Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 5 Juni 1920. No. 17. Buitenland. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN De anarchie in Engeland. Woensdag hebben gewapende Sinn Jfeiners in het graafschap Down een politiebureau twee uur lang hevig beschoten. De bezetting daarbinnen hield echter de verdediging vol, zoodat de aanvallers vruchteloos moesten «fdruipen. In de Iersche steden Clara en Geas- hill werden ongeveer terzelfder tyd twee politiebureaux -belegerd, waarbij van weerszyden langen tyd zeer hevig werd geschoten en ook van bommen gebruik werd gemaakt. De aanvallers hadden van te voren niet alleen de telegraaf en telefoondraden doorgesne den, doch ook den toegang tot die beide steden door omver gehakte boomen versperd. Hetzelfde gebeurde bij een aanval op bureaux in het graalschad Cork, waarbij de aanvallers zich bedienden van dynamiet, waardoor een gedeelte van de bureaux werd opgeblazen en een naburig hotel volkomen werd verwoest. Toen militairen en politie- versterkingeu ter plaatse aankwamen, hadden de aawallers reeds de plaat gepoetst. Een nieuwe encykliek. De Paus heeft tot het episcopaat van degeheele wereld een encykliek gericht over de Christelijke verzoening en den vrede. Hjj wyst er op, dat ofschoon de oorlog is geëindigd, de oude kiemen van wrok nog bestaan. De Paus herinnert aan zijn optreden tijdeus den oorlog, strekkende tot het herstel van een rechtvaardigen, eervolien en duurzatnen vrede en om de ongelukkigen te steunen. .Thans doen wij een beroep op alle kinderen der kerk en op alle menschen der gefaeele wereld om den ouden wrok te willen vergeten en dezen te vervangen door wederzijdsche liefde en eendracht". De encycliek wijst verder op het gevaar, dat de wereld loopt, als de volken blijven leven in een latenten toestand van vijandschap. De Paus voegt erbij, dat hij van gauscher hart alle vijanden der Ktuboheke kerk ver geeft,„wy vet zuimen geen gelegenheid beD, zooveel wy kunnen, goed te doen. Alle Christenen, dien naam waardig moeten op de zelfde wijze handelen tegenover hen, die han tijdens den oorlog leed hebben berokkend". De Paus doet voorts een beroep op de Katholieke pers om gematigd te zijn, en iedere scherpe taal, in strijd met de Christelijke wet, te vermijden, die de nog niet geheelde wonden weder zou kunnen openen. Betgeen wy tot elkeen afzonderlijk hebben gezegd, zoo gaat de encycliek voort, herhalen wij tot de volken, die hebben gestreden gedurende den grooten oorlogTen einde alle oorza ken tot oneenigheid te doen verdwijnen ®n opdat aan de rechtvaardigheid worde voldaan, is het, noodzakelijk, dat zy de vriendschappelijke betrekkingen herstellen. Nu de oorlog is gr ëindigd, teekent zich een beweging naar de algemeene eenheid der volken at. De apostolische stoel heeft niet opgehouden, tijdens den oorlog vergiften is voor aangecaau leed en een broederlijke verzoening der volken te prediken. Deze beginselen worden thans nog juidf r dooi de kerlc verkondigd. Daar tot de handhaving en verzeke ring der orrder de beschaafde volken wederkeerige bezoeken der staats en regeeringshoofden tot de verbroedering der volken bijdragen, zouden wij er geen bezwaar tegen hebben op de «en of andere wijze de voorwaarden te verzachten, door onze voorgangers gesteld om een reis naar Rome in officieele hoedanigheid van Katholieke vorsten te beletten, doch tevens geven wij daarbij te kennen, dat deze houding niet aldus moet worden uitgelegd,- als een stilzwijgend afstand doen van onze heilige rechten en alsof de Heilige Stoel tevreden is met den abnormalen toestand, waarin hij zich thans bevindt. De kolenvoerzfening. In tegenspraak met loopende geruch ten, dat vermopdelyk het volgende jaar tot inperking der Rijkskolendistributie zal kunnen worden overgegaan, weet het Ned. Corr. Bureau uit de beste bron te melden, dat dit, gezien den kolennood van de verschillende landen, zeer onwaarschijnlijk is en dat de kolen- voorziening nog geruimen tijd een voorwerp van zorg der Regeering zal moeten blyven uitmaken. Voorzoover in bedoeld gerucht op eventueels afschaffing der Rijksbemoeiïag met de huisbrandvoorzieaing mocht gedoeld zijn, kan worden medegedeeld dat daarvan geen sprake kan zijn, zoolang de prijs van de fabriekskolen nog hooger is dan die, waarvoor de huis brandkolen worden verstrekt. Mocht dit prijsverschil verdwynen, dan zou de bemoeiing der Regeering zich tot de zorg voor voldoenden aan voer van kolen kunnen beperken en zou het publiek vrij kunnen worden gelaten in het koopen van de benoodigde hoeveelheden, zonder dat gevaar bestond dat deze aankoopen met speculatieve doeleinden geschieden. Intusschen wyst voorshands niets erop, dat het bedoelde prysverschil binnen afzienbaren tijd tot het verledens zal behooren. Aan door van de zijde van de industrie kenbaar gemaakten wensch, den prys van den huisbrand en de industriekolen te egaliseeren, kan de Regeering niet voldoen. Zij blyft zich op het standpunt stellen dat de kolen van de Limburgsche mijnen, die thans aan de huisbrand verbruikers tegen kostprijs geleverd worden, in de eerste plaats moeten dienen voor verwarming. Naar gemeld wordt, is binnenkort een verhooging vat. den kolenprijs te verwachten, zulks ten gevolge van den vermeerderden aanvoer van steen kolen uit het buitenland. Deze ver hooging zal alleen betrekking hebben op de industriekolen. Voor de huisbrand blijft de prijs dien van den kostprijs der Limburgsche kolen. Het bedrag, waarmede de prijs der industriekolen zal worden verhoogd, is nog niet vastgesteld. De wethouder van Bedrijven te 's Gravenhage, de heer Van Vuuren, deelde Diusdag in de vergadering van den gemeenteraad mede, dat B. en W. een circulaire hebben ontvangen van het Rijkskolenbureau, mededeelende dat de prijs der kolen met 6 wordt ver hoogd, waardoor de kostprijs van het gas met 1.6 cent per M3. stijgt. De 8 urendag. In de Tweede Kamer heeft Minister Aalberse gisteren medegedeeld, dat de arbeidswet voor de fabrieken en werk plaatsen uiterlijk met 1 October a.s. in werking zal treden. Tel. Geitenkeuringen. (Ingezonden.) De houders van melkgeit&n zijn in Zeeland georganiseerd in 70 plaatselijke vereenigingen. Deze vormen te zamen weer de Provinciale Veraeniging voor de verbetering van het geitenras. Aan de verbetering van de z.g.n. „koe van den arbeider" is nn ruim 10 jaren systematisch gewerkt. En de resultaten z(jn overal zichtbaar. Een Provinciaal Stamboek voor bok ken bestond reed» lang. Thans is door de Provinciale Vereenigingen ook een stamboek voor geiten gesticht. Daarvoor zullen de heeren Zwagerman, Sietema en Versluijs dezen zomer in alle plaat selijke vereenigingen keuringen houden. De keuringen voor OestelijkZeeuwsch Vlaanderen zullen plaats hebben in de week van 2027 Juni a.s. Alle geiten, zoowei slechte als goede, dienen ter keuring te verschijnen. En liefhebbers moeten deze leerzame keuringen niet laten voorbijgaan zonder ze te bezoeken. De keuringen hebben de volgende doeleinden. Ie Den geitenheaders meer kennis bi] te brengen. De Commissie zal dus haar werk toelichten. 2e Na te gaan welke van de vereeni- gingsbokken de beste afstammelingen geven, dus het meest waardevol zijn voor de fokkery. 3e Geiten uit te zoeken die geschikt aijjn voor de plaatselyke stamboeken. 4e Geiten uit te zoeken voor het Pro vinciaal stamboek. Het is zeer te hopen dat de belang hebbenden ten volle zullen medewerken om deze keuringen te doen slagen. De Veeteeltconsulent. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1920 opgeheven het Rijkskaatoor voor Kunstmeststoffen (kustmestcommissie). Zondagavond laat reed een Amsterdamsche atax op het Stations plein te Zandvoort, waarin behalve de chauffeur, 3 personen zaten. Ze overmeesterden een 26jarig meisje dat daar liep, reden met haar weg, haalden onzedelijke handelingen uit en zetten het meisjes daarna op den boulevard weer uit de auto. Het maisje deed aangifte bij de politie, die naar Haarlem telefoneerde, waar de atax word aange houden. Het bleek, dat er toen andere personen in zaten, dan die doel haddon aan het schandaal. De chauffeur werd gearresteerd. Door de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland wordt actie gevoerd tegen de onwelvoegelijke en zedelooze kleediag. Daarom heeft zij aan bijna alle modeateliers, mode magazijnen, costumièree e. d. van Ne derland een exemplaar verzonden van het Weekblad „De Katholieke vrouw" waarin dringend verzocht wordt geen modellen en stoffen te vervaardigen, te étaleeren of te verkoopen, welke het schaamtegevoel doen afstompen en de zedeloosheid in de hand werken. De Federatie spoort hare leden dringend hare inkoopen slechts te doen bij de firma's van welke algemeen bekend is, dat zij de beginselen van zedigheid en fatsoen hoog houden. M. Crt. De fabrieksarbeider D. den H. te Rotterdam heeft voor den kantonrechter terecht gestaan, beschuldigd, dat hij, zonder dat zulks noodzakelijk was, de artsenij bereidkunst heeft uitgeoefend, door alstoen een geneesmiddel tegen bedwateren, bestaande uit een hoeveel heid zoete en karnemelk, vermengd met peterseliewortels, huislook en een ons cremor tartan, te hebben bereid en afgeleverd tot genezing van genoemde kwaal, waaraan een kind van den schipper B. ly'dende was. Beklaagde verklaarde in zijn militai ren diensttyd van een milicien een recept tegen bedwateren te hebben gekregen. Toen hem nu een middel tegen, die kwaal door de vrouw vau schipper B. was gevraagd, had beklaagde te goeder trouw, dit volgens het door dien milicien geschreven recept klaar gemaakt. Het had den beklaagde zeer groot leed gedaan, dat het gebruik van het door hem gemaakte, drankje den dood van het kind ten gevolge had gehad. De vader en moeder hadden het dTankje aan het jongetje toegediend. Nadat des avonds hun kind eenige malen den drank had ingenomen, kreeg het hevige brakingen en buikloop, ten gevolge waarvan het dienselfden Dacht gestorven is. Dr. H. had het lijk van het kind in het ziekenhuis geschouwd en was van oerdeel, dat de dood te wijten is aan de teepassing van de te groote hoeveel heid cremor tartari in den drank, daar voor een groot mensch de hoeveelheid is 10 gram en in den drank aanwezig was de hoeveelheid van 100 gram. Het O. M. meende, waar nu weer gebleken is tot welke verschrikkelijke gevolgen het onoordeelkundig toepassen en het verstrekken van zgn. huishoud- middeltjes kan leiden, een strenge straf in deze te moeten eischon en verzocht oplegging van een geldboete van 100 ■ubs. 30 dagen hechtenis. Ramp in Engeland. Een noodlottige overstrooming, ver oorzaakt door een waterhoos of wolk breuk teisterde Zaterdag Louth gelegen in het graafschap Lincoln. Over een afstand van ruim '7 Kilometer viel een reusachtige watermassa, zonder dat in de stad zelve er iets van gemerkt werd, tot de rivier welke de «tad doorstroomt zoo snel begon te wassen, dat er geen stuiten aan was en ongeveer 50 menschen in den stroom verdronken. De rivier de Lud, gewoonlyk niet meer dan 12 voet br., kreeg een breedte van 200 yards door de hoeveelheid water van tal van kleine stroompjes. Omstreeks te 5 uur, toen de bewoners juist aan de thee zaten, stroomde de watermassa Louth binnen, alle bruggen wegslaand en de stad in twee deelen scheidend, tusschen welke verbinding onmogelijk was. In enkele minuten was het lage deel der stad geheel overstroomd tot een hoogte van 10 A 12 Voet. Autogarages stortten in en auto's worden weggespoeld. Aangrijpende tooneelen speelden zich af; een moeder met haar 4 kinderen werden in de gelijkschvloewche ver dieping der woning door het water verrast. De moeder «n het oudste kind trachtten eenigen tijd de andere kinderen boven water te honden op o gestapelde meubelen, doch moeston het ten slotte tegen het stijgende water opgeven de drie kinderen verdronken. Een dochter weigerde haar bejaarde moeder te verlatenbeiden vonden den dood. Het hooge water hield tot ongeveer 7 u. aantoen begon het te zakken. Het telegraaf- en telefoonverkeer was er door gestoord, zoodat het niet dade lijk mogelijk was, hulp van buiten te vragen of bericht te 'zenden van de ramp. In vele huizen waren ae menschen naar de slaapkamers of de bovenver diepingen gevlucht of in de boomen geklommen. Zy werden echter toch door het water verrast en verdronken. Een vrouw redde zich het leven door in een schoorsteen te klimmen. Een geheel blok van 15 huizen stortte in. Van de bewoners bleef er slechts één in leven. Zondag was het water in de stad weer geheel gezakt; de straten waren natuurlijk bezaaid met allerlei over blijfselen. Louth is een stadje van 10.000 inwoners en o.a. bekend doordat Tennyson er een deel van zijn jeugd door bracht. Ook op andere plaatsen in Lincoln nire, en verder in Lancashire- Yorx- hire en Wales heeft men Zaterdagavond te lijden gehad van hoog water. Bij Lancaster is zelfs een spoorbrug weg geslagen.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 3