TNo. 8. Zaterdag I Mei 1920. 36e Jaarg. voor Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. cis. Dit ttiao verscnynt eiken Dinsdag- en Vrtjdafiravond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87V, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Posthox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldsig;voormiddag ELF ure. By dit blad behoort een bqvoegsel. De vredesconferentie. J Weer zijn de gedelegeerden der Enteüte-Mogendheden aan het schippe ren en scharrelen geweest over de vre desvoor waarden. Er zijn er ook zooveel gemaakt ten opziehte vau de verschil- lende landen, dat men er in gaat warreD. De vredesconferentie, die te San Remo werd gehouden is op voorstel van Lloyd George met twee dagen verlengd. Dit besluit is genomen na een diner, door Lloyd George gegeven ter eere van maarschalk Poch en waarbij o.a. ook Millerand aanzat. Zooals bij de meeste groote diploma tieke congressen speelden ook te San Remo de diners ter eere van dezen of genen een groote rol en ook deze gele- gemheid8maaltijd heeft de toenadering tusschen het Britsche en het Pransche standpunt gebracht. Millerand rèdeneerde Eerst de schadevergoeding voor Frankrijk en strikte uitvoering van het verdrag van Versailles aoor Duitschland", terwijl Nitti, gesteund door Lioyd George, en ook wel de kleinere goden, beweerden dat Duitschland niet kan voldoen aan die eischen teDzij het daarbij wordt gebolpen. Nitti heeit zyn gedachteogang ont- vouwd aan Pransche journalisten eu hun gezegd, dat de vrede moet worden •G. hersteld in geheel Europa en dat het in 't belang van alle volken weer aan Ze boog zonder mijne hand aan te nemen eD ging aan mijne zijde voort zij scheen zeer geroerd. Mijnheer, mijn edele landsman, sprak zij met bewogen stem, ik moet toch woord houden om u en' te danken. Ik kom heden stellig Diet om opnieuw een beroep op uwe goedheid te doen. Ach, hoe rijk, hoe vrijgevig, hebt gij ons begiftigd Kan de innige i dank van eene dochter, kunuen de met gebeden en zegewenschen mijner kranke 1036, moeder u daarvoor schadeloos stellen ends Spreken we daar niet van, antwoordde ik. Hoe gaat bet uwe moeder? Ik 5,1) geloof weder te mogen hopen, antwoordde sij. De dokter geett wel geen zekerheid maar zij zelve gevoelt zich krachtiger, l O, hoezeer daDk ik u 1 Van uw geschenk kon ik haar weder krachtige spijzen s I bereiden, en geloof me, de gedachte dat 3 er nog zulke goede menschen zijn, heeit haar bijna evenzeer versterkt. Wat zeide uwe moeder toen ge te huis kwaamt? Ze was zeer bezorgd over my, omdat het reeds zoo laat was, antwoordde zy ach ze had mij zoo on gaarne verlof gegeven, om dien gang te te doen en stelde zich steeds een ongeluk bet werk moet worden gezet. Hiertoe moeten overwinnaars en overwonnenen tot elkaar worden gebracht. Nitti begrjjpt, dat dit vooruitzicht Frankrijk niet aanstaat, dat evenals Italië, vreeselijk van den oorlog heeft gele den. Italië helpt Oostenrijk, opdat dit niet door hongersuood ten ODder ga. Op de zelfde wijze moet worden gehandeld jegens Duitschland, dat in de gelegenheid moet worden gesteld om te leven en te werken, opdat het zyn verplichtingen kan nakomen. Geschiedt dit niet, dan zal Duitschland ten onder gaan door bolsjevisme of militairisme. Nitti verklaarde het eens te zijn met Prankrijks nopens de noodzakelijk heid vau Duitschland's ontwapening en zeide Het is niet juist, dat ik een voorstander zou zyn van herziening van het verdrag of dat Itftlië met de middelrijken door geheime overeen komsten verbonden zou zyn. De politiek van het democratisch Italië kent geen geheimen. In beginsel is overeenstemming bereikt ter zake van Duitschland, dat een .administratie! antwoord" zal krijgen, met name nopens zijn ontwa pening, de schadevergoeding en de gemeenschappelijkheid van actie. Het bedrag dier schadevergoeding zal zoo spoedig mogelijk worden geraamd en de Duitsche regeering zal tegenvoor stellen mogen doen. Frankrijk en Engeland zyn het er over eens gewor den, dat zij gezamenlijk zullen aan dringen op de outwapening waartegen over Frankrijk zich verplichtte, het denkbeeld dar bezetting van den rechter Rijnsever en het Ruhrgabied los te laten. Nitti drong er op aan, dat Duitschland op de been dient geholpen, wil het zich economiscb kunnen herstellen en een vaste demo cratische regearing kunnen krijgon. Men zegt, dat de definitieve bespre kingen zullen plaats hebben ep 10 Mei, hetzy te Brussel, hetzij te Parijs. Intusschen is de byeenkomst te San Remo geëindigd en zijn ministers en generaals na de gezelliga bijeenkomsten weer naar huis toe. Uit Berlijn wordt gemeld: De minister van buitenlandsehe zaken, Dr. Koster heeft zijn meening gezegd over de te San Remo genomen beslui ten, waarbij by als voornaamste punt de uitnoodigiug aan Duitschlaud tot het zenden van een vertegenwoordiger naar de te Spa te houden conferentie besprak. Hij verklaarde daaromtrent het volgende .Bij deze besprekingen, waarby wy van de veronderstelling uitgaan, dat zij zullen worden gevoerd tusschen twee in dezeltde mate van hunne ver plichting tot eensgezinden opbouw van Europa overtuigde partijen, hopen wy onzen voornaaligen tegenstanders te kannen aantoonen, dat wy door den eerlijken wil bezield zyn de bepalingen van het vredesverdrag tot aan de uiterste grenzen van ons kunnen na te komen. En wat deze grenzen betreft, zoo gelooven wij juist by deze ouderhandelingen te kunnen bewijzen, hoever onze organische en energieke voor oogen, dat mij zou overkomen zijn. Ik vertelde haai alles; maar toen ik mijn doek opendeed en de giften die ik verzameld had te voorschijn haalde en goud daarbij was, goud,, ouder de koper en zilverstukken, toen stond zij verbaasd, en Bij bleef steken eD scheen niet verder te kunnen spreken. Toen dacht ik dat een moeder haar van erger dingen besehuldigd had en vorschte verder uit uiaar met roerende openhartigheid bekeode ze, dat hare moeder gezegd had, dat de grootmoedige landsman öf een engel, óf een prins moest geweest zijn. Noch bet een noch het ander, zeide ik tot haar. Maar hoever zijt ge ermee gekomen Hebt ge Dog geld O ja, we hebben nog, antwoordde ze tuoetjig, ten minste het scheen zoo maar het ontging mij niet, dat ze, wel licht onwillekeurig, daarbij zuchtte. En wat hebt ge nog, vroeg ik iets bepaalder en dringender. We hebben er eene, apothekers-rek» niug en eene maand huishuur van betaald, en ik heb er van voor moeder gekookt; er is echter altijd nog iets overgebleven. Hoe armoedig moesten zy huishouden, als zij van dit geld eene apothekers- rekening en eeuo maand huishuur kon den betalen en acht dagen lang leven Ik wil echter, nauwkeurig weten, ging ik voort, wat en hoeveel ge nog hebt. Mijnheer 1 zeide zij, terwijl zij belee- vermogens reiken. Wanneer dit een maal geschied is, zal het ons ook niet moeilijk vallen de tegenparty te kunnen wijzen ep de ongegrondheid der beschuldiging, dat wy ons tegen de uitvoering der bepalingen van het vredesverdrag verzetten. Verder verklaart de minister te hopen, dat, nu de beweegredenen veor eene bezetting van het Rijnland zijn weggevallen, ook hunne bezettings troepen uit dit gebied zullen terug trekken". Uit Belgie. ,De Schelde" wijst er ep, dat het voorrecht om met drie andere groote mogendheden 15 jaar lang een gedeelte van Duitschland te bezetten, België jaarlyksch op ten minste 100 millioen franc zal komen. Het blad vraagt hoeveel millioen daartegenover ten gevolge van dat voorrecht in de Staatskas zal stroomen. Tot nu tos, zegt het, heeft ons niemand een gedachte van die voordeelen gegeven, en dat is een leemte, welke velen met ons betreuren. De grondwetsherziening. Da com missie ad hoe uit den Senaat heeft besloten, voor te stellen, den leeftijd voor hot kiezerschap op 30 en dien voor da verkiesbaarheid op 40 jaar te stellen. De leeftijd van 21 jaar voor gesteld door de uiterst linkschen, is met groote meerderheid verworpen. Onze „gevaariyke" galden. De .Nation Beige" maakt zich weer eens boos op de Nederlanders en den digd eene schrede terugtrad. Mijn goed kind, ge begrijpt me niet, hernam ik, terwijl ik haar naderde, of ge wilt het niet begrijpen uit overdreven kiescheid ik vraag u in .ernst, als uwe paar franks overschot op zijn, hebt ge dan hulp te verwachten Neen, zeide ze schuchter en bewogen geeneDenk aan uwe moeder en ver smaad mijne hulp niet 1 Ik had haar bij deze woorden mijne hand geboden. Zy greep die driftig, drukte ze aan haar hart, en prees mijne goedheid. Nu, welaan, kom dan mede, ging ik voort terwijl ik haar arm in den mijnen legdeik kwam niet recht van huis toen ik hierheen kwam en had mij niet van geld voorzien wilt ge aaarooi de goedheid hebben, eenige straten ver met mij mede te gaan tot in mijne woning opdat ik u iets voor uwe moeder kan mede geveD. Zij liet zioh zwijgend medevoeren, en hoe aangenaam mij ook de gedachte was, haat Dog verder te kunnen steunen, was toch mijn gevoel bijna beleedigd, omdat zij zoo geheel zonder tegenstribbelen mede ging. 's Nachts in de woning van een man maar geheel aoders gebeurde het dan ik dacht. We konden ongeveer twee of drie honderd schreden voortgegaan zijn, toen ze bleef stilstaan en oiij haren arm onttrok. Neen, het kan, het mag niet zijn riep zij uit in tranen uitbarstende. Wat bedroefd u zoo opeens, vroeg ik verwonderd, wat mag niet Neen, ik ga niet mede, ik mag niet met u gaan. Maar mijn hemel, hernam ik, terwijl ik mij eenigszins boos hield, ge hebt toch waarlijk zeer weinig vertrouwen in mij als het niet om uwe moeder was, bepaald, dan verliet ik u nu want ge krenkt me. Ze greep mijne hand en drukte die bewogen. Heb ik a dan beleedigd, riep zij uit. O, God vreet dat zulks mijne bedoeling niet wasvergeef een arm onervaren meisjeGij zijt zoo groot moedig en ik zou n beleedigen Nu kom dan mede, zeide ik, terwyl haar verder trok, er is geen tijd te ver liezen, het is laat en de weg is lang. Maar zij bleef staan, weende en fluisterde Neen, tot geen enkelen prijs ga ik mede. Maar waar z»jt ge dan bang voor Niemand keDt n, niemand ziet ugo kunt gerust met mij medegaan. Ik bid u om Gods wil, laat mij NeeD, neen, htt mag niet zijn, dring me niet verder! Ze sidderde; ik gevoe.iae wel dat, als ik haar den nood harer moeder nog eens duidelijk schetste, uat zij dan zou medegaan maar de angst van het meisje roerde mij diep. Goed, blijf dan hier, zeide ik. Maar zeg kunt ge wellicht werken O ja mijoheer, antwoordde ze hare tranen drogend. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1