r\ .idjijiMi Zaterdag IS Mei 1920 36e Jaarg. ^Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. en Zeeuwsch-Ylaamsche Tramweg Mij. Buitenland. ant. i. 1 isep Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent: franco per post 871/* Cent. Afzonderlijke Nos. a Cent DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. AS. - Poetbox 6. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot. Dinsdag- Vrjjdag voormiddag ELF ure. i. )E De vergadering van aandeelhouders an bovengenoemde Maatschappij, -eldjraarvaii we in ons vorig nummer rortelijks melding maakten, werd geopend door den heer Maurice Lippens, ^resident van het college van commis- larissen, die blijkens de Tem. Crt. de olgende rede hield Mijne Heeren Ik heet U allen welkom in deze juitengewone vergadering van aandeel louders onzer Maatschappij. Het is nij een behoefte mijn blijdschap uit te Irukken, dat ik weder in Uw midden nag verkeeren en actief kan deelne- nen aan de werkzaamheden van de Seeuwsch Vlaamsche Tramwegmaat- ichappy na den moeilijken tijd welken sij hebben doorgemaakt. Met jroote voldoening heb ik gezien Ie enorme vorderingen, welke ge naakt zijn gedurende dea oorlog met ie werken van aanleg onzer maat schappij. Hierdoor is het voorgenomen iet geheel in exploitatie gekomen. Haar toch zijn er ter voltooiing van sen en ander nog belangrijke werken ;e doen. De tijdsomstandigheden [lebben hierop storend gewerkt. Wij kopeu, dat zoo spoedig mogelijk tor jeders voldoening de exploitatie zal kunnen worden gevoerd, zooals dit billijk mag worden verwacht. Intusschen kan geconstateerd worden, dat de eerste periode van den bouw tMioo goed als afgeloopen is en dat voor de toekomst een nieuwe periode is aangebroken, waarbij bet er op aan- komt, om op de meest deugdelijke en Bnergieke wijze de lijnen te exploitee ren, zóó, dat de belangen van het publiek en de streek worden gediend maar evenzeer die der aandeelhouders niet worden verwaarloosd. I Er is in onze maatschappij zoowel aan maatschappelijk kapitaal als aan rentelooze voorschotten van de provin cie en den staat, evenals aau obligatiën in de obligatieleening, langzamerhand een enorm bedrag gekomen. Dat bedrag zal nog ter verdere vol- lageil00'inS aanmerkelijk moeten worden verhoogd, afgescheiden zelfs van de doortrekking onzer lijn van Hoofdplaat 1 naar Breskens, de havenplaats van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat bedrag is begroot op ten minste a i nog 800.000. 1" Wij kunnen u echter de verheugende n#,mededeeling doen, dat de Minister van Waterstaat bereid is de helft "daarvan als extra renteloos voorschot te geven, mits de andere helft als maatschappelijk kapitaal wordt geno men. Dit behoort dan dus te worden uitgebreid. Tegenover deze verblijdende med - j Keeling staat de streek zeer pover, 5 dewyl verschillende polders en gemeer, ten, zoo onredelijk zijn, dat z\j da 'kleine verhooging van subsidies, die wij gevraagd hebben om aan den eisch der provincie Zeeland te voldoen, óf niet geven óf slechts geven willen onder het stellen van voorwaarden welker vervulling de maatschappij nog meer zoude kosten dan het bedrag der subsidie. Dit hadden uw commissarissen niet kunnen en mogen verwachten. Veeleer mogen zij aanspraak maken op dank dat zij in de moeilijke dagen die achter ons liggen, den moed hebben gehad door te gaan met de werkzaam heden en de lijnen hebben aangelegd in het vertrouwen, dat de door den oorlog verhoogde kosten van aanleg door ieder in evenredigheid van zijn vroegere bijdrage zouden worden be taald. Dat vertrouwen is door veel polder- en gemeenteraden tot hiertoe ernstig beschaamd. Wy verkeeren hierdoor in groote moeilijkheden. Im mers de provincie is wel bereid 42% der verhoogde kosten van aanleg ie betalen als extra renteloos voorschot, maar alleen op voorwaarde, .dat de streek de eerst belanghebbende dus de polders en gemeenten, naar evenredigheid hunne subsiëa verhoo- gen, terwijl de staat ook in verhoogde kosten 1/8 als renteloos voorschot wil geven, als de provincie het doet. Ik merk op, dat 400.000 waarvan ik zoo juist sprak, afgescheiden zijn van deze verhooging, waarvan ik nu spreek en beschouwd moeten worden als een buitengewone bydrage van het rijk, omdat nadat voor de vorhoogde kosten provinciaal en rijksrenteloos voorschot was toegezegd, bleek dat er nog 800.000 te weinig was gerekend. Ik spoor u allen aan om in de polders en gemeenten, die nog niet tot de verhooging besloten, ernstig daarop aan te dringen. Zoolang zij dat niet doen betaalt de provincie de extra verbooging niet uit en ook niet de staat. Van de provincie alleen is dat een bedrag van 240.000 welk bedrag wij dus nu hebben moeten opnemen bij de bank, waarvoor wij natuurlijk rente moeten betalen. De nalatigheid der polders om te stemmen voor verhooging der subsidie zooals is gevraagd, kost ons dus alleen reeds door het gemis van die 240.000 uit de provinciekas, tenminste 6% van dat bedrag, ot plus minus 15000 per jaar, waarbij een even groot bedrag komt van het rijk. De uitgaven vermin- deren dus zeker met plus minus 30.000 dadelijk zoodra de polders en gemeenten aan ons verzoek voldoen. Niet ernstig genoeg kan hierop worden aangedron gen. Te zeggen of te denken nu de lyn er eenmaal ligt, moet men maar zien aan de kosten te komen, is niet een te waardeeren gedachte en moet streng worden gelaakt. Er zal dan ook wan neer dat niet verandert, zeker ten uadeele van die weigerende polders en gemeenten, met de exploitatie moeten gerekend worden. Deze kunnen in geen geval op faciliteiten rekenen. Aan den anderen kant staat weder om een verblijdend fait, namelijk, dat de 400.000 waarmede het maatschap pelijk kapitaal tenminste moet werden vergroot om die 400.000 extra, extra renteloos voorschot van de Staat te verkrijgen, is bijeengebracht door de belanghebbende suikerfabrieken. Deze stellen daartegenover natuurlijk ban voorwaarden en het is billyk, dat zij een vertegenwoordiging krijgen in het college van commissarissen. Wij «tallen daarom voor, dat college uit te breiden met ten minste twee leden, opdat een vertegenwoordiger der Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent en een van de Hollandsche suikerfabrieken zoude kunnen gekozen worden. Het groote kapitaal waarvoor wij verantwoordelijk zyn eiseht een ener giek en krachtig bestuur. Wij meenen ook, dat het oogenblik gekomen is om in de directie thans wijziging te brengen. De Raad van Bestuur heeft gedurende al die jaren ernstig zich gewijd aan ouze belangen, maar de taak wordt te omvangrijk. Hij moet worden een Raad van Toezicht terwyl voor den goeden gang van zaken en het naar onze meening noodzakelijk is een éénhoofdige directie te hebben, die krachtig de algemeene leiding heeft en voert onder toezicht van een gedelegeerde commis sie uit da commissarissen en onder hoofdtoezicht der commissarissen zelf. Deze algemeene directeur zal dus in bepaalde gevallen machtiging hehoeven, in 't byzonder in zaken rakende de finaatiëB, van den Raad van Toezicht of soms zeis van,de aandeelhouders. Ook de Minister eischte deze veran- deriug, evenals de nieuwe aandeelhou ders. Het is daarom, dat wij een geheel stel veranderingen in ouze stand- regels U voorstellen. Deze zyn gepu bliceerd en daarover moeten wij thaus beslissen. Voor het leven en werken onzer Maatschappy zyn zy van de grootste beteekenis. Commissarissen driugen dan ook op aanneming daarvan ten zeerste aan. Tevens deelen wij U mede, dat wij naar onze meening er in geslaagd zijn iemand te vinden, die geschiktheid en bekwaamheid heeft, om de algemeene directie te voeren, n.l de heer C. Wind van Merkensteijn. Wij hebben dezen nog niet als directeur kuunen benoemen maar wel als amtenaar in algemeenen dienst. Bij aanname van de wijziging in de statuten zooals wij U die voorstellen verzoeken wij U formeel .dien heer tot algemeen directeur te benoemen, opdat hij als zoodanig zoo spoedig mogelijk kan optreden, hetgeen wij dringend noodzakelijk achten. De ingewiKkeldheid van ons net, het groote vervoer o.a. van suikerbieten, de rijk dom der streek, waardoor het vervoer nog veel meer kan opgevoerd worden, dat alles eiseht een energiek, werkzaam persoou. Natuurlijk kan een ieder zich vergissen. De intormatiën omtrent den heer Wind, zyn aanleg, energie en ervaring zyn van dien aard, dat wij met vertrouwen de toekomst met hem kuunen iugaan. Het is da bedoeling, dat de tegenwoordige directeur van bijstand aan de Maatschappy verbonden blijft en de werkzaamheden bij instuctie worden geregeld en afgebakend. Uit den aard der zaak moet dat aan Commissarissen worden overgelaten. Wij zyn bereid alle gewenschte verdere inlichtingen te geren. Wij zeggen U dank voor Uw opkomst. Echter moet formeel voor wijziging der statuten van het maatschappelijk kapitaal tegengenwoordig zijn met 2/s der stemmen. Mocht dat niet aanwezig zyn, dan moeten we formeel nog een vergadering houden, alwaar ongeacht het dan tegenwoordig kapitaal over de wijziging wordt beslist. Mijne heeren, wy spreken nogmaals het vertrouwen uit, dat gij onze voor stellen zult aannemen en met ons zult medewerken zooveel in Uw vermogen is om de Z. V. T. M. tot groeten bloei te brengen, onze leiding moet gesteund worden door Uw groot vertrouwen. Moge daardoor een periode van bloei aanbreken, waarin zeer spoedig een behoorlijk dividend kan worden uitge keerd en waardoor Zeeuwsch-Vlaande ren tot groote welvaart zal komen. Het mookt nog alttyd. Het agitatie-comité tegen het Neder- landsch-Belgische verdrag heeft, meldt de „H. Crt.", mededeeling ontvangen van een motie, welke het nationaal congres vau groote Fransche vereeni- gingen, onder voorzitterschap van Mairiu heeft aangenomen. In die motie wordt o. m. gezegd: „Het congres vestigt de aandacht van Frankrijk op het verdrag betreffende de Schelde en Limburg, dat de Belgische regeering overhaast zou kunnen aannemen, en spreekt den Wensch uit, dat de Fransche regeering België niet in den steek zal laten tegenover Nederland, maar haar meest tormeele hulp schenken, opdat de Belgische regeering in staat worde gesteld, de onderteekening te weigeren van een verdrag, hetwelk evenzeer in strijd is met de levensbelangen van Frankrijk als met die van België". Heeft het hier niet allen schijn, alsof België door Nederland het mes op de keel wordt gezet? En men zou in Frankrijk toch waarlijk gezonder kunnen oordeelen, als men er zich de moeite gaf, zelf kennis te nemen van het Nederlandsch-Belgische verdrag en zich niet op een dwaalspoor liet brengen door de bewust verkeerde lezing, welke sommige kringen in België er aan believen te geven. Bovendien: „het nationaal congres van groote Fransche vereenigingen", dat onder presidium van Mairin vergaderde, doet in de motie wel, alsof zij een belangrijk deel van de publieke meeuing in Frankrijk vertegenwoordigt, maar in werkelijkheid is dit allerminst hpt geval. Wij hebben ook hier weder te doen met een betrek kelijk zeer kleine groep, die door hard schreeuwen de overtuiging tracht te doen post vatten, dat zij namens het geheele land spreekt. En niets toch is minder waar.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1