voor de thans gepensieaneerdea. Dhr. Kruijsse vraagt of B. en W. overtuigd zijn, dat 30% voldoende ie. Zelfs voor deu tfjd vóór 1914 is het pensioen neg niet voldoende en daarom achtte hij een verhooging met minstena 50% noodig. Dhr. Oggel zegt, dat voer de hoegat gepensionneerden daarin eek is voorzien. Omdat het proceatsgewyze gaat, hebben die ook meer. De Voorz. merkt op, dat 40 natuur- lijk beter is dan 30% en ala de wethouders geen bezwaar hebben, wil hij het voorstel wel wijzigen. Dhr. Oggel.We hebben ook gedacht om alleen het pensioen voor weduwen en weezen te verhoogen. Dhr. KruijsseJa, maar het gaat moeilijk om menschea uit te schakelen. Dan zouden Olijslager en juflr. Van Vessem er buiten vallen. Dhr. Dieleman vraagt of de raad zich met die verhooging niet vastlegt voor de toekomst De Voorz.Neen, want het is maar voor éèu jaar. Als de omstandigheden verhooging niet noedig makan wordt het niet gedaan. Dhr. Kruysse wil er nog op wijzen, dat eigenlijk de gemeente profiteert van den vroegen dood der ambtenaren. Wasb.v. Hottinga een jaar later gestor ven, dan zou door de tusschantydsche verhooging van het tractement, het pensioen zyner weduwe nu verdubbeld zijn. Dhr. Oggel. meent, dat het kleine bedrag, die 10% meer, op het tetaal voor de menschea van niet veel beteekenis is. Met 40'/® kan hy zich vereenigen. Voorz.Kan dhr. Kruysse zich daarmede vereenigen Dhr. Kruysse: Neen eigenlijk is het te weinig. Voorz.We hebben den maatstaf van het Rijk gevolgd en meenden daarmede te kunnen volstaan. Dhr. Van de BiltEr wordt ook maar 40% gevraagd in het adres, en dus wordt dat voldoende geacht. In stemming gebracht wordt het voorstel van 40% verhooging m. a. s. aangenomen. j. Een verzoek van hot Festival- Comité om gebruik te mogen maken van de raadszaal en tribnne werdt m. a. s. ingewilligd. II. Af- en overschrqving van postan in de gemeentebegrooting 1919. Wegens vervolgingskosten voor ge meentebelasting en verpleging met overbrenging, enz. van Krankzinnigen doen B. en W. het voorstel tot over schrijving van een bedrag van f 64.99, dat m. a. s. wordt goedgekeurd. III. Verzoek van de commissie van de Chr. Volksbibliotheek om verhoo ging van subsidie. Vergezeld van de boekenlijst richten adressanten een schrijven tot den Raad, waarin zy verslag doen van hun inkomsten en uitgaven. Er is een batig slot van 14.51. Door de verkregen subsidie, ad 75 aldus schrijven ze, is het gelukt eenige nieuwe boeken aan te schaffen. Daar zij echter de tering naar de nering moeten zetten, vragen zij, gezien het nuttige der instelling, 150. Zij verwijzen daarbij naar andere vereenigiugen, zooals .Concordia", dat 300 subsidie ontving bij eerste aan vrage. B. en W. stellen voor dit verzoek te behandelen bij de gemeente-begrooting en dan een voorstel tot verhooging der snbsidie te doen. IV. Verzoek van J. Visser—Koole, om rolluiken te mogen plaatsen. B. en W. stollen voor om dit verzoek toe staan, onder voorwaarde dat de stand bij het opzetten ten allen tijde ie hoogte moet bereiken van 1.90 M., overeenkomstig advies van den f,enn ute opzichter. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. V. Benoemen oadarwyzer aan de o. 1. school alhier. Er zijn 13 sollicitanten, nl. A. Pieter- se, Oost en West Souburg, M. Vinke, Ossenisse, C. J. Ovorbeoko, Ossenisse, J. L. van Dijke, Graauw, J. C. dn Bruijne, Scherponisse, A. van Oaveren, Stavenissn, J. Wissnkerke, Koewacht (militair), A. Nengebauer, Lobith, H. A. Appel, Watergang, J. C. Olijslager, Axel (kantoorbediende), H. C. Bek, Kruiningen, T. C. Jansen Verplanke, Hengstdijk, J. Langebeeke, Arnemuiden. Dhr. J. van Dijke hoelt zyn sollici tatie ingetrokken. Op de voordracht staan de heeren Pieterse, Langebeeke en Overbeeke. Op de vraag van den Voorz., of iemand het woord verlangt over de voordracht antwoordt dhr. Van de Bilt, dat 't hem spijt, dat aan Olijslager de kans niet gegeven is om te doen blfken, dat hy eveneans goed onder wijzer is om in aanmerking te kunnen komen voor de benoeming. Door den oorlog is hij verhinderd geweest om in betrekking te komen en zoo iemand blijft daardoor altfjd achter; nu blijft hij weer zitten. Het hoefd der school b.v. had hem tydelijk kunnen nemen, waardoor hij zich weer had kunnen oefenen en dan had hij in dien tijd vak j. kunnen halen, 'tls de taak der overheid om zulke menschen weer op de been te brengen. Hij weet wel, dat er nu niets meer aan te doen is, maar wil het toch zoggen. De Voorz. hoort dit met verwondering aan van dhr. Van de Bilt, terwijl deze zaak in een vergadering van B. enW. uitvoerig behandeld is en uitgemaakt werd, dat vakj absoluut vereischte is. Als wethouder is dit aan dhr. Van de Bilt tech bekend, terwijl hij nu in de openbare raadszitting spreekt alsof daar niet aan gedacht was. Dhr. Van de Bilt: Jnist daarom druk ik ook mijn spyt uit. Ik meen, dat het vroeger in overleg met het hoofd dor school gekund zou hebben, maar nu niet meer, nu is het te laat. En dat spijt me, omdat ik meen, dat het ook de wensch van den minister is, dat menschen, dia door den mili tairen dienst in hun maatschappelijke positie achteruit waren, geholpen moe- ton worden. De Veorz. is het met dit laatste roerend eens, maar wat dhr. Van de Bilt hier verlangt, is onmogelijk. We hebben die zaak van allen kant be keken en konden dan alleen Olijslager tydelijk benoemen. Doch we hadden overvloed van sollicitanten, die aan alle eisehen voldeden, das waren we niet gerechtvaardigd anders te handelen Olijslager heeft gezegd, dat de school opziener hem gezind was, en daarop heb ik gevraagd, laat dan de school opziener schrijven, dat we een tijdelijke oproeping kunnen doen, doch dat is niet gebeurd en daarom meenden we niet anders te mogen handelen. Het verwondert me dus zeer, dat dhr Van de Bilt zoo spreekt, alsof B. en W de schuld hebben. Dhr. Kruysse meent dat dhr. Van de Bilt de schuld zoekt bij het hoofd der school, terwijl B. en W. toch eigenlijk de voordracht opmaken waarby het hoofd alleen van advies dient en deze dus geen schuld kan hebben. Dhr. Van de Bilt heeft geen beschul diging uitgedrukt. Hy zegt alleen dat het hem spijt. Wat het hoofd der school betreft, kan hij ook niet anders zeggen, dan dat die goede inlichtingen ingewonnen heeft over de sollicanten en een degelyk rapport heeft uitgebracht. De VoorzMaar we moeten deze zaak toch niet te ingewikkeld maken Er is een oproeping gedaan en er zijn tal van sollicitanten, die aan de eisehen voldoen. Hoe kunnen we nu ter wereld den tyd zoek maken met zao'n eenvoudige zaak. Dhr. Van de Bilt zegt alleen maar opmerking te hebben willen makeD, opdat er in 't vervolg rekening mee zal gehouden worden, dat zulke men schen geholpen worden. Dhr. Dieleman zegt, dat die mede dueling met de benoeming niets te maken heeft. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en dhr. A. Pieterse van Oost- en West- Souburg benoemd met 8 stemmen. Dhr. Olijslager had 1 stem. De be noeming gaat in op 1 Juli a. s.. Dhr. Oggel merkt nog op, dat ook de nu benoemde een slachtoffer van den oorlog is. De Voorz.Dan heeft de Raad een goede daad verricht. VI. Verzoek van de Stichting tot be vordering van het R.K. Landbouw onderwijs te Hulst om eene jaar lyksche bijdrage. Dit verzeek luidt aldus „Geven met verschuldigden eerbied te kennen P. S. van Jole te Klooster zande en Br. Godefridus te Hulst, onderscheidelijk voorz. en secr. der Stichting tot bevordering van het R. Landbouwonderwijs" eene instelling van den R. Boerenbond Z. VI. D., welke op 1 Nov. van dit jaar eene R. K. Landbouwwinterschool te Hulst wil openen dat zij zich gedwongen ziet zich tot Uw Achtb. Bestuur te wanden met 'u beleefd verzoek deze school finantiëel te steunen met 'n jaarlyksehe bydrage van 300. Onnoodig mag het heeten te wyzen op het nut, op de noodzakelijkheid van zulk Landbouwonderwys, toegankelijk voor leerlingen van alle godsdienstige gezindten. Waar in alle deelen des lands, zelfs in streken met 'n minder bloeienden landbouw landbouwwinterscholen ge sticht zijn of worden, [dit jaar zal Winterswijk zijn Rijkslandb. winter- school Raalte Didam en Breda hun Confessioneele scholen krijgen] daar mogen wij zeggen, dat in dezen tijd met zijn sterk voeruitgaanden weten- schappelijken landbouwcultuur voor Zeeuwsch-Vlaanderen de landbouw streek by uitnemendheid een landb. winterschool onontbeerlijk is. Nog dient vermeld, dat jongens van minder bemiddelde landbouwers, alsook degelijke laudarbeidersjongens dit onderwijs met 'n Rijksbijdrage zullen kunnen volgen. Reods hebben zich 'n 20-tal leerlingen aangemeld 't maximum per leerjaar is 25 'n reden dus om te mogen besluiten, dat het landb. onderwijs gewild is door belanghebbenden. Het Bestuur der stichting zal ieder jaar voor 'n belangryk te kort komen te staan, zooals bijgaande memorie laat zien. De memorie van toelichting geeft in 't kort de volgende cijfers Uitgaven Tractementen 4000. Kosten bestuur 500. Onvoorzien 500. Pensioenen 500. Gebouwen, rente en aflos 5600. Totaal 11.100. Ontvangsten V. a. d. Chr. Boerenbond en portie. 2700. 40 leerlingen 1000. Extra giften leerlingen 500. Subsidie provincie 3000. Hulst e.a. 3500. Andere leenbanken 400. Totaal J 11.100. Het voorstel van B. en W. is om f 25 per leerling en per jaar toe te staan. Dhr. Koster kan zich met dit voorstel niet vereenigen, omdat hier in Axel ook pogingen worden aangewend om een Landbouwschool te krijgen en dan vindt hy beter wat meer te geven voor een school hier dan te Hulst. De Voorz. zegt, dat dit ook door R en W. is overwogen, maar dat tech enkele leerlingen van hier naar Hulst zullen gaan en daarom vondt hij geenl bezwaar tegen dit voorstel. (Wordt vorvolgd). AXEL, 25 Juni 1920. Gisteravond werd ten huize van M, A. Koole de eindvergadering gehouden voor bet treffen van nog enkele voor bereidende maatregelen voor het tt houden Festival. De vergadering werd bijgewoond door den Burgemeesterl den heer L. J. den Hollander, ala eere-voorzitter van het feestcomité, Besloten werd het nieuwe vaandel van „Concordia", dat na veel verhindering' eindelijk is klaar gekomen en heden zou arriveeren, aanst. Maandag 'savondi om half negen op de Markt aan de harmonievereeniging aan te bieden. Daarna zal Concordia by gunstig weet een rondwandeling doen om aan de; burgerij de gelegenheid te geven het vaandel te bezichtigen. Den volgenden dag zal om 2 uur de stoet worden opgesteld en het feest worden uitgej werkt, zooals dat op het programmu dat gratis verkrijgbaar werdt gesteld! is beschreven. Natuurlijk wordt gerekend op dt medewerking van publiek opdat allen zoo ordelijk mogelijk kan plaats hebbes, Aan het verzoek tot vlaggen zin advertentie zullen zeker bijna allen voldoen. En dan is er nog een verzoek! om tijdens de concerten vooral zon1 weinig mogelyk leven te maken, Omstanders moeten bedenken, dat hel| een beleediging is aan een muziekge zeischap om heen en weer te drentelen, of luiddruchtig te zijn onder het spelen, Over concerten gesproken. We kun nen thans de mededeeling bevestigen] dat het Stedelijk Muziekcorps vanl Middelburg Dinsdagavond hier zal con-j certeereu. Het programma is reeds ii ons bezit en is veelbelovend. En waar nu verzocht is om stilte bij de vooratj gaande concerten, is dit zeker gebiedem bij het optreden van dit corps. Geradei is om kleine kinderen maar thuis te houden, want we hoorden fluisteren, dat die op de Markt niet toegelaten worden. En mochten greote kinderen hinderlijk zyn, dan zullen ze onvoor waardelijk verwijderd worden. We hopen echter, dat het by dreigen blijft, daar we vertrouwen dat de ingezetene! van Axel èn om hun eigen eer èn uil respect voor de gasten zich wel zot danig zullen gedragen, dat de Middel burgers met een goeden indruk vai ons zullen scheiden. Laten we ook hopen, dat het weerl meewerkt. Gepakt en gezakt stapten Woene- dagmiddag enkele Weenertjes alhier op de tram om den volgenden dag de terugreis naar hun Vaderland te maken Behalve twee geleidsters van de commissie alhier en enkele padvinder! voor de bagage, gingen verschillend) der pleegouders mede om te Ter Neuzel hun laatsten groet te brengen. Over denkend welk een overgang het voor de kleinen zou zijn na de thuiskomit welden bij sommigen de tranen op, wat aanstekelijk werkte op het gemoed dor jeugdige reizigers. Waar het vroegere gelegenheden waï voorgekomen, dat veel reisgoed zoek raakte, waren een paar mannen va! hier mede gereisd tot Vlissingen. Zij keerden met den besten indruk terug. Onder leiding van den heer D. L H. van Raalte, direct, der Vliss. Drink-I waterleiding Mij, was daar alles op de beste wijze georganiseerd. De kleine passagiers voelden zich weer gauw thuis bij het zien van meerdere lotge- nooten en vooral toen hun gratis eenl retourtje werd aangeboden door del StoomtramMy naar het Vlissingschel strand. Ook voor nachtlogies was op uitste' kende wijze gezorgd.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2