If oensdag 23 Juni 1920. 36e «Jaarg. *0. 22. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. j J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. AXELSCHEMCOÏBANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent: franco per post 871/* Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5«. - Postbox 6. ADVERTENTIE* van 1 tot 5 regelB 90 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfl dagvoor middag ELF ure. Bevordering der productie. In het tijdschrift van de Maatschap pij van Ny verheid wordt een overzicht gegeven van de van 14 departementen ingekomen rapporten over de vraag naar .bevordering der productie". De volgende reeks van conclusies wordt door het Hoofdbestuur naar aanleiding van Ge behandeling van dit onderwerp in de departementen voor gesteld. Kan de algemeene vergadering zich met deze conclusies vereenigen, dan is het hoofdbestuur voornemens de noodige stappen te doen om de verwezenlijking van deze wenschen te bevorderen le. Het is gewenscht dat door de industrie worde opgericht een Centraal Adviesbureau voor Pabrieksbeheer. 2e. Het is gewenscht, dat, waar mogelijk, de loonregeling berust op stukloon, met waarborgen zoowel tegen te geringe belooning als tegen over matige krachtsinspanning. 3e. Het is gewenscht om met beambten en arbeiders geregeld over leg te plegen omtrent aangelegenheden van intern tubrieksbeheer. 4e. Het is gewenscht den arbeiders meer gelegenheid te geven om, bij gebleken geschiktheid, een leidende positie bjj de productie te bekleedeo. 5e. Het is gewenscht om, waar dit mogelijk is, een meer logische winst- verdeeling te maken tusschen alle factoren die tot de winst hebben bijgedragen. 6e. Het is gewenscht de belasting op de successie zoodanig te wijzigen dat zij, meer baten brengend aan de schatkist toch den spaarzin niet doodt. 7e. Het is gewenscht om bij het ontwerpen van nieuwe belastingen steeds dit beginsel voor oogen te honden, dat sparen ter versterking van het bedrijf noodzakelijk' is om de preducte op' peil te houden. 8e. Het is gewenscht dat daarbij ook rekening wordt gehouden met het feit, dat tengevolge vaa de groote onzekerheid in het bedrijfsleven een hoogere belooning, dan de normale in de periode voor den oorlog voor het initiatief en het risico van het kapitaal gerechtvaardigd is. 9e. Het is gewenscht dat de voor lichting by de beroepskeuze worde bevorderd. 10e. Het is gewenscbt om door goede technische opleiding te bevorde ren dat e.r meer krachten zich beschik baar stellen voor de productie. lie. Hec is géweuscht dat iu huis gezin, school en werkplaats het gemeen schapsgevoel en het daarmede samen hangende gevoel voor orde worde aangekweekt en versterkt. Nederland -België. Een Havas-hericht aan de Belgische bladen meldt, dat te Parijs ean bijoen komst heeft plaats gehad, waaraan een groot aantal Kamerleden, voornamelijk leden van de commissie voor buiten landsche zaken, alsmede Pierre Nothomb van het Belgische Comité de Politiqae National en het gewezen De man van degelijke beschaving heeft in zulke oogenblikken een sterk over wicht boven den onbeschaafde, die, van woede tot onbezonnenheid gebracht, niet weet wat te beginnen. Een blik op Josephe, die bleek, sidderend, sprakeloos op de bank van mos zat, zeide Fröben wat hier te doen was. Hij bood haar den arm aan en leidde haar uit het prieel naar het slot. Woedend keek de baron hen na; hij stond op het punt, zijne knechten samen te roepen, om zijne bedreiging ten uitvoer te breugeD, maar de vrees om zijne schande nog grooter te maken, hield hem terug. Hij liep de zaal binnen, waar Josephe op de sofa lag, haar beschreid gelaat in de kussens verborgen en waar Fröben als gedachteloos aan het venster stond en naar buiten staarde. Scheldend en vloekend liep hij de zaal op en neder en vervloekte zichzelven, dat hij zijn leven aan zulk eene deern verbonden had. Er moet geen gerechtigheid meer in het land zijD, als ik mij haar niet van den hals schuitZij heeft doopakte en alles vervalschtzij heeft zich voor evenboortig uitgegeven, de bedelares! Belgische Kamerlid Maurice Feron deelnamen. Nothomb en Feron hielden redevoeringen, waarin zij protesteerden tegen het Nederlandsch-Belgisch ont werp verdrag. De Eclair schrijft" aatr aanleiding hiervan Wanneer onze overeenkomst zal zijn gesloten en de belangen van België en Frankrijk vereenigd zullen zyn, zal België niet lauger alleen staan bij de onderhandelingen ever zijn verdrag met Nederland. Wij kunnen dan meer gerust aan da besprekingen deelnemen. De zaak zal dan voer België anders loopen, want geen der geallieerden zal ons het recht entzeg gen onze veiligheid te verzekeren door een accoord met onze naburen. De Viagtième Siècle", die zich zooals men weet niet door vriendelijk heid tegenover Nederland pleegt te onderscheiden, schrijft over het optre den van de vertegenwoordigers van het Comité de Politique National te Dit huwelijk is van nul en geener waarde I Dat zal in allen gevalle het verstan digste zijn, viel Fröben hem in de rede het komt er slechts op aan, hoe ge het aanlegt, om u nog niet meer te blameeren. Ha, mijnheer 1 schreewde de baron in wilden toorn, ge spot nog met mij, nadat ge door uwe grenzenlooze stoutheid deze schande over mij bracht? Volg mij, tot onze scheiding hebben we geen gerecht noodig die kan dadelijk bewerkstelligd worden. Volg mij Josephe, die deze worden verstond sprong op. Ze wierp zich voor de voeten van den woedende en bezwoor hem, alles slechts op haar hoofd te doen nederkomen. Haar vriend was geheel onschuldig. Zij wees hem op het briefje in zijne hand en bezwoer hem dat Fröben eerst heden gehoord had wie zij was. Maar de jonge man zelve ouderbrak hare beden hij nam haar op en voerde haar naar de sofa terug. Ik ben gewooD, zejde hij koelbloedig tot den baron, bij zulke gelegenheden eerst mijne beschikkingen te maken en gij zult goeddoen, dit ook niet na te laten. Teneerste verlaat uwe vrouw dadelijk dit kasteel, want ik wil Biet hebben, dat zij nog hier is, als ik er niet meer zal lijn om haar te beschermen tegen uwe mishandelingen. Ge handelt hier, alsof ge baas waart, hernam de baron lachend van toorn De rol, die de heeren Nothomb en Feron te Parys spelen, lijkt ons gevaarlijk voor de Nederlandaeh- Belgische kwestie. Heeft België geen regelmatig en diplomatiek vertegen woordiger te Parys? Het optreden van onbevoegde personen buiten ens ministerie van buitenlandsche zaken om zou minister Hij mans kannen noodzaken om dit te desavoueeren. Het blad noemt verder de agitatie van de leden van bet Comité de Politique National franctireurspolitiek en zegt, dat het comité alvorens te maar dat is waar ook, madame was reeds vroeger uw eigendom, dat was ik byna vergeten. Waarheen moet de lieve engel gebracht worden In een armhuis, in een hospitaal of aan de eerste beste heg om haar bedrijf voort te zetten Fröben hoorde niet naar hem. Hij wendde zich tot Josephe. Woont de gravin nog in de nabuurschap vroeg hij haar, Denkt ge voor de eerstvolgende dagen en schuilplaats bij haar te zullen vinden Ik zal tot haar gaan,' fluisterde zy. Goed, Faldner zal zoo genadig zijn. u daar te laten brengen. Daar zult ge het overige afwachten, öf hij zal inzien hoe onrechtvaardig hij ons beiden heeft behandeld, of dat hij er bij blijft, zich van u te laten scheideD. Josephe was naar de gravin vertrokken haar vriend had haar aangeraden, by hare aankomst slechts een bezoek van eenige dagen voor te geven. Ondertus- schen wilde hij haar bericht zenden over de stemming van zijn vriend en hem, zoo mogelijk, bepraten, om zich met haar te verzoenen. Neen, riep zy hartstochtelijk, terwijl ze op het terras in de wagen steeg, in deze deur kom ik nooit weer terug, deze muren wend ik voor immer deu rug toe. Geloof mij, eene vrouw kan veel verdragen, ik heb lang veel moeten dulden eu vaak dreigde het hart my te bersten. Maar trachten Fraakrijk veer zich te winnen er eerst op te moeten kunnen wijzen, dat het de openbare meening in België achter aich heeft. De r Nation Beige" publiceert naar de Maa<b meldteen artikel tegen het anti militairisme van minister Poulet. Volgens het blad zon de minister op de jongste vergadering van de demo cratische rechterzijde verklaard hebben: „Wij haLben overeenkomstig onze domocratiseho traditie een zuiver anti militairistisch programma ve verdedigen. Zij, dia ondar voorwendsel van een dreigend gevaar van Dnitschland een verhooging van onze militaire lasten eiscben, hebben iets anders op het oog. Zij zijn de annexioniston, die een sterk leger wenschen, om na de openbare tneening misleid te hebben hare instemming te krijgen roor een inval in Nederland. Doze verklaring van ean Belgisch minister, is, zeo zij juist is, voor Neder land zeker niet van belang entbloot. Uitsluiting in de bouwvakken. Al sedert maanden wordt tusschen werkgevers en werknemers iu het bouwbedrijf een strijd gevoerd, die nu geleid heeft tot een ultimatum der patroons en waardoor dan, wegens niet toegeven der arbeiders, allen, die lid waren van de Syndicalistische federatie van Bouwvakarbeiders en den Modernen Alg. Bouwvakarbeiders bond ontslagen zyn. De katholiekeen christelijke boaden hebben de loon- voorstellen der patroons aangenomen, en hebben hune veile medewerking vandaag heeft hij mij te diep beleedigd dan dat ik het hem zou kunnen vergeven. En al moest ik weder terugkeeren naar de Pont des Arts om den voorbijgangers een paar stuivers af te sineeken, ik zou dit liever doen dan mij nog langer de vernederende behandeling van dezen ru wen man te laten welgevallen. Mijn vader was een dapper soldaat, een geacht officier vaa Frankrijk. Zijne doehter zal zich niet vernederen, om de slavin van een Faldner te zijn. De jonge man had na haar vertrek eenige brieven geschreven en had juist zijn weinigje reisgoed ingepakt, toen Faldner de kamer binnentrad. Fröben zag hem verwonderd aan en verwachtte een nieuwen uitval van toorn. Maar Faldner zeide: ik geloof hoe meer ik de ongelukkige regels lees die ik hedenmiddag op uwe kamer vond, steeds meer, dat gij eigenlijk toch onschuldig zijt aan de ellendige historie, namelijk dat gij tot dusverre niets wist en de persoon niet kendet. Dat ik mijne vrouw in uwe armen aaDtrof, vergeef ik u, want zij had opgehouden de mijne te zijn, toen zij dien dwazen brief aan u schreef. Het komt me, wegens onze verhouding, gewenscht voor, antwoordde Fröben, dat ge de zaak zoo besehouwt, hoofdzakelijk ook, omdat ik daardoor in de gelegenheid kom, verstandig usug met u over Josephe te spreken. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1