Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 18 Mei 1920. No. 12. Binnenland. Landbouw. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN De gedwongen leening. Blykens de wekelijkscbe opgave van den Minister van Financiën in de Staats, courant was tot en met 8 Mei op de Staat8leening 1919 gestort een bedrag van 279.605.600. Dat is dus nog een heel eind beneden de 450 millioen. Allen die na dien datum komen, hebben boete te betalen en bovendien renteverlies te vergoeden. Brooddistributie. Vrijdag jl. heeft de Minister van L,, N. en H. afgevaardigden der georgani seerde bakkerij ontvangen. De besprekingen liepen over de al dan niet bestendiging der brooddistri butie. Van regeeringszijde werd betoogd, dat nog niet kon worden overgegaan tot opheffing van de brood distributie zonder meer. Namens de georganiseerde werkgevers werd er gevraagd afschaffing der broodkaarten, desnoods met rantsoeneering van iedere bakkery onderneming. De Minister verklaarde niet princi pieel gekant te zijn tegen een regeling, gelijk dezen door het Amsterdamsche gemeentebestuur is voorgesteldin verband met het vroeger door hem gepleegd overleg met vertegenwoordi gers van gemeentebesturen achtte hij zulk een regeling slechts in enkele gemeenten doorvoerbaar. Gewezen werd nog op het feit, dat verschillende afnemers wittebrood op bruin- of rogge broodbons desgewenscht regeerings bloem te betrekken. Ook stemde de Minister toe in de afschaffing der i maximumprijzen van wittebrood. Rundveekeuring te Axel. Men schrijft ons Ce rundveekeuring te Axel zal ge houden worden op Zaterdag 22 Mei te am 32J 77s uur voor stiefen en te 9r/2 uur voor koeien. i Deze keuringen geaa uit van de j Provinciale Commissie voor de Rund- veefokkerij en van het Nederlandsche j Rundvee Stamboek. Ieder veehouder kan dekstieren boven de 9 maanden en koeien, die minstens éénmaal gekalfd hebben, inzenden ter keuring en ter mededinging naar de prijzen. Het Nederlandsche Rundvee Stam boek kent alleen dieren van leden, waarvoor tijdig inspectie aangevraagd is in Den Haag. Op de keuring wordt door de keur meesters verslag gedaan, daarom te meer moeten ze door alle veefokkers worden bijgewoond. De belangstelling voor de rationeele rundveefokkerij neemt in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen sterk toe. Dit blijkt o.a. uit het groote aantal stiereu- vereenigiagen dat daar opgericht wordt. Willen de fokkers op de 'hoogte komen, dan moeten zij de keuringen bezoeken De landbouwtentoonstelling der Zeeuwsche Landbouwmaatschappy zal dit jaar te Hulst worden gehouden en wel op Donderdag 1 Juli. Nu, daD zijt ge te beklageD, hernam Faldner, terwijl hij de banden te zaaien sloeg. Dan hebt ge uit louter overdreven edelmoedigheid en theoretische teerge voeligheid een paarhonderd francs weg gegooid aan eene listige deerne, die u lokte door de gewone geschiedenis van ellende en eene zieke moeder. En niets heelt het u opgeleverd, dan een armza ligen kusArme drommelu xn Parijs voor den gek te lateD houden door eene lichtekooi Nog erger dan door de vorige beschul diging, werd de jonge man beleedigd door dit spottend .medelijden en door het gelach van het gezelschap, dat de schan delijke scherts van den baron ten zijnen koste toejuichtejnist wilde hij, diep gekrenkt, het gezelschap verlaten, toen een zonderling verschrikkelijk sehouwspel hem weerhield. Josephe was, bleek als een lijk, langzaam opgestaan. Ze scheen iets tot haren echtgenoot te willen zeggen. Maar op hetzelfde oogenblik zonk ze machteloos, als dood in elkander. Ontsteld sprong men op. Alles rende door elkaar. De vrouwen richtten de bewustelooze op, de mannen vroegen Zondagavond omstreeks 10 uur is door overbelasting op de kermis te Groniugen de rodelbaan van Hommer- son op de Groote Markt over een groot gedeelte ter hoogte van ongeveer 15 meter, onder donderend geraas ingestort. Eefn groot aantal personen, naar schat ting 30 werden gewond, enkelen zelfs levensgevaarlijk. Twee jongens van 17 jaren en een 18 jarig meisje werden op slag gedood. De burgemeester liet onmiddellijk de kermis voor dieu avond sluiten. Wat de rodelbaan betreft, deze werd op last van hoogerhand gesloten, totdat tapport is uitgebracht door twee des kundigen. Als de oorzaak van de ramp noemt het „Nieuws* lad van het Noorden", een balk die doorgebroken was. Op de breuk was zij vermolmd, ingewaterd, ingeroest bij een bout en het gave deel was op de breukvlakte maar enkele vierkante centimeters groot. Die balk heeft het gewicht niet kunnen dragen van al die menschen, die de controleur elkander in verwarring, hoe dit zoo op eens gekomeD was. Fröben zelve was bijna hewusteloos geworden van schrik en de baron bromde verwenschingen over de zwakke zenuwen der vrouwen, schold op de overdreven zedigheid, op de angstvallige betrachting der welvoe gelijkheid, waarvaa men bewusteloos werd, zocht nu eens het gezelschap gerust te stellen, en liep dan weder naar zijne vrouw. Alles praatte, gaf raad, riep door elkander en niemand hoorde of verstond den ander. Jbsephe kwam na eenige minuten weder tot zichzelven ze verlangde naar hare kamer. Men bracht er haar heen en de meisjes en vrouwen drongen nieuwsgierig en vol drukte mede binnen. Ze raadden honderd soorten van middelen aan, die tegen onmacht gebruikt worden, ze vertelden hoe hen zei ven hier of daar hetzelfde overkomen was en waren het hierover eens, dat de sterke inspaaning, de vele zorgen en bezigheden van heden, mevrouw Vou Faldner dit toeval onge twijfeld berokkend hadden, en verder dacht men dat de vrees, dat de baron zich wellicht zoude biameereu, daar hij buitendien reeds zeer onbetamelyk was geweest, de zaak nóg verergerd had. De baron zocht intusschen onder de mannen de vorige ordè weer te herstellen. Hij liet ijverig inschenken, dronk dezen en genen dapper toe en zocht zichzelven en zijne gasten met allerlei troostgronden bij het trotior roulant beneden maar naar boven liet gaan en toen van dit ranke gevaarte een balk zich begaf moesten de andere wel volgen. Te Amsterdam werd een roeibootje met 2 inzittenden by de Plöntenboter- fabriek door een sleepboot aangevaren en sloeg om. De twee inzittenden geraakten te water, de eerste een jonge man van 23 jahr, verdronk, de tweede werd gered. Te Bennekom reed de stoomtram Ede-Wageningen op een met een paard bespannen wagen, beladen met cement, die n'aast de weg in pas gestort bazald vast zal. De wagen werd totaal aan stukken gereden, het paard kwam er met lichte verwondingen af. De voer man H., uit Ede, taxeert de schade op ruim 700. Naar verluidt is de machi nist, ondanks waarschuwing doorgere den. De politie onderzoekt de zaak. Aan een door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roede l^ruis van het te weenen werkende comité ontvangen schryven wordt het volgende ontleend Op 30 April werd door bet csmité te Weenen in een der zalen van het van het Augartenpaleis welke voor deze gelegenheid met groen en oranje versierd was, een Julianafeest inelkan der gezet, waarbij aan 31 noodlijdende Weensehe meisjes, die evenals H.K.H. prinses Juliana op dien dag haar 11 den verjaardag vierden, eene hoeveelheid ondergoed, japonstof voor een mantel, een pakket levensmiddelen en wat speelgoed aangeboden werd. Door een der aanwezige ouders werd bij doze gelegenheid uit naam van allen den dank der Weener bevolking over gebracht en verzocht, daarvan den Nederlandschen schenkers mededeling te deen. Laat ons er aan denken, dat arbeid de grondslag is van het leven. Een zorgeloos geen verantwoordelijk heid bezittend werkman is thans de ergste vijand van den staat, gelijk staand met den man uit het Evangelie, die zyn talenten begroef. Hij, die zijn tijd in de werkplaats verspilt, of zich met zaken, die buiten zyn v\erk liggen, moeit, of om duidelijker te spreken, tydens zijn werktijd zijn arbeid in den steek laat is de vijand vanen vernietigt de toekomst vau het land. gerust te stellen. Het komt alleen, zeide hij, van de onrust van den nieuwen tijdiedere vrouw van stand heeft tegenwoordig bepaald zwakke zenuwen en heeft ze die niet, dan gaat ze niet door voor voornaam. Van zich zelven vallen behoort tot den goeden toon. De duivel heeft deze zinnelooze inrichtingen uitgevonden. Eu ook daardoor kooit het, dat men niets meer bij den rechten naam durft noemen. Ailes moet zoo bijzonder zacht, zedig, fijn, gemanierd toegaan, dat men er over uit zijn vel zou springen. Daarom is ze ontsteld, omdat ik mij eene scherts veroorloofde, wat toch de specerij van het gezelschap is; en omdat ik niet buiten mijzelven raak van ontroering en smart over dergelijke teedere, fijnge voelige geschiedenissen en mij eenige practische gevolgtrekkingen veroorloof. Wat nu! onder vrienden moeten derge lijke dingen veroorloofd zijn 1 En ik had u voor verstaudiger gehouden vriend Fröben, dan dat ge zoo iets kwalijk zoudt nemen. Maar hij, tot wien de baron deze woorden richtte, was reeds lang niet meer onder de gasten. Fröbea was naar zijne kamer gegaan, misnoegd en toornig op zichzelven eo op de wereld. Nog kon hij dit zonderling voorval niet geheel ontraadselen zijn gemoed ziedend van toorn over de ruwheid van zijn vriend, verschrikt over het ongeval der Wie heeft dit geschreven of gezegd Een kapitalist Datunrlijk, minstens een bourgeois, die de arbeiders „zoet" wil houden. Vermoedelijk zelfs een fabrikant een slavenjager, om eens bolsjewieksche taal te spreken. Bovendien is de man nog cericaal, want anders zou hij niet herinneren aan een gelijkenis uit het Evangtiie. Het is allemaal volkomen duidelijk, niet waar Maar de onderstelling is onjuist. Want bovenstaande aanmaning is de boodschap, op den len Mei door de Sovjet te Moskou draadloos aan de wereld gezonden Of ervaring ook wijzer maakt. ?tn 1 tot 30 April 1920. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Marinas Goossen (ran IJzendijke;, 38 j., wedawn. en Wilhelmina Catharina Vinke, 44 j jd. 15. Adriaan Marinus Witte (van Breda), 22 j.,jm. en Framjoise Dieleman, 26 j., jd. Marinusden Engelsman, 26 j., jm. en Geertruij van Espen, 19 j., jd. 29. Gerard Weijns. 22 j., jm. en Johanna de Fsijter, 19 j., jd. Geboorten. 8. Janna, d. van Marinns Willem Haak en Magdalena Eolijn. 9 flenricus, z. van Alphonsus Hoornaert en Anna Catharina Eliza Vettenbnrg. 10. Abriham, z. van Willem Pieter van Meun en Tanneke Janna van Hoorn. 12. Arthur Cyriel, z. van Bené Louis de Maesscbalck en Florence Maria Verstraeten. 14. Janna Cornelia, d. van Jacobns Boeijeen Catharina Cornelia Elisabeth Koster Joh ure-, z. ran Pieter Chriitiaan Deij en Janneke den Hamer. Pieternella, d. van Jan Adriaan de Regt en Cornelia Hamelink. 16. Jacomina, d van Pieter de Feijter en Maria Cornelia Dieieman. 17. Geertje, d. van AndriesIJze- baart en Christina Adriana Rotb. Jan, z. van Jozias Verpoorte en Janna Lourens. 18. Abraham, z. van Adriaan Haak en Adriana Verbrugge. Aaltje Helena, d. van Johannes de Krijger en Jozina Cornelissen. i9 Susanna, d. van Jacobus Geensen en Janneke Dieieman. 20. Jozias, z. van Florentinus de Danschutter en Adriana Leuntje Kolijn. 21. Jan, z. van Levinus de Putter en Jaooba Cornelia de Regt. Cornelis, x. van Corneli - de Putter en Janneke de Putter. 22. Reinier Matthaus, z. van Petrus Dieieman en Adriana Scheele. 23. Jaspert, z. van Jan van Doeselaar en Tanneke Geer- truida de Feijter. Elizabeth Janna, d. van Adriaan Jan Oostdijk en Christina Scheele. 26. Elizabeth, d. van Francois Wolfert en Maria Verpoorte Willi Augustinus iarisse, z. van Petrus Johannes van der Vlies en Maria Sophia d'Olieslagers. 29. Pieternella Maria, d. van Bastiaan de Groote en Pieternella van Drongelen. 30. Meijadert Jan, z. van Willem Jansen en Janneke Jansen. Overlijden. 13. Cornelia van der Est ivati Ter Neuzen), c!7 j., echtg. vau Tanneke Maria Hnijssen. 24. Cornelia Koster, 44 j echtg. van Hendrik den Hamer. vriendin overkomen, was nog te vol, nog te stormachtig bewogen om plaats te geven aan kalmer gedachten of over leg. Zou ook zij me niet gelooven, zeide hij droevig tot zichzelven, zou ook zy meer gewicht hechten aan de snoode woorden van haren echtgenoot, dan aan de eenvoudige onopgesmukte waarheid die ik verhaalde Wat beteekenen die blikken, waarmede ze mij nu en dan gedurende mijne vertelling aanzag Hoe kon haar de gebeurtenis zoo diep aangrijpen, dat zij verbleekte en sidderde Zou het dau werkelijk waar zijn, dat zij vdn mij houdt, dat zij levendig aandeel neemt, aan datgene wat mij betreft, dat zij gekrenkt werd door den hoon haren vriend aangedaan, een hoon die mij zoo diep moest vernederen in hare oogeu En wat was haar voornemen, toen ze opstond, toen ze wilde spreken Wilde ze de schandelijke taal van Faldner stuiten, of wilde zij zelfs mij verdedigen Bij deze woorden was hij driftig de kamer op en neder gegaan. Plotseling viel zijn blik op de rol waarin het portret zich bevond. Hij ontrolde het en zag het bitter lachend aan. Eu hoe was het mij ook mogelijk, mij door een gevoel van schaamte er toe te laten brengen, om een hart te ontsluiten voor menschen die het toch niet begrijpen. Wordt vtrvolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 3