So. 25* Zaterdag 3 tiJ2Ö- A 36fc Ja.iil'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Het Festival. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87Vj Cent. Afzonóeriiike Nos. 5 Cent,. DRUKKER—ÜITQ EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 5«. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Auvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagvoormiddag ELF ore. We schreven in ons vorig nummer, kort veor dat het werd afgedrukt, dat we met moed den aanvang vau het programma zagen naderen. Welnu, die moed die hoopvolle verwachting werd ens geschonken, door het prachtige, weer, dat ieder tot uitgaan lokt, het drukke verkeer, dat op de wegeD, welke enze veste binnenleiden, was waar te nemen en de reeds ronddo lende vreemdelingen, die in afwachting vaD wat het feest brengen zou, de stad opnamen. ®m half drie werd de stoet aan de Stationsstraat in elkaar gezet, waarna de muzikale wandeling begon door de straten. Onder het spelen van vroolijke marsehen werd de volgende weg afge legd Stationstraat Nieuwstraat Noordstraat Weststraat Oude Wijk Oosterstraat Zijstraat (rechts) Koestraat (links) Korte Kerkstraat Noordstraat (rechts) Weststraat [linksj Zeestraat tot de Brug. Hier werd even geteefd, ten einde de harmonie van Sas van Gent in de stoet op te nemen, daar deze iets later was gekomen met de tramgelegenheid. Nadat dit corps yvas ingeschakeld, ging het weer terug naar de Westraat [rechts] Markt Walstraat tot Ar mendij k, waar weer werd gedraaid, om terug te heeren naar de Markt. Alsou wachtte ons een plechtig •nderdeel van het feestDe ontvangst ten stadhuize. Toen de verschillende afgevaardigden van deelnemende ge selschappen door hunne commissarissen naar de raadzaal waren geleid plaatsgenomen hadden, nam de héér L. J. den Hollander als eere-voorzitter van het Festival comité en als burge meester het woord om de aanwezigen het welkom toe te roepen. De heer Den Hollander wees op de moeilijkheid van bestaan van verschillende veree nigingen, inzonderheid ook muziek vereenigingen, omdat deze laatste vaak met groote kosten te kampen hebben en ook wisseling van werkende leden •Oorzaak kan zijn van een kwijnend bestaan. Dit zijn tegenspoeden die allen kent, en waarvoor ook Axels muziekgezelschap niet gespaard gebleven. Maar juist omdat ik weet, zegt spr., dat dit overal voorkomt, waardeer ik het ten zeerste, dat U de moeite hebt willen doen om de reis naar Axel te maken en ons festival op te luisteren. Dit festival wordt gege ven ter herinnering aan het feit, dat het vorige jaar het corps hier omgezet van fanfare in harmonie. Dit was een groote sprong doch dank zij den ijver van leden en directeur, de grootste moeilijkheid overwonnen en kunnen op bescheiden schaal concerten worden gegeven. Dien yver en lust aan te wakkeren is het doel van dit muziekfeest, en dat tracht men te bereiken doQr het optreden van de verschillende genoodigde zusterver eenigingen. Hij hoopt, dat allen een genoegelijke en leerzamen uag zullen hebben, die nog lang in aangename herinnering zal blijven bestaan. Achtereenvolgens spreekt dan de eere-voorzitter de besturen toe van de verschillende vereenigingen daarbij zinspelende toepassing makend op de namen die de vereenigingen hebhen aangenomen. Het zijn „Concordia van Axel, De Scheldezonen van Nieuw Namen, De Volharding van Zaamslag, Concordia van Overslag, De Eendracht van Koewacht, Zaamslags Mannenkoor van Zaamslag, De Vereenigde Vrienden van Sas vaD Gent, en Elk naar zijn Krachten, van Hoek. Van Philippine was telegrafisch ericbt gekomen, dat zij wegens onvol talligheid verhinderd waren te komen. De visschersvloot was uitgevaren en nog niet teruggekeerd. De eere voorzitter besloot met allen te verzoeken op het welslagen van het festival het glas wijn te ledigen, dat op welwillende wijze door eenige jonge dames aan de gasten was aangeboden. Na den heer Den Hollander nam de heer Kruysse het woord als voorzitter van Concerdia en sprak eveneens een woord van dank tot de deelnemende gezelschappen. Hij herinnerde aan het laatstgegeven festival te Axel en drukte zyn geno.'gen uit ook tal van heeren te ontmoeten, die ook toen het festival meemaakten. Deze dag wijst erop, zei spr. dat we sedert niet stil hebben gezeten, maar ons gezelschap hebben gebracht op het peil, waarop het nu staat. Met een geluk- wensch dat zij met hun vereeniging nog zeer vele jaren medeleven reikte hij een fraaie verguld zilveren medaille uit aan de resp. voorzitters. Namens de deelnemende vereenigin gen van buiten dankte de heer Stubbé van Sas van Gent voor de hartelijke toespraken en wenschte de nieuwe harmonie hetzelfde succes toe, als de Vereenigde Vrienden van Sas van Gent te beurt valt. Intusschen waren de concerten begonnen op de kiosk en onder groote belangstelling deed iedere directeur zijn mannetjes volgens programma de opgegeven nummers uitvoeren. Dat deze in den smaak vielen, bewees wel het applaus, dat na ieder nummer volgde. Een klein incidentje had plaats bij het laatste concert. Doordat de har monie van Sas van Gent als toegift nog 2 extra- nummers gat, achtte de fantare van Hoek 'zich van zijn ver plichting ontheven om nog een uitvoering te geven, in de meening, dat wanneer eerstgenoemde vereeniging buiten het programma wenscht te concerteeren, dit diende te gebeuren na de atwerking van het programma en alzoo de opvolgende vereeniging niet tot wachten werd genoodzaakt. Terwijl de concerten hun eipde naderden, waren op de raadzaal de comité- leden, commissarissen en be stuursleden van muziekvereenigiugen j weer samengekomen, om de loting mede te maken van de pryzeu, die beschikbaar waren gesteld. De uitslag daarvan was als volgtle prijs 75 aan „De Vereenigde Vrienden te Sas van Gent, 2e prijs 50 aan „De Vol harding te Zaamslag, 3e prjjs 35 aan „De Eendracht van Koewacht, 4e prijs ƒ25 aan „De Scheldezonen" te Nieuw Namen, en 5e prijs 10 aan „Elk naar zijn Krachten, van Hoek. Voor zanggezelschappen waren 3 prijzen uitgeloofd van 10, 15 en ƒ25. Hiervan lootte „Zaamslags Man nenkoor" dpn hoogsten prijs. Van de overblijvenden prijzen werd de laagste prijs beschikbaar gesteld voor het gezelschap, dat geen prijs lootte, zoodat aan de Fanfare van Overslag nog 10 werd toegewezen. Behalve op het marktplein, was het ook in de verschillende straten een levendige drukte. De verschillende muziekcorpsen trokken spelend door de straten, gevolgd door hossende groepjes en alles had op gepaste wijze vermaak. Ook die zaken, die zich vooral belasten met den verkoop van versnaperingen en eetwaren, maakten een goeden dag. Het festival kan dus als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Het Concert. Hoe meer de dag van Dinsdag naderde, hoe meer de belangstelling steeg voor het concert, dat ons wachtte. Het was wel bekend, dat het Stede lijk Muziekcorps uit Middelburg stellig naar Axel zou komen, maar velerlei vragen deden zich toch nog op. In de eerste plaats het weer, waar men natuurlijk geheel afhankelijk van is en in de tweede plaats was men onzeker of het concert de moeite en kosten zou loonen. Zou de verwachting omtrent de uitvoering niet overschat zijn, zou het programma voor Axels eenvoudige menscheu niet te hoogdra vend zijn, zon er behoorlijk plaats zijn zonder hinderlijk gedrang, zou er voor de medewerkenden onder het publiek een rustige plaats overschieten, zou er geen geschreeuw, geen gedraaf rond de muziektent zijn, en zoo kunnen we voortgaan met het noemen van oorza ken, die het concert tot een mislukking konaen maken. Doch het is overbodig want we kunnen al die vragen thans beantwoorden met een kort antwoord nl., dat alle omstandigheden ten gunste hebben gewerkt om den avond maken tot een onvergetelijk slot van een welgeslaagden dag. En nu weten we wel, dat tal van moeilijkheden te overwinnen waren, eer dat resultaat verwacht kon worden, doch we wenschen die niet op te sommen. Het is voor schrijver dezes toch al geen gemakkelijke taak om de loftrompet te steken over het succes van dien avond, nu hij daarin naast een tweetal andere heeren een bescheiden aaDdeel heeft, en daarom willen we dat is ook namens de andere heeren niet uitweiden over wat we ontmoetten in onze pogingen. Genoeg zij, dat we voldoening hadden van ons werk en daardbor vergaten, hetgeen ons vóórdien tegenstond. Er is getracht om het ieder zooveel mogelijk naar den zin te maken en de aigemeene tevredenheid over hetgeen genoten is, is ons bewijs, dat het alleen eea nurks kan zijn, die reden tot klagen heeft. Ongeveer half negen kwam de tram uit Walsoorden hier aan en stapten de gasten uit Middelburg af, om op de bovenzaal van ,'s Lands Welvaren" even te stemmen, welke gelegenheid we aangrepen om de reizigers, die met het warme weer zoowat 4 uur in coupe's enz. opgesloten geweest waren, een verfrisschenden teug te bezorgen. Tusschen twee haakjes een grooter chaes van geluiden hoerden we nimmer, dan tydens dat stemmen. Daarna ging het naar de Markt, waar de directeur van het corps, de heer Morks, met mevrouw Morks, die zoc vriendelijk was om de lastige reis mede te maken ons met haar bezoek te vereeren, werden voorgesteld aan den burgemees ter, deu heer L. J. den Hollander. Kort daarna klonk krachtig het Zeeuwsch Volkslied over de Markt en deed alle stemmen verstommen. Hat was het begin van het programma, dat de volgende nummers telde 1. Zeeuwsch Volkslied van J. Morks, 2. Miseroy-Wertheim Marsch van J. Morks, 3. Ouverture van de Operette „La Fille du Tambour Major" van J. Offenbach, 4. Espana, après le Rhap- sodie van E. Chabrier, 5. Arm in Arm, Mazurka van J. Strauss, 6. Au camp des Tziganes, Fantaisie Hongroise van F. Blumentritt. Daarna een half uur pauze. 7. Baby-Marcbe van A. Bavo„ 8. Le Reveil du Lion, Caprice Héroique [arr. Morks] van A. de Koutsky, 9. The Deep Blue Sea [Solo voor Piccolo] van M. Brewer, 10. Waener Mad'ln, Con- certwalzer van C. Ziebrer, 11. Grande Fantaisie sur l'opera „Tannhauser" van R. Wagner en 12. Finale Excentrie, American March van W. Romberg. Zij, die eenigszins met muziek op de hoogte zijn, zullen zien dat dit een rijk programma is, vol afwisseling en voor elk wat wils. Onze pen en ook onze muzikale kennis schieten te kort om de uitvoering van dit programma naar waarde te beoordeelen genoeg zij, dat den heer Morks ua ieder nummer een krachtig applaus ten deel viel en zelfs op verzoek de Piccolo-solo ge deeltelijk herhaald werd. Dat het con cert insloeg, bewyst ook het feit, dat niettegenstaande de Markt geheel gevuld was met menschen, men onder het spelen bij wijze van spreken zelfs een speld zou hebben kunnen hooren vallen, zoo stil was het. Slechts enkele van bewondering fluisterende stemmen, hoorde men in zijn nabijheid zeggen wat fijn. Bij de pauze werden de muzikanten naar de raadszaal geleid. Daar wachtte hun een door de jonge dames Vaa Cadsand, Van 't Hoü en Koifer zeer bereidwillig gedekte tafel en werd voor den inweudigeu mensok gezorgd. Precies een half uur na het begin der pauze werd het tweede en zwaarder gedeelte van het programma ingezet*

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1