36e Jaarg. 17. Zaterdag 5 1920. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. r. Opvoeding tot de gezinstaak. FEUILLETON. COURANT. öit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdarravond. ABONNEMENTSPRIJS: Per B Maanden 75 Centfranco per post 877* Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. S«. - PortSox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk bot Dinsdax- en Tr^dagvoormiddag ELF ure. j By dit blad behoort een bijvoegsel. Naast de vele vereenigingen, die men telt voor knapen, jongelingen en U jonge mannen we leven nu eenmaal in een tijd van organisatie ziet men 'tbans ook meer dan vroeger die neiging tot vereeaiging ook onder de vrou welijke secte toenemen. En nu willen we niet gaarne beweren, dat al die pas opgerichte meisjes- en vrouwen vereenigingen zich tot doel stellen om voorlichting te zoeken in de politiek, „j omdat zij nu ook het stemrecht eerlang ■ai in toepassing zullen brengen, maar toch is het niet weg te cijferen dat het vrouwenkiesrecht de oorzaak is, dat tal van vrouwenvercenigiDgen zijn en worden opgericht. Dit is een gelukkig teeken. Niet omdat mogelijk daardoor onder 7 21 de vrouwen dezelfde politieke kemp J2 hanen zullen groeieD, als we die ouder de mannelijke propagandisten kennen. O, neen, we hopen, dat ze 7SI zooveel verstand zullen hebben, als ze Jjj zelf zeggen te bezitten en in toepassing j brengen bet spreekwoord zwygen is Igoud, zoolang het niet noodzakelijk tegen zilver ingewisseld moet worden UI en men zich genoopt ziet tot spreken. 631 Maar scherts terzijde. We vinden het vereenigea van meisjes daarom gelukkig, omdat zoo 0, vaak blykt, dat er aan de opleiding van jonge meisjes nog veel ontbreekt. Zeker, in veel kringen wordt ook na U7) - De oude tuinman zag hem waotrou I wend en hoofdschuddend aan. Een zwarte bril, vroeg hij. De genadige I vrouw een groote, zwarte bril Maar mijnheer, wat denkt tte wel! Zij heeft I oogen, zoo scherp en helder als een gems en zou een bril op deu neus I dragen, neem me niet kwalijk, een I groote zwarte bril, zoqals de oude vrouwen in de kerk op dén neus zetten 1(® zoodat bet zachter klinkt als zij zingen 6Dj Neen, genadige heer, zulke gedachten moet ge u uit het hoofd zetten, dat beteekent niets. En neem het me niet kwalijk, maar ge moest toeh eeue muts opzetten bij zulk eene hitte, anders krij ge nog een zonnesteek. Zoo sprak de oude en ging hoofdschuddend verder, Den overigen bedienden duidde hij echter met eeDe zeer verdachte beweging van den wijsvinger aan het voorhoofd aan, dat het daar boven met mijnheer den graaf niet in orde moest zijn. Ook nu kwam Fröben tot geen ander resultaat, dan dat het. gedrag van het meisje, dat hij zoo ionig liefhad, onbe grijpelyk was, en du raadselachtig spel met zijne smart, met zijn verlangen 5,1 het twaalfde jaar heel wat min of meer nuttige kennis aan onze dochtertjes bijgebracht. Maar meestal is het er toch om te doen, dat zij zoo vroeg mogelijk eigen kost verdienen op fabrieken, werkplaatsen, scholen, of kantoren en velerlei knappe bollen zijn dan ook daardoor in staat gesteld om op eervolle wijze in haar onderhoud te voorzien. Maar het beroep, dat ze zich gekozen habben is voor de meisjes geen hoofd zaak. In de meeste gevallen is het ideaal der meisjes gevestigd op ,eea eigen thuis." Eu daarvoor zijn we blind gebleven. We vergaten, dat de meisjes straks haar werkkring misschien voor goed zullen verlaten en zijzelve dat vak maar als tijdelijke bijverdienste hebben opgevat, tot den tijd, dat zij shuwd zijn. En zoo vergaten we ook de meisjes daarop voor te bereiden, lieten wij ze ander werk doen, andere studie volgen in die jaren, welke het huwelijk vooraf gingen. Het kind uit de volksklasse, dat zoo van de school naar de fabriek gaat, dat haar vrijen tijd voor haar genoegen gebruikt en trouwt na ©en jaar of tien op een machine knoopsgaten te hebben gemaakt, of luciferdoosjes geplakt, of den akker gewied, vlas gezwingeld of wat ook, heeft doorgaans vau huishouden en kinderverzorging nog niets geleerd. En het typistje, de postjuffrouw, winkel meisj8, de gelukkige bezitster van enkele lagere en middelbare actes, dé advocate, zij allen zijn er niets beter aan toe. Maar al te dikwyls weten verloofde meisjes noch van koken, noch hield hem zoo geheel bezig, dat hem veel ontging, wat hem anders zeker in het oog zou gevallen zijn. Joseph© kwam met beschreide oogen aan tafel de baron was ontstemd en in zichzelven gekeerd en scheen zijn inwendig mis noegen, dat hem op het voorhoofd en in de oogen duidelijk te lezen stond, nu en dan door een vloek over de slechte keuken en het nog slechtere huishouden lucht te moeten geven. De ongelukkige vrouw liet zich alles stil eu geduldig welgevallen. Tuschénbeide sloeg ze een vluchtigen blik op^Fröben, als wilde zij bij hem troost en hulp zoeken. Ach, zij ?ag het niet, hoe haar echtgenoot deze blikken onderschepte, hoe zijn voorhoofd zich hooger kleurde, als hij hare oogen dien kaut zag uitzien. Aan Fröbeo's oog en oor ging dit alles voorbij, als iets, dat hij reeds gewoon geworden was. Hij gal zich niét eens de moeite, Josephe te vragen naar de reden van Faldner's toorn. Hij bemerkte het niet, dat zij meer terug getrokken tegen hem was in het byzijn van Falduer; hij schreef het toe aan de gewone drukte van zijn vriend, dat deze hem de volgende dagen uitnoodigde, om met bem het eene of andere gedeelb van zijn landgoed te gaan bezoeken en in woud en veld' dikwijls een groot gedeelte van den dag met meten en berekenen door te brengen. Tobd hy echter op een morgen toen Faldner vau uaaien, varstellen, kinderzorg ©m opvoeding oek maar iets af. Dat is een misstand in onze maat schappij, die verbeterd kan en moet werden. We herinneren ons de uit drukking van een oud-onderwyzer in opvoedkunde, die zeide: „Wat is bet jammer, dat ieder meisje het recht heeft om moeder te worden". Het is mede naar aanleiding van boveageneenad gebrek, dat dit gezegd werd, toen neg aan geen vrouwenbonden gedacht werd. Nu weten we wel, dat in meer bevoorrechte kringen bet tekort gedu rende den engagementstijd vaak wordt ingehaald door cursussen en zelfstudie, maar niet overal bestaan deze. Ook is het ia die kringen meestal niet zoo noodzakelijk, omdat zij slechts leiding moeten geven aan personeel, maar ook dan is zelf kennen hoog noodig en niet het minst bij het tegenwoordige dienstbodenvraag8tuk. Maar vooral in het arbeidersgezin ia dubbel noodzakelijk, dat de vrouw van alle markten thuis is, dat zij kan zyn moeder de vrouw in de ware beteekenis des woords. Is het wonder, dat 4e man, die thuis komt en geen smatelijk eten, geen opgeruimd vertrek en wel schreiende en slordige kinderen rond zich ziet, vaak het huis uitloopt en buitenshuis zijn troost zoekt, ja vaak, wat een ramp worden kan, in de herberg uitspanning zoekt En hoe oneindig kostbaarder is het onderhoud van een gezin niet, als moeder alles door anderen moet laten verrichten, kleeren verstellen, eten reeds gelaarsd en gespoord op hem wachtte eene kleine onpasselijkheid voorwendde, om deze onaangename veld bezoeken te ontgaan, toen hjj zich argeloos liet ontvallen, dat hij toch Josephe ook weer eens voorlezen moest, toen viel het hem toch op, dat de baron wrevelig uitriep: Neen, ge zult niets meer voorlezen, in het geheel niets meerHet gaat toch al sedert eenigen tijd alles verkeerd. Het is mij in het geheel niet naar den zin, dat den geheelen morgen met lezen doorbrengt en zulke romantische ideeën in het hoofd krijgt, als ik er al in heb zien spoken. Lees voortaan uzelven maar voor, beste Fröben, en neem het mij niet kwalijk, dat ik mijne vrouw anders opvoed. Gij gaat na het ontbijt in den tuin, JosepheEr moeten vandaag groenten uitgestoken worden daarna zult ge zoo goed zijn naar Pastors te gaan 1 Ge zijt hun reeds lang een bezoek schuldig. Met deze woorden nam hij zijne karwats van de tafel en ging heen. Wat beteekent dat? Wat scheelt hem toch vaüdaag vroeg Fröben verwonderd aan de jonge vrouw, die nauwelijks hare tranen kon bedwingen. O, hij is nu zoowat net als vroeger, antwoordde ze, zonder op te zien. Uwe aanwezigheid heeft hem eenigen tijd lang uit zijn gewonen toestand gebracht ge ziet het, nu is hij weer als voorheen, inmaken, de wasch verzorgen, enz. Wat kan de een niet een veel smake lijker maal bereiden dan de ander, met dezelfde kostea en hoe zijn de kinderen by de eene steeds ziekelyk en bij de ander niet, tengevolge van hygiënische maatregelen Vandaar dat het hoogst nattig is, dat er ook onder de vrouwen meer vereenigingsleven komt, en we hopen dat by allen het doel zal voorzitten om flinke huismoeders te wordeu. Wie daartoe voorlichting behoeft, kan die verkrijgen bij de Unie voor vrouwenbelangeu, die als punt een op haar werkprogram heeft .Opleiding der Nederlandsche meis jes, zóó, dat deze zoowel op haar .vorming voor een beroep of bedrjjf, .als op haar voorbereiding tot de haar .wachtende moeder- en gezinstaak ,zij gericht eu haar gemeenschapszin .wordt ontwikkeld". Het is een neutrale vereeniging, waarvan ieder lid kan worden. Zij die liever in eene vereoniging werk zaam zijn, welke kleur bekent, zijn natuurlijk daarin vrij, maar haar willen we op het gemoed drukken,zorgt dat uw vereeniging niet zoodanig ver politiekt, dat zij wordt evenals de kiesvereenigiugen van mauuen, waarin slechts leven zit in verkiezingsdagen, doch waarvan men niets hoort, als er aan de stembus niets te doen is. Acht het maatschappelijk belang boven de politiek, die een noodzakelijk kwaad is. Oek anderen beginnen dit in te zien. Zoo willen sommigen met de twee jaar uitbreiding van de leerplicht een deel Maar mijn hemel, riep Fröben mis noegd, zend toeh eene diensbode naar den tuin 1 Ik mag niet, zeide ze beslist, ik moet zelve het opzicht houden, hij wil dat. En het bezoek bij Pastors Moet ik doen, ge hebt het gehoord, dat ik het doen moet, latan wij dit rusten, het is nu eenmaal zoo. Maar gij, ging Josephe voort, gij mijn vriend, schijnt mij sedert eenige dagen veranderd toe, in het geheel niet meer zoo vreolijk, zoo vertrouwelijk als voorheen. Bevalt het u hier wellicht niet meer Is mijn man, ben ik wellicht de oorzaak uwer ontstemdheid Fröben gevoelde zich verlegenhij was op het punt, de vriendin de zonderlinge voorvallen in den tuin te vertellen. Maar de gedachte^ zich be lachelijk te maken in de oogeD der verstandige jonge vrouw, hield hem terug. Ge weet, zeide hij ontwijkend, dat ik in de laatste dagen brieven uit S. kreeg. En als ik ontstemd ben, hebben deze brieven alleen schuld daaraan. Twijfelend zag zij hem aan, er scheen een antwoord op hare lippeD te zwevenmaar toen zij het gebrek aan vertrouwen gelezen had in de oogen van den jongen man en zich daardoor gekwetst gevoelde, toen beefden hare lippen en hielden het antwoord terug. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1