|TI «ï6e Jaarg. )fl. r! A IJiljklIi 27. Zaterdag 10 1020. s Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V laan deren. J. C. VINK - Axel. De Invaliditeitswet. Provinciale Staten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdaaravond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon r. 56. - Postbox 6. aDVEETENTEEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagvoormiddag ELF ure. (Ingezonden). Langzamerhand beginnen de zege- liogen der Invaliditeitswet d®or te- dringen. Aanvankelijk werden overal bezwa ren tegen deze wet geopperd. Niet alleen van de zijde der werkgevers, maar ook van de zijde der arbeiders. Sproten de eerste voort uit financieele overwegingen, de laatste venden hoofd zakelijk haar oorzaak in de onbekend- beid der Wet. De bedoeling der wet werd niet begrepen. Velen staarden zich blind op het ouderdomspensioen, alsof dit het hoofd doel van de wet zou zijn. Er werd uit het oog verloren, dat dit maar een bijbedoeling der wet is. Een bijbedoe ling echter, die het eerst tot het volk zou doordringen. Eet hoofddoel van onze Invaliditeits wet is lo. een uitkeering bij tijdelijke* of blijvende invaliditei^ te verzekeren 2e. Weduwen- en weezenrente te verzekeren 3o. bij dreigende invaliditeit opname in een sanatorium ten laste van de Rijksverzekeringsbank mogelijk te maken, terwijl gedurende de behan deling een uitkeering aan het achter blijvend gezin mogelijk is 4o. Toelagen aan inrichtingen, enz. De bedoeling van het sub 3o is, dat indien een verzekerde invalide dreigt te worden, de persoon in een sanatorium opgenomen wordt. Door zeer zorgvul dige en spéciale behandeling wordt de invaliditeit, die anders gevolgd was, dikwijls afgewend, en blijft de persoon volkomen in staat in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Om dit gedurende de behandeling niet broode- looa achter te laten, kan aan vrouwen eventueele kinderen een uitkeering worden gegeven. Het sub 4o vermelde is van meer algemeene strekking. Het geven van toelagen zal hoofdzakelijk aan zieken huizen en vereenigingen in het belang van de volksgezondheid werkzaam, geschieden. Niettemin zal dit een vau de zegenrijkste gevolgen van de wet zyn. Overal wordt geklaagd, dat er in soms zeer welvarende en dicht bevolkte streken, geen of onvoldoend [geoutilleerde] ziekenhuizen zijn en dat men voor een betrekkelijk eenvoudige behandeling dikwijls over vry giooten afstand vervoerd moet worden. Door het geven van subsidiën zullen meerdere inrichtingen ontstaan en kun nen kostbare instrumenten enz. worden aangeschaft. Sub le en 2e zijn de renten [geen ouderdomsrenten] genoemd. Wordt een verzekerde, wiens wachttijd van 150 weken vervuld is invalide, dan wordt een rente toegekend. Recht op weduwen en wezenrente ontstaat a. indien de echtgenoot of vader reeds in het genot van rente was krachtens de Invaliditeitswet b. indien de overleden echtgenoot of vader verzekeringsplichtig was krach tens de Invaliditeitswet en 40 premiën voor hem betaald waren. Het eerste jaar zal echter reeds recht op rente bestaan, indien er 15 premiëm betaald zijn. Wi® de premie betaald heeft, doet niets ter zake, de zegels moeten echter geplakt zijn vóór het overlijden van den echtgenoot. Recht op weezenrente kan bovendien ontstaan, indien de verzekerde moeder overlijdt, en de kinderen vaderloos zijn of de moeder de kostwinster was. (wanneer bijv. de vader niet tot werken in staat is.) Een weduwe wier echtgenoot een ouderdomsrente krachtens art. 373 der Invaliditeitswet was toegekend, heeft recht op rente, al was er zelfs maar óód op zyn kaart geplakt. Weduwrente wordt alleen toegekend le. indien de weduwe invalide is, 2e. indien ze den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Voldoet zij bij het overlijden van den echtgenoot niet aan deze voorwaarden, dan wordt de rente pas toegekend, zoodra ze hieraan voldoet. Weezenrente wordt toegekend, indieD de overleden vader [ook al leeft de moeder nog] een of meer kinderen beneden den leeftyd van 14 jaar nalaat. De rente vervalt, zoodra het jongste kind den leeftyd van 14 jaar heeft bereikt. Gedurende dezen tijd wordt de rente niet verminderd. Ook al werd vroeger een weezen rente toegekend, dan toch krijgt de vrouw nadat ze 60 jaar of invalide is geworden, een rente. Er kan niet voldoende gewezen worden op het belang van de weduwe om zoo spoedig mogelijk na het over lijden van den echtgenoot [in elk geval binnen 7 dagen] de rentekaart van den overledene onder medeöeeling van het overlijden aan den Raad van Arbeid op te zenden. De Raad van Arbeid onderzoekt dan of er reelat op weduwen- of weezen rente bestaat. Is dit het geval dan wordt een aanvraag met de noodige bescheiden aan de rijksverzekerings bank toegezonden en de rente toege kend. Bestaat er direct geen reeht op rente, dan moet de aanvraag worden ingediend, zoodra de weduwe naar hare meening hier recht op heeft. In het laatste geval deelt ze dan aan den Raad van Arbeid mede naam, voorna men en geboortedatum van haar over leden echtgenoot en zoo mogelijk den Raad van Arbeid waar de echtgenoot was ingeschreven en het rentenummer. Tot slot over het voorgaande eenige cijfers betreffende den Raad van Arbeid te Middelburg. Tot nu werden reeds 5 verzoeken tot opname ter verpleging in een sanatoiium in behandeling genomen. Binnenkort zullen de eerste van deze gunstige bepalingen der Inv. Wet de voordeelen genieten, en laten wij hopen, hunne verloren arbeidskrachten geheel herwinnen. Tot op heden werden 103 ouderdoms renten toegekend, 3 afgewezen, terwijl nog meerdere in behandeling zyn. Zeven aanvragen om weezenrente werden gedaan. Drie hiervan werden bereids toegekend [alle tot een bedrag van 187.20], terwijl de andere spoedig af zullen komen. Een weduwenrente tot een bedrag van 187.20 werd toegekend. Meerdere zijn nog in behandeling. Hot vermoeden bestaat, dat velen nog niet hun aanvraag indienden en rentekaart en boekje van denoverledene niet opzonden. In hun eigen belang wordt aangeraden dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. Dinsdagavond werd in naam der Koningin door den Commissaris in Zeeland de Statenzitting geopend. Na onderzeek geloofsbrieven werd geïnstalleerd als lid de heer A. M. Overhofl, ter vervanging van het lid P. A. Perrels, wegens vertrek van deze uit de provincie. Hierna vroeg de heer De Veer het woord en bracht namens een aantal Statenleden hulde aan den heer Van Rompu, die jl. Zaterdag eóör 25 jaren tot lid van het College van Gedepu teerden werd gekozen. Spr. herdenkt de belangrijke werkzaamheden waaraan de heer Van Rompu gedurende dien tijd aandeel had, en neemt ia het bijzonder de overname van deh Stoomboetdienst op de Ooster-Schelde en den stoombootdienst op Hansweert. Slechts de heer Fruytier overtreft den heer Van Rompu in anciënniteit. Gedurende de vijfentwintig jaren, dat de heer Van Rompu lid van Gedepu teerden is, zijn er veel veranderingen gekomen, vooral in de laatste jaren, toen de polsslag van den tijd zoo aanmerkelijk is versneld. De besluiten door de Staten genomen, waren niet immer overeenkomstig de wenschen van den heer Van Rompu, aldus spr., maar by alle verschil van inzicht, dat ooit in die jaren blijken mocht, bleef de aangename samenwerking ongerept, en des heeren Van Rompu's arbeid zaamheid onverminderd. Spr. hoopt, dat de beer van Rompu nog lange jaren tot heil der provincie zijn arbeid zal mogen voortzetten. De heer Nolson, als een der verte genwoordigers van Zeeuwsch Vlaande ren, sluit zich bij de woorden van den heer De Veer aan, en huldigt don heer Rompu om de groote werkkracht welke deze voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft aan den dag gelegd. Spr. hoopt dat deze werkkracht nog lang voor Zeeuwsch Vlaanderen moge behouden blijven. De voorzitter, de heer Dijckmeester, sluit zich namens de andere leden van Ged. Staten bij de huldebetuiging aan. Spr. zelf, en hij is overtuigd zulks ook. voor het College van Ged. te wogen zeggen, is vervuld van waardeering voor den arbeid van den heer Van Rompu, in het bijzonder voor diens werkzaam aandeel bij de verbetering der verkeersmiddelen in de provincie. Subsidie Kath. Midd. Schoolver. te Huist. Daar hieromtrent het onderzoek nog niet afgeloopen is stellen Ged. St voor het van het bestuur der Kath. Middel bare schoolvereening te Hulst ingeko men verzoek tot het verkrijgen van een subsidie ten behoeve der door haar op te richten handelsdagschool, in banden van faun college te stellen, teneinde daaromtrent in de a.s. Najaarszitting een voorstel te doen. Crediet Paardenfokkerij. Ged. St. geven in overweging het verzoekschrift van het hoofdbestuur van de Mij. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om voor de jaren 1921 en 1922 een jaarlijksch crediet te verleenen van 4000 ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in dit gewest, hun in handen te stellen, opdat daaromtrent in de a.s. najaars zitting een nader voorstel door hun college kan worden gedaan. Zulks omdat de behandeling dezer aanvrage het instellen van een nader ondersoek eischt. De Eerste Zeeuwsch Vlaamsche Fokpaardendag Neg leven we onder den indruk van de resultaten van de landbouwfeesten te Hulst, terwyl weer een nieuw succes te boeken valt voor de paardendemon- stratie welke men met den fokdag beoogde. Al vroeg klepperden gisteren de zware boeven door Axels straten van talrijke paarden, die geleid werden naar het zoo mooie concours-terrein, waar ook reeds in de ochtenduren tal van handen en hoofden werkzaam waren om die houderden paarden op zijn plaats te zetten en in toepassing te brengen de voorbereidende maat regelen welke noodig zijn om zoo'n betooging een ordelijk verloop te does hebben. Laten we maar dadelijk zeggen, dat alles als van een leien dakje liep en de verwachtingen omtrent aanvoer van fokmateriaal, omtrent regeling van de keuringen en omtrent het bezoek van belangstellenden verre werden overtroffen. En dat is zeker te danken aan het optimisme van de voormannen, die zulke verwachtingen koesterden en erop rekenden, al werden ze dan ook glimlachend aaagekeken door degenen, die zich geen voorstelling konden maken van dezen dag. Het is niets erg dat degeneD, die buiten de paardenfokkerij slaan, niet begrijpen kunnen, dat anderen er zich zoo voor interesseeren, maar wèl erg is her, dat menschen, die zoo'n tentoon stelling organiseeren, als gisteren hier plaats bad, vaak worden genegeerd, wijl toch begrepen moest worden, dat de landbouw iu het algemeen, maar de paardenfokkerij in het byzouder een tak van bestaan is, waaraan iu hoofd zaak ons Zeeuwscn-Vlaanderen zijn welvaart te danken heeft. D&t te miskennen, lezers, vinden we wèl erg en net moge ons leeken eentonig voor-

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1