\o. 5. Woensdag 21 April 1920. 36e a«i"„ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. 'AXEL (III RANT Dit biaa verscmint enten Dinsaas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Gent; franco per post 871/» Cent. Afzonderlijke 2s os. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advert,entiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagvoormiddag ELF ure. Zitting van 13 April 1920. Alvorens «na raadsverslag te vervol gen, dienen we een onjuiste voorstelling 'te verbeteren aangaande het verhan delde over het veldwachterssalaris. Er stond nl.„Als we de nieuwe regeling toepasten zouden de veld wachters weer achteruit gaan. Ze zouden dan 1200 krijgen, terwijl ze nu 1350 hebben." Er moest staanAls we de nieuwe jregeliug toepassen gaan de veldwach ,ters weer vooruit. Ze zouden dan ƒ1350 krijgeü, terwijl ze nu ƒ1200 hebben. IIII. Wijziging begrooting gasfabriek 1919. De Voorz. leest de verschillende j posten voor die verhoogen, waardoor de begrooting met ƒ7428.10 vermeer dert. Zij worden met alg. st. goedge keurd. IV. Wijziging begrootiDg gasfabriek 1920. Door vermeerdering vau posten stygt het, eindcijfer met ƒ22.900. Hierin is opgenomen ƒ1200 voor straatverlichting, de leening van ƒ20.000 voor kasgeld en van ƒ1700 voor automatische lichtontsteking, als ontvangsten, terwijl dit bedrag onder de verhoogde uitgaven voor loonen, leeningen en rente is verwerkt. De voorgestelde wijziging wordt m. a. s. aangenomen. V. Verzoek van den heer A. A. A. Minjon om eervol ontslag als onder wijzer aan de o. 1. s. alhier. B. en W. stellen voor aau dhr. Minjon, wegens zijn benoeming te Oosteind, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli, wat m. a. s. wordt aangenomen. VI. Verzoek van de „Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisves ting" om een voorschot voor den bouw van 48 arbeiderswoningen. De Vereeniging vraagt een voorschot van ƒ252000 of zooveel meer of minder als noodig blijkt en van het jaarlijksch tekort op de exploitatie 1/i deel, d. i. ongeveer f 1754 te willen dekken. B. en W. stellen voor tot aanneming van het volgende besluit De Raad der gemeente Axel, Gezien het adres dd. 29 Maart 1920 der „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting" te Axel, houdende verzoek le om een voorschot, overeenkomstig de bepalingen der Woningwet van 239000, zooveel meer of minder als noodig is ten behoeve van den bouw van 48 arbeiderswoningen op de per ceelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G 2724, G 1541 en G 1542 2e om dekking van het jaarlijksch tekort op de exploitatie door het Ryk en de gemeente Axel Gezien het voorscel van Burgemeester en Wethouders eeu voorschot overeen komstig de bepalingen der Woningwet 27) Het verschirkkelijkste, ten miostë voor mijn gevoel, waren altijd die beschroomde bedelaars, die des nachts met verbolgen gelaat en eene brandende kaars voor zich, bewegingloos bijna als gestorven in een hoek staan. Velen mijner kennissen in Parijs hadden mij verzekerd, dat men er op kon rekenen, dat dit voor het meerendeel lieden uit hoogere standen zijn, door het ongeluk zoo diep gezouken, dat ze of werk moeten zoeken, ol als ze te verlegen, wellicht te zwak zijn om voor hun brood te werken, dezen uitweg moeten zoeken eer zij, als zoovele onge lukkigen hun leven in de Seine der vergetelheid prijsgeven. Tot deze klasse van bedelaars behoorde de vrouwelijke gestalte aan de Pont des Arts, de gestalte die mij onwederstaan baar boeide. Ik beschouwde haar nauwkeuriger. Hare leden schenen door de vorst nog heviger te sidderen, dan I het vlammetje in den lantaarn' Maar i zij zweeg en liet hare ellende in den kouden nachtwind voor zich spreken. Ik zocht in mijn zak naar kleingeld, maar ik kon geen stuiver, zelfs geen enkelen frank vinden. Ik wendde mij van 25400 ter verkrijging van gemelde perceelen in eigendom gezien het advies van de te Terneazen zetelende Gezondheidscommissie besluit le. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijk8 kas, tegen eene, overeen komstig de betrekkelijke koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in 50 en 75 gelijke annuïteiten, een voor schot groot 239.000 en j 25.400 voor de door de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Axel uit te voeren bouwplannen op bovengenoemde terreinen 2e. na ontvangst uit 's Rijks kas vau het onder le vermelde voorschot dit te verstrekken aan de daar ge noemde vereeniging tot het voorschreven doeleinde, zulks onder de volgende voorwaarden en bepalingen d. het voorschot zal verstrekt wor den tegen dezeltde rente en aflossing in vijftig en 75 annuïteiten als de gemeente aan het Rijk moet betalen en tegen terugbetaling van het even tueel door het Ryk in rekening te brengen 0.1 pCt, van het voorschot als vergoeding van kosten van toezicht b. het voorschot moet uitsluitead worden aangewend voor den bouw vau woningen en aankoep grond c. het juiste bedrag vau het voor schot, de uirkeering daarvan en de aflossing bij wijze van annuïteiten zal bij nadere overeenkomst door Burge meester en Wethouders met de ge noemde vereeniging worden geregeld op den voet van hetgeen te dezen opzichte deer het Rijk tegenover de gemeente zal worden bepaald d. de genoemde vereeniging ver bindt zich jegens de gemeente, op de voor de voorgeschoten geiden verkregen onroerende goederen eerste hypotheek te verleenen tot een aan het onder le bedoelde voorschot gelijk bedrag. Bo vendien moet de genoemde vereeni ging voor al hetgeen zij te eemger tijd ingevolge het door de gemeente te verstrekken voorschot aan deze mocht schuldig worden, hypotheek verleeueu tot een zoodanig bedrag eu op dat gedeelte der aan haar toebehoorende onroerende zaken, als Burgemeester en Wethouders zullen noodig oordeeleu e. tot waarborg dor betaling van de door do vereeniging aan de gemeente verschuldigde aunuïieit en ahe andere aan de gemeente verschuldigde ,;eldeu zal een door burgemeester en wethou ders te bepalen bedrag, op dooi nen vast te stellen tijdstippen eu tegen door haar te bepalen rentevergo -aiug, door of vanwege de vóreenigin., oij deu gemeente-ontvanger mosten worden gestort f. bij faillissement of bij ontbinding der genoemde vereeniging, alsmede indien één of meer der voorwaarden, waaronder bet voorschot is verleend, niet worden nageleefd, zal het voorschot of het enafgeloste gedeelte daarvan terstond opvorderbaar zijn. Heetc een dergelijké opvordering plaats, dan zullen de termijnen vau het voorschot, tot welker betaling de g meeute zien nog in de toekomst had verbonden niet meer verschuldigd zijn tot Faldner en vroeg, hem om geld, maar misnoegd omdat hij door myn talmen aan de snijdende koude was blootgesteld riep hij mij in onze taal toe; »Laat toeh dat bedelvolk staan en haast u dat we in bed komen, ik bevries!* »Slecbts een paar stuivers, mijD waarde,* bad ikmaar hij nam mij bij den mantel en wilde mij voorttrekken. Toen riep de vermomde met bevende, maar welluidende stem eu tot onze ver bazing in goed Duitseh»0, mijne heeren, weest barmhartig!* Die stem, die woorden en onre taal hadden iets zóó roerends voor mij, dat ik nogmaals om eenige muntstukken bad. Faldner lachte »Nu, welaan, daar hebt ge een paar frank,* zeide hij, beproef uw geluk met de jonkvrouw, maar laat mij maar doorgaan Hij drukte my het geld in de hand en ging lachend verder. Ik was op dit oogenblik werkelijk verlegen wat te doen zij moest gehoord hebben wat Faldner zeide en beleedigen zal ik het minst een ongelukkige. Besluiteloos trad ik nader. Mijn kind, zeide ik, ge hebt hier eene slechte standplaats geko zen hier zuilen van avond niet veel menschen meer voorbijkomen. Zij ant woordde niet terstond. Als slechts, fluisterde ze na een wijle nauw hoorbaar, als slechts die weinigen gevoel hebben voor het ongeluk! Dit antwoord verraste mijhet was zoo ongezocht eu toch zoo treilend. De edele houding van het meisje, de toon waarop zij die woorden gezegd had, verrieden beschaving. Wij zijn landslieden ging ik voort, mag ik u niet verzoeken, mij te zeggen of ik wellicht meer voor u kan doeu, dan zoo in het voorbijgaan pleegt te geschie den Wjj zijn zeer arm, antwoordde zij, naar het mij toescheen iets moediger, en mijne moeder is ziek en zonder hulp. Zonder veruer na te denken, slechts gedreven door het onbestemd gevoel, dat mij dit meisje zoozeer aantrok, zeide ik: Breng mij bij haarZe zweeg. Die voorslag scheen haar te verrassen. Houd dit voor niets anders, ging ik voort, dan voor mijn redelijken wil, om u te helpen waar ik kan. Zoo kom dan mede, antwoordde de gesluierde, nam haar lantaarntje op, blies het uit en verborg het met het bord onder haar mantel. Wat! riep de baron luidkeels lachend toen Fröben zweeg, wilt ge verder niet verhalen Wilt ge heden weer doen zooals ge nog eens gedaan hebt Tot hiertoe, mijne dames en heeren, heeft hij geheel de zuivere waarheid verteld. Hij dacht wellicht, dat ik verwijderd was en ik stond geen tien schreden van de stichtelijke Samaritaan scene af in het portaal van het paleis en sloeg hen gade. Of de samenspraak werkelijk zoo geweest is, weet ik niet, want de schandelijke wind waaide de woorden af. Maar ik zag hoe de dame haar lampje uitblies en met hem terugging over de brug. De nacht was mij te koud, om hem op zijn gelant avontuur te voigeD, maar ten slotte, ik durf er om te wedden, zag hij noch eene zieke moeder noch iets derge lijks maar had de dame van de Pont des Arts het oude serenenlied slechts op eene andere wijs gezongen. Hij lachte om zijn eigen vernuft en de mannen stemden met een ruwen laoh in. De dames echter keken voor zich en Josephe scheen even ontevreden te zijn over de woorden vau haren echtgenoot, als over het zonderlinge v -r- haal van haren vriend. Want bleek als een doode en bevende over het geheele lichaam, wierp zij den jongen man a blik toe, waarin hij op dit oogenblit niets zag, dan eene diep afkeurende uitdrukking. Ik geloof wel, zeid>- hij met krachtige stem het gelach der man nen onderbrekend, mijn pand gelost te hebben; maar ik ben het mijzeiven verplicht, niet toe te laten, dat n aan dit voorval de uitlegging geeh. welke myn vriend er aan toekent. G s^aat mij dus toe, dat ik voortga, eu inj mij.i leven, voegde hij er blozend vu met schitterenden blik bij, ik zal n de zuivere waarheid zeggen. Het meisje sloeg dan weg in over d i brug waarlangs ik gekomen was. L1 vjl ik zwijgend meer achter, dan n ging, had ik den tijd haai te besc win Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1