1 - komen, dat het telkens keuren en monsteren* en herkeuren is, maar voor wie die zaak volgt is dit juist belang wekkend en zyn de vele keuringen en tentoonstellingen de oorzaak, dat steeds opnieuw fouten gezien worden in het paard, dat men voor zich het beste achtte en bij vergelijking met andere nog verbetering eischt en het is tot eer gezegd, dat de fokkers met lof- waardigen ijver steeds streven en blij ven yveren om hunne paarden steeds beter en mooier en kostbaarder te maken. En vooral dit laatste weegt natuurlijk het zwaarstwant als men ziet dat nu, afgezien van de duurte van alle artikelen, want ook vóór de crisistijden was het al zoo, zooveel maal duizend gulden wordt betaald voor een paard, als voor eenige tientallen jaren, maal honderd gulden werd gegeven, dan is dat een resultaat, waarop gewezen mag worden en dan vinden we volle vrijheid om aan die paardenbeweging, zooals ,men" het spottend wel eens noemt, meer aandacht te schenken, meer plaats en tijd te wijden, dan misschien velen wenschelijk voorkomt. En het moet ons van het hart, dat we het met de voormannen der paardenfokkerij be treuren, dat waar zooveel wordt gepresteerd in dit deel van Nederland, èn van de zijde van autoriteiten èn van de zijde der dagbladpers (vak- menschen uitgesloten) niet meer belangstelling wordt gevoeld voor een zaak als deze. Oes ondanks geven de landbouwers den moed niet op, zij werken maar voort, in de overtuiging, dat de geldelijke belooning niet uitblijft en dat is ten slotte het voornaamste. We keeren terug tot het terrein en zien daar op verschillende banen de keurmeesters enz. aan het werk, ieder voor zijn categorie. En als men weet, dat er 17 atdeelingen zijn, kan men begrijpen, dat die keuringen eenigen tyd vragen, te meer waar het vaak zoo moeilijk is tusschen de prachtdie- ren verschil te zoeken in bouw, vorm, gangen, enz. Een bespreking van de voorgebrachte paarden achten we hier niet op zyn plaatswe moeten volstaan met de mededeeling dat er honderden prachtige paarden waren en vooral de vierspan nen hengsten, en merrien en acht spannen, ja een 16 span merriön, een indrukwekkend gezicht opleverden. Een 16-span bekroonde dieren behoort zeker tot de zeldzaamheden. We zagen dit voorgebracht door den nestor der paardenfokkers, den heer Ph. J. van Dixhoorn, van Axel. Vermelden we ook nog, dat er een wedstrijd werd gehouden onder de hoefsmeden, omdat het vormen van mooie hoeven in groote mate athauke- lijk is van de behandeling der paar denvoeten door den smid. Er was groote belangstelling ook van de zijde van het publiek. We geloeven dat we niet overschatten, als we het aantal bezoekers met inbegrip van personeel en al wat erbij behoorde op een paar duizend menschen ramen. Het buitenverwachting mooie weer lokte ieder uit en het was een bont gezicht de talrijke groepen van men schen in verschillende kleederdrachten tusschen de verschillend gekleurde paarden te zien wemelen, alles beschre ven door de Julizon welker stralen werden getemperd door een frisch zuidenwindje. Uit alle deelen van ons land en ook uit het Buitenland (Ouitschlaad) zagen we bezoek. Een trein van meer clan 6 passagierswagens voerde de Z. V. T. M. heen en terug naar het land van Cadsand. En nu moet ons weer een opmerking 'uit de pen nl. dat die belangstelling veel grooter was, aan die wred betoond door de boeren uit het land van Axel. Voorzeker, ook vaa hun kant was bezoek, maar het had van die zyde veel drukker moeten zyn. Misschien dat de teutoonstelling te Hulst hierin aandeel had. Het verdient opmerking, dat een paar veteranen bun het voorbeeld stelden. Zoo zagen we in den heer L. de Feyter een 82-jarig liefhebber, die nog vol belangstelling de bekroonde dieren bewonderde, terwijl de heer Meulenberg nog op 78 jarigen leeftijd er de reis van Aken naar hier voor over had om den fokdag bij te wonen. Eenige muziekstukjes van .Concor dia" dienden ter opluistering en gaven afwisseling aan de talrijke wandelaars. Van de Oude Harmonie uit Hulst was bericht van verhindering gekomen. Na de keuringen werden de ver schillende bekroonde dieren in den ring gebracht en dravend rondgeleid, terwijl hiervan door den heer Muilnes, filmoperateur te 's Gravenhage opnamen werden genomen, taneinde deze later op het doek te brengen en als reclame voor de Zeeuwsche paardenfokkerij te verteonen, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Natuur lijk werden nu en dan ook kiekjes genomen van de Axelsche kleeder drachten. Zoodra alle bekroningen bekend waren, werden de medailles uitgereikt en in de eerste plaats die, welke door H. M. de Koningin beschikbaar was gesteld. Na een toespraak door den burgemeester van Axel, den heer L. J. den Hollander, die wees op de betee- keuis der tentoonstelling en de belang stelling, die ook H. M. steeds voor Z. VI. koestert, werd de groote zilveren medaille uitgereikt aau dhr. M. R. de Craeue voor ziju kampieenhengst. Da overige medailles warden uitge reikt door den voorzitter van het Ned. Trekpaarden Stamboek, dhr. jhr. Van Vreedenburch, eveneens na een harte lyke gelukwensch aan de prijswinners. Intusschen werden de toebereidselen gemaakt voor den maaltijd en na •enige wijlen pauze vereenigde men zich aan den gemeenschappelijken disch. Niettegenstaande de aanwezigheid van een honderdtal gasten, was het de eerste oogenblikkeu in de verver sching8tent betrekkelijk stileen bewijs dat de opgediende spijzen zich goed lieten smaken, dank zy de goede bereiding en de smaakvolle keuze van het menu. Lang duurde het echter niot et de aandacht werd gevraagd voor oen hartelijk welkomstwoord van den voor zitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn aan den voorzitter en den secretaris van het Ned. Trekpaarden Stamboek, den alg. secr. van de Z. L. M., den Burgemeester en het Dag. Bestuur van Axel en verdere autoriteiten, die aan wezig waren. Van den voorz. der Z. L. M. was bericht van verhindering gekomen u een telegrafische geluk wensch voor dezen dag ontvangen. Dhr. Van Dixhoorn dankte allen voor de medewerking en ook was er dankbaarheid voor het feit, dat thans door 3 vereenigingen, gemeenschappe lijk ééu paardonuag werd gehouden. Ook H. M. de Koningin werd herdacht, maar wie we naast de autoriteiten, bestuursleden, inzenders, enz. enz. niet mogen vergeten, zeide spr., dat zijn zij, die onze paarden hier brachten, dat is het p rsoueel. Laten we ook dat in waarde houden, want zelve zouden we het nu niet kunnen ver zorgen. Daarom ook dank aan hen. Eu hiermede was de rij der toasten geopend. Nog vele welsprekende woor den van dauk, hulde en hoop werden geuit en uit alle klonk een hartelijk heid, die voor de toekomst veel ver wachting geeft. Toen de express tram naar IJzendyke gereed stond om te vertrekken werd in opgewekte stemming afscheid ge no»eu en vertrok ieder welvoldaan over de in alle dealen geslaagde Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Pokpaardendag te Axel gehouden. Thans laten Mij volgen den Uitslag der Prflzen. De volgorde der bekroningen was aldus (De personen, by wier naam geen plaats staat, wonen te Axel). I. Merries geboren in 1919. 1. Dalila, Joh. Hamelink, Stoppeldijk. 2. Jeannette de Laboureur, Ph. J. van Dixhoorn. 2. Poes, K. van Hoeve, Zaamslag. 3. Marie, P. J. v.Campen,Stoppeldijk. 3. Magriete de Nemrod, dezelfde. 3. Plorine van Ronde Putten; P, Dekker Pz. 4. Maitresse, Jan de Putter. 4. Nora, dezelfde. 4. Comedie, F J. de Peijter Cz. 4. Hevea, J. Weyns. Eervol vermeld Anita, Th. Vereecken, Hontenisse. Operette, L. A. de Mul, Zaamslag. Christina, P. A.Mangnus,Boschkapelle Artistique de Lies, Th. Roegiers, Westdorpe. Laura, J. van Hoeve, Neuzen. Alida Coene. Jan de Putter. II. Merries geboren in 1918. 1. Ida de Laboureur, Joh. de Peijter, Zaamslag. 2. Bora, C- B. Maenhout, Sluis. 2. Hermine, A. de Dobbelaere, IJzendijke. 3. Jacoba, G. Buyze, Biervliet. 3. Olga, E. B. van Acker, Westdorpe. 3. Caline, Ch. Mabesone, Oostburg. 4. Trees, Lev. de Putter Jz. 4. Helena, C. Dees, Zaamslag. 4. Marquise d'Ahea, Gebr. Aer- noudts, Sluis. 4. Hubertina, S. van Hoeve. Eervol vermeld Cora, Cb. Mabesone, Oostburg. Hirondelle, Dobbelaere, vnmd. Bianca, K. van Hoeve, vnmd. Arabie, Jan den Hamer. Lena, Wed. W. G. Dielemau, Hoek. Dina, Jan Dieleman, Zuiddorpe. Marquise Schoon, I. J. Rtssoeuw, Schoondijke. III. Merries geb. in 1917. 1 Flora, E. P. Staal, Stoppeldijk. 2 Dora, F. Dekker, vnd. 2 Bertha, C. Maenhout vnd. 3 Flora, F. Dekker, vnd. 3 Elegante, Gebr. Aernoudts vnd. 3 Tado, A. M. de Milliano, Water landkerkje. 4 Irma d' Hulst, B. de Deckere Hulst. 4 Helene, Abr. Risseeuw, Retranche- ment. 4 Clara d'Izaac Iz. C. de Zwart, Zuidzande. 4 Agneau, C. Verhelst, Westdorpe. Eervol vermeld Mirata Wed. P. Dekker, Neuzen. Henriette, S. van Hoeve. Erica, J. J. Huijssen, Neuzen. Juliana, A. Haak, Zaamslag. Wolda, S. van Hoeve. IV. Merries geb. in 1916 en ouder. Kleine maat. 1. Cubus, van Dixhoorn vnd. ver guld zilv. medaille geschonken door „De oude Zwolsche", paardenverz. Mij., te 's Gravenhago. 2. Busta, Iz. P. Becu, Breskens. 2. Coquette, P. B. van Hoeve. 3. Bertiua, E. P. Staal, vnmd. 3. Blondine, Cam. Cammaert, Scboondyke. 3. Mina, J. I. Risseeuw, Scboondyke. 4. Rosette, H. P. Puyiaert, Zuid dorpe. Eervol vermeld Paula, Jan de Putter vnmd. Roza d' Hulst, Deckere vnmd. Dora, J. P. de MaatLemsen, Stop peldijk. Flora, P. Dekker Pz. V. Merries geb. in 1916 en ouder. Groote maat. 1. Caline, B. C. Ysebaert, Axel, verg. zilv. med. van de Verz. Mij. ,De Oude Zwolsche". 2. Caline de Maldegem, Gebr. Aer noudts, vnmd. 2 LupiBe, Cammaert, vnmd. I xji. I 3 Flora, Gebr. Arnoudts, vnd. 1 Qn 3 Helena, Th. Daelman, Westdorpe,Lrt Vn< 3 Bobette, H. P. Puyiaert vnd. F 2 Bie 4 Gazelle, Dixboorn, vnd. Iruncker 4 Duchesse de Muilen, Deckere, vnd, 2 Do; 4 Gulette, Dixboorn, vnd. g' Qav! 4 Clarette, S. van Hoeve. g' -ppji; 5 Bertha, A. C. van Waes, Zuiddorpe, 3 An 5 Lady, B. C. Puyiaert, Zuidorpe. 4' Fr< 5 Gusta, de Deckere vnd. 4' pe, 5 Juliana, Dixhoorn vnd. 4 ga 5 Elza, Alf. de Maat, Stoppeldyk. 4' Boi 6 Snel, K. van Hoeve, vnd. 6 Coqueito, C. Plasschaert St. Jan' steen. 6 Tobie, fl. P. Puyiaert, vnd. 6 Dorina, P. B. van Hoeve. 6 Plorine, Dixhoorn, vnd. VI. Kampioenschap merries. 1. Cubns, Van Dixhoorn. Med het Stamboek voor het Ned. Trekpaard] Ta 2. Caline de Maldeghem, Gebr. Aer- jegieDi 2. Ré |A»rdenb van 1 eigenaar, 1. Van Dixhoorn, vnd. 2. Cammaert, vnd. 2. H. P. Puyiaert, vnd. 3. B. de Deckere, vnd. 3. P. Dekker Pz., vnd. 3. B. C. Puyiaert, vnd. 3. Van Dixhoorn, vnri. 4. Gebr. Aernaudts, vnd. 4. Jan de Putter, vud. 4. Van Dixhoorn, vnd. 4. Jan de Putter, vnd. 4. P. Dekker Pz 'vnd. Eervol vermeld Van Dixhoorn, vnd. VIII. Vierspannen van verschillends eigenaren uit één gemeente. 1. C. Plasschaert en P. Vael, St, Jansteen. 2. E. P. Stael, vnmd. 3. S. van Hoeve, vnmd. naudts, vnd. VII. Vierspannen merries I Carmo: khement. f Albert Caspar Veoruitgi van, XIII. 2. Br 3. Co 3. Ba 3. J01 «ang, vc I Eervo! Espoir Deda, XIV. •uder. 1. Mj rnmd. 2. Su [2. N« Stoppeld 3. Le 3. P rance S i 3. Ar 4. Sa IX Vierspanne^ 2-jarige merries vnmd. uit éeu gemeente. 4, Bi 1. Gebr. Aernoudts, vnmd. 4. In 2. de Dobbelaere, vnmd. 4. D< 5. O] X. Hengsten geboren in 1919. 1. Domino de Laboureur, Wed. P, Dekker vnmd. 2. Certo de Zuiddorpe, H. P. Puy iaert, vumd. 2. Albertus, Bloudeel en Co. Aar denburg. 3, Alidor de Dierckensteen, ds Milliano vnmd. 3. Minos, Jac. Serrarens, Ossenisse, 3. Klaas, B. L. IJsebaert, vnmd. 4. Gagnant, G. Buijsse, Biervliet. 4. Willem, F. Dekker Pz. vnmd. 4. Bienfait de Laboureur, G. van Praaienhove. 4. Karei de Zuiddorpe, B. C. Puy laert, vnmd. Eervol vermeid: Izaak de Laboureur, S. van Hoeve Fz. vnmd. Botha Nemrod, C. de Feijter, Boschkapelle. Bienvenu, Cammaert, vnmd. XI. Hengsten geb. in 1918. 1Izaak de Laboureur, Dixhoorn vnd. 2. Isu de Laboureur, dezelfde. 2. Cadet, Bloudeel Co., vnd. 3. Colomar, H. J. de Waal, Ossenisse. 3. Ivan, C. Plasschaert, vnd. 3. Leonard, Biondeel, vnd. 4. Hubert, de Dobbelaere, vnd. 4. Consul d'Ahia, Aernaudts, vnd. 4. Dandy, Biondeel, vnd. 4. Albinaxus, Dixhoorn, vnd. 5. Henry, Biondeel, vud. 5. Samsonaard, dezelfde. 5. Leo, Aernaudts, vud. 5. Ingersol de Laboureur, Dixhoorn, vnd. 5. Fantan I, G. Buysse, Biervliet. Eervol vermeld Colosse de Zuiddorpe, de Waal, vnd. Eduard, de Maat, vnd. Samuel, Biondeel, vnd. Cousin de Laboureur, Aernaudts, vnd. Prins Willem, Dixhoorn, vnd. 0. Bi Gent. 5. Ci Hoek. 5. Cl Koewac! E M Eervo XV. L. J. de Axel. 2. M, Med. va 2. M Med. 3. N peldijk. 3. A Eervt Open Pachi Brin XVI. 1. S M 2. J: XVII jhengste 'koeten 1 B 2 V 3 G XVII

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2