m Gemengd Nieuws. Teli Sp( Fi Kat provinciale verkeersmiddelen aan de •rde. De commissie die nop geenszins aan het einde harer beraadslagingen gekomen is, kwam evenwel omtrent sommige tot haar op de eerste plaats gestelde taak behoorende punten tot een beslissing, en oordeelde het terwille der dringende noodzakelykheid goed au reeds ten aanzien dier punten tot de Provinciale Staten voorstellen te richten. De voorstellen zijn de volgende le. aan Ged. Staten op te dragen, onverwijld alle middelen aan te wenden, welke'met spoed leiden tot ten minste het algeheel herstel van den vóór oorlogechen dienst op de Wester Schelde en tot inrichting van een dienst op de Ooster Schelde, waarin dagelijks ten minste tweemaal van Zierikzee, indien al niet naar Middelburg, dan toch zeker naar Kortgene en omge keerd wordt gevaren en ten minste ééne maal van Zierikzee naar Middel burg. 2e. aan G. St. op te dragen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de vervanging van de kleine boot tusschen Hansweert en Walzoorden door een van grootere capaciteit 3e. Ged. Staten uit te noodigen spoedig de noodige stappen te doen, om het havenkanaal van Zierikzee en de zwaaipiaats aldaar in onderhoud by de provincie te brengen, of, indien zulks op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, de noodige voorbereidingen te treffen, ten einde door een provin ciaal subsidie het behoorlijk onderhoud van dat kanaal en die zwaaipiaats te verzekeren en in de a.s. najaarszitting te dezer zake voorstellen te doen 4e. aan Ged. St. met nadruk op te dragen ter zake de aansluitingen van den autodienst Goes—Wolphaartsdijk- sche veer e.o., alsook die van de treinen der Z.V1. Tramw. M. aan de beoten te Neuzen en te Walsoorden en in laatstgenoemde plaats tevens de aansluiting der treinen van Stoomb. Mij. Hulst—Walsoorden, met den mees ten spoed een onderzoek in te stellen, en overal, waar verbeteringen geraden en bereikbaar zijn, met kracht in te grijpen 5e. Ged. Staten uit noodigen, onver wijld te onderzoeken, hoe de veren van Veere op Kamperland en omge keerd, en van Viane op Stavenisse en omgekeerd in provinciale veren, zoo wat eigendom ot pacht als exploitatie betreft, waren om te zetten en daarom trent in de a.s. najaarszitting voorstellen te doen. Op de eerste vergadering de Zomer- zitting jl. Dinsdag werd op voorstel van den voorzitter, den Commissaris der Koningin besloten bovenbedoeld voorloopig rapport om bericht en raad te zenden aan Ged. Staten, zulks met verwerping van het voorstel-Van Niftrik, het rapport ter behandeling naar de aldeelingen te verwyzen. M. Crt. AXEL, 13 Juli 1920. Zondagmiddag werd op het sport terrein alhier ontdekt, dat van de zes paarden, die men daar betrekkelijk kort te voren nog had zien grazen, ei drie dood in de weide lagen. Onmiddel lijk werd de haer A. de Ruijtei, als eigenaar gewaarschuwd en ging men er met den veearts heen. Toen was ook nog een vierde paard ODgesteld geworden, dat met de twee andere naar den stal werd gehaaid. Door direct ingrijpen is dit paard weer genezen. Een deskundig onderzoek ingesteld o. m. door den veearts, den heer L. Boogaerc, heeft aan het licht gebrachr, dat de paarden tengevolge van ver giftiging gestorven zijn, veroorzaakt door het eten van vergiftige planter. De omstandigheid, dat op genoemd terrein een paar dagen tevoren de lokpaardendag was gehouden, gaf intu8schen voedsel aan allerlei verdacht- makende praatjes, welke gelukkig allen grond mistenzoo ook het vermoeden, dat kwaadwilligheid de oorzaak zou zijn. Evenwel is gebleken, dat er eenig ver band bestaat tusschen den lokdag en de vei giftiging. Men had nl. een gere serveerd gedeelte van de tribune met groen en bloemen versierd en verzuimd dit Da afloop van den tokdag zoodanig te verwijderen, dat het geen mensch of dier kon schaden. De paarden nu moeten van dat groen gegeten hebbeü, wat hun dood tengevolge had, zoodat eonige onvoorzichtigheid als de indirecte oorzaak kan worden beschouwd. Gelukkig, dat de paarden verzekerd waren, anders had zeker de schade een vijfduizend gulden beloopen. Naar we vernemen moet Zaterdag avond onder deze gemeente van een koe, die in de weide liep, de staart aigesneden zyn. Wat de dryfveer tot zulke wreedheden kan zijn, is onbe- grijpelyk. Vrijdagmiddag werd alhier ten huize van den heer M. A. Koole dooi de notarissen Vau der Moer te Terneu- zen en J. A. Dregmans te Axel in het openbaar geveild U. Een woonhuis met erf in de Molenstraat te Axel, groot 37 centiaren. 2e. Een pakhuis naast koop I, groot 17 centiaren. 3e. Een woonhuiB met tuin in de Molenstraat, groot 1 are 27 centiaren. 4e. Een woonhuis te Axel, Oude Wijk, groot 63 centiaren. Da beide eerste perceelen werden niet verkochthet 3e perceel werd gekocht door den heer J. Cornelisse te Axel voor 1850 en het 4e perceel door den heer Abr. Maas te Axel voor j 1850. Bij Kon. besluit is het maximum aaDtal vergunningen met ingang van 1 Januari 1921 voor de gemeente Zaa inslag bepaald op 6. Ter gelegenheid van de j.l. Dinsdag te Zaamslag gehouden paarden en veemarkt was de aan voer van paarden bevredigend, doch hoornvee was maar matig aanwezig. Pryzen behaalden e.a. Voor de schoonste merrie, van 4 jaar, le M. van Fraeyenhove te Axel, 2e Joh. de Feijter Johz. te Zaamslag, 3e H. de Regt te Ter Neuzen. Voor de schoonste merrie van 3 jaar, le J. Huijssen te Ter Neuzen, 2e F. Michielsen te Zaamslag, 3e Wed. J. Buijze te Zaamslag. Voor de schoonste merrie van 2 jaar, le G. Dees te Zaamslag, 2e Joh. de Feijter Johz. te Zaamslag, 3e H. de Regi te Ter NeuzeD. Voor de schoonste jaarling merrie, le Joh. Ie Feijter Johz., 2e K. de Koeijer, 3e Wed. A. J. Verpoorte allen te Zaamslag. Voor het beste hengsteveulen, le C. de Putter te Axel, 2e F. Michielsen te Zaamslag, 3e M. de Putter te Zaam slag (Veer). Voor de beste Merrieveulens, le M. van Fraeyenhove le Axel, 2e Jac. de Putter te Axel, 3e Jac. de Putter te Axel. Voor de beste baatgevende of kalf dragende koe, le J. de Mul Wz. 2e A. de Putter A.Jz. beiden te Zaamslag Voor de beste kalfvaars, le J. L, Riemens, 2e J. de Mul Wz. te Zaam slag. Voor de vetste koe, vaars, os, le prijs F. van Fraeyenhove, 2e S. van Hoeve Jz. beiden te Zaamslag. Voor ue beste fokstier, le C. Putter te Axel. Voor de beste geit, le en 2e Jac. Mechielsen te Steenovens. Bij koninklijk besluit is benoemd toe rechter in de rechtbank te Middel burg, de heer ilr. P. J. van Bortel, advocaat te Oostburg, tevens kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar. Verschillende ledeD van de Provinciale Staten bieden op 19 Juli aan den heer J. A. van Rompu, die op 3 Juli jl. 25 jaar lid van Ged. Staten was eu aan deu heer jbr. mr. E. A. O. de Casembroot, die dit op 20 September a.s. hoopt te zijn, te Middel burg een diner aan. Bij het te Groningen gehonden examen slaagde voor de Fransche taal akte B de heer J. R. H. de Smidt te Sas van Gent. De ryksnajaarskeuringen van dekhengsten zullen in de provincie Zeeland dit jaar gehouden worden op de volgende dagen op 28 eu 29 September te Oostburg; op 30Septem ber te Axelop 1 October te Hulst op 5 October te Zierikzeeop 6 October te Middelburg op 7 October te Kattendijkeen op 8 October te Tholen. Een kranige zwemster. Twee meisjes liepen op den Maliesingel te Utrecht met elkaar te wandelen toen zij plotseling ruzie kregen, die in een ommezien zoo hoog liep, dat een van de twee pardoes den singel insprong, byna op den voet gevolgd door haar vriendin, die even eens het water invloog. Geen van beide meisjes kon zwem men, de eene zonk hijna onmiddellijk. Het geval werd het eerst bemerkt door de familie De Kok aan den Maliesingel; de 17-jarige dochter des huizes, rende naar buiten en sprong, gekleed en al, in den singel. Even later ging van den anderen kant, een militair eveneens te water. Deze werd door een der drenkelingen in haar doodsangst vastgegrepen en mede omlaag getrokken, zoodat voor deze beiden groot gevaar dreigde. Mej. De Kok, die al zwemmende dit bemerkte wist den militair en hel meisje, dat hem omkneld hield, te naderen hen boven water te trekken, om hen vervolgens naar den kant te duwen, zoodat zij grond onder de voeten kre gen. Dadelijk daarna gingen beiden opnieuw te water, om naar het reeds gezonken meisje te duikenzij slaagden er in haar op te halen en aan de plautstfenzijde aan den kant te brengen. Deze drenkelinge bleek geheel bewusteloos te zijnmej. De Kok heelt toen met een mes de kleeding van dit meisje losgesneden om haar lucht te kunnen geven. Toen het geval zóóver was opge knapt, moest mej. De Kok, die in haar natte kleeding in bet plantsoen stond, weer naar haar huis aau deu Maliesingel terug. Zij koos daartoe maar den kortsten weg en sprong opnieuw deu singel iu, om naar den overkant te zwemmen. U.D. Familietragedie. Dr. H. te Leiden leeft sedert eenigen tijd met zijn vrouw in onmin. Zij wordt door hem niet in zyn huis geduld. Woens dag morgen is zij, verlangend haar kiuderen te zien, toch in huis gekomen en is toen door haar man iu de serre van zijn woning opgesloten, zegt het Vad. Tot Donderdagmorgen is zij daar opgesloten geweest, zonder eten of drinken. Door haar geroep merkten de buren, wat er gaande was en hebben haar van voedsel voorzien Dr H. is door de politie in verhoor genomen. Grof spel. Naar aanleiding van het berich omtrent grof spel onder de studenten te Delft, verneemt het Ned. Corr.-Bureau in Den Haag het volgende Enkele weken geleden werd den rector magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft, prof. Der Haas, mededeeling gedaan van het feit, dat een oud-rector van het studentenkorps eerelid van deu senaat, vau een veei jongeren colega in. een tijdsverloop van slechts luttele weken met het kaart spel een geldsom had afgewonnen, als wellicht nimmer aan eenige speeltafel hier te lande .is verspeeld. Gebleken dat de houding van oud-rector lja»obus zoowel vóór als bij en na het spel j„ jm e veel te denken geeft en weinig correct kan worden genoemd. Er moet 133.000 bij het spel zijn verloren door den eenen aan den! anderen van de twee studentep. Do schuld is aan den winner reeds gekweten. Toen een deel van de som was betaald, trachtte de familie van de verliezende party gedaan te krijgen, dat de winner dit geld teruggaf en van de vordering van het overige afz8g, teneinde de heele soru ter beschikking van den Senaat der Hoogeschool te stellen, als een londs voor beurzen voor onbemiddelde studenten. Evenwel de winner voelde er niets voor zijn "eerlijk" naar de regelen der kunst verdiende winst at te staan. Trouwens, de Senaat was niet bereid, aldus verworven geld voor een stichting aan te nemen. Oi winst is dus opgestreken en vermol delijk al voordeelig belegd. Wat de straf betreft, door den Senaal der Hoogeschool aan de twee spel"! opgelegd, zij zijn voor een jaar] uitgesloten niet alleen van de le.-.sr o, maar ook van bet afleggen van eei examen, zij mogen geen gebouw Van de Hoogeschool betreden. Treinroovers. Een Z*it»ersch horlogemaker, op weg van zijn vaderland naar Chrisiia nia, waar hy een betrekking had aangenomen, is Woensdagavond tus schen Esschen en Roosendaal hel slachtoffer van een paar brutale treindieven geworden. Van Antwerpen het laatst komende, was bij in Esschen in den achterstee waggon vau den trein, welke van daar te 8,10 vertrekt, gaau zitten. Met hem en in dezelfde coupé twee minder gunstig uitziende mannen-typen, die een voor den Zwitser onverstaanbare taal spraken. De trein kon hoogstens enkele minuten in gang zijn geweest, toeu een van de twee medereizigers den Zwitser om vuur vroeg. Terwijl de man aan het verzoek wilde voldoen,: kreeg hij, aldus luidde zijn verhaal bij het verhoor door de politie een slag op het hoofd, waarop een worste ling ontstond en de horlogemaker voelde, dat men hem een steek in den hals toebracht en dat hy aan de borst verwond werd. De twee boeven heb ben vervolgens den man uit den trein geworpen, na hem zyn portefeuille met ruim 800 francs, zijn horloge en gouden ketting te hebben afgenomen. Ofschoon de man gedurende geruime^ tijd bewusteloos was hlyven liggen langs den spoorweg, was hij er toch nog wonder boven wonder goed afgekomen. Toe hij weer bij kennis kwam, meende hij in de verte klok te hooren luiden, waarna hjj strompelend zich voort bewoog Hy is toen in de buurtschap Nispen aangekomen, waar hij overnachtte. Daar bleek hem, dat den steek in den hals niet diep was, wat bij bad te danken aan den dubbelen bardgestre'cen boord, welken hij droeg, waarop messteek in zijn kracht werd gebroken, Donderdagmorgen is de man per auto van de firma Broos te Roosendaal overgebrachr, waar hij zich onfier dokters behandeling stelde en aangifte van het gevai deed bij de politie, die, geholpen door de maréchaussée, een onderzoek instelde en zal trachten de daders op het spoor te komen, daar men vermoedt, dat dezen uit BelgiS naar hier de wyk over de grens hebban genomen. Behalve zijn portefeuille, horloge en gouden ketting, was de man ook zijn valies kwijt, dat natuurlijk ia het bezit der roovers was achtergeble ven. van Th< Dorselai aansen Pagter. Philij Alexand Irma Ci Geboc Arthur Celina Petrus Leouarc Johanni Oreil Buck, Uaers Zaan Krjjn 1 jm. en Hameli: j-, Jd- j„ jm. jd. 30. Neeltje Gebo Oppen Johann Johann van Ja: Adriani Maria van Ja Arenth Dingen 10. Pi Adrian, Jan va Adriaa: en Cal Ellzabe Ehzabe z, var Catbar: d. van SI. Pi Arentb d. van Over '1 j-, Corneli Francis 78 j., v leven lc geslacl Schrjjv Vei Woen Mei Westi schij r warm de zi bij z FOM van aan N< inge: vaar

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2