelichtende deelt de Voorzitter mede, dat het niet moge lijk blijkt voor 51/» kasgeld te kunnen leenen, en dus net rentebedrag moet verhoogd worden. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmep. j. Burgemeester en Wethouders stellen voor, over te gaan tot het sluiten eener geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor de ge meentelijk gasfabriek tot een bedrag van 30.000, tegen eene rente van hoogstens 6l/2 9/o> aflosbaar 31 Dec. a.s. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. III. Verzoek om een verhoogd voor schot voor woningbouw. Ingekomen is een adres van de Vereeniging tot verbetering der Volks huisvesting, welke daarin te kennen geelt, dat zij naar aanleiding van een onderhoud mot den inspecteur van de Volksgezondheid, belast mot het j woningtoezicht in de provincie Zeeland en naar aanleiding van een schrijven van genoemden inspecteur, verzoekt, de aanvraag van het bouwvoersehot te willen verhoogen tot 298.400 of zooveel meer of minder als noodig is. Tevens verzoekt de vereeniging beleefd, bet bedrag van het door de gemeente te dekken een vierde van het jaarlijksch tekort op de exploitatie te willen verhoogen van 1754 op 2329, alzoo een verhooging van 575 'of zooveel meer of minder als noodig is. Da Inspecteur voor de Volksgezond heid, Jhr. De Graeff, schrijft o.m. „In antwoord op uw neveavermeld schrijven heb ik de eer u te berichten dat ik niet accoord kan gaaa met eene hoogte van 2,75 M. onder de bintlaag wel echter als maximum, met 2.70 M. zooals dit door den Minister zal worden gesteldbij voorkeur zal ik nog eene mindere hoogte willen zien, indien slechts ventilatie door bovenramen wordt aangebracht. Strijd met veel te strenge voorschriften der bouwverordeningen mag nooit aan beletsel zijn om met Rijksvoorscbotten te bouwen woningen af te wijzen. Wordt dit bezwaar principieel onoverkomelijk gevoeld, dan wijzige men deze verordening. Geheel accoord ga ik met de wijzi ging van de kelders in verdiepte kelderkasten. Ook zou ik de borstwe ring op den zolder van 1.50 M. tot 1.20 M. willen teruggebracht zien of desnoods nog verder. Deze voorstellen doe ik, omdat de bouwkosten veel te laag geraamd zijn. Ik schat volgens kubatie naar 25 per M8. deze kosten op f 5500 per woning [vereenvoudigd en verlaagd] en moet u mededeelen, dat overschrij ding van het aangevraagde voorschot in den regel wel een voorstel tot suppletoir voorschot ingewilligd zal verkrijgen, maar niet eene verbooging van de bijdrage, zoodat de meerdere annuïteit alleen uit buurverboogiug gevonden moet worden. Ook vraag ik mij af, of ter bezuini ging de verharding van de straat wel over de volle breedte behoort te Neem ik nu een groudvoorschot van 25400 [auuuïteit 1303,53) en een bouw voorschot vau 48 X f 0500 of 264000, renteverlies 2640, toezicht enz. 5800, algemeene onkosten f 560 samen J 273000 [annuïteit 14954,94]. Onderhoud ad 40 hetgeen werkelijk niet minder kan 1920, assurantie ad 0 60 per mille van b.v. ƒ270000 162, grondlasten ad 10 480, b uur derving en administratie met afronding ƒ479,53; totaal uitgaven f 19300, nuuropbrengst 48 X 52X 4= ƒ9984, bijdrage ƒ9316 of voor de gemeente 2329." De Voorzitter deelt voorts mede, dat de inspecteur de raming der woningen veel te laag vond en meende dat die van ƒ4800 tot ƒ5500 moest worden verhoogd en dan is het oorspronkelijk ontwerp nog vereenvoudigd, dan zijn de kelders var vallen en vervangen door kelderkasten, terwyl de hoogta is verminderd. De inspecteur wees op de noodzakelijkheid om nu de raming te vorhoogen en een voorschot aan te vragen overeenkomstig de verhoogde raming, aangezien, wanneer later de raming overschreden wordt, de ver hooging door een verhoogde huursom moet worden gedekt. Voor den grond en de bestrating is nu noodig ƒ25.400 en voor den bouw 273.000. Berekend wordt dat de woningen 4 per week zallen opbren gen en dat het deel in het tekort dat door de gemeente zal moeten gedragen worden ƒ2329 bedraagt. De vraag is na maar of de woningen voor 4 per week zullen kunnen worden verhuurd. Hij stelt zich voor, dat de menschen die het kunnen betalen deze woningen zullen betrekken en dat de door hen verlaten goedkoopere woningen zullen kunnen betrokken wordpn door hen voor wie die huurprijs van ƒ4 te hoog is. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het verzoek der vereeniging in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer Van Dixhoorn verlaat de vergadering. IV. Omvraag. a. De Voorzitter deelt mede, dat er nog een verzoek is ingekomen van den heer Van lloeve om oude slangen van de brandweer te koopen. De brand weer bezit een partij siangeD, die voor haar niet meer geschikt zijn. Burge meester en Wethouders geven in over weging hun college te machtigen die partij oude slaugeu te verkoopen voor 50 cent per meter. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. b. De heer De Kraker wijst op den slechten toestand van den Buthdijk van at Cappon'tot aan de marechaussée- kazernehet water kan daar niet weg loopen, waardoor veel overlast wordt ondervonden. De Voorzitter merkt op, dat, zooals de heer De Kraker wel weten zal, die straat niet by de gemeente in onderhoud is hij zal evenwel van de madedeeliug nota nemen en er de aandacht van den onderhoudsplichtige op vestigen. c. De heer Kruijsse wyst er op, dat sinds de nieuwe dienstregeling der spoorwegen euz. de postverbinding bier achteruit is gegaan. De Nieuwe Rotter- damsche Courant b.v. die hier anders in den voormiddag werd ontvangen komt nu pas des avonds om 7 uur. Hij meent, dat, waar dat blad des avonds Ter Neuzen nog bereikt, bet toch des morgens met de eerste ge legenheid alhier kon worden aange voerd. De Voorzitter meent, dat er geen bezwaar is om hierovsr eens aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te schryven en verbetering te verzoeken. De Voorzitter siait de vergadering door bet uitspreken van het danfc- formulier. Tem. Crt.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1