Aï Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Advertentie». Openbare Verkooping, Zal BEEST! A AL: Gereedschappen Eenig HUISRAAD, ambtenares (inclusief politie, brandweer en onderwijzers,8995, in 1918, twee jaar later: 11.977; een vermeerdering van 33 pCt. Een wetsontwerp em een crediet van 31/, millioen gulden toe te staan tot srenn van hulpbehoevende boom kweekers, groentendroogers en zouters zal eerlang de Tweede Kamer bereiken. Roomsch landbonwcomité. Volgens het Nieuws van den Dag is op de «jongste vergadering van den Nederl. Chr. Boerenbond besloten, dat alle Katholieke landbouw organisaties het K. N. L. C. zullen verlaten en dat zj eigen nationale organisatie zullen stichten, waarin alle katholieke land en tuinbouworganisaties zullen wordan opgenomen. Daarmede is dan de laatste hand gelegd aan de stichting van een Roomsch Landbouwcomité. AXEL, 7 Mei 1920. Voor de betrekking van commies ter secretarie alhier heeft zieh één sellicitant aangemeld. Gisteravond werd in een gehouden vergadering alhier deönitiet opgericht de afdeeling .Axel" der Nederlandsch# Padvindersvereeniging, waarvan alleen onders van padvinders lid kunnen en volgens het reglement ook moeten zyn. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. A. Jens, J. A. Dregmans, G. Koevoets, J. J. de Lozanne en J. de Kraker. Getracht zal werden binnenkort nog maals een propaganda-avond te houden, teneinde doel en streven nog meer ter kennis van het algemeen te brengen. Veor de betrekking van onderwij zer aan de o. 1. s. alhier hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Deer Mcj. J. van Splunder, onder wijzeres aan de o. 1. s. alhier is met ingang van 1 Sept. e.k. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Alhier is opgeriebt een Hervorm de Jengelingsvereeniging, genaamd .Waakt en Bidt" met aanvankelijk 15 leden. Een lijst cireuleart voor het verkrijgen van donateurs, waarop reeds meer dan honderd personen teekenden. Het plan bestaat eerstdaags een propagandavsrgadering te houden, waarbij men dan nog meer leden denkt te werven, en waarna een defi nitief bestuur zal worden gekozen bestaande uit jongelingen. In het voorloopig bestuur hebben ook jonge mannen zitting. Nog is opgericht uit den boezem van de Ned. Herv. Kerk een jonge doehtersvereeniging genaamd ,De Olijftak", waarbij zich 30 leden aan sloten. Bestuursleden zijn de dames J. Heijnsdijk, L. Hoyer, C. Haak, P. Dieleman en L. Heijnsdijk. Na deze beide vereenigingen stelt men zich ook nog voor een Chr. Knapenvereeniging op te richten. In de bijvoegsels van de St. ct. van Woensdag 5 Mei zijn opgenomen de statuten van de Woningbouwvereen. .Vooruit" te Sas van Gent. De heer J A. J. Rottier te Neuzen is doer den Paus begiftigd met het eere kruis Pro. Ecclesia et Penttfisee. De nieuwe gerensvoorschriften. Men schrift aan de Maasb. dat ten stadhuize van Sas van Gent Dinsdag onder leiding en op initiatief van den burgemeester dier gemeente, een be spreking plaats had tusschen burger lijke en politie autoriteiten inzake de nieuwe grensvoorschriften. Aanwezig waren o.a. de inspecteur der belastin gen uit Terneuzen, de commandant der Rijksveldwacht uit Zaamslag, commandanten der Kon. maréchausée en der politietroepen Rijks en gemeen teveldwachters, enz. Een grondige bespreking der nieuwe voorschriften werd gehouden, en een vruchtdragende gedachtenwisseling ge voerd. Ongetwijfeld zal de richtige uitvoering door dusdanige conferentei zeer zijn bevorderd. Eenheid van bandelen tusscben alle autoriteitsperso nen, die de nieuwe bepalingen hebben toe te passen, werd verkregen. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Mei Meest matige Westel. tot Zuidwestel. wind. Tijdelijk opklarend. Weinig of geen regen. Zelfde warmte. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 Mei 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorm. 9*/« ure Nam. 2 are Geref. Voorm. 91/, are Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. D%. J. B. T. Hugenholtz. Gemeente. Leeakerk. Leeskerk. Dinsdag j.l. is de reddingboot met loods te Burghsluis ten gevolge van een benzineontploffing verbrand. Kapitein Van der Klooster is er uitgeslingerd en werd met ernstige wonden aan schouder en beenen vervoerd naar het ziekenhuis te Noordgouwe. Terbinding met Mars 1 Daar worden gedurende deze weken op verschillende punten van de aarde de meest ernstige, wetenschappelijke pogingen gedaan om in draadlooze gemeenschap te treden met de planeet Mars, die op zijn reis door het heelal ditmaal bijzonder dicht de aarde nadert. Eenigen tijd geleden heeft men reeds geheimzinnige geluiden opgevangen, waarvan men niet wist waar ze kwamen, noch wat ze beteekenen moesten, en hypothese werd opgesteld, dat het mischien wel teekenen waren van bewoners van een andere planeet, die pogingen deden onze aandacht te trek ken om, wie weet welke belangrijke mededeeling te doen. Misschien tracht ten ze zelfs wel antwoord te geven op hetgeen ze zelf aan draadlooze berichten van onze aarde hebben opgevangen. Tot nu tee echter zijn alle pogingen vruchteloos geweest op welke golfleog- ten de stations ook werden gestemd. In Engeland werd niets gehoord van wat niet van deze aarde is, de instru menten te Ohama in Nebraska (Ver. Staten) ingesteld op 15 tot 18 000 meter golflengten verstonden wel Berlijn. Een verlenging tot 50.000 voetschakelde wel de storende invloeden van eeu donderbui uit, maar de roode planeet bleef stom. Maar de pogingen te Omaha worden voortgezet. Om zooveel mogelijk alle storende invloeden van de aarde' te vermijden, zal zekere prof. David Todd met een ballon opstijgen en op een hoogte van 50.000 voet een soort voorpost boven de aarde betrekken. Hij zal er alle signalen vastleggen, die hy met zijn gevoelige ontvangaparaten opvangen kan om ze later op den beganen grond fonegrafisch te repro duceeren. Tevens zal hij pogingen doen om zelf ook berichten van de aarde door te geven naar de hoogere regionen, in de hoop dat ze aldaar zullen opgevangen en door bewoners van planeten zullen begrepen worden. Waneer eenmaal contact zal verkregen zijn, dan is het alles nog maar een kwestie elkanders taal te leeren om een geregelde corespondentie tusschen Mars en de aarde te organiseeren. Mogelijk komt dan een tijd, waarin de pers ook een rubriek. .Buitenaarde" zal moeten openen. Van 1-31 Maart 1920. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen 4. Fran cois Dieleman, 25 j., jm. en Jacomine Drabbe, 22 j., jd. Jacob van Hermon, 33 j., jm. en Janna Maria Meensen, 31 j., wed. 18. Jasper Verplanke, 22 j., jm. en Janneke Jansen, 23 j.. jd. 25. Hendrik Wolfert, 23 j., jm. en E'isabeth Jaana van Hoeve, 23 j jd. Geboorten. 2. Jan, z. van Joos Tollenaar en Elizabeth de Braai. 3. Pieter. z van Johannes van der Hooft en Maria Remijnsen. 5. Arie, z. van Levinns Platteenw en Jannetje laeijsen 13. Jacobus, z. van Jacobus Francois Kense en Adriana Willemina de Vos. Marinus, z. van Giljam Mieras en Neeltje Moes. Jan, z. van Jacobus Meertens en Neeltje Riemens. 22. Cornelia, d. van Mari nus de Ritter en Levina Tollenaar. 28. Willem Pieter, z. van Marinus de Feijter en Pieternella Sol. Overlijden 9. Elizabeth Rinkhond, 20 j., d. van Petrus en Aagje van Doeselaar. !0. Pieter Pladdet, 79 j., weduwn. van Cornelia de Kraker. 12. Abraham Beaufort, 9 mnd., z. van Adriaan en Janna de Groote. 19. Jan van der Peijl, 69 j., weduwn. van Jaeomina Meertens. 23. Anna Pijpelink, 24 d., d. van Jacob en Sara Kolijn. 28. Jan Meertens, 15 d., z. van Jacobus en Neeltje Riemens. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 4 Mei 1920. Mijnheer de Redacteur Bloot door een toeval werd Vrijdagmiddag een groot ongeluk voorkomen. De tram uit de richting Zaamslag kwam door de Kerkdreef, zoo stil gluipend en glijdend als ik, die ze toch dagelijks zie passeeren, nog nooit gezien heb. De bel was klaarblijkelijk niet in orde, want ze maakte een kinderachtig geluid, dat nog bovendien door den lossen Zuidenwind verstrooid werd. En daar komt uit de Oosterstraat, van geen gevaar bewust, bolderend over de hobbelige keien, een boerenwagen met een mooi twee span en een jonge boer op den wagen. Geen stoomfluit waarschuwt hem voor de tram, het belletje kan hij natuurlijk niet hooren, daarvoor maakt zij o wagen te veel leven. En dan steken de paarden de koppen uit de straat, als de tram misschien nog 15 M. van de Oosterstramt af is. Doodkalm stappen ze voort, als de wagen op de rails is zal de locomotief hem grijpen en vermorzelen, misschien zelf ontsporen en wie weet hoeveel onheil nog aanrichten. Ik wilde juist de schooldeur sluiten, want ik was met de jongens der 6e klasse, die Fransche les moesten hebben, eren buiten geweest. Ik had het geluk om direct het gevaar te bemerken en den boer door een schreeuw er opmerkzaam op te maken. Nooit zag ik iemand vlugger van den wagen springen, het achterste deel der leidsels grijpen en deze met groote kracht op de paarden laten neerkomen, die in woe te vaart de straat invliegen en juist op tijd nog het gevaar ontsnappen. Gelukkig waren er geen kinderen in de straat, anders waren die nog onder paarden of wagen terecht gekomen. En nu neem ik, die dagelijks op dat kruis punt aurveilleer, de vrijheid, in de eerste plaats de machinisten van de tram er op te wijzen, dat ze op dergelijke kruispunten hunne komst behooren aan te kondigen, willen ze het groote getal ongelukken, door de tram reeds veroorzaakt niet opzettelijk vermeer deren. En ten tweede raad ik iederen voerman, motorfietser, bestuurder» van een hondenkar en dergelijken aan, op zijn hoede te zijn voor de tram en niet zorgeloos op den wagen te blijven zitten. Als de man dan zijv eigen leven niet lief heeft, laat hij zijn kostbaar span paarden enz. er niet aan wagen. Met dank voor de plaatsing D. A. VAN HOUTE. Op morgen 8 Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders CORNELIS J. MARTIN en MARIA 'T GILDE hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog vele jaren gesnaard mogen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen Behuwd en Kleinkinderen. Axel, 7 Mei 1920. Heden overleed na een lang durig lijden ons geliefd dochtertje en zusje GABRIELLA op den jeugdigen leeftijd van ruim 4 jaar. Haar bedroefde oudere, broertjes en zusjes, H. D. DELLAERT-Antheunis en Kinderen. Axel, 6 Mei 1920. Het Bestuur van den poli BEOOSTENBLIJ BE NOG DEN, maakt bekend 1. dat de gewone jaarlijksche yj gadering van Ingelanden zal word gehouden op Donderdag 20 Mei 191 des namiddags één nur, in het hó! „Het Gulden Vlies" te Axel 2. dat de rekening en verantw» ding over het dienstjaar 1919/19201 de begrooting met de memorie vanli lichting voor 1920/1921 van af 10II gedurende acht dagen ten kantore» den Ontvanger-Griffier ter inzage zuli liggen 3. dat de begrooting na de v stelling door de vergadering van It landen, benevens de memorie vani lichting, mede gedurende acht dagi ta rekenen van af 21 Mei ten vo melden kantore ter inzage zullen ligg^ en dat van bovengenoemde stuk! afschriften te bekomen zijn tegen t taling der kosten. Axel, 7 Mei 1920. Het Bestuijr voornoemd, I M. W. KOSTEK, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffii De Notaris J. A. Dreamans te Axi zal ten verzoeke van de Erven SERAPI STURTEWAGEN, op de hofstede Koewacht, St. Andries, op Donderdag 20 Mei 1920, des voormiddags II uur (Zomertjjl verkoopen B# een i He zoo lands toelic en e< sabbt zaak oven rustd De dagst laatst regee zieni Zend en i tot i godsc betre He cbris den 1 den kan volkc gelijk van wach inricl diens dat z voort Zond verst vervi ruim: lijk t van word in d overs ken erf, 1 Ni< dat c bestaande alt Jftm best bruin Merriepaw oud 2 jaar, 2 eekalt ai.Ai atw Melkkoeien, 1 gj, eenjarisr Rund, Hokke- ling, Stierkalf, 4 vette Loopvarkens, 50 Kippen en Ham beste Waakhond. Treemkar, Driewia kar, 2 ijzeren Ploegi houten Ploeg, Aan appelploeg, 3 houti Eggen, ijzeren Egge, Slee, Rolbll ZwingeD en Aanschijnen, Paards tuigen, Karkussen, Rijtoom, Wiel Pee- en Stroomolen, ZeefdeD, Me reep, Ladders, Geeselsteen, Sla steen, Rieken en Vorken, Spadi Pikken, Zeis, Vlasreep, Bandr® den, Sparren, Brandhout, cement» Buizen, Hooi en Stroo, Voederbiet! Aardappelen, Bascule met Gewidf ten, Manden, Puntdraad, enz.,ei» KARMGEREEF: KuipeD, Teil® Potten, Karnmolen, Botcrbak, ent «SXSB& als: Tafels, Stoe- 3 I len, Kasten, Ledi- C-aL I santen met res- IpM sorts, Dekens, Bank, Ketels, QgJI Ik. ernsts teren wijze Ge o

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2