Bekendmakingen. Suikerkaarten. Uitvoering Vuurwapenwet. kaatje geborgen worden en de voorge stelde verordening is er dan als waar borg, dat het Biet verleren gaat en aangevuld kan worden met wat er nog gevonden wordt van vóór 1814. Alleen wordt voor het woord archi varis gelezen, het woord secretaris. M. a. s. werd de verordening goed gekeurd. m Alvorens over te gaan" tot punt 8, vaststellen primitief kohier Hoofdelrjken omslag, zal dat in besloten vergadering plaats hebben, stelt de Voorz. aan de orde de Omvraag. a. Dhr. Koster heeft gelezen, dat verschillende gemeenten nitkeering krijgen uit de opbrengst der Oorlogs- winstbeiastiDg. Hij vraagt of het mogelijk is dat ook wij daarvan prefi teeren. De Voorz. heeft daar ten opzichte van Axel nog niets van gehoord. Hy gelooft dat daarvoor ernstige grenden moeten bestaan en men het maar niet krijgt door het eenvoudig aan te vragen, maar hij zal eens informeeren Dhr. Kruysse heeft gezien, dat in een tuin nabjj de R. K. begraafplaats een formulier was aangebracht waarop staat besmettelijke ziekte, niettegen staande op dat terrein geen woningen staan Hy vindt het ongepast zoo 00a te springen met officiëele formulieren Hij weet natuurlyk niet waar het vandaan kwam, maar wilde er de aandacht toch op vestigen. De Voorz. kan niet aannemen, dat er op de secretarie, ambtenaren zyn die de formulieren voor dergelyk doel gebruiken zouden, noch ze op straat gooien, maar hij wil een onderzoek instellen naar de daders van deze engepastheid. Dhr. Dieleman wyst met nadruk op den onzindelijken staat van de water plaats bij de Sassing. Hij zou iemand willen belasten met het toezicht en onderhoud. De Voorz. merkt op, dat dergelijke zaken meestal in verval gerakeD door te weinig medewerking van degenen, die er belang bij hebben. Wanneer omstanders of volwassenen niet altijd stilzwijgend toekeken, als er vernieling gepleegd werd, zou het lang zoo erg niet zyn. Intusschen wil hij met de Wethouders overwegen om iemand voor toezicht aan te stellen. Dhr. Baert heeft laatst gehoerd, dat de Stationsweg met zijpaden in onder houd zijn bij de Provincie. Hy vraagt of daartoe ook behoort het gedeelte langs zijn huis en verder en of dit soms in onderhoud is bij de Trammaat schappij. In ieder geval wil hij erop wijzen, dat het daar treurig gesteld is. De Voorz. zal het eens nazien en dan aanschrijven, dat verbetering gewenscht is. Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. AXEL, 29 Juni 1920. Wegens het alhier heden te houden festival werd ons nummer vroeger dan gewoonlyk afgedrukt, ten einde ons personeel in de feestvreugde te doen deelen. We moeten daarom afzien van de opname van nog enkele berichten. We kunnen alleen nog melden, dat onze gemeente in vlaggetooi is en reeds veel vreemdelingen binnen komen. Het weer is zooals het in Juni zijn moet en de gevreesde regen op 29 Ju-ui blijft tot hiertoe achterwege. We zien met moed den aanvaDg van het programma naderen. Het belooft \een drukke feestelijke dag. Enkele J |ek-:chappeu zijn reeds gearriveerd >icgcven zich lustig blazend en ge- door zingende troepjes naar de waar straks de stoet wordt teld. Een nieaw Vaandel. Gisteravond had alhier een voor de muziekverseniging Concordia" niet alledaagsche gebeurtenis plaats. Het bekend, dat dit gezelschap ruim een jaar geleden werd omgezet van fanfare- in harmonieverenniging wat tot onvermijdelijk gevolg had, dat ook het vaandel een wyziging moest ondergaan. Het reeds af en toe opge knapte vaandel van de fanfare Con cordia zon echter moeilijk een zooda nige wijziging kunnen ondergaan zonder een poveren indruk te geven van degenen, die er zich achter schaarden. Dit was dan ook de reden, dat werd besloten om, zoo de middelen het eenigszins toelieten, over te gaan tot den aankoop van een nieuw vaandel. Niet lang liet de gelegenheid op zich wachten; de inschrijving op renteleoze aandeelen voor nieuwe instrumenten was, dank zij de milde medewerking der donateurs van Con cordia, zo® ruim, dat ook nog een bedrag overschoot voor het begeerde voorwerp on meelevend met den .geest des tijds" werd het vaandel, ofschoon natuurlyk duur, besteld en gekocht van de gesloten leening. Toch was het geen rookelooze aaBkoop en waren er voldoende gronden aan te voeren, waardoor men kon aannemen, dat de aankoop geen drukkende schul denlast werd en het vaandel na een niet te lang tijdperk als onbezwaard eigendom zou kunnen worden be schouwd. Een en ander diene ter toelichting^ omdat in dezen tijd weinig vereenigin gen zich de weelde kunnen permiteoren van het aankoopen van zulke dure stukken en oek om den indruk weg te nemeB, dat Concordia met een gespekte geldtrommel zit. Integendeel heeft de vereeniging nog steeds aller ruimen steun noodig, om in haar onderhoud te kunnen voorzien. Wat zou nu aardiger zyn. dan dat men met het festival, waarvoor men reeds verscheiden* weken druk in de weer was, uit kon komen met het nieuwe vaandel? Vandaar dat hard gewerkt werd om het voltooid hier te krijgen, wat blijkbaar noodig was, want eerst Vrijdagavond jl. is het aangekomen en door het bestuur, na eenige onder zoekende blikken omtrent deugdelijk heid en afwerking, tot volkome» tevredenheid aanvaard. Gisteravond werd het aan den voor- avoad van het Festival onthuld in het openbaar door den voorzitter van .Concordia", den heer Kruijsse, aan de vereeniging aangeboden. Daartoe waren behalve de werkende leden, tal van belangstellenden op het marktplein vereenigd, terwijl de be stuursleden van Concordia en als ge- noodigden de leaen van het Festival comité met den eere-voorzitter, den burgemeester, op het stadhuis aanwezig waren. Van af de pui sprak de heer Kruysse de werkende leden toe en memoreerde in korten zin wat we hierboven omtrent het ontstaan van het nieuwe vaandel schreven. Spreker noemde het een gewichtige gebeurtenis voor de ver eeniging en dankte de burgery voor de medewerking in dezen. Hij wees er de muzikanten op, dat ze dat moesten waardeeren en Concor dia zich het vaandel waardig moest toonen. Dit kan echter nog het bestuur, noch de directeur zonder de onderlinge samenwerking van de werkende leden. Spr. kan echter met vreugde getuigen, dat de laatste maan den blykt, dat het den beoefenaars der muziek alhier ernst is en met ijver wordt gestudeerd. Hy roept hen toe gaat zoo voort, volgt de lessen en repetitiën geregeld tn zirgt, dat ge u steeds met eere achter het vaandel kunt scharen. Laat de woorden Har monie en Concordia die op het doek schitteren, geen holle klanken zijn, maar dat samenwerking en eendracht vele steeds de leuze blijft, waaronder ge voor de eer van Concordia strijdt. Houdt het rein van' smetten, opdat 't steeds door den vaandrig met trotsch gedragen kan worden. Hopen we, dat het vele jaren mag prijken aan het hoofd der vereeniging en eereteekenen aan mogen worden. Hierna viel Concordia in met het spelen van het Zeeuwsch-Vlaamsch volkslied, waarvan de eerste regels met notenschrift op bet vaandel waren aan gebracht. Van uit het publiek, dat tot een schare was aangegroeid zong'en velen dit volkslied mee. Het vaandel is inderdaad een pracht stuk voor de vereeniging en we kunnen ons ten volle aansluiten by de wenschen voor Concordia geuit, dat harmonie doorklinke in al wat we van Cencor dia te hooren krijgen. Het vaandel is geleverd door den heer C. M. van Diermen, te Dordrecht. Het bestaat uit paarsch zijden fluweel, dat rijk geborduurd is met van boven het Axelsch wapen in de oorspronkelijke kleuren, daaronder de letters Harmonie vereen., gevolgd door een vignet van muziekinstrumenten, muziekblad, enz. Dit vignet wordt omsingeld door een lauwertak en een eikenkrans. Er onder prijkt in zware gouden letters Concordia te Axel, opgericht 1886. Het geheel is omzoomd door gouden franje met sierlijke zware kwasten van dezelfde stof. Na afloop der pleehtigheid werd een rondgang door de gemeente gemaakt, die de festival stemmingerin bracht. Velen keken met voldoening op het nieuwe vaandel, dat een waar sieraad is voor de vereeniging. Als een bijzonderheid melden we, dat thans bet muziekgezelschap nog twee bestuursleden telt, die sedert de op richting in 1886 onafgebroken, vroeger als werkende, later als bestuursleden in het belang der vereeniging werkzaam waren. Het zijn de heeren L. Lamaïtre en J. A. van Vessem. Thans is het adres, dat alhier circuleerde voor het verkrijgen van een communale, intercommunale en inter nationale teletonische verbinding van af Kijkuit, gemeente Axel, verzonden aan den directeur-generaal der pesterijen en telegrafie te 's Gravenhage. Het adres is voorzien van 42 handteeke- ningen van belanghebbenden bij een publieke telefooncel te Kykuit. Tot telefoniste bij het post- en telegraafkantoor te Axel is met ingang van 1 Juli benoemd mej. Anna Baart thans werkzaam aan het post- telegraatkantoor te Hulst. In de gisteren alhier in het hotel Het Gulden Vlies gehouden vergade ring van ingelanden van den Oud- Eglanrierpolder werd de begrooting vastgesteld op 972.07. De rekening sloot met 716,60 in ontvang en 635,98 in uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op 12 per H.A. In plaats van den heer J. Dregmans die op verzoek eervol ontslaj kreeg, werd benoemd de heer W. den Boggende, alhier. Nu de heer Duiker ziju domicilie van uit Neuzen naar Nijmegen ver plaats heeft, en de werkelijke woon plaats van de vrouw wordt geacht te zijn op de plaats van het domicilie van haar echtgenoot is door het gemeen tebestuur van Neuzen aan mev Duiker—Blekkink te kennen gegeven dat zij naar de meening van dat bestuur een der eischen voor het lid maatschap van den raad verloren heeft, en dat daarvan aan het centraal stem bureau bericht zal worden gedaan tenzij zij bij den raad in beroep wenscht te komen alsdan zou deze kwestie by de Kroon komen. Natuurlijk zou dan ook haar Staten lidmaatschap vervallen. Opmerkelijk is nog, dat het contraal stembureau als haar opvolger voor den raad zal moeten aanwijzen haar echt genoot, die natuurlijk geen geloofsbrie ven kan inzenden, omdat hij op het tydstip der benoeming geen ingezetene Dat zal alleen aanleiding geven tot een langer duren der vacature. Naar de Tem. Crt. meldt, is door Mevr. Duiker—Blekkink een bezwaarschrift ngediend bij den gemeenteraad, naar aanleiding van het aan haar gericht schrijven door Burg. en Weth. dat zij een der vereischten voor het lidmaat- ichap van den gemeenteraad zou hebben verloren. Zij betwist de formeele opvatting van Burg. en Weth. gegrond op art. 78 van het Burgerlyk Wetboek, dat de vrouw geacht wordt geen andere woonplaats zou hebben dan haren man. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond, Op Dinsdag dertien Juli a.s. zal te Goes worden gehouden de eerste Alge meens Vergadering van den in hei vorige jaar opgerichten Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond. Deze vergadering belooft zeer belangrijk te worden. O.m. zal besproken wordeD de wen- schelijkheid van gezamentlijken aan koop van grind en macadam en de vraag welke maatregelen dienen ge nomen te worden ten opzichte van het berijden der wegen met vracht- aute's. Door den Heer A. van der Weijde uit Ellemeet zal een referaat worden gehouden over Het ontstann en de inrichting der calamiteuse polderü, Na de pauze zal als spreker optreden de Ingenieur J. C. Deking Dura uit Nijmegen, die zal behandelen „Het belang eener deugdelijke suatie en de wijze waarop deze kan plaats hebben." Hierna zal dan een excursie worden gehouden ter bezichtiging der afwate ringswerken by Kattendijke onder lei ding vau het Bestuur van het Water schap „De breede watering bewesten Ierseke." De vergadering is toegankelijk voor afgevaardigden van leden en voor bui tengewone leden. Leden zyn Zeeuw sche Polders en Waterschappen, terwijl ieder buitengewoon lid kan worden tegen een jaarlijksche contributie van 2,50. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de uitreiking van ryks- suikerkaarten van het 4e tijdvak, zal plaats hebben op vertoon der rantsoe- neeringskaart op Donderdag 1 Juli a.s. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER De Burgemeester van AXEL, brengl ter kennis van belanghebbenden dal zij, die in 't bezit zijn, betzij van eei algemeene machtiging, hetzij van eenel bijzondere machtiging, tot het voor handen hebben van een vuurwapen, deze machtigingen slechts geldig z\j«| tot het einde van het kalenderjaar Juni 1920, en deze machtigingen dienen ttl worden vernieuwd. De houders vau die machtigingen kunnen zich op alle werkdagen tusschen 1 en 15 Juli aanstaande, onder vertoon van bunne vervallen machtigingen ter verkrijging van nieuwe aanmelden op de secretarie, des voormiddags tusschen 9 en 12 ure. Axel, 25 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2