t>, ft o. 21. Zaterdag 19 Juni 1920. .16* Jaar;,:. 3doalï Nieuws» en Advertentieblad voor Zeeuwse h» Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Een verzoek. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87Vj Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon SJr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTHN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^dagvoormiddag ELF ure. Met een enkel woord werd in ons i vorig nummer aangestipt, dat er alhier ernstige pogingen in het werk worden gesteld om te verkrijgen dal in onze gemeente op den avond van 29 Juni een concert zou worden gegeven door bet Stedelijk Muziekcorps van Middel burg. Thans willen we niet nalaten omtrent deze pogingen nader inlichtingen te verschaffen. Het is geen wonder, dat na het bekend worden van dat streven al spoedig de vraag werd gesteldzon dat mogelijk zijn in Axel, daar iedereen overtuigd is, dat aan de uitnoodiging van zoo'n gezelschap bijzondere kosten verbonden zijn. Die overtuiging was zelts zoo sterk, dat velen de mogelijkheid als afgesneden beschouwden door de hooge reiskosten, enz. Niet allen echter dachten alzoo, en zoo waren er ook enkele krachten, die het streven steun den in de overtuiging, dat als er aan gepakt wordt, en de liethebbers van goede muziek, die er dan toch zoo weinig niet zijn in Axel, steunen het pogen naar gelang van hun kunstliefde en portemonnaie, dan is dat niet on mogelijk. En deze laatsten hebben gelijk gehad. Het is gebleken, dat onze gemeente welwillende geesten genoeg telt, om «en werkelijk goed doel te bewerkstel ligen. Met andere woorden het concert gaat door, indien geen buitengewone We gingen op reis. Ik zal u niet beschrijven, hoe mijn hart bloedde, toen ik dat Parijs moest verlaten. Nog slechts veertien dagen, en de tijd zou verstreken zijn, dien gij bepaald hadt voor uw terugkomst. Dan zoude ik op den eersten der maand naar de Place gegaan zijn, u nog eens gesproken, nog eens afscheid ran u genomen hebben 1 Het mocht niet gebeuren, en toen we uit de rue Saint Severin over de welbekende Place de 1' école de medecine redeD, t08n was het mij als zou mij het hart breken ik zeide tot mijzelven Voor immer 1 Eduard, ik heb nooit meer van u gehoord. Uw naam was mij onbekend, ge moest de bedelares reeds lang vergeten zijn. Ik hing af van de genade van vreemde lieden, ik had veei bitters te verdragen ik verdroeg het; het was mijn smarte lijkst lijden niet. Toen echter de gravin in deze streek haar landgoed betrok, toen Faldner aanzoek deed om mijne hand, toen ik bemerkte, dat zij het voor goede v<yzorging hield, wellicht gaarne van mij af -ftilde zgn nu, ik was slechts ééns gelukkig geweest, kon nooit, meer hopen het weder te worden het omstandigheden zulks verhinderen. Zij, die dus verlangend zich afvroe genals het waar is, dat de Schutterij (de vroegere naam van het corps) uit Middelburg eens macht komen, dan zouden we nog eens genieten, kunnen er zich op voorbereiden. En we achten dat een gelukkig teeken. Er ligt toch in het optreden van dat gezelschap een zoo opvoedende kracht, vooral voor dezeQ tijd dat we ieder zouden willen toeroepen Kom dan zien, kom dan luisteren. De volmaakte orde, de liefde tot kunst uiting die tot dien tucht, die gehoor zaamheid der muzikanten leidt, en het volkomen elkaar begrijpen vau dirigent en muzikanten, dat alles is op zichzelf zoo harmonisch als de muziek zelve. Daarin alleen ligt zooveel opvoeding voor de omstanders, die begrijpen willen, dat in die belangelooze samen werking de kern ligt van het sehooce dat ten gehoore wordt gegeven. En wat de muziek zelve betreft, daarover behoeven we niet uit te weiden. Het is nu eeoaaal een algemeeae bekendheid, dat het corps van den heer Jan Morks een der beste gezelschappen uit ons land is. Dat dus met het doen optreden van dit gezelschap te Axel iets zeldzaams geboden wordt voor die taenscbea, welke uit hoofde van hun bedrijf of hun positie niet de gelegen heid hebben om jaarlijksch een vacan- tiereis te maken waarin zy volop genieten kunnen, van vrat hun aange naam is. Vandaar, dat we het van deze zijde zoo Gubbel waardeeren, dat er finan- overige was mij onverschillig toen werd ik zijne vrouw. Arm kindvan dezen Faldner waarom dan juist gij met uwe gevoelige ziel, met uw zoo teeder gevoel, met zooveel geldige aanspraken op een ten minste edeler lot, waarom juist gij zijne vrouw Doch het is zoo, Josephe, ik kan, ik mag geen dag langer hier blijven. Bij al zijn ruwheid, heb ik hem eens mijn vriend genoemd, ben ik nu zijn gastvriend ea al was alles zoo niet, wij mogen te zamen niet gelukkig zijn Een eindelooze smart sprak uit zijne woorden. Hij kuste de oogen der schoone vrouw, alleen om door da smart, die hem ver teerde, nog niet gevoeliger te worden. O, slechts nog één dagfluisterde zij teeder. Ik heb u pas wedergevondan en ge wilt reeds ontvlieden. Slechts nog één morgen als dezeZiet, als ge heengaat, dan sluit zich de poort van mijn geluk voor immer. Ik zal veel bitters moeten verdragen, en dan moet ik toch wat herinneringen opgegaard hebben, om van te kannen ievea in de eindelooze woestijn. Hoor, ik zal Faldner alles bekennen, sprak de jonge man, na zich eenigen tijd bedacht te hebben, ik zal ham alles zoo schilderen, dat hij er zelve van ontroert. Hij bemint u toch niet, gij hem niet en ge zijt ongelukkig. Hij zal u aan mij atstaao. Mijn huis is niet zoo schoon tiëale krachten zijn, die ondanks hun jaarlijksche reis, toch eek aan dit concert hun vollen steun verleenea. Maar lezers, we vernemen, dat de steun nog van meerderen kon uitgaan dat nog te weinigen ia aantal bijdragen en daarom vroeg men ons om een beroep te deen op de algemeens medewerking, niet alleen flnaatieel, maar ook op ander gebied. De vrees bestaat, dat er in onze gemeente naast de vreemdelingen, die hier gelogeerd worden, plaats te kort zal zijn voor de muzikanten. En daarom wordt ook een beroep gedaan op de welwillendheid der huisvrouwen om het eens voor één nacht zóó te schikken, dat deMiddel- burgsche muziekmenschen een onder dak krijgen. Ons dunkt het moet een kleine op offering zijn die niet in vergelijking staat tot hetgeen genoten wordt en daarom gelooven we dat, wie plaats heeft, wel bereid zal zijaom die plaats een nacht af te staan. Bovendien we weten dat het land van Axel roer gastvrij bekend staat ea dien naam zullen we toch zeker in het centrum, in Axel zelf, geen oneer aandoen Ook bij hen, die in het algemeen weinig of niet deelnemen aan feestelijk heden, durven we thans het concert in hun medewerking aanbevelen. We leggen er den nadruk op, dat het concert dezen keer een bijzonder karakter draagt en zuiver uit een arti stiek oogpunt besehouwd moet worden. gelegen als dit kasteel, mijn goederen kunt ge van het dak van Belvédère overzien. Als ge van hier vertrekt, verliest ge groote welvaart. Maar als ge mijn huis betreedt zal ik mjjne handen als een tapijt voor uwe voeten neder leggen, ik zal u op de handen dragen, gij zult koningin zijn in mijn huis en ik uwe eerste trouwe dienaar Smartelijk blikte zij ten hemel en weende heviger. Ach ja, als ik hervormd ware en van uw geloof, dan zon dat wel gaannu zijn we echter goed katholiek getrouwd en zulk een huwelijk kan de dood slechts scheiden O groote God, hoe ongelukkig maken ons vaak de wetten! Welk eea zaligheid met n en bij u te zyn, steeds voor u te zorgen, n in de oogen te lezen en dagelijks u door teedere liefde een duizendste deel terug te geven van datgene, wat gij aan mijne lieve moeder en aan mij hebt gedaan. Dus toch voor immer hernam hij treurigdus slechts nog morgen en dan voor immer scheiden? Voor immer, fluisterde zij nauwhoor- baar, terwijl ze zich dichter tegen hem aandrong. „Hier vind ik u dus, slechte vrouw" schreeuwde op dit oogenbiik een derde, die opeens nevens deze groep stond. Ve8chrikt sprongen ze op. Bevend van toorn, knarsetandend van woede stond de baron daar, met een papier in de 50 millioen roebel voor Sovjet propaganda. Minister Heemskerk merkte in de Tweede Kamer op, dat hij wel genood- xaakt was, zich met de Russische Sovjetrepubliek te bemoeien, sedert deze oek Nederland in haar belangstel ling had begrepen door het propaganda maken voor den internationalen burgeroorlog en de vestiging der internationale communistische repu bliek. Nauwelijks was die rede uitgesproken of eea bericht uit Moskou, via de Morning Post, komt tot ons, dat de groote Sovjet-commissie over het ver kiezen van zoo weinig communisten in den Duitschen Rijksdag zoo ontevreden is, dat de Sovjet-vertegenwoordiger te Berlijn zal teruggereepen worden en zich zal hebben te verantwoorden over de besteding der hem toevertrouwde 50 millioen roebel voor propaganda. Het wil ons voorkomen, dat een dergelijk bericht boekdeelen spreekt en geen commentaar behoeft. N. Ct. Biddag voor vrede en verbroedei ing. Naar aanleiding van een verzoek van den Wereldbond tot bevordering van een goede verstandhouding onder de volken door de kerken, om den laatsten Zondag van Juni te bestemmen voor een algemeenen biddag voor vrede en verbroedering, heeft de Algemeens Synodale Commissie der Nederlandsch Hervormde Kerk beslo ten, de predikanten uit te noodigen e6ne hand en in de andere zijne karwats die hij juist ophief om haar op den schoonen nek der ongelukkige te doen. nederdalen. Fröben vatte hem bij den arm, ontwrong hem met moeite de karwats en wierp die ver weg. Ik bid u, zeide hij tot den woedende, maak hier toeh geen scène! Uwe bedienden zijn in den tain, gij schandvlekt u en uw buis door zulk een tooneel. Wat? schreeuwde de andere, is mijn huis niet reeds genoeg geschandvlekt door deze gemeene persoon, door dit bedelpak, dat ik in huis had? Wat denkt ge dat ik uw schrift niet ken, ging hij voort, terwijl hij haar het papier voorhield. Hier is uw lief briefje aan mijnheer den minnaar hier, aan den romanheld. Dus ik heb eene deern gehuwd die ge oaderhieldt en toen gij haar moe werdt, moest de eerlijke Faldner haar tot genadige vrouw maken. Dan komt men na zes maanden zoo toevallig op bezoek om den heer gemaal nog meer voor den gek te houden. Dat zult ge me betalen, snoodaardMaar dit bedelwijf kan voor altijd weer mat bord en lantaarn aau de Pont des Arts gaan staan of van uw zondelooa leven. Mijne knechts zullen haar met jacht- zweepen van het hof jagen Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1