Krankzinnigengesticht Vrederust. Rechtszaken. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Broodkaarten. Advertentiën. Chr. Zangier. „Hoop op Zegen" lan Axel Dhr. J. F. VAN STRIËN Sport - Demonstratie. VOETBALWEDSTRIJDEN de Ter Neuzensche H. B. S. club en WILHELMINI op Zaterdag 19 Juni a.s. Ds. E. RAAMS Prima goudkleur DROL. Afslag Book- en pruimtabak Je Bijenkorf". OntvangenPrima Fransche Slaolie en echte Bordeaux Wijnazijn. P R I MA J, O. V I N kC, Boekhandel, Axel. zulk een bidstond te houden op den eereten Zondag in Augustus, evenals dit reeds de laatste jaren op den Vredes-Zondag het geval was. Kinderen in 't bedrtyf der ouders, buiten de Invaliditeitswet. Bij uitspraak van 10 Juni 1920 hooit de Centrale Raad van Beroep te Utrecht heslist, dat in het algemeen tusschen ouders en kinderen, die in het bedrijf of de huishouding dier ouders werkzaam zijn en van hunne ouders kost, inwoning, kleeding en zakgeld genieten, geen arbeidsovereenkomst bestaat. Bedoelde kinderen zijn derhalve niet in loondienst werkzaam en niet verzekeringsplichtig ingevolge de Invaliditeitswet. Wel kunnen zich naar het oordeel van den Centralen Raad gevallen voordoen, waarin tot het bestaan van een arboids-overeenkomst zoude moeten worden besloten, doch dit zullen uit zonderingen zijn op den regel, dat tnsschen ouders, en hunne kinderen geene arbeidsovereenkomst bestaat. Deze uitspraak is ia het bijzonder van belang voor de landbouwende bevolking, waarby het samenwerken van ouders en kinderen in eenig land bouwbedrijf algemeen voorkomt, ia welke omstandigheid dan ook eene der belangrijkste oorzaken mag worden gozien van het verzet dat in het bijzonder op het platteland zich tegen de invaliditeitswet openbaarde. Hoewel de bovenbedoelde uitspraak van den Centralen Raad zich niet verder uitlaat over de gevallen, waarin eene arbeidsovereenkomst wel zal kunnen worden aangenomen, zullen daaronder in het bijzonder die gevallen behooren, waarin het kind niet bij zijne ouders inwoont, doch in zijn eigen onderhoud voorziet door het voor zijn arbeid in hot bedrijf zijner ouders verdiende geldloon. Als gevolg van deze uitspraak zullen de rentekaarten, welke zijn opgemaakt voor kinderen, werkzaam in het bedrijf el de huishouding hunner ouders, en welke opmaking derhalve ten onrechte blykt te zijn geschied, nietig worden verklaard, terwijl de waarde dar inmiddels op de nietigverklaardo route kaarten geplakte rentezegels van wege de Rijksverzekeringsbank zal worden terugbetaald. Be anti rovolntiewet. Woensdag is in de Tweede Kamer de anti-revolntiewet aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Brooduitvoer. Het Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans heeft aan den minister vau Landbouw de volgende vragen gesteld ,Is het den minister bekend, dat uit onze grensplaatsen dagelijks groote hoeveelheden brood worden uitgevoerd naar Duitschland Is de minister bereid, dezen uitvoer, alsmede den uitvoer van meel, in het belang van onze eigen broodvoorziening, te verbieden Uitvoer van vroege aardappelen. De Mod. Uitvoer Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ty, krachtens machtiging van den minister van Landbouw, in staat is om, met ingang van Maandag 21 Juni e.k. vergunningen te endosseeren voor een uitvoer van vroege aardappelen, zulks op de voorwaarden, doer haar gepubli ceerd in hare desbetreffende cirulaire van 3 Juni jl., met dien verstande noehtans, dat a. de door de endosseeriDg dier uit voervergunningen te betalen heffing bedraagt 1, in plaats van 1.50 per 1000 K.G. aardappelen of gedeelte daarvan, met een minimum van f 2.50 per uitvoervergunning b. geen bepaald uitgangstation op de consentaan vragen behoeft te worden vermeld, aangezien de uitvoer kan geschieden langs alle daartoe bij geneemde circulaire opengestelde uitgangstation, ter keuze van de aan vragers. Met inachtneming der voorwaarden kunnen consentaan vragen reeds thans by bovengenoemde maatschappij wor den ingediend. AXEL, 18 Juni 1920. Voer de betrekking van onder wyzer aan de o. 1. s. alhier hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. De voordracht bestaat uit de heeren A. Piaterse van Oost- en West-Souburg, J. Langebeeke van Arnemuiden en C. J. Overbeeke van Ossenisse. De Landbonwschool tc Axel. Op het door eenige landbouwers uit deze streek aan den Minister van Landbouw gezonden adres om steun voor een te Axel op te richten land bouwschool ontving de heer Ph. J. van Dixhcorn, alhier als eerste onderteeke naar een zeer gunstig antwoord. De brief was eigenhandig ondertee kend deer Minister IJsselsteijn en bevatte o.a. de mededeeling, dat ZExc. in beginsel bereid is om de pogingen tot stichting eener Rijks Landbouwwin terscheol te steunen. In hoofdtrekken wordt dan in genoemd schrijven de te volgen weg aangegeven, om te bereiken, dat reeds d i t jaar met de lessen zal kunnen worden begonnen. Het voorloopig succes in dezen bereikt kan voornamelyk ook bosbhonwd worden als een gevolg van de besprekingen daaromtrent alhier gehouden door de heeren Ph. J. van Dixhoorn en L. J. den Hollander met den Inspecteur van het Landbouwonderwijs, den heer Löhis te 's Gravenhage. Het is de bedeeling, dat de gomeente Axel de normaalschool in eigendom zal overnemen ten einde in bruikieen aan het Ryk af te staan voor het gaven van Landbouwonderwijs. By spoedig en oordeelkundig handelen is het te verwachten, dat ook van Regeoringswege in deze voor onze omgeving nuttige en gewichtige zaak ■iet getalmd zal worden. Verschenen is de zomerdienst voor de prov. stoombooten, die ingaat 1 Juli 1920. De afvaart van Neuzen zal zijn naar Vlissingen 7 u, 10.50 en 2.30. naar Hansweert 6,4 30 en 6 u. '8 Zondags 7.20 en 4.20. Van Vlissingen naar Neuzen 9.19, 2.11 en 4.15. Van Hansweert naar Neuzen 10.43, 6.46, 9.07, 's Zondags 10.30 en 5.55. Van Walzoorden naar Hansweert 7.—, 9.10, 11.30,4.30,7.10. 's Zondags 8,20, 11.30, 4.30. Van Hansweert naer Walzoorden 8.37, 10.43. 1.22, 6.46, 9.07. 's Zondags 10.30, 1.22 en 5.55. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 20 Juni 1920. Ned. Eerv. Kerk. D«. J. B. T. Hogenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Voorin. 91/, ure Nam. 2 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juni 1580. Vrijgesproken werd Dr. P. M., 61 j., arts te Vlissingen, beklaagd geweest ran het veroor zaken van den dood van een ander door schuld bij eene operatie. Voor den Raad van State werd Woensdag o. m behandeld het beroep van P. A. van Hoeve te Axel, tegen een besluit van Burge meester en Wethouders dier gemeente, waarbij aan hem vergunning is geweigerd tot op richting van een kalkblnss-cherij. Staatsraad jhr. mr. Van Brinkhorst Sandberg rapporteerde hieromtrent, dat de hoofdinspecteur van den arbeid en Ged. Staten hebben gead viseerd het beroep ongegrond te verklaren. Het perceel voor de oprichting bestemd, ligt thans nog wel even buiten de bebouwde kom van de gemeente Axel, maar het is te voor zien, dat het binnenkort daarbinnen zal liggen. N. R. Crt. VERBETERING. Het bericht omtrent de jl. Zaterdag gehouden schietwedstrijd van de Axelsche Burgerwacht dient een kleine aanvulling. In de eerste regels was de naam uitgevallen van deDgeDe, die de schietbaan en daarmede de wedstrijd geopend had. Dit geschiedde nl. door den heer F. I. C. Brüning, als bestuurs lid, bij afwezigheid van den burge meester en den voorzitter, die niet tijdig aanwezig konden zyn. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 22 Juni aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving van posten in de gemeente-begrootiug over 1919. 3. Verzoek van de Commissie van de Christelijke Volksbibliotheek om verhooging van subsidie. 4. Verzoek van den heer J. Visser- Koole alhier om rolluiken te mogen plaatsen. 5. Benoemen onderwijzer aan de O. L. School. 6. Verzoek van de .Stichting tot bevordering v/h R. K. Landbouw onderwys" te Hulst om eene jaar- lijksche bijdrage. 7. Vaststellen archief verordening. 8. Vaststellen primitief kohier floof- delijken Omslag. Axel, den 17 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend dat de uitreiking van broodkaarten zal geschieden op Maandag 21 Juni a.s. Op de Kijkuit van 1011 uur voorin, voor bewoners van wijk K 30 en hooger en wijk L. Op de Sassing van 10—11 uur voorm. voor bewoners van de wijken P en Q. In de Steenovens van 23 uur nam. voor bewoners van wijk M. Op Spui van 2 —4 uur nam. voor bewoners van wijken N en O. Op het Distributiebureau voor alle overige gezinnen en wel voor de houders van 1250 voorm. 9—10 uur. 251— 500 501— 750 751 —1000 nam. 1001—1250 1251 en hooger 10-11 11—12 1— 2 2— 3 3— 4 voor de 36e broodkaartenperiode als wittebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten zullen gelden do in voormelde Distri butieregeling bedoelde kaarten van verschillende kleuren en wel voor het 141,e tijdvak de paars gekl. 142e oraDje 143e groen 144e rood Deze kaarten hebben een paarsen ondergrond. De Burgemeester voornoemd, L. J* DEN HOLLANDER. Zy, die genegen zijn om op 29 Juni aan een lid van bet Middelburgsch muziekcorps voor één nacht huisvesting te verleenen, gelieven zich te melden aan het Bureau dezer Courant. op a. s. Zondag 20 Juni, des avonds 6 nur (Zomertijd) in het lokaal der Chr. Zangver. in de Steenovens. SPREKER: van SLUIS. TUSSCHEN Om 4 unr n.m. WILHELMINA III-H. B. S. II. Om 5V2 uur n.m. WILIIEIjMINA I-H. B. S. I. ENTREE 15 cont, kinderen 10 cent. HET BESTUUR. Op aanst. Zondagavond, 20 Juni, om half zeven ure hoopt de WelEerw. Heer vau ROEK in de Ned. Herv. Kerk alhier een rede te houden in 't belang van bovenge noemde stichting. HET BESTUUR DER AFDEELING AxEL. Verkrijg-baar Aanbevelend, J. VISSER-KOOLE. W\jn- en Sigarenhandel. Een ieder die van af heden t/m Zaterdag 3 Juli een kistje SIGAREN koopt a f4,25 per 100 stuks mag zelf een kistje uitzoeken waarbij ik 2 a 3 cadeaux voor de huisvrouw geef. Neemt eerst een proef sigaartje. SIGAREN van af 4 cent per stuk. Zie de prijzen in de étalage

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2