19. Zaterdag 12 Juni 1920. 36* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. zen ♦O i i i i J. C. VINK - AxeL Perskroniek. Provinciale Staten. Buitenland. Jill1 Dit biaa verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post S71/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ifir. 56. - 6. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN vac 1 eiken regel meer 10 Gent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoermiddag ELF ure. De Wielingen qnaestie. Het Hbld. schrijft o.a. het volgende Vaar aanleiding van de verklaring vaa train, van Karnebeek i „Minister van Karnebeek heeft in verklaring ®r reeds aan herinnerd, Jdat de actie van België aanvankelijk ]was gericht op het bezit van de heele jSchelde, En wjj herinneren er nu laan, dat wij, toen wij tijdens den ^oorlog herhaaldelijk waarschuwden jtegen het Belgische annexionisme. o.a. leens een kaartje heb. en doen afdruk- ]ken (in ons nr. van 22 November 1916), ontleend aan een boek, getiteld „La ^▼iBolgique au tournant de son histoire", waarop de grenzen stonden geteekend, 91 die België behoorde te hebben. Welnu, I ep dat kaartje liep de Noordgrens van I België zóó, dat behalve het grootste I deel van Limburg en Noord-Brabant, look Zuid-Beveland, Walcheren en IZeeuwich-Vlaanderen aan België kwa- Imen. En wat dit laatste betref, juist |9 op grond van de leus de heele Schelde en dus ook haar oevers, Belgisch. Ook hoe overdreven vond toen menigeen de waarde, die wij aan zoo'n publicatie hechtten. Men ziet nu, dat ze schakel was in een keten van intriges die, begonnen in de bureaux van den heer De Brequeville te Havre, haar einde heeft gevonden in die van den heer Hymani te Brussel. Waarlijk, we mogen nu toch einde lek wel eens leeren met welk soort menschen we daar in 't Zuiden te doen hebben. Met welk soort menschen Dat heeft de uiteenzetting van den Minister, al was ze volkomen zakelijk gehouden, óók heel duidelijk getoond. Met héél „nette" menschen. Alleen hebben ze een iewat ander begrip van waarheid, van fatsoen, van eerlijkheid van goede trouw, kortom van eenige eigenschappen van een gentleman, dan wjj er ons van vormen. Maar dat komt zeker doordien ze zooveel meer mondain zijn dan wij, niet zoo in een i uithoek van de wereld leven, waar men un peu rustre is, zulle, en dus meent dat „ja" ook werkelijk ja beteekent en niet ook wel eens neen kan zijn. Dech nu we ze nader hebben leeren kennen, in den oorlog van aangezicht tot aangezicht (bij 't millioen) en sinds ruim een jaar door onze onderhande lingen, nu zouden we toch zeggeD, Hm, ze hebben toch op den duur te zeer andere manieren dan wij. We zullen toch maar liever afscheid van hen nemen. 'tZou óns een hooge eer geweest zijn hun met kanalen gedienstig te mogen wezen, die onze eigen havens wellicht Vaarwel Totdat ge, wie weet, ook eens zoo denkt over ja en neen als wij. Prof. dr. Kernkamp maakt er in de Orotne Amsterdammer de Reg. oen ver wijt van dat zjj zoo lang met haar antwoord op den Belgischen eisch heeft gewacht, 't Is waar, aan welwillendheid om gerezen kwesties langs minnelijken weg op te lossen heeft het bij da Belgen steeds gehaperd en daarom, meent hij, is het volstrekt niet onmoge lijk dat de Wielingen-quaestie alleen eens wordt opgehaald om langs slink- schen wag een of ander dool te bereiken waarvan men bij de onderhandelingen te Parij3 heeft moeten afzien. Door het eenige dagen wachten had het, meent het blad, een grooten voor sprong op Nederland gekregen, dat scheeve mededeelingen te lang onweer sproken liet en had moeten bedenken dat ook in de diplomatie do eerste klap een daalder waard is. De Fransche regeering heeft bij de Belgische een rekening van 400 millioen francs ingediend wegens de kosten gedurende den wereldoorlog door haar gemaakt voor de Belgisc vluchtelingen. De Belgische regeering schijnt met deze nota van „la grande nation soeur" eenigszias in de maag te zitten en de zaak tot nu toe geheim te houden. En, zoo schrijft „De Schelde' dan zijn hier nog menschen te vinden die Nederland aanvallen, het land dat 50 millioen gulden, d.i. thans 300 millioen francs voor de Belgische vluchtelingen uitgaf en weigerde een cent terug te ontvangen. En 't is onzen onderhandelaars zeker steeds een vreugde en eeD stichting geweest wanneer zij met de groote heerea u^i Brussel aan één tafel moch ten zitten. Maar op den duur hooren wij toch Jniet iu zulk gezelschap. En daarom Adieu, zulle l traditieneele opvatting te heersehea, dat met hot ambt ook het verstand komt. Dit blijkt, oader moer, uit de sollicitaties naar elk open gaatje in de ambtelijke machinerie. En het merk waardigste is, dat voor de belangrijkste gaatjes, die er te vullen vallen de raeesten zichzelven geschikt achten. Wel iets van aan. Onder „Nootjes" vonden we in de Avp. de volgende opmerking gemaakt Een der bladen 't doet er niet toe welk wist onlangs te vertellen, dat een Kamerlid in aanmerking kwam veor het burgemeesterschap eener gemeente, dat vacant was. 'n Paar dagen later noemde het 't zelfde Ka merlid als aanstaand hoofd eener andere gemeente. Had men zich in den naam der gemeente vergist of is die candidaat- burgemeester bereid en genegen, elk gaatie te vullen, dat maar open is Wij zouden zoo zeggen, dat 't er niet enkel op aan komt of iemand zichzelf capabel acht voor 't burgemees tersambt in 't algemeen, maar ook, of hij geschiktheid en roeping gevoelt voor het waarnemen van dit ambt in een bepaalde gemeente. Tegenwoordig kan de betrekking van burgemeester, zelfs in kleine gemeenten kwalijk meer beschouwd worden als een soort eere baantje, dat men er bq kan waarnemen. Evenmin is het waar, dat iemand, die toevallig op zijn plaats is in de gemeente X, ook de aangewezen man is voor Y of Z. Bij verplaatsing of „promotie" van burgemeesters naar andere standplaatsen is dit meermalen duidelijk gebleken. Bij velen, soms ook bij hen, die 't beter konden weten, schijnt nog altijd de Voor de a.s. zomerzitting zijn e.m. de volgende stukken ingediend Subsidie Prov. Zeeuwsche Ver. tot bestr. der t. b. c. Ged. St. stellen voor aan de Prev. Z. Ver. tot bestrijding der tuberculose, op eeu daartoe ingediend verzoek, over het dienstj. 1920, behalve 't reeds toe gekende, bovendien een subsidie van f 747.66 te verleenen. Het bedoeld verzeek was vergezeld van een bijlage waarin gewezen wordt op de groote weuschelrjkheid om de beschikking te hebben over een sana torium. Het bestuur des vereeniging is vau meening, dat ook de Prov. Staten niet achter mogen blijven met ernst deze kwestie, n.l. door wie, rijk ot provincie, sanatoria moeten worden gebouwd, onder het oog te zien, en het geeft daarom in overweging het daar heen te leiden, dat uit haar midden een commissie wordt benoemd, die advies uitbrengt over de vraag„zal van provincie-wege in Zeeland een sanatorium of een zeehospitium worden gebouwd Aangezien evenwel naar het oordeel van Ged. St. ook met het oog op den zorgelijken toestand der provinciale financiën, aan het stichten van een dergelijke inrichting vanwege de pro- vincie niet valt te denken, meent hun college de benoeming eener commissie van advies te dier zake te. moeten ontraden. Jaarwedde waterbouwkuddig ambtenaren bij polders en waterschappen. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den Bond van waterbouwkundige ambtena ren in Zeeland om in de reglementen voor de polders of waterschappen een vaste salarisregeling voor de water bouwkundige ambtenaren der polders en waterschappen op te nemen. Afkoop tollen. Ged. St. stellen voor de thans op den weg tusschen het voormalige Zaamslagsche veer en den Provincialen weg van Hulst naar Walsoorden met een zijtak naar Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) gevestigde tollen met met ingang van 1 Jan. 1921 af te koopen en daartoe aan de tot de heffing-gerechtigden eon som in eens ter hand te stellen, waarvan de rente op het tijdstip van den afkoop over eenkomt met het bedrag van de middelsom der zuivere opbrengst per jaar over de jaren 1917, 1918 en 1919. zulks ouder zekere, door de Prov Staten te stellen voorwaarden. Omnihuz—Hulst Nieuw-Namen. Voorgesteld wordt op diens verzoek aan E. Weemaes te Clinge gedurende drie jaren, ingaande 1 Januari 1920, voor zijn wagendienst HulstNieuw Namen een subsidie te verleenen van 70 per jaar zulks o.a. onder de bepaling, dat op werkdagen minstens tweemaal heen en weer gereden wordt, en dat de gemeenten Hulst en Clinge te zamen per jaar 35 subsidie bijdragen. Wegarbeiéer Z. VI. In verband met den aanleg van den weg tusschen O. en W. Zeeuwsch Vlaanderen stellen Ged. Saten voor over te gaan tot aanstelling van een arbeider voor dien weg. Tentoonstelling Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van een door het hoofdbestuur der Mij. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt ingediend verzoek om een subsidie ad 2500, voor de door de Mij. in September 1921 te Middelburg to houden prov. tentoon stelling betreffende landbouw, paarden fokkerij en veeteelt, stellen Ged. voor deel te neraen in het waarborgfonds tot het in het verzoekschrift genoemde bedrag, onder voorwaarden, dat door de gemeente Middelburg voor een bedrag vau ten minste 1000, in dat waarborgfonds deelgenomen wordt. Spoorwegen Zuid Beveland. Teneinde de tot standkoming van den spoorweg op Znid Beveland, finan- tieel afdoende t8 verzekeren, en o. a. op grond van besprekingen, tusschen daarbij belanghebbende gemeente pol ders en waterschappen eenerzijds en vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaat, het college van Ged. de S.S. en de Sp. Mij. Zuid-Beveland gehouden, stellen Ged. St. voor een renteloos voorschot te verstrekken van ten hoogste 1.252.000, gegrond op een raming der bouwsom van 5.020.000 uit te keeren in drie termijnen, o. a. onder voorwaarde, dat door belang hebbende gemeenten, polders en water schappen bijdragen worden verzekerd tót dien omvang dat de maatschappij in staat gesteld wordt daaruit de anuïteit te voldoen, welk vereischt wordt voor de algeheele aflossing in ten hoogste 50 jaren van een, door de maatschappij aan te gane leening groot 1.073.000, zijnde het bedrag dat nog aan de raming voor aanleg en uitrusting ontbreekt. Het verkrijgen van deze annuïceits- garantie is de eindvoorwaarde voor de medewerking van het rijk zoowel als van de provincie, en alzoo voor de tot standkoming van den spoorweg. M. Crt. Zondag zijn in Duitschiand de verkiezingen gehouden v^or den eersten Rijksdag der republiek, die de plaats zal innemen der Nationale Vergadering, wier taak het was, behalve de afwik keling van eenige noodzakelijke

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1