*0, 28. Woensdag 1Juli It>20. k 36e Ja ill*;:.; Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Duurtebestrijding. FEUILLETON. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco pea: post 87l/2 Cent. Afzonderlijke Nes. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr.56. - Postbox 6. aDVERTENTLEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF ure. Allerlei voedingsmiddelen worden in den laatsten tijd weer duurder, zonder dat men begrijpt waarom dat eigenlijk noodig isboter, kaas, eieren, melk enz. Öt liever men begrijpt 'twèl: 'tis alleen omdat fabrikanten en andere belanghebbenden nog meer willen verdienen en, niet belemmerd door regeeringsmaatregelen hun slag trachten te slaan, wat hun gewoonlijk maar al te goed gelukt. De boter mocht nu voor een week het land niet uit, was dat misschien de reden waarom de zuivelfabrikanten zoo weinig leverden aan hunne afnemers, in de verwachting dat het verbod toch wel gauw zal worden opgeheven en men dan weer meer kan verdienen door den uitvoer Kaas mag nu weer worden uitgevoerdwe zullen het wel gauw aan den prijs merken. Melk, groenten aardappelen, terwiji ze er in overvloed zijn, blijven ze gruwelijk duur, en overal hoort men van plannen om er „nog een schepje op te doen." In verband daarmede herinnert de N. R. Ct. er aan, dat 23 Augustus van verleden jaar een Staatscommissie is benoemd, wier taak zou zijn a. een onderzoek in te stallen in zake de bestaande duurte van de voornaamste levensbehoeftenb. na te gaan of en in hoeverre door regeeringsmaatregelen ot anderzins algemeene prijsstijging kon worden tegengegaan of althans voor bepaalde artikelen beperktc. daaromtrent de gewenschte voorstellen te doen. „Dit Kon. besluit is vanzelf niet voor parade geschreven. De bewoor dingen, waarin de opdracht der Staatscommissie was vervat, waren Laat hen met kanonkogels schieten. Don Pedro! riep de jonge man met vroolijk gelaat. Ze blijft hier, ze blijft bij mij, Wat hoor ik hernam Don Pedro zeer ernstig. Ik wil niet hopen, dat het is, zooals da cavelier zegt. Gij zult uwen bloedverwant volgeD, Josephe Neen, riep zij moedig, toen ik daar bovenop den rand der sloep stond en neerzag op de golveD, die mij van hem zouden scheiden, toen wist ik wat mij te doen stond. Mijne moeder heelt mjj den weg gewezen. Eens volgde ook zij den man van haar hart in de wijde wereld, heeft zij vader en moeder ver laten uit liefde. Ik weet wat ook mij te doen staat. Hier staat hij, aan wien mijne arme moeder hare laatste zoete uren, aan wien ik leven, eer, alles te danken heb. En ik zon hem verlaten Groet de gravin mijner voorvaderen iL Valencia, Don Pedro, en zeg hen, dat er nog een is uit de stam der Fortosi natuurlijk wel overwogen, en da Re geering, die er haar fiat op gaf, moet toch iets bereikbaars voor oogen hebben gehad toen zij de Staatscommissie instelde. Dat dit zoo was, werd trouwens duidelijk uit het bovenvermelde ont werp. Aan den Centralen duurteraad immers, die volgens dat ontwerp zou ingesteld worden, werd tot taak gesteld om a. een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de duurte van goederen en diensten... b. de aandacht der Regeering te vestigen op maatregelen, die waren te nemen, tot bestrijding van de duurte. Deze omschrijving van de taak van den Centralen Duurteraad was ontworpen door de bovengenoemde Staatscommis sie zelve, nadat deze een week ot zes aan het werk geweest was en het terrein had kunnen verkennen. Gelijk men ziet, zijn de bewoordingen nage noeg dezelfde, die de Regeeriug voor de beschrijving der Duurtecommissie had gebezigd. En dat deze commissie ze ten opzichte van den Duurteraad overnam (zij voegde er zelfs nog een bij ver strekkingen van wenken en mededee- lingen aan het publiek) wijst er op, dat zij ze practised niet alleen niet ongeschikt vond, maar ook dat met de indiening van het ontwerp het terrein der officieele duurtebestrijding nog geenszins afgegraasd werd geacht. Het kon toch niet zijn, dat de Duurte commissie aau deu Centralen Duurte raad eeu taak op den hals wilde schuiven, waar zij zelve niets meer in zag, waarmee eer te verwerven of iets nuttigs te bereiken was. Ware de Centrale Duurteraad inge steld, dan zou zeer waarschijnlijk de Duurtecommissie, nadat zij de gegevens, wie de liefde hooger geldt dan het leven Dou Pedro werd bewogen. Zoo, volg dan uw hart, wellicht geeft het u betereD raad dan een oude man. Ik weet u ten minste gelukkig in de armen van dezen edelen man en zijn reine ziD spreekt mij daarvoor borg, dat onze eer hem niet minder geldt dan de zijne. Maar Don Fröbenio, wat zult gij zeggen tot uwe trotsohe bloedverwanten, als gij dit kind der ellende aan hen voorstelt Eq zult gij ook den moed hebben, den spot der wereld te verdragen Vaarwel Don Pedro, zei de jonge man met moedig gelaat, terwijl hij hem de eene hand ten afscheid bood en met de andere de geliefde omvatte. Wees getroost en wanhoop niet aan mij Ik zal haar der wereld toonen en, als men mij vraagt: »wie was zij dan" dan zal ik, niet zonder vroolijken trots antwoor den Zij was de Bedelares van de Pont des Arts EINDE. Bladvulling. Wie U iets van anderen overbrengt, brengt anderen iets van U over. die zij allengs verzameld had, aan dien raad had overgedragen, van haar plicht zijn ontheven, en zou haar werk door den raad zijn voortgezet. Nu de Centrale Duurteraad er niet is gekomen, is de opdracht van de Duurtecommissie intact gelaten. Deze commissie is in actie gebleven en heeft hare onderzoekingen voortgezet. Zoo behoort het althans te zijn. Maar de commissie is half September geinstalleerd, en men heeft sedert niet vernomen, noch dat er eenig onderzoek van haar uitgegaan is, noch dat er eenige wenk of mededeeling van haar gekomen is, noch dat ze eenig voorstel aan de Regeering gedaan heeft, behalve dan dat tot indiening van het boven genoemde ontwerp." Wat doet die commissie au vraagt het blad. Slaapt zij misschien? Wij hooren er niets van. Niet dat zoo'n officieele commissie veel zal uitwerken de actie moet van de slachtoffers zei ven uitgaan, maar zij kan een stootje geven in de goede richting. „Het (verworpen) Duurteontwerp bevatte, ondanks de bedenkingen, die daartegen konden worden gemaakt, een grondslag, waarbij de maatschap pelijke duurtebestrijding zich had kunnen aansluiten, en die haar zou hebben geschraagd. Met de verwerping van het ontwerp is de publieke deelneming aau de bestrijding van de duurte weer verminderd, en de publieke belangstelling in het vraagstuk gede moraliseerd. Men moppert, doch doet verder niets. Indien nu eens bleek, dat de Regeering en de regeeringsorganen zich bewust zijn, dat het duurtevraag- stuk met de verwerping van het duur teontwerp niet van deagenda verdwenen mag worden geacht, zou er weer ople- In de wol. Wol is duur en wol is schaarsch. Om een wollen broek te koopen Moet er money zijn bij hoopen. En wat zien wij nu voor raars In de warme zomerdagen Wordt een wollen jurk gedragen. Wollen sjaals en, als festoen, Wollen lap op dun katoen. Zelfs de bloote krullenkopjes Gingen schuil in wollen dopjes, Renaissance van de pruik Naar achttiende eeuwsch gebruik. Al wat blozend is en mollig, Werd door mode's machtwoord wollig 't Is een ware wolmanie, Waarvan ik nog 't eind niet zie. Zal men in Augustusdagen Ook Dog wollen sokken dragen Onder bruingebrande kuit? Wat die mode toch beduidt? 'k Zie mijn aardige cousine, Altijd in de contramine, Maar voor mode steeds bereid, Na van top tot teen »gebreid, Straks bfj de Novembervlagen Een costuum van linnen dragen, En een licht doorschijnend prul Als het kwik daalt onder nul. Aop. ving komen in den strfjd, die thans gestaakt lijkt, Zou de Duurtecommissie het niet op haar weg vinden te liggen, hiertoe het initiatief te nemen Eens vertellen, wat zij heeft gedaan? Wat zij heeft onderzocht Of, en zoö ja, welke wenken zij verneemt te moeten geven vraagt de N. R. Crt. Het verkeer in Zeeland. Bij besluit van de Provinciale Staten van 12 December werd een commissie benoemd ten einde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener reorganisatie der Provinciale verkeers middelen. Deze commissie bestaande uit de heereu van Dixhoorn, Lindeijer, Van Niftrik en Van der Weijde, onder voorzitterschap van den heer P. Diele- man en bijgestaan door den heer Magendans als secretaris heeft op grond van eigen rapporten der com missieleden in een viertal vergaderingen een gedeeltelijk resultaat bereikt, en dit in den vorm van gemotiveerde voorstellen aan de Staten doen toeko men. De taak, welke de commissie gesteld had was drieërleiIn de eerste plaats na te gaan welke verkeersverbeterin- gen onverwijld en zonder omvangrijke werken dienen te werden tot stand gebrachtin de tweede plaats te over wegen welke noodzakelijke ot wensche- lijke wijzigingen en aanvullingen van bestaande verkeersmiddelen in een verdere toekomst moeten geschieden, en in de derde plaats de bespreking van het wegenvraagstuk, waaromtrent een afzonderlijke nota aan het eind rapport zou zijn toe te voegen. Bij de besprekingen kwamen zoowel de inter nationale als interprovinciale en Een champagncfuif van drie knapen. Het New Yorksche Kinder-Gerechtshof had dezer dagen een ongeloofelijke zaak te behandelen. Drie jongens, van tien en elf jaar, die onder tranen bekenden, de aanvoerders van een >rooverbende« te zijn, bleken sedert tien dagen eiken nacht via de brandgang en het dak, in de Metropolitan Opera House te zijn doorgedrongen. Te voreu hadden zij ingebroken in de voorraad ruimte van (len buffethouder en met den buit imiteerden zij op deu zolder van de opera een strand op een koraalrifhet strand werd voorgesteld door groote massa's suiker en met behulp van een hoeveelheid champagne ter waarde van zesduizend- gulden, schiepen zij de zee. Toen zfj dit gewrocht hadden, kwamen zij tot de ontdekking, dat de smaak van het mengsel niet slecht was. Later voer de handelsgeest in nen en zij gingen over tot verkoop van het verboden vocht. Voor de opbrengst kochten zij vuurwerk. Een detective is hen echter op een avond gevolgd en heeft op wreedew i.se eeu einde gemaakt aau deze p<» tische avonturen welke den t> ,f - houder meer dan 12000 hebben geaoj..

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1